Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Site Otoparklarında Motosiklet Alanlarının Tespiti

Motovento
    REKLAM ALANI
    Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Merhaba. Site otoparklarında motosikletler için ayrılacak yerlerin konumu ve miktarı hususunda baz alınan hukuki yada teknik veri nedir? Bu konuda dava açmış, sonuç almış bir arkadaş var mı?

Şöyle detaylandırayım. Büyük bir siteyiz. Kapalı açık pekçok otopark var. Geçenlerde motosikletler için alan ayırdık diye bir duyuru yaptılar. Böyle mavi yapışkanlar vs vs . Gidip baktığımda otoparklarda en olmayacak yerlere kıyıya köşeye yan yana kesinlikle park edilmeyecek şekilde alanlara güya park yeri yapmışlar.Park yeri yapmışlar dediğim mavi etiket yapıştırmışlar. Bunu yaparken motosiklet kullanan yada trafikçi birinden akıl almadıkları çok belli. Henüz ortada davalık bir durum da yok ve tatli dille çözebilirim diye düşünüyorum ama bu konuda ısrar ederlerse açmayı düşünüyorum.

Ortak kullanım alanlar, arsa payı vs gibi doneler dışında bu tarz planlamalarda ne baz alınır. Motosiklet park yerlerinin konumu hususunda emsal bir dava bilen açan vs var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merhaba;
    komik olmakla beraber otopark alanının %1'inden küçük olmamak şartıyla motosiklet park alanı olması gereklidir, yoksa böyle bir talepte bulunma hakkınız vardır. Ancak tabi bu oran oldukça komik bir oran ve muhtemel "sacma da olsa yazılı olsun" diye yapmışlar. Muhtemel sizin parkta da ayrılan alan bu kritere uyuyordur zaten 200 metrekare olsa bile 2 motosikletlik alan yapmak gibi bir zorunluluk var.

ben kolon/duvar arasındaki aracın giremeyeceği boşlugu kullanıyorum otoparkta.

Eğer daire başına düşen sabit bir park alanı var ise oraya ister motosiklet ister arac koyabilirsiniz. o bölgeyi hangi taşı tipi ile doldurdugunuz yönetimi ırgalamaz.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Site içinde böyle düzenlemeler yapmak için site yönetimi genel kuruldan onay almalı.

Kafasına göre ortak alanları ben böyle böldüm falan diyemez.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Çokomelli konu. Ülkede kanun yapıcı konuyla en doğrudan ilişkisi olan trafik kanunlarını yaparken de, kendine en çok önem arz eden vergi kanunlarını yaparken de motosikleti unutuyor. Baya unutuyolar ya akıllarına gelmiyor =) Kaldı site yönetimleri, çok meşakkatlı konu.

Bizim burada otoparktan asansörlere doğru yürürken geçilen sağı solu azcık geniş bir alan vardı. Hem motosiklet sahipleri hem de alttaki market doğal olarak orayı kullanıyordu, bari eli yüzü düzgün dursun diye motorların düzgün park edilmesi için yerlere şeritle alan belirlediler. 6-7 motorluk bir alan var, 3'ünü hatta 4'ünü ben işgal ediyordum bi ara utanıyordum =)
    Lakin bir çok motosikletten uzak site sakininin "bunların burada ne işi var" diye hayıflandığına eminim. Motosiklet sevmezlik çok yüksek seviyede.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba;
    komik olmakla beraber otopark alanının %1'inden küçük olmamak şartıyla motosiklet park alanı olması gereklidir, yoksa böyle bir talepte bulunma hakkınız vardır. Ancak tabi bu oran oldukça komik bir oran ve muhtemel "sacma da olsa yazılı olsun" diye yapmışlar. Muhtemel sizin parkta da ayrılan alan bu kritere uyuyordur zaten 200 metrekare olsa bile 2 motosikletlik alan yapmak gibi bir zorunluluk var.

ben kolon/duvar arasındaki aracın giremeyeceği boşlugu kullanıyorum otoparkta.

Eğer daire başına düşen sabit bir park alanı var ise oraya ister motosiklet ister arac koyabilirsiniz. o bölgeyi hangi taşı tipi ile doldurdugunuz yönetimi ırgalamaz.
    Bu %1 değer nerede yazıyor.KMK yada başka bir kanun yada yönetmelikte mi var?

Alıntı Bergson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu %1 değer nerede yazıyor.KMK yada başka bir kanun yada yönetmelikte mi var?
    Resmi gazetede hocam.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20180222-7.htm
    Bergson bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    arndiol çok teşekkürler ilgin için. Umarım gerek kalmıcak tüm bunlara ama şimdiden ben dosyamı hazırlamaya ve çalışmaya başlayayım hele.Bu süreçte beni en çok kamçılayan metrekare yüksek diye sitede en yüksek aidatı verenlerden biriyken böyle bir durum yaşamak.

MotoGT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar D400 [2024]
    Sitenin içinde kaldırıma park etmek hukuki açıdan sorun teşkil eder mi. Bu arada motosikletler için park alanımız yok.

Alıntı Bergson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arndiol çok teşekkürler ilgin için. Umarım gerek kalmıcak tüm bunlara ama şimdiden ben dosyamı hazırlamaya ve çalışmaya başlayayım hele.Bu süreçte beni en çok kamçılayan metrekare yüksek diye sitede en yüksek aidatı verenlerden biriyken böyle bir durum yaşamak.

Rica ederim; hukuk sistemi bizi pek korumuyor ne yazık ki. Her daire başına Kişisel park bölgeniz olsaydı bu problemler olmazdı.

Bu arada ev metrekaresine göre aidat olayını ilk defa duydum, açıkçası mantıgını anlyamadım

Alıntı MotoGT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sitenin içinde kaldırıma park etmek hukuki açıdan sorun teşkil eder mi. Bu arada motosikletler için park alanımız yok.
    eder tabi hocam; kaldırım yani sonuçta şöyle hesapla; pazar arabalı birini o kaldırımdan çok rahat geçebilecek kadar boşluk kalıyorsa, insanlar pek de dert etmez.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    çokomelli bir konu
    ben olsam araba yeri kadar yeri işgal ederim sonuçta vergi veriyorum sigorta yaptırıyorum ee muayenede var üzerine de örterim brandayı kimse elini süremez ha uzun süreli aynı yerde park edemezsin diyene de kardeşim bunu da araba gibi düşün park ettim hafta da 1 kullanıyorum say derim
    arkadaşlar olması gereken dışanda davranış sergileyenlere sizde normalin dışında cvp lar verin korkmayın hakkınız arayın

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250

Bu arada ev metrekaresine göre aidat olayını ilk defa duydum, açıkçası mantıgını anlyamadım
    büyük sitelerde uzun süredir varolan sistem, 30m2 1+1 ev ile 140 m2 3+1 evlerin ödediği aidat eşit olmuyor. birisi 500 tl aidat öderken diğeri 2000 tl aidat ödüyor. toplam gideri mt2 başına birim fiyattan, evin metrekaresine göre hesaplayıp o şekilde alıyorlar.
    mantığını bende çok çözemedim ama tahminen: 1+0 evde 1 kişi yaşar, 3+1 evde 3 veya üzeri kişi yaşar, bunların giderleri otomatik olarak toplamda daha fazla olur diye düşünülmüş olabilir.

Alıntı maximusti, adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    büyük sitelerde uzun süredir varolan sistem, 30m2 1+1 ev ile 140 m2 3+1 evlerin ödediği aidat eşit olmuyor. birisi 500 tl aidat öderken diğeri 2000 tl aidat ödüyor. toplam gideri mt2 başına birim fiyattan, evin metrekaresine göre hesaplayıp o şekilde alıyorlar.
    mantığını bende çok çözemedim ama tahminen: 1+0 evde 1 kişi yaşar, 3+1 evde 3 veya üzeri kişi yaşar, bunların giderleri otomatik olarak toplamda daha fazla olur diye düşünülmüş olabilir.

gerçekten çok saçma bir durum; neyden para gömçükleyeceklerini şaşırmışlar. Apartman temizliği sabit, bahce bakımı sabit gider. En fazla elektrik gideri kişi sayısına göre değişir apartmanda ama o da herhalde 1 kişi 1 tl'lik elektriği 3 ayda yakıyordur.

Spor salonu havuz falan var ise belki yaşayan kişi sayısına göre değişebilir ama yine metrekare olayı olmaz.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    falcon flash 100
    gerçekten çok saçma bir durum; neyden para gömçükleyeceklerini şaşırmışlar. Apartman temizliği sabit, bahce bakımı sabit gider. En fazla elektrik gideri kişi sayısına göre değişir apartmanda ama o da herhalde 1 kişi 1 tl'lik elektriği 3 ayda yakıyordur.

Spor salonu havuz falan var ise belki yaşayan kişi sayısına göre değişebilir ama yine metrekare olayı olmaz.
    Çok basit bir mantığı var.

Yapılar çok çeşitli bölümlerden oluşur. Otopark, bahçe, su deposu, asansör, yüzme havuzu, spor salonu, genel depo, kapıcı dairesi, genel tuvalet veya lavabo, bekçi kulübesi gibi say say bitmez.

Hepsinin masrafı farklı ve her dairenin, her daire sakininin kullanım ( faydalanma ) oranı farklıdır. Girişte ki asansörü kullanmaz, beşinci katta ki Emine teyze havuzu kullanmaz.

Üçüncü katta beş kişi yaşar hepsi gençtir on kere asansörü kullanır, karşı daire de Ahmet amca hastadır hafta da bir, iki kere o da doktora gitmek için kullanır.

Mehmet'in arabası vardır otoparkı kullanır, Ali'nin de motosikleti vardır o da kullanır ama daha az metrekare, Veli'nin ne arabası ne motosikleti vardır o hiç kullanmaz.

Ayşe teyze yazları köyüne gider, kışın sadece kaloriferli olduğu için gelir dört ay durur sekiz ay hiç bir şeyi kullanmaz.

Kısacası kimin neyi ne kadar kullandığı meçhuldür, o yüzden ortak masrafları arsa payına bölmek bazısı mağdur olsa da en mantıklısıdır yoksa kavga, döğüş, gürültü, patırtı bitmez.

Motosikleti
    Yok.
    Ayrica bu fark merkezi isitmadan kaynakli da olabiliyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)