Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kulak Tıkacı Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    HusqM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna Svartpilen 250
    Herkese merhaba, forumdaki ve redditteki kulak tıkacı ile ilgili yazıları okudum. Gerekli olduğunun da farkındayım, bu yüzden Alpine Motosafe Race kulak tıkacı aldım AMA istesem de kullanamıyorum.

Tıkaçları kulağıma takana kadar sorun yok, sesi bastırıyor gibiler. Ancak bafı ve kaskı üstüne geçirdiğim an kulağımdan çıkıveriyorlar. Daha kaskı aşağı çekerken çıktıklarını hissedebiliyorum.

Eksik ya da yanlış yaptığım ne var? Pratik önerileriniz varsa lütfen paylaşın. Tam olarak nasıl takılacak bu meret? Verdiği zararı bile bile kulak tıkacı olmadan motor sürmek insanı rahatsız ediyor.

Teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    bastır kulağının içine, iyice oturması lazım. tutma yerleri kauçuk olduğundan, kafanda kaymayan bi şey olsun; buff kayar. balaklava giy.
    espresso ve HusqM bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Kulaklıklar ve tıkaçlar, yağ varsa yerinde durmuyor.
    Takmadan önce kulağınızı ve tıkaçları ıslak mendille silin

Kulaklarınız temizse yeterince itmiyor olabilirsiniz. Eskiden Alpine'ların paketten siyah bir çubuk çıkıyordu. Onu kullanarak doğru poziyona itebiliyordunuz. O olmadan imkansız gibi bir şey.
    HusqM bunu beğendi.

Motosiklet kullanımına özel üretilmiş kulak tıkacı kullanmadığım için bilmiyorum, belki de kulağınız küçüktür. Ben 3M'in normal sünger tıkaçlarını kullanıyorum, gayet iş görüyorlar, onları deneyebilirsiniz.
    HusqM bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Sağ kulağınız için sol elinizi başınızın yukarısından geçirin, kulak kepçenize dokunurken hafif onu yukarı çekin, böylelikle kulak deliğiniz biraz daha açılacaktır, bu sırada da sağ elinizle tuttuğunuz tıkacı vidalarmış gibi kulağınıza itin. Böylelikle tıkacınız kulağınızın içinde olması gereken derinlikte olacaktır. O zaman çıkmaz. Sol kulağınız için de aynı işlemi tersten yapın.
    drtayfun, HusqM, yec ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Motosafe'lerin takma aparatını kullanıyorsunuz değil mi? Kulak kanalı darsa aparatsız doğru derinliğe itmek zor.
    HusqM ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    250r
    Bunu tarif etmeye gelmiştim, usta yapmış zaten tarifini.
    Bu arada duyma yetinizi seviyor ve sesli bir kaska sahipseniz mutlaka kullanın.

Dün benimkinin küçük çantasını düşürdüm, hüzünlüyüm.
    espresso ve HusqM bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    iyice eze eze sok, buff'ı taktıgın zaman hala cıkıyorsa buff'un göz kısmından elini sokup bi daha bastır :D
    HusqM bunu beğendi.

denizz1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar D400//Dash 110i
    Bu tıkaçlar takıldığı zaman rüzgar sesini kesiyor ama örneğin interkomdaki müzik sesini kesmiyor mu?Nasıl oluyor bu iş,belli bir frekanstaki sesler için mi sadece

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı denizz1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tıkaçlar takıldığı zaman rüzgar sesini kesiyor ama örneğin interkomdaki müzik sesini kesmiyor mu?Nasıl oluyor bu iş,belli bir frekanstaki sesler için mi sadece
    Konuşma <300 Hz, korna <500 Hz frekanslarında olduğu için 1000 Hz üzeri frekansları daha çok engelliyor. Müzik sesini biraz engelliyor ama anlaşılmayacak seviyede olmuyor. Asıl derdimiz olan yol ve rüzgar gürültüsünü engelliyor.

denizz1, HusqM ve Cyan bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosafe'lerin takma aparatını kullanıyorsunuz değil mi? Kulak kanalı darsa aparatsız doğru derinliğe itmek zor.
    O aparat o işe mi yarıyor? Ben de sol kulağıma tam takamıyorum. O aparatı nasıl kullanıcam anlayamamıştım, kulakta sıkışır kalırsa çıkarmak için bir şey gibi anlamıştım.
    Ben o aparatı kaybetmişim. minik siyah çubuk gibi bri plastik parçaydı.
    tommygun ve HusqM bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O aparat o işe mi yarıyor? Ben de sol kulağıma tam takamıyorum. O aparatı nasıl kullanıcam anlayamamıştım, kulakta sıkışır kalırsa çıkarmak için bir şey gibi anlamıştım.
    Ben o aparatı kaybetmişim. minik siyah çubuk gibi bri plastik parçaydı.
    Benim kulak kanallarım oldukça ince olduğu için o aparat olmadan hayatta takamam. Yeterince sıkı oturmaz ve hatta esas konu sahibinin şikâyet ettiği gibi kask takarken kulaktan çıkar. Bu tıkaçların işe yaraması için kulak kanalı içerisine iyice yerleşmeleri gerekiyor.
    HusqM ve espresso bunu beğendiler.

selsa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vstrom 800DE
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuşma <300 Hz, korna <500 Hz frekanslarında olduğu için 1000 Hz üzeri frekansları daha çok engelliyor. Müzik sesini biraz engelliyor ama anlaşılmayacak seviyede olmuyor. Asıl derdimiz olan yol ve rüzgar gürültüsünü engelliyor.

https://www.adventuremoto.com.au/ass...20210309032149
    E o zaman müzik dinleyemem yea diye düşünüyordum, çok faydalı oldu bu yorum

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı denizz1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tıkaçların kulağınızı koruduğu sürat ve ses seviyelerinde müzik veya gelen aramaları tıkaçsız olduğunuzdan daha iyi duyarsınız. En azından Alpine Motosafe'lerin bendeki etkisi böyle; 140 ile giderken ve tıkaçsız interkomdan gelen ne müziği ne de konuşmayı iyi duyamam ama tıkaç taktığım zaman gayet güzel gelen aramaları cevaplayıp konuşabiliyorum. Müzik bilmem, motosiklet kullanırken müzik dinlemeye karşıyım: Müzik insanı gereksiz gaza getirebilir ve dikkatini dağıtabilir. (Bu tamamen benim cinsliğim; Ankara'dan İstanbul'a araba ila non-stop müziksiz gelmişliğim var, öyle de garip bir insanım; araba sürerken bile çalışabiliyorum.)
    denizz1, HusqM, selsa ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Müzik tarafı kişisel bir konu, kişinin kendisini tanıması gerekiyor.
    Gereksiz gaza getirebilen şeyler var evet, o yüzden benim motorda asla dinlemediğim şeyler var, baya çükübik AB regülasyonu gibi =)) Bir kaç tane yasaklı şarkı var, genelde ben tüm şarkıları karıştırmada dinlediğim için arada denk geliyorlar, hemen değiştiriyorum.
    Onun dışında motor sürdüğüm anların %95'inde kesinlikle müzik dinliyorum diyebilirim, benim dikkatimi korumama yardımcı oluyor.

@Cyan'ın dediği gibi belli frekansları kestiği için özellikle yüksek süratte müzik de telefon konuşması da tıkaçla daha rahat yapılıyor. Sesin şiddeti daha az geldiği için tıkaç varsa sesi biraz daha açıyorum o kadar, ama tıkaç yoksa en yüksek seste bile düzgün duymak zor olabiliyor zira arkada devasa bir rüzgar patırtısı oluyor

Yeni seri Alpine tıkaçlardaki takma aparatı güzel işe yarıyor yoksa gerçekten düzgün şekilde itmek zor. Çıkarmak için de biraz çıkıntı yapmışlar ama benim iki tıkacın da o kırmızı çekme parçaları koptu, biraz haşin davrandım sanırım. Yenisini alıcam artık tatsız ama gerçekten kulaklıksız uzun yol değil yani Şile'ye gidilmez.

HusqM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna Svartpilen 250
    Cevaplarınız için teşekkür ediyorum, söylediklerinizi deneyeceğim.

denizz1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar D400//Dash 110i
    Bilgilendirici yorumlar için çok teşekkürler.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Sİyah aparatla cevirerek yerleştirmek gerekiyor. Saat yonunun tersine..
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Fazlada kulağı kapatmak trafikte biraz sorun teşkil edebilir.uzun zaman kullandım sonra bıraktım.Kulak tıkacıyla sessiz kalan kulak çıkarttıktan sonra kulağın yüksek sese alışması kulağı dahada hassas hale getiriyor gibi.Shark kask almıştım bu ses olayının kasklada alakalı şu an rahatsız olmuyorum.Zaten çevredeki araç vs sesi değilk rüzgar sesi uğultu rahatsız ediyor.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fazlada kulağı kapatmak trafikte biraz sorun teşkil edebilir.uzun zaman kullandım sonra bıraktım.Kulak tıkacıyla sessiz kalan kulak çıkarttıktan sonra kulağın yüksek sese alışması kulağı dahada hassas hale getiriyor gibi.Shark kask almıştım bu ses olayının kasklada alakalı şu an rahatsız olmuyorum.Zaten çevredeki araç vs sesi değilk rüzgar sesi uğultu rahatsız ediyor.
    işte bu motosafe gibi motosiklet için olan tıkaçlar trafik sesini, etraftaki sesleri falan fazla kesmiyor, o çok rahatsız eden rüzgar sesini kesiyor, bu yüzden faydalı. Güneş gözlüğü takınca nasıl ki yine etrafı görebiliyorsak sadece aşırı parlak ışıktan koruyorsa bunların yaptığı da benzer. Komple sesi kesse o da rahatsız ederdi. En azından korna seslerini falan duymak lazım işte bu tıkaçları takınca korna da duyuluyor.
    bassturbin bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)