Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hadi bana kask bulalım

Motovento
    REKLAM ALANI
    shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Merhabalar,

Yeni bir kask alma düşüncesindeyim. Eski kaskımı alalı 10 yılı oldu sayılır ve 2 de kaza gördü. Kafa şeklim intermediate oval, önceki kaskım Shoei NXR.

NXR kafama kalıptan çıkmış gibi oturuyor. NXR 2 çıkmış, radikal bi değişikliğe gitmemişler, muhtemelen o da kafama tam olur; lakin Türkiye'de fiyatlar kol gibi!

Scorpion Exo R1 Evo aldım, bugün teslim denedim; ama kafamı kulak çevremden sıkıp alın ve kafamın arkasında boşluk kalıyor. Yanak pedlerinin havasını sonuna kadar indirip de denedim. Kask ayrıca kafamda çok iri duruyor. İade edeceğim.

İç kalıbı bahsettiğim şekilde bana uyabilecek bir kask var mı bildiğiniz? "Intermediate oval" olacak; ama Scorpion kadar yanlardan sıkmayıp Shoei kadar kafama oturabilecek..?

Ve bu muhtemel öneri kaskı nereden satın alabilirim? İstanbul'a gidemem, kaza sonrası kolum henüz iyileşmiş değil o sebeple yol, tek başıma kask denemesi falan işkence.

Yardımcı olursanız sevinirim, iyi günler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Merhaba temizekipman adında bir site var , ayrıntılı incelemedim ama sıfır kaskları piyasa fiyatının 5000 tl gibi düşüğüne satıyorlardı , Schuberth C5 21.000 tl idi mesela bu hafta , bir göz atıver istersen ;)
    shruikan bunu beğendi.

Motosikleti
    V-Strom DL650
    Benim eski kaskım Shoei Nxr. 5 sene kullandım harika kask. Madem nxr size tam uyuyor, macera aramayın japon iyidir, nxr 2 den devam edin? haa ben 2020 senesinde arai chaser x modelini almıştım, şuan onu kullanıyorum, harika, müthiş. elde taşırken ağır gibi geliyor insana, ki ağırlığı da fazla, ama kafaya takınca o kadar hafif ki, hastasıyım, japon yapıyor bu işi. hjc de çok iyi diyorlar. agv denenebilir.
    shruikan bunu beğendi.

Motosikleti
    turuncu
    Sheoi NXR 2, HJC RPHA 1 ve AGV K6 S sipariş ettim, Scorpion ile 4 kask olacak elimde; artık duruma göre birini tutup diğerlerini iade edeceğim.

Dönüşler için teşekkürler bu arada.

Scorpion R1’ler kendi sitesine göre “intermediate oval”, Shoei NXR ve NXR2 ise oval kalıba sahip.

Shoei NXR size tam olduğuna göre kafanız oval. Ne yazık ki oval kask üreten çok fazla firma yok. Shoei NXR2 veya diğer bir arkadaşımızın rahat ettiği Arai Chaser X oval kalıp kasklar. Scorpion değil. Tahminimce kafanızın üstü oturmamıştır, alından basıyordur.
    shruikan bunu beğendi.

Motosikleti
    duke 390 150 beygir
    mt kasklar oval oluyor magaza varsa yakında deneyin.scorpion exo hx1 de ovala yakın onuda deneyebilirsin
    shruikan bunu beğendi.

Motosikleti
    turuncu
    abi bakın, benim kafa tam bu şekil tepeden:

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (2019)
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Yeni bir kask alma düşüncesindeyim. Eski kaskımı alalı 10 yılı oldu sayılır ve 2 de kaza gördü. Kafa şeklim intermediate oval, önceki kaskım Shoei NXR.

NXR kafama kalıptan çıkmış gibi oturuyor. NXR 2 çıkmış, radikal bi değişikliğe gitmemişler, muhtemelen o da kafama tam olur; lakin Türkiye'de fiyatlar kol gibi!

Scorpion Exo R1 Evo aldım, bugün teslim denedim; ama kafamı kulak çevremden sıkıp alın ve kafamın arkasında boşluk kalıyor. Yanak pedlerinin havasını sonuna kadar indirip de denedim. Kask ayrıca kafamda çok iri duruyor. İade edeceğim.

İç kalıbı bahsettiğim şekilde bana uyabilecek bir kask var mı bildiğiniz? "Intermediate oval" olacak; ama Scorpion kadar yanlardan sıkmayıp Shoei kadar kafama oturabilecek..?

Ve bu muhtemel öneri kaskı nereden satın alabilirim? İstanbul'a gidemem, kaza sonrası kolum henüz iyileşmiş değil o sebeple yol, tek başıma kask denemesi falan işkence.

Yardımcı olursanız sevinirim, iyi günler.
    Yazdıklarına göre Shoei haricinde alabileceğin en iyi fiyat performans ürünü MT marka kask olur. NXR'a en yakın Intermediate Oval modeli ise Revenge'dir.

NXR'la NXR2 arasında da oldukça fark var bu arada. (Örneğin NXR2 22.06 homogole)
    shruikan bunu beğendi.
    MotoXPR

https://www.youtube.com/@MotoXPR

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Şahsi fikrim, hjc rpha1 de uymazsa nxr'ın farklı renginden(Maksat değişiklik olsun)devam etmek. Kalıp gibi oturuyormuş ne güzel, bas geç.
    shruikan bunu beğendi.

Motosikleti
    turuncu
    evet, 4 kask da elimde, hepsini denedim, izlenimlerim şöyle:

NXR 2 dışındakilerin spoiler kısmı uzun ve benzer ölçüde, resimde kısa gibi dursa da RPHA 1'in spoiler daha alçakta bitiyor. K6S boyun kısmını en iyi kapatan kask; ama o da giyerken biraz zorluyor.

1- RPHA 1 genel olarak küçük. kafa ölçüm tutsa da kaskın kalıbı 1-1,5cm kadar küçük. Yoksa güzel kask, küçük olmasa kullanırdım, kutusunda 4-5 tane tear-off vizör kaplama da geliyor; ama çene pedi çok kısa.

2- R1 Air Evo'nun işçiliğini beğenmedim. Çene kısmı gigachad gibi duruyor. DD bağlantısı fazla geride, gırtlağımı sıkıyor ne kadar gevşek bağlasam da. Kutusunda ekstra koyu renk vizörle geliyor.

3- NXR 2 evde gibi hissettirdi. Kaskın dış boyası çok kolay çizilecek gibi. Kauçuk kaplama gibi bir hissi var dış yüzeyinin.

4- K6 S de iç kalıp olarak NXR 2'ye çok benzer. Dış boyası daha dayanıklı duruyor. En hafif kask. Vizörün yarı kilit ayarı güzel, az bir aralık kalıyor; ama mekanizma yarı yerde kilitli olarak tutuyor. Griye yakın bir siyah renkte, gene mat tabi. Kutusunda gelen silikon yağ kurumuş, bakalım satıcı bir çözüm sunacak mı bunda karar kılarsam?

K6S ile NXR2 arasında kaldım. İkisine de ekstradan koyu renk vizör masrafı olacak.
    K6S: 19479 TL
    NXR2: 22602 TL
    RPHA1: 23030 TL
    R1 Air: 13590 TL

Motosikleti
    bajaj pulsar rs200
    Merhaba benim size ezber bozan bir tavsiyem olacak her ne kadar termoplastiklerinden dolayı adı kara listeye eklenmiş olsa da bu kaskı denemenizi ve youtube da incelemesini çeken yabancı bir kanalın videosunu izlemenizi tavsiye ederim. LS2 Thunder Karbon Gp Aero Mat Siyah Kask. Bazı kasklar gibi güzel kaplamaları yok biraz sade fakat bana tam güven veriyor. Çantasında da siyah vizör ve yarış camıyla beraber geliyor 18k fiyatı var. Ben de k5 k6 bakmıştım ama karbon malzeme varken daha alt olana 1000 2000 tl fazla vermek makul gelmedi
    shruikan bunu beğendi.

Motosikleti
    turuncu
    Bi bakayım, teşekkürler.

Bu arada K6S haricindekileri iade ettim. Şu önerdiğiniz LS2'ye de bakacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:01 ----------

Alıntı mr10ur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba benim size ezber bozan bir tavsiyem olacak her ne kadar termoplastiklerinden dolayı adı kara listeye eklenmiş olsa da bu kaskı denemenizi ve youtube da incelemesini çeken yabancı bir kanalın videosunu izlemenizi tavsiye ederim. LS2 Thunder Karbon Gp Aero Mat Siyah Kask. Bazı kasklar gibi güzel kaplamaları yok biraz sade fakat bana tam güven veriyor. Çantasında da siyah vizör ve yarış camıyla beraber geliyor 18k fiyatı var. Ben de k5 k6 bakmıştım ama karbon malzeme varken daha alt olana 1000 2000 tl fazla vermek makul gelmedi
    Carbon GP Aero değil de Thunder Carbon bana daha çekici geldi. GP Aero'nun spoiler çok uzun. İncelemelerde, her yarış kaskında olduğu gibi, gürültülü tarafta kalıyor. Championhelmets testinde K6S'ten 4-5 db daha sesli.

Thunder Carbon da gene karbon-fiber kabuklu, kutu içeriği aynı, daha ucuz. Açıkçası streetrossi gibi de görünmek istemiyorum; ama GP Aero'nun genel olarak dış görüntüsü daha güzel. Ha, kafamda ben kaskı dışarıdan görüyor muyum, tabi ki hayır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:08 ----------

Bi GP Aero bi de Thunder Carbon siparişi verdim; gelsin onları da bi deneyeyim.

Motosikleti
    turuncu
    LS2'ler de geldi, denedim. GP Aero hem kalıbı küçük hem de kafama tepeye yakın sağ ve soldan baskı yaptı; Thunder kafama tam oldu. Üretici aynı kalıp gibi açıklasa da kalıpları farklı.

Şimdi, AGV mi yoksa LS2 mi? Arada 8218 TL fark var agv vizör masrafını katınca.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    NXR çok rahat bir kask, benim kafa arkam çıkıntılı, en ufak şekilde rahatsız etmedi. Ses yalıtımı da iyi, bu arada 10 sene aynı kaskı kullanmak hele de 2 defa kaza sonrası hiç olmamış, shoei'yi en fazla 5 sene kullanmanızı tavsiye ederim, hele de kaza olursa ister ilk haftası bile olsun kesinlikle o kask bir yere vurmuşsa işini yapmıştır, bir daha kullanılmamasını tavsiye ederirm.

Motosikleti
    turuncu
    kaza olmasa hala kullanırdım; ama yaptım işte. kolum da kırılınca kaskı da emekliye çıkardım.

fiyat avantajıyla LS2 mantıklı geliyor; ama onu da görmemişin çocuğu hesabı gereksiz detaylara boğmuşlar. böyle pek bir "cringe" hissi veriyor. karbon kabuğu alttan kevlar ile tutturmuşlar. reddit'te birinin kaza sonrası kaskın halini gördüm, kask ense tarafından o ekleme yerinden karpuz gibi ayrılmış; ama bu kaskın medium ölçüsüne FIM sertifıkası da verilmiş. gerçi o sertifikayı alan önceki üretim serisi sanırım çünkü benim aldığımın kod ismi de biraz farklı. ama gel gör ki LS2 de kafama eldiven gibi oturdu, çok rahat, bana özel yapmışlar gibi.

kafam karışık vaziyette.
    mıymıntı musa suşi yerken halıya ispirto döktü

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Madem para harcamaya kararlısın, Shoei Neotec modellerine baksan? Çene açılır modeller ama full face modeller kadar sağlam deniyor. Bana çok rahat gelmişti, paraya kıyıp almamıştım.

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Madem para harcamaya kararlısın, Shoei Neotec modellerine baksan? Çene açılır modeller ama full face modeller kadar sağlam deniyor. Bana çok rahat gelmişti, paraya kıyıp almamıştım.
    bana fullface kask lazım, açılır-kapanır güneş vizörlü kaskları bile eledim ben. biraz yatık sürüşe uygun kask seçmeye çalışıyorum. önceki NXR'da da rüzgar sesi sorunu yaşadım hep. touring sınıfı kasklar benim sürüşüme pek uymuyor.

büyük ihtimal LS2'yi seçecem.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    duke 390 150 beygir
    scorpion hx1 baktınmı.ben aldım mükemmel

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı motomad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    scorpion hx1 baktınmı.ben aldım mükemmel
    güneş vizörlü kask tercih etmiyorum.

Motosikleti
    bajaj pulsar rs200
    Hocam ben de sipariş ettiğim de gp areo benim kafama küçük gelmişti dediğin gibi o konuda keşke uyarsaydım seni alacağını direkt kestiremedim . Hatta aldığım siteye de yorum yapmıştım ürünle ilgili. Bence sen kaskı beğendiysen bedeni çözülür çok sorun değil. Ama ben şunu söyleyeyim gp areoda kamera takmak için normal aparatlar kullanışlı değil kanadadan 45 dolara bir parça sipariş vericem bugünler de onu söyleyeyim en azından alırsan ve böyle bir niyetin varsa aklında olsun. İlK Başta göze gelmiyor ama hava kanalları var alt tarafda oldukça geniş şekilde.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)