Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vites Değişimi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha MT-25 Honda Dio
    Merhaba iyi akşamlar.
    Yamaha Mt 25 motosiklet aldım fakat özellikle 1. vitesten 2. vitese geçerken takk diye sesler geliyor aynı motosikleti tecrübeli arkadaşım kullanırken şıkır şıkır geçiriyor fakat ben geçirirken bazen böyle sesler geliyor internette arattım ama detaylı bilgi bulamadım sorduğum insanlar da ilk viteslerde gelir normaldir diyor ama tak tuk sesler gelmesi bütün keyfimi kaçırıyor

Viteslerin şıkır şıkır geçmesi için yapmam gereken nedir püf noktaları bilenler yardımcı olabilir mi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tırınım tırınım tırınım da yabıyo mu?

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15" -- Rks Spontini 110 23"
    Zincir ve Debriyaj gerginlik ayarınız yüksek ihtimalle düzgün değil, zinciriniz aşırı gergin veya aşırı bol olabilir debriyaj ise tel zamanla uzayıp olup debriyajı tam ayırmıyordur. Debriyajınız nerede kavramaya başlıyor?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Arkadaşın kullanırken sıkıntı yoksa motorda bir problem yok demek ki , büyük ihtimalle vites levyesine kararsız davranıyorsun , yani debriyajı çeker çekmez vitesi hızlıca seçmelisin motosiklet şanzımanı hareketi ve hızı sever , mesela motor dururkende vitesleri değiştirmek çok zordur , debriyaj ayarı ile ilgili kafanda soru varsa şu şekilde kontrol edebilirsiniz , sabah soğukta vites birde debriyaj çekili marşa basarken motor ileri hareketleniyorsa ayarsız diyebiliriz , teli biraz gerdirmek gereklidir..

Motosikleti
    Yamaha MT-25 Honda Dio
    Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim
    İlk çalıştırmada dediğiniz gibi bir durum yaşamadım hatta debriyaja biraz çek bırak yaptığım takdirde ilk vitese geçişi olsa dahi şık diye geçiyor
    En kısa zamanda tekrar süreceğim bu sefer vitesleri olabildiğince seri şekilde değiştirip tekrar deneyeceğim umarım yine tak tuk sesler gelmez
    Siz de bunu yaşıyor musunuz? Bana doğal olduğunu zararının olmayacağını söylediler fakat tak tuk sesler geliyorsa içerideki parçalar birbirini aşındırıyor demektir

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:50 ----------

Üzerindeki manetten istediğim yere ayarlayabiliyorum hepsini denedim bana en uygununun ortanın bir tık üstü olduğuna karar verdim.

denizz1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar D400//Dash 110i
    Aynı motosiklet olduğu için motorla alakalı bişey değildir ama belki arkadaşınız şöyle yapıyordur,vites yükseltirken de vites düşürürken yaptığı gibi ara gaz verip yükseltiyor olabilir.Benim arkadaşımında böyle bir alışkanlığı var düşürürkende yükseltirken de ara gaz veriyor,biraz daha rahat geçtiğini iddaa ediyor.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    motosiklet şanzımanı araba gibi yumuşak olmaz; hızlı ve biraz sertçe bas pedala. gaz-debriyaj kullanımı daha akıcı ve dengeli hale getir gerekiyorsa.

Benim mt25 mt07 ve trident 660 dahil hepsinde yaşadım devirde atmak gerekli vitwsi birde zincir deb ayarında da sıkıntı olabiliyor şuan tridentte var zinciri biraz salık gibi daha rodajda

Motosikleti
    Yamaha MT-25 Honda Dio
    Merhaba iyi günler tavsiyenizi denedim fakat foruma uzun zamandır girmiyorum.
    Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim dediğiniz gibi oldu şuan herhangi bir problem yaşamıyorum viteslerim şıkır şıkır geçiyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:59 ----------

Evet foruma girmeyeli benzer siklette farklı marka motosikletleri de denedim onların vites geçişleri nispeten daha yumuşaktı.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Kerem Ata adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .....Merhaba iyi günler tavsiyenizi denedim fakat foruma uzun zamandır girmiyorum... dediğiniz gibi oldu şuan herhangi bir problem yaşamıyorum viteslerim şıkır şıkır geçiyor.....

O halde sana bir başka tavsiye daha geliyor , foruma hergün gir ;)
    tommygun bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler