Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İlk defa kask alacağım

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba iyi forumlar. İlk defa kask alacağım nelere dikkat etmem hakkında hiç bir fikrim yok fakat bu kask hoşuma gitti. Eğer bu kötüyse buna benzer kasklar önerebilir misiniz. Teşekkürler.
    https://www.beymoto.com/kyt-tt-cours...-siyah-pmu4925

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Hocam evren önce bir toz bulutuydu...

Sonra işte yavaş yavaş kask icat edildi falan

Daha motorda yok ortada her ikisinide ilk defa alacağım. Kasksız kullanma gibi bir durum yok yani 🙃

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Marka modeli araştırırsınız. En önemli şey deneyin, 20dk kafanızda dursun, tam olduğundan emin olun. Kafaya uygun olmayan çok kaliteli bir kask kafaya uyan daha az kaliteli kasktan daha kötü koruma sağlar.
    espresso bunu beğendi.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    KYT Marka kaskı daha önce duymadım ve kullanan görmedim. İlla ki vardır. Fakat 4-8 bin aralığındaki kasklar termoplastiktir. Yani damacananın hallicesi.

Kask 4-5 yılda (zarar gelmemiş, düşmemiş ise) bir değiştirilir ve ekipmanların içinde ayrı bir yere sahiptir. Bu nedenle bütçenizi zorlayarak biraz daha kaliteli bir kask almanızı tavsiye ederim.

Kask seçimi debi derya bir konudur. Kabuk yapısı, bedene uyması, havalandırması, fullface veya çene açılır olması vs.vs.

Tavsiyem Beymoto daki Nexx Viliture kasklara bakmanız. Yalnız çene açılır bir kask bu. Güvenlik anlamında fullface den bir geride kalır. Ben memnun olduğum için tavsiye edebilirim.

abyasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    Hocam o fiyata aynı websitesinden HJC C70 alabilirsin. Çok daha iyi bilinen, denenmiş ve daha kaliteli bir kasktır. Fakat, kaskı denemeden alırsanız üzülebilirsiniz. Kask kabuğu, kafa şeklinize uygun olmalıdır.

Motosikleti
    Dominar250
    Dikkat etmeniz gereken ilk husus ürün orijinal mi? Kaskı 2.ci bir kafatası olarak düşünün ilk başta sizi sıkıyormuş hissi verir, tepeden baskı olmasın, yanlardan sıkasada zamanla yüzünüze oturur. Sertifikalarını kontrol edin, ekstra özelliklerde değerlendirebilirsiniz(gözlük girişi, interkom vs.)

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    ilave öneri, siyah, beyaz gibi düz farkedilmesi zor renklerdense gerçekten böyle cart, dikkat çeken renkler tercih edin.

Motosikleti
    Mondial Drift L CBS
    scorpion exo 391 e bakabilirsin. nispeten daha kaliteli.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Az daha para biriktirin veya borca girin.. 10K civarında duzgun birsey alın.. Termoplastik almayın.
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Kafana giymeden hiçbir kaskı alma. Herkesin kafa yapısı, her markanın kask yapısı farklı.
    espresso bunu beğendi.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Termoplastik kaska damacanın hallicesi de demeyin. Termoplastik bir plastik sınıfıdır sadece.
    KYT 20 yıldır kask üreten firma, TT COURSE'nin de ECE, JIS, CCC, NBR, CHASS, CNS sertifikasyonları var.
    Elbette fiberglass bir kask teorik olarak sadece bu hammaddeye bakılarak karar verilemese de muhtemelen daha güvenli olacaktır, ancak gerekli sertifikasyonları sağlamış bir kaska da termoplastik diye çöp muamalesi yapmaya gerek yok.

Dikkat etmen gereken şey, kaskı gidip kafana takıp öyle alım kararı vermen. Altın kaplamalı karbondan bir kask kafana düzgün oturmuyorsa, bu kasktan daha güvensiz olacaktır. Şu an için dikkat etmen gereken tek şey bu. Kaskın bir kask üreticisinden sertifikalı bir mal olması, yani zamanında satılan Safebet falan gibi şeylerden olmaması ve kafana düzgün oturması. Yanaklarını biraz rahatsız edebilir zamanla bu bölge rahatlayacaktır ancak alnına kafanın arka üst kısmına rahatsız edici bir baskı yapmamalı, buralar esnemez. İyi bir kask satıcısı bunu kaskı takıp kontrol edebilir ama Türkiye'de sayıları biraz az.

Ek olarak mat siyah kask ben kullanıcısı olarak çok önermem. Siyah kask yazın daha çok kafanı pişirir. Bu tabii ki göreceli bir şey. Bir de düz desensiz kaskların akşamları fark edilebilirliği de daha düşük oluyor.
    espresso, TIGERSHARK ve DickName bunu beğendiler.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Maldan çok anlamayan git sana en pahalısını al der. Maldan anlayan neye ihtiyacın var ise ona göre tavsiye eder. Bütçen az ise mt, orta ise agv yüksek ise shoei vb alacaksın. Termo alma diyenleri pek kulak asma. Benim kendim için ölçüm sharp dan min. 4 yıldız alması yada günümüzde ece 22.06 standartı karşılaması
    espresso bunu beğendi.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Bugün de maldan anlamadık cok sükür
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Maldan anlama anlamama değil de, şunu söylemek istiyorum ben.

Bir ara "termoplastik kask almayın, en azından polikarbonat veya mümkünse karbonfiber olsun" gibi bir slogan vardı. Yahu polikarbon dediğimiz bir termoplastik türü zaten =) Termoplastik diye satılan kaskların büyük kısmında da polikarbonat kullanıyor zaten. Biraz daha "gelişmiş" bir malzeme var, fiberglass.
    Polikarbonat kolay şekil verilebilir bir malzeme ancak fiberglass kadar sağlam olmadığı için güvenlik standardını sağlamak için biraz daha fazla EPS kullanıyorlar vs daha kalın oluyor. Güvensiz değil, ECE'den o da geçiyor fiberglass da geçiyor. Fiberglass'ı üretmesi daha zor, daha maliyetli, daha hafif ve ince olabiliyor. Günün sonunda ikisi de ECE22.05 22.06 alıyor mu alıyor. Zaten kaskın koruyuculuğunun önemli kısmı kabuktan ibaret değil, onunla birlikte beraber EPS'ten geliyor.

Bir kaskın ECE/SNELL/FIM sertifikası varsa bitmiştir konu. Hangisinin daha iyi olduğunu ölçmemiz de mümkün değil, hepsi teorik bilgiden geliyor. Ha ben hiç "düz termoplastik" diye satılan bir kask almadım da, yani, para ona yetiyorsa alınır. 22.06 olacak diye bir kaide de yok, 2 sene önce "22.05 bu güvenli" diye satılan kasklar bugün güvensiz olmadılar. SHARP'a dönüp gözümün ucuyla bile bakmam.
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Kullandığın motosiklete göre kask seçmeye özen göster naked farklıdır ,raceing farklıdır.Mutlaka magazaya git dene . Mutlaka buff kullan limitinin en üst seviyelerinde kask almaya çalış.Kaskın içinde tarih yazar üretim tarihinin çok eski olmamasına dikkat et. Azın dilin dişin ön tarafa değiyor mu dikkat et.Kafanı üstten sıkıp sıkmamasına dikkat et yanaklarını biraz içeri itebilir.Pinlock uyumlu olmasına dikkat et . Alabiliyorsan fiberglass almaya çalış.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler