Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Alım satım hakkında noter banka iban

Motovento
    REKLAM ALANI
    Macabre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güvene dayalı bir durum. Bu şekilde yapanlar var mı? Var. Bu şekilde dolandırıcılık var mı? O da var. Ülkemizde sistemin her açığını aramayı meslek edinmiş milyonlar var. Açıklama kısmı sizi kurtarır mı bilmiyorum ama ben şahsen 40 yaşında biri olarak bu ülkede kimseye güvenmemeyi öğrendim. Gelişmiş ülkelerde çok basit bir şekilde çözülebilecek bir durumu, biz ülkemizde kırk takla atarak, g.tü çizdirmemeye çalışarak halletmeye çalışıyoruz. İmza atarken, alım satım yaparken, motoru servise bırakırken gözümüzü dört açmalıyız diye düşünüyorum. Çünkü şu anki sistem o. Eğer satış yapmadıysanız vazgeçin derim. Yaptıysanız durumu ilerleyen zaman gösterecek.
    F54 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Alıntı Punctum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olur
    Ne olur mesela
    Mahkemeye gidip ben bi arkadaşa motor almıştım ama pişman oldum parasını versin desem olur mu
    Şöyle bir haber okumuştum: Eleman sevgilisine araba alıyor, ama gel git zaman ayrılıyorlar
    Eleman mahkemeye veriyor kızı. Arabayı ben aldım buyurun makbuz dekont falan filan.
    Karar araba kızda kalıyor.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Alıntı erensel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne olur mesela
    Noter satış yaparken, satıcıya paranızı aldınız mı diye soruyor. Bu durumda Tommy para ödemediği halde, satıcıya para ödediği kabul edilerek bedavadan motorun devrini alıyor.

Tommy'i çok seven arkadaş sonradan savcılığa başvurup, biz satıcı ile anlaştık ben motorun parasını ödedim (açıklamaya Tommy için aldım dedim ama sonradan onunla kavga ettik, vazgeçtim ona almaktan vs der) ama satıcı motoru bana devretmedi diye suç duyurusunda bulunuyor.

Bu tabii kötü niyetli durum. Her vakada hukuk farklı sonuca da varabiliyor. Tek bir doğru yok.

Sonuç: Hepimiz Tommyiz

Motosikleti
    Hunk
    Tommy'i çok seven arkadaş sonradan savcılığa başvurup, biz satıcı ile anlaştık ben motorun parasını ödedim (açıklamaya Tommy için aldım dedim ama sonradan onunla kavga ettik, vazgeçtim ona almaktan vs der) ama satıcı motoru bana devretmedi diye suç duyurusunda bulunuyor.
    Bkz: Eleman mahkemeye veriyor kızı. Arabayı ben aldım buyurun makbuz dekont falan filan.
    Karar araba kızda kalıyor. (Emsal karar teşkil eder)

İşin en doğru şekli alışverişi gerçekten alım/satım yaptığın kişinin hesabı üzerinden olması
    Ama diğer türlüsü içinde kesin dolandırıcılık olur aman haa demekte çok doğru bir söylem değil diye düşünüyorum.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    alinin hesabı blokeli ise, motoru üzerine alması da sıkıntılı olması gerekiyor.

varsayalım bir kaç gün sonra mehmet biz bu adamla bu plakalı motor satışı için anlaştık, parayı aldı ama motoru teslim etmedi diye dava açtı,
    ali ile mehmet arasında da hiç bir bağ bulunamadı, bu durumda ne yapacaksınız? Türkiye'deki adalet sistemi bu durumda sizi koruyacakmı?

ben motorumu alırken gidip motoru kontrol ettim, pazarlık aşamasını geçtikten sonra kapora atmak için adamın hem kimliğini hem motorun ruhsatını kontrol ettim, parayı sadece bu isimde bir hesaba transfer ederim diye en baştan konuşup anlaştım. Her gün türlü dolandırıcılığın olduğu, hukuk ve adalet sisteminin çalışmadığı bir ülkede yaşıyoruz, neden riske gireyim?

Motosikleti
    Dominar250
    bildiğim kadarıyla noter satışının bağlayıcılığı var noter satış alışverişiniz tamam mı diye soruyor. Avukat arkadaşlar cok daha iyi bilirler ancak biz muhasebe kayıtlarında araç satışı yapıldığında parayı direk elden alıyormuş gibi kayıt yapabılıyoruz

Motosikleti
    Bkz: Eleman mahkemeye veriyor kızı. Arabayı ben aldım buyurun makbuz dekont falan filan.
    Karar araba kızda kalıyor. (Emsal karar teşkil eder)

İşin en doğru şekli alışverişi gerçekten alım/satım yaptığın kişinin hesabı üzerinden olması
    Ama diğer türlüsü içinde kesin dolandırıcılık olur aman haa demekte çok doğru bir söylem değil diye düşünüyorum.
    Aracın kızda (veya Tommy'de) kalmasında sorun yok. Zaten devir onların adına yapılmış. Burada parayı ödeyen, satıcıya karşı suç duyurusunda bulunuyor. Veya para iadesi talep edebiliyor. Aracı devir alanlar açısından değil, para veren ile satıcı olan mal sahibi arasındaki hukuki bir problem söz konusu.

Ama dedim ya, her dava kendi koşulları içinde değerlendirilir. Verdiğiniz örnek davanın içeriğini tam bilmemiz gerek. Yoksa ne desek yarım kalır.

En doğrusunu hepimiz biliyoruz. Ve her durumda önlem almanın önemini vurguluyoruz. Konuyu açan açısından zaten tartışmanın anlamı yok. Bundan sonraki alım satımlar için yazıyoruz...

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    la avrupa da veya dünyanın başka başka ülkelerinde ne güzel ya ne noter parası var nede bu kadar alengirli iş adamlar aralarında sözleşme yapıyor anlaşıyor imza tamam işte
    bu blokcein le de bu işleri de sanırım dijital alana taşıyıp bir daha bozulamaz şekilde yapacaklar akıllı sözleşme dedikleri bu olacak galiba

Motosikleti
    Yok.
    Gecenlerde satisini yaptigim arac ile ilgili kisa bilgi vereyim.

Alici ile görüstük. Arabayi dogal olarak görmek istedi. Gördü begendi. 1000€ kapoa verdi. Hemen aninda sözlesme imzaladik. Kredi cekecegini söyledi. Bu arada benim aracimda da kredi var. Arabanin evraklari bankada.(Bu arada Almanya'da araclarin iki tane ruhsati oluyor. 1 tanesi sahiplik belgesi digeri ise trafikte kullanilan bizim ruhsat büyüklügünde bir kagit.) Sözlesmede kalan miktari oglumun hesabina aktarmasi gerektigini belirttik ve hesap numarasi ile adinida sözlesmeye ekledik. Alici parasini temin edince kredi cektigi banka sözlesmedeki hesaba parayi gönderdi. Alici gelip arabayi alip götürdü ama trafige cikartamadi cünkü sahiplik belgesi ancak benim krediyi kapatmam ile elime gececekti. Krediyi kapattim 1 hafta sürmeden sahiplik belgesi elime gecti ve belgeyi aliciya teslim ettim.

Eger sahiplik belgesi bende olsaydi parayi alacaktim o belge ile arabayi teslim edecektim ve alis veris bitmis olacakti.

Bir hesabı bloke olduysa mobilden yeni vadesiz hesap açması 5dk hocam açsın yeni bitane hesap oraya atın olsun bitsin

Motosikleti
    Honda CBR 600RR
    Bu arkadaşlar kendini Kahramanmaraş' ta doktorum vs diyemi tanıttılar? Dolandırıcı bir grup var da onlar değildir inşallah.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Noterlerde hediye kart uygulaması varmış.
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

Motosikleti
    Hunk
    Burada parayı ödeyen, satıcıya karşı suç duyurusunda bulunuyor. Veya para iadesi talep edebiliyor. Aracı devir alanlar açısından değil, para veren ile satıcı olan mal sahibi arasındaki hukuki bir problem söz konusu.
    Forumumuzda hukukçu bir arkadaşımız varsa bizi daha iyi aydınlatabilir.
    Havale açıklamasında şu kişi için şu plakalı aracın satış bedelidir açıklaması varsa ve o kişiler arası ruhsat devri olduysa böyle bir şikayet için takipsizlik kararı çıkar diye düşünüyorum.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı maximusti, adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    alinin hesabı blokeli ise, motoru üzerine alması da sıkıntılı olması gerekiyor.
    Çok doğru hesabında bloke varsa motosikleti de üzerine alamaz. Alacaklı hemen haciz kor motosikleti elinden alır.

En iyisi parayı kim eft yapıyorsa ona devir etmek sonra onlar kendi aralarında halletsin.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Blokenin neden koyulduğuna göre değişir o. Burası Türkiye, 250bin TL tazminat kararı çıktığı için xx mio TL varlığı dondurulan insan var. Varlık dondurma her zaman tamamını birisi haczedebilir anlamına gelmiyor yani.

Şimdi para transferi açıklamasına yazılan şeyler meram anlatmaya yarar elbette ama, bunun hukuki bağlayıcılığı nedir, olsa bile Türkiye'de hukuk işliyor mu falan bin tane farklı değişken var.

Ben motor satıyorken parayı başkasından yollayacağım derse açıklamaya benim söylediğim şekilde yazmasını isterim. Tabii ki en doğrusu devri o kişiye yapmak da, bunu da derdimi anlatabilirim şeklinde bir risk olarak görüyorum ama yukarıda yazdıklarıma bakınca saçma bir risk evet.
    Ben motor alıyorken parayı asla başkasına ödemem.

Motosikleti
    Forumumuzda hukukçu bir arkadaşımız varsa bizi daha iyi aydınlatabilir.
    Havale açıklamasında şu kişi için şu plakalı aracın satış bedelidir açıklaması varsa ve o kişiler arası ruhsat devri olduysa böyle bir şikayet için takipsizlik kararı çıkar diye düşünüyorum.
    Yüksek lisans ve doktora aşamasında hukuk dersleri aldım. Ayrıca onlarca kişisel davam oldu/devam ediyor...yani yarı avukat sayılırım

Dediğim gibi, bizim hukuk sistemimizde hiç bir kararın garantisi yok. En doğru ve garantili yol, para alışverişi yapılan kişiler arasında devir sözleşmesinin imzalanıyor olması. Diğer türlüsü de mümkün ama her zaman risk. Bunu zaten forumun tamamı biliyordur. Daha fazla yazmaya gerek yok.

Motosikleti
    Hunk
    Yüksek lisans ve doktora aşamasında hukuk dersleri aldım. Ayrıca onlarca kişisel davam oldu/devam ediyor...yani yarı avukat sayılırım

Dediğim gibi, bizim hukuk sistemimizde hiç bir kararın garantisi yok. En doğru ve garantili yol, para alışverişi yapılan kişiler arasında devir sözleşmesinin imzalanıyor olması. Diğer türlüsü de mümkün ama her zaman risk. Bunu zaten forumun tamamı biliyordur. Daha fazla yazmaya gerek yok.
    Tamam kim olduğuna ikna oldum
    Söz bir daha yazmam

Motosikleti
    Tamam kim olduğuna ikna oldum
    Söz bir daha yazmam
    Yok, rica ederim. Kendi açımdan artık yazmaya gerek yok diyorum. Yoksa bu gerçekten önemli bir konu. Ne kadar örnek/detay paylaşılırsa o kadar iyi...

Konu sahibi için yazmıyoruz çünkü zaten işlem bitmiş...
    Bilgi sahibi olanlar için (ki forumun tamamının fikir sahibi olduğu meseledir muhtemelen) yazmıyoruz...

Daha çok google araması yaparken bu sayfa önlerine düşecekler için yazıyor gibiyiz...benim kim olduğum veya ne bildiğimden öte, bu ülkenin dinamikleri maalesef herkesi az buçuk hukuk bilgisi öğrenmeye zorluyor. Mesele budur

Motosikleti
    falcon flash 100
    Sizin yarım, tam, çeyrek avukat sayılmanız bir şey ifade etmiyor.

Otuz yıllık hakimin bile kararını bir üst mahkeme iptal ediyor yanlış bu diyor, sonra üstün bir üstüne itiraz oda doğru bu diyor.

Anlayacağın çeyrek, yarım, tamın bir hükmü yok anca sohbet babında he he denir geçiştirilir.

Motosikleti
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizin yarım, tam, çeyrek avukat sayılmanız bir şey ifade etmiyor.

Otuz yıllık hakimin bile kararını bir üst mahkeme iptal ediyor yanlış bu diyor, sonra üstün bir üstüne itiraz oda doğru bu diyor.

Anlayacağın çeyrek, yarım, tamın bir hükmü yok anca sohbet babında he he denir geçiştirilir.
    Alıntı yaptığınız mesajımda şunu da yazmıştım ama atladınız herhalde

Dediğim gibi, bizim hukuk sistemimizde hiç bir kararın garantisi yok. En doğru ve garantili yol, para alışverişi yapılan kişiler arasında devir sözleşmesinin imzalanıyor olması.
    Defalarca aynı şeyi yazdığım halde kendimi tekrarlamak zorunda kalmak da bu foruma özel bir çaba herhalde...

Neyse, isteyen istediği gibi alsın/satsın...zaten forumun amacı da işaret ettiğiniz üzere sohbet/muhabbet. Hukuki sonuçları tarafları bağlar.
    Alpbatur bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)