Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Yurt dışından Motorsiklet getirip plaka ruhsat çıkarmak?

Motovento
    REKLAM ALANI
    oktay33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1600 GTL
    Sıfır araba veya motosiklet getirebilirsiniz.
    Hakkınız var.
    Ama Gelen aracın Türkiye'de servisi olmak zorunda.
    İthalat esnasında Kasko değeri üzerinden ÖTV ve KDV ödüyorsunuz.
    Lüks modellerde çok mantıklı. Ama standart modeller için uğraşmaya değmez.
    Mesela bir arkadaşıma 2016 yılında Belçika'dan yeni bir 540 D satın aldık.
    Toplamda 25.000 Euro civarında bir kar elde ettik.

Motorda o kadar fark oluşmuyor. Uğraşmaya değmez.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Forumun amacı salak sorulara, salak cevaplar vermek mi?
    150 öyronun üstündeki cıvatayı, ceket düğmesini bile gümrükten geçiremezken sana ne cevap verilmesini bekliyordun?
    Kimse kulağından tutup cevap ver demedi sana her konuya cıvıtarak cevap veriyosun

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:47 ----------

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ruhsat yok, plaka yok, eğer kullanımışsa bunu sınırdan geçirmeye kalksan kaçak/çalıntı muamelesi yaparlar, sıfır ise ithalat prosedürleri bir motor için astarı yüzünden pahalıya gelir. olacak iş değil. Biraz sağduyu lazım diyeceğim aam sağduyu ne demek kısmında da anlaşamayacağız.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:56 ----------

Konu motosiklet sorusu değil ki, plaka yok ruhsat yok demiş yani kitabını uydurup nasıl kaçak geçiririm demeye gelmiş.
    Tam soruyu okumadınız sanırım kaçak geçirmek ne alaka ürünü zaten onlar adrese teslim yapıyor ve sıfır faturalı sadece bana söyledikleri vergi çok düşük geldi 36 bin verip plaka ruhsat çıkarabilirsiniz dediler bende bunı sordum

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:49 ----------

Alıntı okican adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha önce de yazılmıştı.
    Türkiye'ye 2.el araç ithalatı yasak. Ancak koleksiyon statüsünde olan araçlar giriş yapabiliyorlar ve trafiğe çıkmaları mümkün değil.
    Bağımsız ithalat yapan firmalar var ancak onlar da sıfır ürün getirebilirler ve o ürünün gümrük vergisi, ötv ve kdv si ödendikten sonra ve kağıt işlemleri yapıldıktan sonra kullanmak mümkün oluyor.
    Gümrük beyanname işlemlerine ödenecek ücretler ve artı navlun nakliye gibi giderleri de eklerseniz toplam rakam alınabilir olmayacaktır.
    Ancak egzotik ve özel modeller için bu işlemi yapmak mantıklı olur onda da maliyete katlanmak gerekir.

Gürcistan vb ülkelerden giren yabancı plakalı 2.el araçları ise getirmek ve kullanmak bazı şartlara tabi. Kullanacak kişi TR vatandaşıysa zaten mümkün değil.
    İkinci el değil sıfır fatura kesilerek veriliyormuş

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:50 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosiklet ile ilgili soru sorulmasını garipsiyor arkadaşlar boşver.

siyasete, eleştiriye alışmışlar
    Gerçeten inanılmazlar özellikle ismine yakışır şekilde hareket eden bi arkadaş her konuya bu şekilde yorum yazıyor yazma kardeşim kimse seni zorlamıyor gelmiş ilkokul çocuğu gibi zevzek zevzek konuşuyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:53 ----------

Alıntı oktay33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıfır araba veya motosiklet getirebilirsiniz.
    Hakkınız var.
    Ama Gelen aracın Türkiye'de servisi olmak zorunda.
    İthalat esnasında Kasko değeri üzerinden ÖTV ve KDV ödüyorsunuz.
    Lüks modellerde çok mantıklı. Ama standart modeller için uğraşmaya değmez.
    Mesela bir arkadaşıma 2016 yılında Belçika'dan yeni bir 540 D satın aldık.
    Toplamda 25.000 Euro civarında bir kar elde ettik.

Motorda o kadar fark oluşmuyor. Uğraşmaya değmez.
    Teşekkür ederim merak ettiğim buydu
    yosunum83 bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Frodo01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kimse kulağından tutup cevap ver demedi sana her konuya cıvıtarak cevap veriyosun
    Orantısız güç kullanmıyorum. Cıvık sorulara cıvık cevap.
    espresso bunu beğendi.

Birader isminin hakkını veriyosun gerçekten ya 10 yaşındak çocuklar senden daha olgun ben istersem buraya marş nasıl basarım diye konu açarım sende cevap verirsin vermesin azıcık protein ağırlıklı beslen kafanın içindeki organ işlevini tam yerine getiremiyor belli ki
    yosunum83 bunu beğendi.

Memcoş48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XRx
    3 kuruşluk cep telefonundan 2024 yılı itibariyle 30 kusur bin lira kayıt ücreti alabilmeyi başarabilen çok bilgili ehonomi dehalarıyla dolu güzel ülkemde üç aşağı beş yukarı hesap belli😅
    yosunum83 bunu beğendi.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ahlak etik vs demişsin ama asgari ücretle çalışandan bile % 27 vergi alınırken ahlak nerede
    balık baştan kokuyor zaten hocam malesef.
    yosunum83 bunu beğendi.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    Forumda, fren disklerine wd 40 sıkan, vitesi "bir defa" debriyaja basmadan geçirdim diyen vb. şekilde çoğaltabileceğimiz bizlere çok basit, belki anlamsız, sizin tabirinizle -salakça- sorulara rastlıyoruz.

Tersten düşündüğümüzde sadece motor konusunda da değil acemilik zamanlarımızda yukarıda örneklerini verdiğim basit konularda bile soru sorabiliyoruz. Galiba bilmediğimiz konularda mantık yürütmek pek de geçerli olmuyor.

Hukuki bir konuda mantıklı bir insana " yüzde yüz haklıyım" dedirten bir duruma, kanunları bilen bir insan cevap verdiğinde senin mantığına göre değil kanuna göre değerlendirildiğinde işim tam tersini olduğu ortaya çıkıyor.
    Bu nedenle hiç bir soruya "salakça" mantığı ile yaklaşıp kimseyi eziklememek gerekir diye düşünüyorum. Bu durum öğrenme istediğinde olan birisini gerçekten soğutabilecek veya ağırına gidebilecek istenmeyen durumları ortaya çıkarıyor.

Arkadaşın sorduğu soruyu kimisi cıvık diye "salakça" nitelendirir, kimisi de kanun ve yönetmelikle cevap verir, doğruyu gösterir.

En kötüsü cevap verilmez. Acaba çok mu saçma soru soruyorum, ezikleyecekler mi? düşüncesi ile forumda kimse bir şey sormaya cesaret edemez.

Şu sıralarda MEB İleri ve Güvenli Sürüş eğitmenlik belgesini alma aşamasındayım.(Kısmetse 1,5 ay sonra belgemi almış olurum) Yakın çevreme off the record ve ücretsiz olarak ileri sürüş eğitimi veriyorum. Bilgiyi aktarmak asıl beceridir. Bu yetkinliği kazanabilmek adına yakın çevremdeki acemi arkadaşlara verdiğim bu eğitimlerde o kadar garip, azıcık düşünse bu soruyu sormaz diyebileceğim sorularla karşılaşıyorum ki bazen o kadar mı ya diyesim geliyor. ama gerçekten o kadar. İşi bilmeyince - bilmediğin konuda mantık yürütebilmek" gerçekten çok sınırlı oluyor. Bir defa debriyajsız vites değiştirdim motora bir şey olur mu diyen arkadaşa eğitim verildikten sonra bakıyoruz ki bizlerden daha yetenekli bir sürücü haline gelebiliyor. Sorusunu ezikleyip dalga geçmek, sadece hevesini kırar.

Şahsi kanaatim, soru ne kadar -bize göre- mantıksız olsa da motorcu babacanlığı ile cevap vermek, bir insanı kazanmak, hevesini kırmamak anlamına geliyor. Tabi ki kişisel tercihtir.

Orantılı da olsa güç kullanmak yerine, mantıklı ve doğru bir cevap verecek babacan kişilere cevabı bırakıp, " çocukça cıvık cevaplar" hitabına muhatap olmadan, hiç cevap vermemek daha olgunca bir davranış gibi geliyor. Saygılarımla...
    yosunum83 ve Frodo01 bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Merhaba, Gürcistandan çok uykuna plaka ruhsatsız motor (duke 390) getirmeyi planlıyorum plaka ruhsat çıkarmak vergi vs ne kadara patlar 36000 tutacağını söylediler daha önce yapan varmı?
    Kim söyledi?

Daha önce kaç tane araç getirmiş?

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    @Frodo01 hocam burada sanırım eksik bilgi üzerine yorum yapıyoruz.

İlk mesajınızdaki plakasız ve ruhsatsız ifadesinden aracın çıkma, hasarlı veya yasal olmadığı kanısı uyanmış anlaşılan ve buna göre yorumlar yapılmış. Siz sonradan motorun sıfır ve faturalı olduğunu belirtmişsiniz. Çok bildiğim bir mevzuat değil ancak iki durum arasında büyük işleyiş farkı olacaktır.

Öncelikle size bu konuda fiyat veren kişi/kurum/aracı vs. her neyse onlarla detaylı görüşün. Türkiye'ye getirme ve yasal anlamda kullanma konusunda size garanti veriyorlar mı? Hangi yöntemi öneriyorlar? Sizden hangi belgeleri talep ediyorlar? Bunlar daha önce bu işi yapmış mı? Sizin vatandaşlık durumunuz nedir? Kullanım amacınız nedir? vs.

Bu tür sorularda kişiye ve araca göre değişen cevaplar olabiliyor. Bu forumda tatmin edici yanıt alacağınızı sanmıyorum. Alsanız da pek güvenmeyin. Bu konuda yetkili kurumsal aracılarla görüşün.
    Frodo01 ve yosunum83 bunu beğendiler.

okican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lambretta V200 Special ABS

İkinci el değil sıfır fatura kesilerek veriliyormuş[COLOR="Silver"]
    fatura sıfır verilir de TR gümrük kısmını halledemezsin. Getirdiğiniz sıfır faturalı ancak 2.el olan araç gümrükte kalır ve el konulur. İşlem yapabilen kişiler de zaten burada bulunmaz
    espresso bunu beğendi.

Alıntı Punctum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Frodo01 hocam burada sanırım eksik bilgi üzerine yorum yapıyoruz.

İlk mesajınızdaki plakasız ve ruhsatsız ifadesinden aracın çıkma, hasarlı veya yasal olmadığı kanısı uyanmış anlaşılan ve buna göre yorumlar yapılmış. Siz sonradan motorun sıfır ve faturalı olduğunu belirtmişsiniz. Çok bildiğim bir mevzuat değil ancak iki durum arasında büyük işleyiş farkı olacaktır.

Öncelikle size bu konuda fiyat veren kişi/kurum/aracı vs. her neyse onlarla detaylı görüşün. Türkiye'ye getirme ve yasal anlamda kullanma konusunda size garanti veriyorlar mı? Hangi yöntemi öneriyorlar? Sizden hangi belgeleri talep ediyorlar? Bunlar daha önce bu işi yapmış mı? Sizin vatandaşlık durumunuz nedir? Kullanım amacınız nedir? vs.

Bu tür sorularda kişiye ve araca göre değişen cevaplar olabiliyor. Bu forumda tatmin edici yanıt alacağınızı sanmıyorum. Alsanız da pek güvenmeyin. Bu konuda yetkili kurumsal aracılarla görüşün.
    Evet haklısınız detay vermemişim olay şöyle Gürcistanda bulunan genelde off road araçları satan bi yer ilk başta banada dolandırıcı gibi geldi fakat kapıda ödeme yapabileceğimi söylediler faturası şahsıma kesileceği ve plaka ruhsatsız şekilde geleceği söylendi kendilerine Türkiyede plaka ruhsat çıkarmak istesem ne kadar ödemem gerekir diye sorduğumda 36 bin tl dediler yani herşey dahil ortalama 140 a geliyor TR fiyatı ile arasında uçurum fark var bana zaten başta olacak iş değil gibi geldi fakat buraya sorma sebebim bunu alabilirmiyimden çok böyle durumda Türkiyede ne kadar ödememiz gerekirdi

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:40 ----------

Alıntı okican adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fatura sıfır verilir de TR gümrük kısmını halledemezsin. Getirdiğiniz sıfır faturalı ancak 2.el olan araç gümrükte kalır ve el konulur. İşlem yapabilen kişiler de zaten burada bulunmaz
    Evet ama ödeme kapıda ödeme yani herhangi bi ücret ödemesi yapmıcam kendileri gümrükten geçiricek düşündüren kısım bu zaten

Motosikleti
    Evet haklısınız detay vermemişim olay şöyle Gürcistanda bulunan genelde off road araçları satan bi yer ilk başta banada dolandırıcı gibi geldi fakat kapıda ödeme yapabileceğimi söylediler faturası şahsıma kesileceği ve plaka ruhsatsız şekilde geleceği söylendi kendilerine Türkiyede plaka ruhsat çıkarmak istesem ne kadar ödemem gerekir diye sorduğumda 36 bin tl dediler yani herşey dahil ortalama 140 a geliyor TR fiyatı ile arasında uçurum fark var bana zaten başta olacak iş değil gibi geldi fakat buraya sorma sebebim bunu alabilirmiyimden çok böyle durumda Türkiyede ne kadar ödememiz gerekirdi
    Siz hiçbir ödeme yapmadan bu adamlar motoru sizin kapınıza kadar getirecekler, öyle mi? Siz motor gelince kredi kartı ile ödeme yapacaksınız herhalde. Peki motorun gümrük masraflarını satıcı mı üstleniyor, çok ilginç...yurtdışı bir fatura ile Türk vatandaşı olarak burada nasıl plaka, ruhsat çıkaracaksınız? Yasal yol nedir bilmiyorum ama dediğim gibi bunun için mutlaka bir gümrük müşavirinden veya aracıdan görüş alın. Belki motor size çıplak olarak ucuza gelecek ama Türkiye'de kullanamadıktan sonra ne faydası var?

Ha olur da sorunsuz geçerse, sizden Gürcistan'daki adresi rica edeceğiz forum olarak

Siz hiçbir ödeme yapmadan bu adamlar motoru sizin kapınıza kadar getirecekler, öyle mi? Siz motor gelince kredi kartı ile ödeme yapacaksınız herhalde. Peki motorun gümrük masraflarını satıcı mı üstleniyor, çok ilginç...yurtdışı bir fatura ile Türk vatandaşı olarak burada nasıl plaka, ruhsat çıkaracaksınız? Yasal yol nedir bilmiyorum ama dediğim gibi bunun için mutlaka bir gümrük müşavirinden veya aracıdan görüş alın. Belki motor size çıplak olarak ucuza gelecek ama Türkiye'de kullanamadıktan sonra ne faydası var?

Ha olur da sorunsuz geçerse, sizden Gürcistan'daki adresi rica edeceğiz forum olarak
    Valla bende ınstagramdan denk geldim açıkçası HEGNARMOTORS olarak geçiyor bi göz atın isterseniz

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Tahmini masraf TRY 36k, masraflar dahil TRY 140k. Masrafı düştük TRY 104k, şu anki kurdan yaklaşık USD 3.600 yapıyor.

Duke 390 Hindistan fiyatı ort. USD 4.000 civarı. (Alış yerine ve aksesuarlara göre 311k- 366k rupi arasında, ben 340k rupiden hesapladım...)

Yani siz şimdi Gürcistandan sıfır Duke 390'ı Hindistan'da satıldığı fiyattan ucuza alacaksınız öyle mi? Bana paranızı çarptıracaksınız gibi geliyor, aman dikkat.
    killingroad, espresso ve Italian bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    36bin TL'ye bitiyorsa ben size 45 vereyim siz yapın işlemleri bana Türkiye'de teslim edin de. =)
    Kapıda ödeme dedikleri senin o motosikleti Gürcistan'da satın almandır.

Her şey dahil 140 diyerek masraf 36 dediysen sanırım sana aracı 100bin TL'ye satacaklar.
    (Mesajı yazdıktan sonra üstte @Cyan'ın yazdığını gördüm, o bile gerçekçi durmuyor ama diyelim ki gerçek.. Diyelim ki Tiflis'te kapıdan 100bin TL'ye bu motoru aldın)

Sen bu aracı gümrüğe getirdin.
    Gümrük Vergisi ya 36% ya da 26,iyimser konuşalım, 26 olsun. 26bin TL.
    Şu an emin olamadım, iyimser giderek ÖTV ve Gümrük Vergisinin bağımsız geleceğini düşünelim, 38% ÖTV ödeyeceksin, o da 38bin TL.
    Kümülatif matrafın etti 164bin TL.
    Bunun üstüne 20% KDV ödeyeceksin etti o da 32bin TL.
    Bu hesap bile eksik ve yanlış haberin olsun. Tip Onay Belgesi'ni nasıl alacaksın ithalat için, bunları kenara koydum.. Müşavirlik masrafı, nakliyenin ürün matrahına eklenmesi falan filan onları da hep geçiyorum..
    Bu eksik hesaplamayla 100bin TL masraf var.

SporMoto'nun bu motoru 304bin TL'ye satarken her birinden 100bin TL kazandığını düşünmüyorsundur umarım? Düşünüyorsan bu düşünceden vazgeç. =)

Bir de bir şeyi uyguna almakla ilgili bir fırsat gördüğünü düşündüğünde aklında olsun, bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse muhtemelen gerçek değildir.
    espresso, Cyan ve DickName bunu beğendiler.

Motosikleti
    Valla bende ınstagramdan denk geldim açıkçası HEGNARMOTORS olarak geçiyor bi göz atın isterseniz
    Ooo şimdi işin rengi değişti. Aman deyim hocam, instagram'dan araç alma. Kesin senden ön ödeme, ilk masraf, vs bir şey isteyecekler. Anlaşıldı durum...

Ooo şimdi işin rengi değişti. Aman deyim hocam, instagram'dan araç alma. Kesin senden ön ödeme, ilk masraf, vs bir şey isteyecekler. Anlaşıldı durum...
    Şöyle onuda düşündüm isterseniz gelip sizde alabilirsiniz dediler dediğim gibi olay baya karmaşık hep şüphe uyandırıyor hemde kapıda ödeme veya yer söyleyip kendinizde alabilirsiniz diyorlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:38 ----------

Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    36bin TL'ye bitiyorsa ben size 45 vereyim siz yapın işlemleri bana Türkiye'de teslim edin de. =)
    Kapıda ödeme dedikleri senin o motosikleti Gürcistan'da satın almandır.

Her şey dahil 140 diyerek masraf 36 dediysen sanırım sana aracı 100bin TL'ye satacaklar.
    (Mesajı yazdıktan sonra üstte @Cyan'ın yazdığını gördüm, o bile gerçekçi durmuyor ama diyelim ki gerçek.. Diyelim ki Tiflis'te kapıdan 100bin TL'ye bu motoru aldın)

Sen bu aracı gümrüğe getirdin.
    Gümrük Vergisi ya 36% ya da 26,iyimser konuşalım, 26 olsun. 26bin TL.
    Şu an emin olamadım, iyimser giderek ÖTV ve Gümrük Vergisinin bağımsız geleceğini düşünelim, 38% ÖTV ödeyeceksin, o da 38bin TL.
    Kümülatif matrafın etti 164bin TL.
    Bunun üstüne 20% KDV ödeyeceksin etti o da 32bin TL.
    Bu hesap bile eksik ve yanlış haberin olsun. Tip Onay Belgesi'ni nasıl alacaksın ithalat için, bunları kenara koydum.. Müşavirlik masrafı, nakliyenin ürün matrahına eklenmesi falan filan onları da hep geçiyorum..
    Bu eksik hesaplamayla 100bin TL masraf var.

SporMoto'nun bu motoru 304bin TL'ye satarken her birinden 100bin TL kazandığını düşünmüyorsundur umarım? Düşünüyorsan bu düşünceden vazgeç. =)

Bir de bir şeyi uyguna almakla ilgili bir fırsat gördüğünü düşündüğünde aklında olsun, bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse muhtemelen gerçek değildir.
    Katılıyorum bencede muhtemelen gerçek değil bu arada kapıda ödeme şöyle teslim üste bi ücret vererek Türkiyenin içinde teslim ediyorlarmış

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster

+1500.
    Bu benim dediğim şeyin az su katılmışı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:15 ----------

Birader isminin hakkını veriyosun gerçekten ya 10 yaşındak çocuklar senden daha olgun ben istersem buraya marş nasıl basarım diye konu açarım sende cevap verirsin vermesin azıcık protein ağırlıklı beslen kafanın içindeki organ işlevini tam yerine getiremiyor belli ki
    Benim ki ihtiyarlıktan. Ama seninki tamamen yokluktan.

+1500.
    Bu benim dediğim şeyin az su katılmışı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:15 ----------

Benim ki ihtiyarlıktan. Ama seninki tamamen yokluktan.
    İsmi gibi kafası öyle çalışan ihtiyar bebe belli ki boşluktan canın sıkılıyo millete sarmak istiyorsun klavyeden olacak şeyler değil bunlar üsteki arkadaşlar gibi saygılı olup düzgün cevaplar verseydin seninle abi kardeş gibi konuşurduk ama o vasıfta saygıda belli ki sende yok
    Mallaca bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)