Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yurt dışından Motorsiklet getirip plaka ruhsat çıkarmak?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba, Gürcistandan çok uykuna plaka ruhsatsız motor (duke 390) getirmeyi planlıyorum plaka ruhsat çıkarmak vergi vs ne kadara patlar 36000 tutacağını söylediler daha önce yapan varmı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    yasal yollarla imkansıza yakın.
    espresso bunu beğendi.

onurordek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150>GW 250>RX3İ>XMAX400+RKS RT 250+SHERCO 250
    https://ticaret.gov.tr/gumruk-isleml...asitasi-ithali

Özet; Soru: Bedelsiz araç ithalatında vergi muafiyetinin kapsamı nedir?

Cevap: Bedelsiz araç ithalinde yalnızca gümrük vergisi muafiyeti söz konusudur. Aracın motor hacmine göre değişen oranda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve KDV serbest dolaşıma girişi sırasında gümrük idarelerince tahsil edilir. Bununla birlikte, veraset yoluyla intikal eden araçların ithalinde gümrük vergisinin yanı sıra ÖTV ve KDV muafiyeti de söz konusudur.

Soru: Kimler bedelsiz araç ithali yapabilir?

Cevap: a) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında en az 24 ay ikamet ettikten sonra, yerleşim yerini Türkiye Gümrük Bölgesine kesin olarak nakleden Türk vatandaşları....
    b) Yurt dışındaki milli veya milletlerarası kadrolara sürekli görevli olarak atanıp da bu görevlerinden dönen kamu görevlileri ...
    c) Türk vatandaşlığına geçmek suretiyle yerleşim yerini yabancı bir ülkeden Türkiye Gümrük Bölgesine kesin olarak nakleden gerçek kişiler. ...
    d) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin vefatı halinde, Türkiye’de ikamet eden gerçek kişi mirasçıları...

Soru: Bedelsiz ithalat yoluyla galen araçlarda mali yükümlükler ve oranları nelerdir?

Cevap: Aracın motor hacmine göre değişen oranda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve aracın CIF Değeri (Navlun ve sigorta bedeli dahil kıymeti) ve ÖTV Toplamının % 18’i oranında Katma Değer Vergisi (KDV) aracın serbest dolaşıma girişi sırasında gümrük idarelerince tahsil edilir.

Alıntı maximusti, adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yasal yollarla imkansıza yakın.
    Yani bize ne kadar maal olur aşağı yukarı

Motosikleti
    CRF 250
    Burdan aldığın daha ucuza denk gelir, bi dünya evrak işi ile de uğraşmamış olursun. Zaten öyle bir avantaj olsa millet kuyruk olmuştu.

Motosikleti
    KTM DUKE 250
    Alıntı Frodo01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yani bize ne kadar maal olur aşağı yukarı
    sen yabancı değilsin,100k olur sana
    DickName ve freasy bunu beğendiler.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    bu foruma üye olduğumdan beri her sene en az 2 tane bu başlık açılıyor bir gün biri çılgınlık yapıp getirir umarım bizde ne kadar mantıksız olduğunu canlı olarak görürüz emin ol o iş olsa affetmezdi motor camiası

ama şunu yapıyorlar bir kaç kez şahit oldum sandık motor olarak sadece bloğu genelde 4 silindir vs leri getiriyorlar burada pert motorla change yapıyorlar sadece blok kısmı ama
    espresso ve BatuhanK. bunu beğendiler.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bunu bugüne kadar kimsenin düşünememiş olması düşündürücü.(!)

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    biz nasıl akıl edemedik yaw 7000 euro ya bulgardan afrika twin almayı da burada 12500 euro verdik

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    biz nasıl akıl edemedik yaw 7000 euro ya bulgardan afrika twin almayı da burada 12500 euro verdik
    Yav altı üstü soru soruluyor bana bu şekilde fiyat verdiler geldim sordum cevaplara bak bu forum gerçekten amacını kaybetmiş
    yosunum83 bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yav altı üstü soru soruluyor bana bu şekilde fiyat verdiler geldim sordum cevaplara bak bu forum gerçekten amacını kaybetmiş
    Forumun amacı salak sorulara, salak cevaplar vermek mi?
    150 öyronun üstündeki cıvatayı, ceket düğmesini bile gümrükten geçiremezken sana ne cevap verilmesini bekliyordun?
    iptaluyelik02 ve espresso bunu beğendiler.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    aslında bu soruyu sormadan önce forumun arama kısmına yurtdışından motor getirtmek diye aratsan zaten uğraşmazdın bile başlık açmaya
    espresso bunu beğendi.
    welcome to my world https://www.youtube.com/channel/UCPUpGYw2EcPIq_hQLSHGctw/

Motosikleti
    Tenere700
    Ben plakalı aracımla bile Türkiye'ye girerken eziyet çekiyorum. 185 gün kularını gösteren sistem ne hacetse sürekli bozuk, her seferinde sınırda giriş çıkış çıktısını iste günleri hesapla, yok ben şimdi hesaplayamam çok yoğunum diyen memur. Anlıyoruzki asıl problem Türk olmak.

Kesin dönüş, miras ve bazı engelli araçları için izin veriliyor ama bürokrasiyi aşmak çok zor, illa birilerini ikna etmek veya sırf işini yapsın diye keyfini yerine getirmek zorunda kalıcaksınız.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motosiklet ile ilgili soru sorulmasını garipsiyor arkadaşlar boşver.

siyasete, eleştiriye alışmışlar
    yosunum83 bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Ruhsat yok, plaka yok, eğer kullanımışsa bunu sınırdan geçirmeye kalksan kaçak/çalıntı muamelesi yaparlar, sıfır ise ithalat prosedürleri bir motor için astarı yüzünden pahalıya gelir. olacak iş değil. Biraz sağduyu lazım diyeceğim aam sağduyu ne demek kısmında da anlaşamayacağız.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:56 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosiklet ile ilgili soru sorulmasını garipsiyor arkadaşlar boşver.

siyasete, eleştiriye alışmışlar
    Konu motosiklet sorusu değil ki, plaka yok ruhsat yok demiş yani kitabını uydurup nasıl kaçak geçiririm demeye gelmiş.
    Cyan ve DickName bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bir Land Rover vb. üst sınıf marka araba galerisine gidin (tanıdık olurlarsa daha da iyi...), onlar distribütörden bağımsız ithalat (gray market) yapmayı bilirler. Belki makul bir komisyon karşılığında sizin işi de aradan çıkartırlar. (Rüşvet de döner genelde böyle işlerde...) Burada o işi yapan birileri yoksa kim ne yazıyorsa havagazı açıkçası...

Bununla birlikte, @espresso'ya katılıyorum. Sağduyulu bir iş değil, olsaydı herkes yapardı; bizim milletimiz şeytana külahını ters giydirecek bir millettir. Bu işin bugüne kadar cılkını çıkarmadılarsa demek ki olmasını engelleyen pek çok sebep var. (Yukarıdaki "Mağaradan yeni mi çıktın kardeş?" alt-metinli cevapların sebebi de bu olsa gerek...) Land Rover vb. markalarda bu işleri yapanlar araçları çok sağlam kar marjlarıyla satıyorlar, dolayısıyla yasal veya yasa dışı masrafları onları pek üzmüyor. Sizi üzer...
    espresso bunu beğendi.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    "Çok uyguna" dan kasıt nedir bilemiyorum ama böyle bürokrasisi zorlu ve maliyetli işlerde, KTM Duke 390 için verilen çabaya değmez diye düşünüyorum.

Motosikleti
    KTM DUKE 250
    ahlak, etik, kanunsuzluk gibi şeyler gözardı edilirse 3 yol var,
    birincisi buradan pert bir motoru bir şekilde yurt dışına çıkarıp, orada sıfır motorla change etmek,
    ikincisi oradan sağlam bir motoru buraya geçici olarak getirip, burada pert bir motorla change etmek,
    üçüncüsü oradan getirmeye çalışıp, gümrük tarafından el koydurmak, daha sonra E-ihale ile satılmasını bekleyip, ihale ile almak.

üçününde maliyeti ne olur ne olmaz kimse buna bir yorum yapamaz.

yasal yolunda da; mevzuat var, yukarda arkadaşta paylaşmış.

okican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lambretta V200 Special ABS
    Daha önce de yazılmıştı.
    Türkiye'ye 2.el araç ithalatı yasak. Ancak koleksiyon statüsünde olan araçlar giriş yapabiliyorlar ve trafiğe çıkmaları mümkün değil.
    Bağımsız ithalat yapan firmalar var ancak onlar da sıfır ürün getirebilirler ve o ürünün gümrük vergisi, ötv ve kdv si ödendikten sonra ve kağıt işlemleri yapıldıktan sonra kullanmak mümkün oluyor.
    Gümrük beyanname işlemlerine ödenecek ücretler ve artı navlun nakliye gibi giderleri de eklerseniz toplam rakam alınabilir olmayacaktır.
    Ancak egzotik ve özel modeller için bu işlemi yapmak mantıklı olur onda da maliyete katlanmak gerekir.

Gürcistan vb ülkelerden giren yabancı plakalı 2.el araçları ise getirmek ve kullanmak bazı şartlara tabi. Kullanacak kişi TR vatandaşıysa zaten mümkün değil.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı maximusti, adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ahlak, etik, kanunsuzluk gibi şeyler gözardı edilirse 3 yol var,
    birincisi buradan pert bir motoru bir şekilde yurt dışına çıkarıp, orada sıfır motorla change etmek,
    ikincisi oradan sağlam bir motoru buraya geçici olarak getirip, burada pert bir motorla change etmek,
    üçüncüsü oradan getirmeye çalışıp, gümrük tarafından el koydurmak, daha sonra E-ihale ile satılmasını bekleyip, ihale ile almak.

üçününde maliyeti ne olur ne olmaz kimse buna bir yorum yapamaz.

yasal yolunda da; mevzuat var, yukarda arkadaşta paylaşmış.
    biz buradan yürür vaziyette eski model 1 bmw yi götürüp oradan son kasa 1200 gs le takas edip getirmeyi düşündük ama şengen alamadık
    hayaller suya düştü
    aslında arkadaşın dediği gibi 390 için risk alınmaz ama 1290 veya tiger 1200 gibi motorlar için denemeye değer
    ahlak etik vs demişsin ama asgari ücretle çalışandan bile % 27 vergi alınırken ahlak nerede
    yosunum83 bunu beğendi.
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)