Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Koruma başlığı bulunmadığına dair düzenlenen cezaya itiraz dilekçesi.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Merhaba arkadaşlar. Eşim adına kask veya koruma başlığı takılmadığına dair nerdeyse 3 hafta önce düzenlenmiş ve bugün tebliğ edilmiş cezaya bir itiraz dilekçesi yazdım. Bugün adliyeye vereceğiz. İtiraz ediyoruz çünkü, kasksız 100 metre bir yere bile gitmiyor kendisi. Ceza arkadan gönderilmiş. Ayrıca fotoğraf vs eklenmemiş. Bu tarz bir durumu olan, aşağıdaki dilekçeyi düzenleyip, başvuru yapabilir.

Kod:
    XXXŞEHİRADI NÖBETÇİ SULH CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE;
    İDARİ YAPTIRIMA
    İTİRAZ EDEN : 
    İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ : 
    İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TEBELLÜĞ TARİHİ : 
    İTİRAZ KONUSU OLAN İDARİ YAPTIRIM : ŞEHİR ADI Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün SERİ*** SIRA*** numaralı trafik idari para cezası tutanağının itirazen iptali talebidir.
    AÇIKLAMALAR :
    Tarafıma ‘sürücünün koruma başlığı kullanmaması’ maddesinden ceza yazılmıştır. Fakat motosikletimle kesinlikle kasksız seyahat etmedim. Bu tutanak benim gıyabımda düzenlenmiş olup, haksız ve hukuki mesnetten yoksundur. Söz konusu ceza tutanağında imzam bulunmamaktadır. Cezaya dayanak delil de bulunmamaktadır.(Görsel kayıt vs). Haksız yere kesilmiş olması nedeniyle iş bu ceza ve tutanağın iptali için sayın mahkemenize başvurma zarureti hasıl olmuştur.
    HUKUKİ NEDENLER: İlgili mevzuat.
    SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda arz olunan nedenlerden dolayı itirazın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen  SERİ***- SIRA*** numaralı Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının ve para cezasının iptaline karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.
    EKLER : İtiraza konu trafik cezasının tutanağı fotokopisi.
    killingroad, Ranke, ilker a. ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Sizin yine iyi...

Ben Ankara'da yaşadığım halde, Antalya'da kasksız motosiklet kullanma cezası yedim Tabii ki itiraz ettim...

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli detay, cezayı hangi İl/İlçe emniyeti yazdı ise o İl/İlçenin nöbetçi hakimliğine itiraz etmek gerekiyor. Aksi durumda hakimlik yetkisizlik kararı ile dosyayı görevli mahkemeye yolluyor ve bu da süreci çok uzatıyor. Ben yaptım, biliyorum

Ayrıca dilekçe için adliyeye gitmeye gerek yok. Uyap sisteminden trafik cezasına itiraz davası açıyorsunuz.
    espresso, Mamba09, izzmarit ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125
    Alıntı Punctum adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ayrıca dilekçe için adliyeye gitmeye gerek yok. Uyap sisteminden trafik cezasına itiraz davası açıyorsunuz.
    E-imza'nız varsa dediğiniz gibi Uyap'tan işlem yapabilirsiniz. Elektronik imzanız yoksa Uyap üzerinden itiraz oluşturulamıyor.

Motosikleti
    Alıntı mertowski adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    E-imza'nız varsa dediğiniz gibi Uyap'tan işlem yapabilirsiniz. Elektronik imzanız yoksa Uyap üzerinden itiraz oluşturulamıyor.
    Doğrudur. Benim e imzam olduğu için o detayı yazmamışım.

Tabii UYAP üzerinden dilekçe verirken, bir de belgeleri UYAP formatı olan .udf uzantısına çevirmeniz gerekecek, vs. Yapılıyor ama işte bilmeyen veya bilgisayara aşina olmayanlar için külfet. Neden vatandaşa zorluk çıkarılıyor anlamış değilim. Herkesin bildiği kullandığı word formatı yerine illa udf isteniyor.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Doğrudur. Benim e imzam olduğu için o detayı yazmamışım.

Tabii UYAP üzerinden dilekçe verirken, bir de belgeleri UYAP formatı olan .udf uzantısına çevirmeniz gerekecek, vs. Yapılıyor ama işte bilmeyen veya bilgisayara aşina olmayanlar için külfet. Neden vatandaşa zorluk çıkarılıyor anlamış değilim. Herkesin bildiği kullandığı word formatı yerine illa udf isteniyor.
    Word formatı Microsoft firmasının kendi uydurduğu ve kendi patentleri ile korunan, kafasına göre deiştirdiği bir format, yani bir standart falan değil, bir kamu hizmetini kullanmak için özel bir firmanın ürününü para verip satın almak, bedava bile almış olsan o ürünün kullanım koşullarını (lisans) kabul etmen gerek. UDF formatı uluslararası kuruluşlarca standart kabul edilmiş bir format, her isteyen yazılımcı udf formatında dokuman üreten yazılım yapabilir, bu formatta dokuman üretecek libreoffice, openıffice gibi özgür lisanslı yani son kullanıcı lisansında kullanıcıyı kısıtlamayan lisansı olan yazılımlar piyasada var ve bedava. Devlet doğrusunu yapmış yani. Para verip aldığın microsoft office yazılımının eksikliği bu devletin değil.

Konu yine dönüp dolaşıp "bilişim okuryazarlığı" denen şeye geliyor. Malesef toplumun %99'u bilgisayar kullanmayı bildiğini iddia etse de bilmiyor aslında en temel bilgilerden habersiz.
    kaanklky, yaşlıveacemi, Alman_ ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Word formatı Microsoft firmasının kendi uydurduğu ve kendi patentleri ile korunan, kafasına göre deiştirdiği bir format, yani bir standart falan değil, bir kamu hizmetini kullanmak için özel bir firmanın ürününü para verip satın almak, bedava bile almış olsan o ürünün kullanım koşullarını (lisans) kabul etmen gerek. UDF formatı uluslararası kuruluşlarca standart kabul edilmiş bir format, her isteyen yazılımcı udf formatında dokuman üreten yazılım yapabilir, bu formatta dokuman üretecek libreoffice, openıffice gibi özgür lisanslı yani son kullanıcı lisansında kullanıcıyı kısıtlamayan lisansı olan yazılımlar piyasada var ve bedava. Devlet doğrusunu yapmış yani. Para verip aldığın microsoft office yazılımının eksikliği bu devletin değil.

Konu yine dönüp dolaşıp "bilişim okuryazarlığı" denen şeye geliyor. Malesef toplumun %99'u bilgisayar kullanmayı bildiğini iddia etse de bilmiyor aslında en temel bilgilerden habersiz.
    Bütün kamu kurumları sizin uydurulmuş dediğiniz word formatı ve Microsoft kullanıyor yalnız Buna Mahkemeler de dahil. udf formatı sadece UYAP sisteminde geçerli. UYAP döküman editörü ile kullanmak gerekiyor.

Konumuz bu değil. Konumuz toplumun %99.9'un herhangi bir dilekçe yazarken kullandığı word, pdf gibi formatları UYAP sistemine yüklemek için ekstra bir çabaya girmek zorunda kalması. Ona bakarsanız dava dilekçesi hariç tüm belgeler zaten jpg, pdf vb. gibi kabul ediliyor UYAP'ta. Sadece sorun word mü? Ben şuraya linki bırakayım, ihtiyacı olanlar kullansın.

https://udfdonustur.com/UDF-Donusturucu/Word-UDF#google_vignette

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Bütün kamu kurumları sizin uydurulmuş dediğiniz word formatı ve Microsoft kullanıyor yalnız Buna Mahkemeler de dahil. udf formatı sadece UYAP sisteminde geçerli. UYAP döküman editörü ile kullanmak gerekiyor.

Konumuz bu değil. Konumuz toplumun %99.9'un herhangi bir dilekçe yazarken kullandığı word, pdf gibi formatları UYAP sistemine yüklemek için ekstra bir çabaya girmek zorunda kalması. Ona bakarsanız dava dilekçesi hariç tüm belgeler zaten jpg, pdf vb. gibi kabul ediliyor UYAP'ta. Sadece sorun word mü? Ben şuraya linki bırakayım, ihtiyacı olanlar kullansın.

https://udfdonustur.com/UDF-Donusturucu/Word-UDF#google_vignette
    işte, kamu kurumlarının bir özel şirketin uydurduğu dokuman formatını kullanması baştan yanlış olan şey.
    Şimdi o kamu kurumlarına dokuman göndermek için microsoft firmasının word yazılımını kullanmak zorundayım, o yazılımı kullanabilmek için de microsoft'un EULA dediği kendi kafasından uydurup benim kullanıcı olarak en temel haklarımı gasp eden sözleşmesini kabul etmek zorundayım. iyi ki kamu kurumları ile dokuma alışverişi ile işim olmuyor.

Motosikleti
    işte, kamu kurumlarının bir özel şirketin uydurduğu dokuman formatını kullanması baştan yanlış olan şey.
    Şimdi o kamu kurumlarına dokuman göndermek için microsoft firmasının word yazılımını kullanmak zorundayım, o yazılımı kullanabilmek için de microsoft'un EULA dediği kendi kafasından uydurup benim kullanıcı olarak en temel haklarımı gasp eden sözleşmesini kabul etmek zorundayım. iyi ki kamu kurumları ile dokuma alışverişi ile işim olmuyor.
    Hocam özel şirket dediğiniz Microsoft sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada tekel konumunda. Şu anda yazdığınız bilgisayarda, kullandığınız cep telefonunda, sürdüğünüz araçta, bağlandığınız modemde vs. zaten tüm kişisel bilgilerinizi paylaşıyorsunuz. Sorun sadece .doc/.udf hassasiyeti olsa keşke.

UYAP bilişim sistemi bile Windows, Mac, İOS, Android vs tabanlı sürüm yayınlıyor. Neyin hassasiyetini yaşıyorsunuz?

https://uyap.gov.tr/UYAP-Editor

UDF dediğiniz dosya biçimi de yerli ve milli değil zaten Yine ecnebilerin uydurduğu! bilgisayar verilerinin depolanması için oluşturulan bir dosya standardıdır.

https://docs.fileformat.com/tr/disc-and-media/udf/

Benim dediğim şu;

Biz yine UYAP üzerinde .udf uzantılı dosya yükleyelim ama en azından oradaki programlar kısmına "doc to udf" dönüştürme seçeneği eklensin, biz de oradan buradan program aramayalım. Çünkü mesele sadece dilekçe yazmak değil, onu Uyap Döküman Editör'de de hallediyoruz. Ama ayrıca ek koymak gerekiyor, başka bir yerden gelen dosyayı eklemek gerekiyor, farklı bir yerde oluşturduğunuz dosyayı iliştirmek gerekiyor, vs.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Hocam özel şirket dediğiniz Microsoft sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada tekel konumunda. Şu anda yazdığınız bilgisayarda, kullandığınız cep telefonunda, sürdüğünüz araçta, bağlandığınız modemde vs. zaten tüm kişisel bilgilerinizi paylaşıyorsunuz. Sorun sadece .doc/.udf hassasiyeti olsa keşke.

UYAP bilişim sistemi bile Windows, Mac, İOS, Android vs tabanlı sürüm yayınlıyor. Neyin hassasiyetini yaşıyorsunuz?

https://uyap.gov.tr/UYAP-Editor

UDF dediğiniz dosya biçimi de yerli ve milli değil zaten Yine ecnebilerin uydurduğu! bilgisayar verilerinin depolanması için oluşturulan bir dosya standardıdır.

https://docs.fileformat.com/tr/disc-and-media/udf/

Benim dediğim şu;

Biz yine UYAP üzerinde .udf uzantılı dosya yükleyelim ama en azından oradaki programlar kısmına "doc to udf" dönüştürme seçeneği eklensin, biz de oradan buradan program aramayalım. Çünkü mesele sadece dilekçe yazmak değil, onu Uyap Döküman Editör'de de hallediyoruz. Ama ayrıca ek koymak gerekiyor, başka bir yerden gelen dosyayı eklemek gerekiyor, farklı bir yerde oluşturduğunuz dosyayı iliştirmek gerekiyor, vs.
    Şu an bunu yazdığım bilgisayarda hiç bir microsoft ürünü kurulu değil. Kullandığım yazılımların büyük çoğunluğu GPL yani Kenel kamu lisansı ile lisanslanmış yazılımlar. Geri kalan 3-5 yazılım da yine buna benzer özgür lisanslarla lisanslanmış. Yani mümkün.
    Tamam microsoft dünya çapında tekel, bu tekeli birey olarak kıracak gücümüz olmayabilir ama aman ne uğraşıcam bak daha kullanışlı diye özgürlüklerimi kısıtlayan ürünleri kullanmak yerine belki biraz daha fazla bir şeyler öğrenmemi gerektirecek yazılımlar kullanmayı tercih ediyorum.
    Kamu kurumları gibi yerlerin de böyle şeylere daha dikkat etmesi gerekir. Bir kamu kurumunun ille microsoft word formatında dosya halind ebelge gönderebilirsin demesi ile yine bir kamu kurumunun mesela vergi dairesine girişte kapıda kontrol edicez bir tek ayağına adidas marka ayakkabı giyenler içeri girip işlerini halledebilir demesi arasında prensip olarak bir fark yok.
    mehmetyasin ve sallami bunu beğendiler.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Biz Linux seviyoruz. Evdeki makinede Pardus kurulu. İşim olmadıkça microsoft veya paralı ürün kullanmıyorum. (Ulan hem micro, hem soft).
    espresso bunu beğendi.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Kamu kuruluşunun yapması gereken, vatandaşından dosya alırken UDF, ODF, DOC(X) ve PDF formatlarını kabul etmektir. Belki başka jenerik formatlar da eklenebilir şimdi benim ilk aklıma gelen bunlar oldu. Ne @espresso gibi Microsoft'la muhattap olmak istemeyen bir bilişimciyi Word kullanmaya zorlamalı, ne de ODF desem "ne diyosun" diyecek babamı ODf'ye/UDF'e zorlamalı. Bilişim hizmeti alacağı firmalardan teklifleri UDF/ODF olarak ilet diye talepte bulunabilir mesela (yapmadıklarına da yemin edebilirim ama ispat edemem, ama vatandaşa yapmamalı bunu.)

Benim asıl sinirimi bozan üniversiteler gibi kuruluşların Microsoft'a veya diğer devlere ödediği paralar. Üniversitede bilgisayar labına girdim, iki oda 40x2 80 tane terminal var. Ulan bir baktım hepsinde Windows XP çalışıyor. O dönem Pardus falan çok daha aktif ve konu popüler, bu okulun Bilgisayar Mühendisliği bölümü var.. Manyak mısınız siz neden bu kadar Windows lisansı ödüyorsunuz arkadaş? Akıl alır iş değil..

Sonra yıllar geçti, ülkenin güzide üniversitelerinden birine iş yapıyorum. Binanın girişinde güvenlik var, düz böyle kimliğini gösterip kayıt olup içeri girdiğin yer. Güvenliğin önünde iMac var, şaka yapmıyorum. Mimarlık labına koy iMac güzel, güvenlikte ne işi var? Katlara çıkıyorsun, Bilgisayar ile alakalı bir iç birimi üniversitenin burası, herkesin önünde iMac var.. Napıyorlar iMac'te? Parallels'ten Windows kurmuş SQL'de sorgu çalıştırıyor.. öeh be...
    espresso bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bi şey mi dedin bilader? Ne diyeceksen açıktan söyle.

Neremiz doğru ki?
    UYAP zımbırtısının fetöş/götoş mensuplarınca bylock'un yan kolu olarak ücreti mukabilinde adliyeye ve SGK'ya itelendiğini düşünüyorum.
    SGK da elektronik yazışmalarında aynı sistemi kullanıyor. Bütün bilgisayarlarda windows ve Ms Office programlarının pro sürümü yüklü.
    Yazılar Wordde hazırlanıp UYAP Döküman Editörüne yabıştırılınca daha hızlı iş üretiliyor.

Midemizden rahatsızız ama sabah kahvaltısını lahana turşusu ile yapıyoruz işte.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Şu an bunu yazdığım bilgisayarda hiç bir microsoft ürünü kurulu değil. Kullandığım yazılımların büyük çoğunluğu GPL yani Kenel kamu lisansı ile lisanslanmış yazılımlar. Geri kalan 3-5 yazılım da yine buna benzer özgür lisanslarla lisanslanmış. Yani mümkün.
    Tamam microsoft dünya çapında tekel, bu tekeli birey olarak kıracak gücümüz olmayabilir ama aman ne uğraşıcam bak daha kullanışlı diye özgürlüklerimi kısıtlayan ürünleri kullanmak yerine belki biraz daha fazla bir şeyler öğrenmemi gerektirecek yazılımlar kullanmayı tercih ediyorum.
    Kamu kurumları gibi yerlerin de böyle şeylere daha dikkat etmesi gerekir. Bir kamu kurumunun ille microsoft word formatında dosya halind ebelge gönderebilirsin demesi ile yine bir kamu kurumunun mesela vergi dairesine girişte kapıda kontrol edicez bir tek ayağına adidas marka ayakkabı giyenler içeri girip işlerini halledebilir demesi arasında prensip olarak bir fark yok.
    Telefon da mı kullanmıyorsun hocam? İOS, Android, eskiden Symbian?

Hadi Word'ü vs hallettik, kullandığımız onlarca program, yazılım hepsi ya Microsoft ya da Mac istiyor: ne yapacağız? En basitinden bankacılık işlemlerini o burun kıvırdığınız global şirketlerin ürünleri, uygulamaları, yazılımları üzerinden yapıyorsunuz. Ne oldu sizin kişisel veriler? Dumanla mı haberleşelim?

Yani siz ülke olarak dünya çapında marka/ürün/yazılım vs. her neyse üretip, bunu global ölçekte işletiyorsunuz da biz mi beğenmiyoruz? Hem çalışma, hem üretme, hem bilime teknolojiye burun kıvır, sonra da global şirketlere laf et. Yapın daha iyisini kullanalım derler adama...

Tamam milli duyguları okşuyoruz da sonuç yok...

Konu nereye geldi;

Çok mu zor UYAP sistemine .doc uzantısını .udf uzantısına çevirecek bir modül eklemek? Daha doğru düzgün Türkçe konuşamayan vatandaş, google ile program mı arasın?

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Telefon da mı kullanmıyorsun hocam? İOS, Android, eskiden Symbian?

Hadi Word'ü vs hallettik, kullandığımız onlarca program, yazılım hepsi ya Microsoft ya da Mac istiyor: ne yapacağız? En basitinden bankacılık işlemlerini o burun kıvırdığınız global şirketlerin ürünleri, uygulamaları, yazılımları üzerinden yapıyorsunuz. Ne oldu sizin kişisel veriler? Dumanla mı haberleşelim?

Yani siz ülke olarak dünya çapında marka/ürün/yazılım vs. her neyse üretip, bunu global ölçekte işletiyorsunuz da biz mi beğenmiyoruz? Hem çalışma, hem üretme, hem bilime teknolojiye burun kıvır, sonra da global şirketlere laf et. Yapın daha iyisini kullanalım derler adama...

Tamam milli duyguları okşuyoruz da sonuç yok...

Konu nereye geldi;

Çok mu zor UYAP sistemine .doc uzantısını .udf uzantısına çevirecek bir modül eklemek? Daha doğru düzgün Türkçe konuşamayan vatandaş, google ile program mı arasın?
    Telefonda android kullanıyorum çünkü diğer alternatifi apple ekosistemi daha kapalı, android en azından lisansı daha makul.

Devlet kurumları örneğinde de keşke bütün kamu kurumları farkında olsalar da uluslararası kabul edilmiş dokuman formtlarını kullansalar. Ama insanların kolayına geliyor, kolaylık diye özgürlüklerinden vazgeçmeye meyilli bir türüz malesef.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    konu nereden nereye gelmiş,
    cezaya itirazın sonucunu bari yazın

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Telefonda android kullanıyorum çünkü diğer alternatifi apple ekosistemi daha kapalı, android en azından lisansı daha makul.
    Çıktığı günü takip etmiş, Windows Mobile telefonuna Android portlamış biri olarak, "yeter lan custom romuna tüküreyim" diyip 2016'da mı ne geçtim ios'a.
    Gözünü seveyim kapalı ekosistemin ya. Gevşek gevşek huzurluyum Allah tepesinden baksın o Android'in :D

Motosikleti

Devlet kurumları örneğinde de keşke bütün kamu kurumları farkında olsalar da uluslararası kabul edilmiş dokuman formtlarını kullansalar. Ama insanların kolayına geliyor, kolaylık diye özgürlüklerinden vazgeçmeye meyilli bir türüz malesef.
    Yani Android kullanıp da, Microsoft Office laf etmek de pek sakil duruyor yahu Android çok mu güvenli sizce? IOS kapalı mapalı ama en azından Apple'in izin verdiği ölçüde güvenle kullanırsınız. Android dediğiniz her türlü tehdide açık sistem. Şimdi sizin evde Smart TV'de vardır. Netflix, Apple TV, TV+, BeinConnect, Amazon Prime, Exxen, vs? Bunlar da mı yok? Çanak vardır o zaman? Uydudan da izlerler şimdi sizi O zaman Youtube falan da izlemeyecekseniz, Google da arama da yapmayacaksınız. Ya da taşınacaksınız kırsala, odun sobası falan...telefon yok, internet yok, televizyon yok, motosiklet.net yok. Özgür, özgür, güvenli güvenli yaşayacaksınız

Şu bana uluslararası kabul görmüş döküman formatlarını sıralasanıza...merak ettim açıkçası...Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bilmediği hangi formatları kullanmalıyız mesela? Ya da Cimer'e şikayet edin. Sizin Adalet Sisteminiz Microsoft tabanlı ürün yayınlıyor, kişisel verilerimiz tehdit altında diye şikayet edin. Herkes çok rahat, kolaylık olsun diye tüm dünyaya verilerimizi açıyorsunuz diye yazın. Koskoca UYAP Windows'a mı muhtaç diye ekleyin. Bakalım ne yanıt alacaksınız?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Yani Android kullanıp da, Microsoft Office laf etmek de pek sakil duruyor yahu Android çok mu güvenli sizce? IOS kapalı mapalı ama en azından Apple'in izin verdiği ölçüde güvenle kullanırsınız. Android dediğiniz her türlü tehdide açık sistem. Şimdi sizin evde Smart TV'de vardır. Netflix, Apple TV, TV+, BeinConnect, Amazon Prime, Exxen, vs? Bunlar da mı yok? Çanak vardır o zaman? Uydudan da izlerler şimdi sizi O zaman Youtube falan da izlemeyecekseniz, Google da arama da yapmayacaksınız. Ya da taşınacaksınız kırsala, odun sobası falan...telefon yok, internet yok, televizyon yok, motosiklet.net yok. Özgür, özgür, güvenli güvenli yaşayacaksınız

Şu bana uluslararası kabul görmüş döküman formatlarını sıralasanıza...merak ettim açıkçası...Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bilmediği hangi formatları kullanmalıyız mesela? Ya da Cimer'e şikayet edin. Sizin Adalet Sisteminiz Microsoft tabanlı ürün yayınlıyor, kişisel verilerimiz tehdit altında diye şikayet edin. Herkes çok rahat, kolaylık olsun diye tüm dünyaya verilerimizi açıyorsunuz diye yazın. Koskoca UYAP Windows'a mı muhtaç diye ekleyin. Bakalım ne yanıt alacaksınız?
    Çok uzadı sanki bu tartışma. UDF bence biraz abartı (bana da saçma geldi bu formatın seçilmesi...), açık kaynak ODF veya daha da iyisi PDF/A çok makul seçenekler. PDF/A bence belge formatı olarak en iyisi ve en doğrusu, ancak onun (fontları bile kendi içine gömdüğü için) dosya boyutu biraz büyük oluyor. Şu devirde pek de sıkıntı değil, depolama eskisi kadar pahalı değil. Koca devlet de imamlara dünya para ayıracağına bunlara da ayırsın.

Burada tartışılması gereken devlet neden .DOC / .DOCX kabul etmiyor değil esasen; devlet neden metin belgeleri için UDF gibi abuk sabuk bir format kullanmak yerine ODF veya PDF/A gibi açık ve/veya belge arşivlemeye özel hazırlanmış formatları kullanmıyor olmalı sanki?
    DickName bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT

Siz hala olayı anlamamışsınız daha ne diyeyim, "her şey toz ve gaz bulutundan başladı" kısmından mı başlayayım anlatmaya?
    ios kapalı mapalı ama apple'ın izin verdiği ölçüde güvenli kullanırsınız demişsiniz. Ben de güvenliğimi herhangi bir başkasına emanet etmeyi sevmiyorum dedim. Piyasada apple ekosistemi harici sadece android var, o da lisansı daha özgür, seçenek bol, telefonla geleni beğenmeyince daha özgür versiyonlarını yükleme imkanı var. Android üzerine yazılım geliştirince de apple'dan izin almam gerekmiyor, daha ne olsun.

Evde smarttv var, uydu apartmanda var sanırı ama duvardaki uydu bağlantısını bağlamaya gerek görmedim, netflix, disney+ ve amazon prime yetiyor şimdilik. TV zaten evde ayrı networkte, yani smarttv yazılımına çok da güvenmediğim için iş yaptığı bilgisayarlarımla aynı networkte olmasına izin vermedim. Ev halkının cep telefonları da bilgisayarlardan farklı networkte, evdeki 11 yaşında çocuklar dahil bütün bilgisayarlarda linux dağıtımları var, linux 7 yaşında çocuğun bile kullanabileceği kolaylıkta bir işletim sistemi zaten, ki konu kolaylık da değil lisans metinlerinde yazanlar.

Knu dağıldı, kamu kurumları özgür standartlarda formatlar kullanmalıdırdan nereye geldi. Kamu kurumunun word formatında dokuman istemesi başka format kabul etmemesi nufus dairesinin kapısında güvenliğin yalnızc aadidas ayakkabı giyenler girebilir diğerlerini içeri almam demesi ile prensipte aynı bir şey. Niye kamu kurumu ill ebir markayı zorunlu tutsun? Çok kullanılıyor diye zorunlu tutmanın anlamı yok ki?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:17 ----------

Bu arada cezaya yapılan itirazın sonucunu ben de merak ediyorum.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok uzadı sanki bu tartışma. UDF bence biraz abartı (bana da saçma geldi bu formatın seçilmesi...), açık kaynak ODF veya daha da iyisi PDF/A çok makul seçenekler. PDF/A bence en iyisi ancak onun (fontları bile kendi içine gömdüğü için) dosya boyutu biraz büyük oluyor. Şu devirde sıkıntı değil, depolama eskisi kadar pahalı değil...

Burada tartışılması gereken devlet neden .DOC / .DOCX kabul etmiyor değil esasen; devlet neden ODF veya PDF/A gibi açık ve/veya belge arşivlemeye özel hazırlanmış formatları kullanmıyor olmalı sanki?
    Aslında tartışma değil de, bilgi alışverişi olarak kabul edelim. Uzaması da normal, yazarak anlaşıyoruz (veya çoğunlukla anlaşamıyoruz) çünkü

UYAP çok rahat bir sistem. Oturduğunuz yerden, kahvenizi yudumlarken dava açıp, dilekçe gönderebiliyorsunuz. Özellikle tüketici şikayetlerinde çok büyük kolaylık da sağlıyor. Çünkü insanlar adliye koridorlarında zaman kaybetmemek adına birçok durumda vazgeçiyorlar. Ayrıca IOS ve Android App'leri de var. Ben her gün telefondan kontrol ediyorum dosyalarımı. Şimdilik sadece okunuyor ama geliştirildikçe birçok işlem için bilgisayara da gerek kalmayacak.

Bu kadar esnek bir ortamda, word dosyamı udf'ye çevirmekle uğraşmak istemiyorum, o kadar...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:20 ----------

Siz hala olayı anlamamışsınız daha ne diyeyim, "her şey toz ve gaz bulutundan başladı" kısmından mı başlayayım anlatmaya?
    ios kapalı mapalı ama apple'ın izin verdiği ölçüde güvenli kullanırsınız demişsiniz. Ben de güvenliğimi herhangi bir başkasına emanet etmeyi sevmiyorum dedim. Piyasada apple ekosistemi arici sadece android var, o da lisansı daha özgür, seçenek bol, telefonla geleni beğenmeyince daha özgür versiyonlarını yükleme imkanı var. Android üzerine yazılım geliştirince de apple'dan izin almam gerekmiyor, daha ne olsun.

Evde smarttv var, uydu apartmanda var sanırı ama duvardaki uydu bağlantısını bağlamaya gerek görmedim, netflix, disney+ ve amazon prime yetiyor şimdilik. TV zaten evde ayrı networkte, yani smarttv yazılımına çok da güvenmediğim için iş yaptığı bilgisayarlarımla aynı networkte olmasına izin vermedim. Ev halkının cep telefonları da bilgisayarlardan farklı networkte, evdeki 11 yaşında çocuklar dahil bütün bilgisayarlarda linux dağıtımları var, linux 7 yaşında çocuğun bile kullanabileceği kolaylıkta bir işletim sistemi zaten, ki konu kolaylık da değil lisans metinlerinde yazanlar.

Knu dağıldı, kamu kurumları özgür standartlarda formatlar kullanmalıdırdan nereye geldi. Kamu kurumunun word formatında dokuman istemesi başka format kabul etmemesi nufus dairesinin kapısında güvenliğin yalnızc aadidas ayakkabı giyenler girebilir diğerlerini içeri almam demesi ile prensipte aynı bir şey. Niye kamu kurumu ill ebir markayı zorunlu tutsun? Çok kullanılıyor diye zorunlu tutmanın anlamı yok ki?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:17 ----------

Bu arada cezaya yapılan itirazın sonucunu ben de merak ediyorum.
    Hocam ajitasyon soslu önermelerinizden gına geldi...

Bu da yeni moda oldu forumda herhalde. Rayında giden bir konuya ilgisiz bir içerikle müdahale et, ondan sonra da konu dağılıyor diye şikayet et...

Soruyorum cevap yok; nedir sizin Türkiye Cumhuriyeti Devletine önerdiğiniz açık kodlu uluslararası kabul görmüş döküman formatları? Microsoft word yerine ne kullanalım? Sizin kişisel tercihleriniz veya kişisel hassasiyetleriniz yüzünden tüm sistemi ters yüz mü edelim? Android kullanıp hala daha özgürlükten, güvenlikte vs. dem vuruyorsunuz. Netflix izleyip, bütün kişisel verilerinizin işlenmesine onay veriyorsunuz ama UYAP'ta .doc uzantısına itiraz ediyorsunuz...

İlginç hakkaten...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler