Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motor ile kamp yapanlar, kullandığınız kamp malzemeleri, tecrübeleriniz, tavsiyelerin

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda Shadow VT 750
    Çok iyi cevap oldu arkadaşınıza da selamlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:04 ----------

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben motorda taşıdıklarımı ve max 3-4 günlük kamp için ihtiyaçlarımı yazayım size rehber olsun belki üzüntünüz geçer # iki kişilik çadır # iki adet bir yüzü alüminyum ısı izolasyonlu mat # iki adet içi dolgulu 5 cm kalınlığında katlanır mat # bir adet Orcamp mini ocak # bir adet alüminyum 15 cm demlik # bir adet 20 cm tava # iki adet kolsuz katlanır sandalye # iki adet hava ile şişen yastık # iki adet polar battaniye # çadırı komple örtecek ebatta şeffaf naylon örtü # gerisi ufak tefek çatal kaşık kafa lambası gibi tek tek yazmayı gerektirmeyen şeyler , çadır , 4 adet mat , iki sandalye ve polarları yan ve arka çantanın üstüne sabitliyorum , depo üstü çanta ve arkada üç çanta yedek giysilere , yolda görüp aldığımız meyve ve yiyeceklere kalıyor , birde Honda Shadow lu bir arkadaşım var , onunla yola çıkarsam bir çantamı onun yolda motorundan dökülen eşyalarına feda ediyorum , neymiş efendim çanta chooperin görüntüsünü bozarmış :D
    Alıntı yapmayı beceremiyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:05 ----------

Alıntı Macabre adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    - Eğer 2 kişi iseniz kamp sorununuz olmaz lakin tek başına olanlara sapık muamelesi yapıyor bazı işletmeler.
    - Kamp sezonunda giderseniz ve 2 kişi iseniz tesissiz yer seçerseniz kalabalık gruplara yakın olun.
    - Yanınıza baltaydı, katlanır masaydı vs. çok lazım olmayacak materyalleri almayın. Baltadan çok katlanır testere işinizi görecektir.
    - 2 kişi iseniz mutlaka amortisör ayarını ve lastik basınç ayarını, kullandığınız motorun kitapçığından bakıp ayarlayın. Yanınızda (eğer kullandığınız lastik tubeless) ise sadece lastik onarım köpüğü olsun, diğerlerine genelde pek gerek olmaz.
    - Önemli olan materyaller: Çadır, mat ve uyku tulumu. Mat ile tulum arasına şişme mat kullanın, soğukta zatürre olmayın. Gaz ve küçük katlanır bir ocak da eklenince gerisi teferruat. İlk yardım çantasını alıp almamak size kalmış.
    Çok çok çok teşekkür ederim.
    Sen kalbimde batan güneş, ben yollarda çilekeş...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı okanius adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bence motorla 2 kişi gidecekseniz yeterince malzeme taşımanız çok zor olacaktır. Hakkıyla kamp yapmak için yeterli malzemeyi taşıyamazsınız.
    Ben konforuma düşkün olduğudan dünya malzeme taşıyorum. Eşimle gittiğimde mutlaka arabayla gidiyoruz. Arabada bile bagajımızı full dolduruyoruz.
    Biz de eşim ve çocuklarla gittiğimizde arabaya dolduruyoruz, onlar önden arabayla yola çıkıyor, ben motorla hiç malzeme taşımadan rahat rahat sürüyorum, kamp yerine yakın yerde tekelden bira alınca bagajımda yerim kalmış oluyor hem.

Yazın kamp yapılacaksa decathlon'un fresh&black serisini tavsiye ederim çadır olarak, çok farkediyor konforu. 2 kişilik olanların bir de XL modeli var ön tarafta çantalar ve ayakkabılar için ayrı alanı olanı, o daha iyi. Bizim çocuklar izci, onlar izci kampına giderken kullandıkları, izci derneğine ait çadırları da bu modelden almışlardı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:28 ----------

Alıntı Mustafa Lee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu üzdü beni şimdi hiç niyetlenmeyeyim mi? Tek başıma kamp düşünmedim hiç. Yanında eş dost kafa dengi biri olmadığı zaman tek başına 2. kişi de benimle gelecek ayrı bir araç yada motorla oda malzemesini getirmeyecek şekilde zor olur diyorsunuz
    yok, zor değil, haftasonu ya da 5-6 günlük falan o şekilde kamp olur. Yani motorla her tür kamp malzemesi gerekmez. Mesela biz arabayla giderken buzdolabı da götürüyoruz hem donmuş köfte taşıyabiliyoruz hem biralar soğuyor ama motorla gidince biraz ılık biraya razı oluyoruz, bu hesap.
    otopsici ve Mustafa Lee bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kymco AK550
    -decathlon 3 kişilik fresh&black
    -decathlon şişme yatak

bu ikisi iki kişilik kamp konforu için çok ideal seçenekler. ben mat üzerinde kamp yaptım daha önce birçok kez ama şişme yatağın rahatlığını bir kere gördükten sonra vazgeçemedim.

bu arada iki kişilik kamp eşyasıyla motorla yolculuk yapılır ama biraz ekonomik davranmak gerekebilir eşya konusunda. biz eşimle birçok kez detaylı kamp eşyasıyla seyahat ettik ama o da scooter'ıyla geldiği için biz biraz daha şanslıydık.
    espresso ve Mustafa Lee bunu beğendiler.

okanius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 850 Sport
    resimleri ekleyemedim. becerebildiysem aşağıdaki de eşimle gittiğim kamp resmi.

espresso bunu beğendi.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Çadır konusunda şunu yazacağım , yazın Akdeniz civarında sahile yakın yerlerde sorun olmaz ama bir çadırda kaç kişi kalacaksanız çadırda buna uygun olmalı , yani 3-4 kişilik çadırda 2 kişi yada tek kişi kalırsanız yüksek rakımlı yerlerde yahut diğer bölgelerde gece çok üşürsünüz , tavsiye verilirken eşyalar için büyük çadır al deniyor ama bu konu gözden kaçıyor , birçok yerde çadırda kaldım büyük çadırı olanlar çifter çifter polar falan kullandığı halde gece hipotermiye girdiler..
    Abi gözünü seveyim sen yapma bari

Ben kışın -50 derecede ağrı dağında kamp yapan insanım bu yorumun gerçekten üzdü beni

şimdi asıl konuya dönersek
    dostum anladığım kadarıyla yaz kampı yapacaksın. Önerilerime ona göre devam edeceğim.

Uthec'in yazdıklarına ilaveten
    ben ışıkta uyuyamadığım için dechatlonun fresh and lack çadırını kullanıyorum.
    zemin için şişme yatak yeterli (20 derece üstü kamplar için)
    yine basit bir uyku tulumu işinizi görecektir.
    Yemek için hazır satılan tencere tabak setleri var 3 harfli marketleri takip et şubat veya mart ayında alırsın
    ben beklemem dersen orcampta satılıyor yeterlidir.
    https://www.orcamp.com.tr/urun/orcamp-3lu-tencere-seti
    kamp ocağı olarak
    https://www.orcamp.com.tr/urun/cakmakli-mikro-cep-ocak
    400 gr kartuş ta aldın mı tek kişi için 1 hafta yeter artar bile
    benim kampta en çok kullandığım malzeme bıçaktır
    opinel no 8 işinizi görür hayvan gibi bıçaklar görsel olarak güzeldir ama soğan doğrayamazsınız verem eder adamı
    ikinci en önemli malzemem çatal kaşık setidir
    https://www.orcamp.com.tr/urun/kamp-...sik-bicak-seti
    yukarıda verdiğim linktekiler örnektir çok pahalı bence askeri malzeme satan yerlerde 50-75 lira fiyatla bulabilirsiniz
    bu saydıklarımız dışında alacağınız şeyler genelde gereksiz yüktür
    espresso, mertowski, Mustafa Lee ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Üff -50 mi ne diyorsun Otopsici ben Barents i geçtim boydan boya -50 görmedim yav , mecazimi yazdın biz tatlı su kampçısıyız 15 derecenin altı bize ağır gelir :D

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Hızlıca aklıma gelenleri yazayım;

-Quechua fresh black çadır (kaç kişi kamp yapıyorsanız +1 ekleyerek çadırı o şekilde seçin.)
    -Nurgaz kamp ocağı ve ona uygun mutfak malzemeleri (tava, çatal, bıçak peçete vs.)
    -Şişme yatak ve 12V hava pompası veya 2 adet mat
    -5 Derece tulum
    -İnce bir bahtaniye veya pike (tulumun fazla geldiği zamanlar için)
    -Kamp masası (portatif motorda taşımaya uygun)
    -Kamp sandalyesi
    -Gece için ışıldak

Aklıma gelen temel malzemeler bunlar olmazsa olmaz, diğerleri tecrube ile birlikte üzerine eklenecek ufak tefek şeyler olur.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Üff -50 mi ne diyorsun Otopsici ben Barents i geçtim boydan boya -50 görmedim yav , mecazimi yazdın biz tatlı su kampçısıyız 15 derecenin altı bize ağır gelir :D
    https://www.instagram.com/p/CpipKfUO...RlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/reel/CbVHK...RlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/p/B8lTqvtF...RlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/p/B7x067zF...RlODBiNWFlZA==

bu da bonus olsun

https://www.instagram.com/p/Bduagzln...RlODBiNWFlZA==

yüksek irtifa dağ arama kurtarmacıyım.
    benim faaliyetlerim genelde extrem olduğundan ekipmanlarım ona göre
    hani bana çok uymayın yaz kampları iyidir
    brnkrc, espresso, mertowski ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.instagram.com/p/CpipKfUO...RlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/reel/CbVHK...RlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/p/B8lTqvtF...RlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/p/B7x067zF...RlODBiNWFlZA==

bu da bonus olsun

https://www.instagram.com/p/Bduagzln...RlODBiNWFlZA==

yüksek irtifa dağ arama kurtarmacıyım.
    benim faaliyetlerim genelde extrem olduğundan ekipmanlarım ona göre
    hani bana çok uymayın yaz kampları iyidir
    yok yok uymayız :D bizim en büyük kış aktivitemiz yağmurlukları giyip sağanak yağmurda sürmek
    otopsici, espresso ve Mustafa Lee bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    @otopsici ve @Nikkfurie sizlerin yanında tövbe estağfurullah kendimi pembe döt hissettim. Ben ya eve geri dönüyorum ya da otelde kalıyorum. Ağalar şu kamp işi içimde uhdedir, bir beceremedim.
    espresso, mertowski, Mustafa Lee ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @otopsici ve @Nikkfurie sizlerin yanında tövbe estağfurullah kendimi pembe döt hissettim. Ben ya eve geri dönüyorum ya da otelde kalıyorum. Ağalar şu kamp işi içimde uhdedir, bir beceremedim.
    Tommy , Rusların meşhur bir sözü var bilirsin "çirkin kadın yoktur az votka vardır" aynı mantık biraderim daha öncede yazmıştım galiba sen çadıra erken girmişsin , o merete ya içip zıbarmak için yada uykudan kafan düşünce gireceksin , yada öhömm bunu yüzyüze söylerim sen anladın ;)
    tommygun, espresso, mertowski ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Tommy , Rusların meşhur bir sözü var bilirsin "çirkin kadın yoktur az votka vardır" aynı mantık biraderim daha öncede yazmıştım galiba sen çadıra erken girmişsin , o merete ya içip zıbarmak için yada uykudan kafan düşünce gireceksin , yada öhömm bunu yüzyüze söylerim sen anladın ;)
    Önümüzdeki baharda yani Mayıs sonu gibi kamp yerlerinde az ekipmanla bile gece üşünmeyecek havalar başlar, Çatalca Akalan köyü yakınlarında yeni başlayan birinin zorluk çekmeyeceği kamp alanı var. Hem aşırı kalabalık değil hem de tesis yeterli, yeterli derken işte tuvaleti var, el yıkamaya lavabosu var, magla yakıcam diyene mangal veriyorlar, daha ne olsun. Oraya çocuklar dahil 25 kişi bir grup halinde gitmiştik, gece kocaman ateş başında soğuk biralarımızı içmiştik. Yakındaki köylerdeki kasaplardan sucuk ve köfte alsak yeter, bira bulmak zaten kolay, daha ne olsun. Bir plan yapalım Tomygun'a kamp olayını sevdirelim. Her bira arasında shot halinde tekila da atarsak gece nasıl uyuduğumuzu anlamayız zaten.
    mertowski, okanius ve Mustafa Lee bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    diğer konuna yazmıştım buraya da ekleyeyim.

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu an en işe yarar site bence asagıdaki. eksikleri var ama kamp için çok fazla yer datası var.

https://www.kampingturkiye.com/

Tamamen kendi fikirlerim dahilimde söyle başlayabilirim. Eğer arabanız vs. de var ise kamp eşyası bakımından ayrı bir yük programı yapmanız lazım. Motosiklette "bir şekilde sığdırırım" ile alınan eşyalar rahatsız edici oluyor. Adamlar balta , masa, mangal falan taşıyor motorda. Bana bu sacma geliyor. (aynı yerde 2-3 gün ve fazla konaklama olacak ise gerekebilir)

Ben özellikle agaclık bölgeli tesisleri ya da kalabalık free camping noktalarını tercih ediyorum artık o kadar mülteci kaçak aldık ki tenha bölgelerde tek kamp yapmak akıllıca değil. Günübirlik bir gezide , powerbank, yemek kiti, emaye kupa, mini gazlı ocak, çadır, sandalye, termal polar, güneş enerjili lamba ve mini yiyecek icecek cantası yeterli geliyor.

Hiç tecrüben yok ise bence şöyle bir sıralama ile kamp alışkanlıgı yapabilirsin.

Tesisli Deniz Kampı
    Tesisli Orman Kampı
    Yanında WC'sini falan kullanabileceğin yer olan tesissiz deniz kampı (grupların oldugu kalabalık bölgeler)
    Tesissiz orman kampı (grupların oldugu kalabalık bölgeler)
    Solo dağ bayır orman koy vs. kampları (tavsiye etmem riskli bence)
    mertowski, Mustafa Lee ve espresso bunu beğendiler.

mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125
    Kamp olayına girmeden önce bir kaç defa piknik tarzı günübirlik bir aktivite yapman bence daha doğru olacaktır. Sabahtan git dağ bayır bir yere akşama kadar kal. Hava kararmaya yakın dönersin.
    Yanına öyle çok şey de alman gerekmez. Katlanır sandalye/tabure, katlanır masa, ızgara teli, kilim, günü geçirecek kadar yiyecek içecek yeterli olur. Çevir taşlarla bir ocak yap, koy ızgarayı ateşin üzerine yemeğini yap suyunu ısıt çay kahve yap sana kalmış.

Örnek olarak;

Kimi insan evi harici tuvalete bile giremez, kendisine bu durum ızdırap olur. Bazı şeyleri deneyimle. Belki kamp olayı vs sana göre değildir. İnsanlar bir hevesle çok büyük masraflar yaparak ekipmanlar alıyor ancak 1-2 kullanımdan sonra bir daha ne çadıra dokunuyor ne kamp yapıyor.

İhtiyaç dediğimiz şey kişinin yoksunluk duygusu ile ortaya çıkan bir kavramdır. Kişiye göre şekillenir. Kimisi yastıksız yatamaz, kimisi motosiklet montunu katlar yastık yapar. Kimisi soğuk bira olmadan yapamaz, kimisi sıcak suyla çay kahve içmeden yapamaz. Bunlar tamamen kişisel durumlar. Ufak detaylar harici ana malzemeler zaten arkadaşların yazmış olduğu ortak malzemelerdir.

Detaylı malzemeler kamp yapılacak mevsime, kamp yapılacak yere, kamp yapılacak yerin en yakın alışveriş yapılabilecek konumuna göre ve kaç gün kalınacağına göre değişkenlik gösterir.

Mesela 1 gece kalmalı deniz kenarı bir alana giderken küçük çadır, mat, mayo, havlu, kilim bizim için yeterli oluyor.

Bazen de kaçak kat çıkan laz müteahhit gibi yüklüyorum ne varsa;

Yeter ki gönül istesin bisikletle bile neler taşınmıyor.

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Tommygun senin çadırın bence bu olmalı. Evin bir odası gibi rahat rahat takılırsın.

Gölgelik - 6 Kişilik - Arpenaz Base
    Mustafa Lee, espresso, otopsici ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

okanius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 850 Sport
    https://www.instagram.com/p/CwcDzaEtBsl/

Eşimle yaptığımız kamplar 4-5 gün sürüyor. Dolayısıyla çok malzeme taşıyoruz.
    mertowski ve Mustafa Lee bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Shadow VT 750
    Öncelikle hepinize çok teşekkür ederim. Muhteşem insanlarsınız. Tamda sizlerden beklediğim gibi ilgi alaka ve samimiyeti gördüm. Bir kez daha neden yıllarca sadece misafir olarak kaldım keşke daha önce üye olarak katılım sağlasaymışım dedim.

Yazdıklarınızın her bir satırını pür dikkat okudum ve not ettim. En kısa süre de yeni açılan dechatlon dan başlayarak hazırlanacağım. Aldığım yada almayı düşündüğüm malzemeleri yine buradan sizlere danışacağım.

Ayrıca yeni bir hedef koydum kendime, bir gün mutlaka sizin köfte turlarınızdan birine katılmak için çaba sarfedeceğim
    mertowski ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha Süper Tenere XT1200ZE & SYM Joyride 300
    Branda (çadırın altına sermek için çadırın taban genişliğinde)
    Ferrino Lightent2
    Şişme mat ve şişme yastık
    Uyku tulumu (iklim şartlarına uygun)
    Alın feneri
    Benzinli/tüplü kamp ocağı
    Kamp mutfağı (tencere, tabak, kaşık vs)
    İp

Motosikleti
    falcon flash 100
    Hiç gözünde büyütme çık yola zamanla sana uygun olan kamp şeklini ve malzemeleri bulursun.

Herkes kendi zevkine göre eşya yanına aldığı için çok farklı listeler ortaya çıkar. Bu da uzun bir liste oluşmasına sebep olur ve kafanı karıştırır.

Biz 125 cc Çinli motosiklet ile ülke dışında bile rahat rahat dolaşıp kamp yapıyoruz.

Bu Bulgaristan - Yunanistan gezimiz.

Bu Bulgaristan Varna Gezimiz

Bu da Romanya gezimiz..
    mertowski, espresso, zihnigonen ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Çok fazla malzeme alacaksanız özellikle ultralight ürünleri temin etmenizi öneririm. Olmazsa olmazlar : Çadır, çadır altlığı, uyku tulumu, yastık, mat, çadır lambası, kafa lambası, bıçak, ıslak mendil, peçete, ip, ilk yardım kiti, çakmak, power bank, off sinek ilacı,sandalye.Geri kalanlar size kalmış. Yemeği kendiniz yapacaksanız mutfak malzemeleri de dahil edilir. (Küçük kamp tüpü, ocağı, tencere, tava, çaydanlık seti, çatal, kaşık, baharat, sıvı yağ, deterjan, sünger vs.) Yemeği dışardan halledecekseniz ise bunlara gerek yok.

Motosikleti
    Honda Shadow VT 750
    Çok çok teşekkür ederim herkese. Ufak ufak toparlıyorum. Emekli gazginler grubu adında bir grubun üyeleri ile tanıştım bir ufak tur atarken. Kamp malzemeleri doluydu bisiklet arkasındaki çekme arabasında. Bana her türlü gerekli malzemeyi kuruluşu pratikliği hangilerinden memnunlar hangileri işlerine yaramıyor tavsiyeleri ile anlattılar. Bir nevi uygulamalı ders oldu. Aynı sizlerin buradaki tavsiyeleri ile uyuşan bilgiler edindim. 2 adet sökülen acayip hafif sırt dayamalı sandalye ve masa aldım. Yavaş yavaş devam ediyorum. Tavsiyeleriniz için canı gönülden teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)