Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Özel plaka konusunda bildiklerim doğru mu

Motovento
    REKLAM ALANI
    DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yıl 2014. Trafik tescilde çalışıyorum. İstanbulda oturan kısa yoldan birazcık para bulmuş bir "Kamil" abimiz geldi ve "memur bey ben internetten baktım, 37 KMC 37 plakayı istiyorum, parası neyse ödeyelim" diyerekten havası bastı. Ben de kendisine cevaben "Kamil bey, para değil döt bile verseniz ben bu plakayı sana vermiyorum, hadi güle güle" dedim.
    Haliyle dayılandı Kamil Abi. Partiden tanıdıkları felan varmış anlattı öküzlüğünü(*). Kendi adına İstanbulda tescilli aracını ikameti köyünde görünen komşusuna satmış böylece 37 KMC 37 alabileceğini örgenmiş. Yalnız doğuştan saf salak olan kahramanımız "Kamil Murat Çelebi" güya her boku araştırmış ama o tarihte Kastamonu'da üç harfli plaka verilemediğini, üç harfli plaka sırasının ancak 30 sene sonraya ancak gelebileceğini öğrenememiş.
    Ruhsatı cebinde olan Renault Clio arabası için salaklığı yüzünden iki kere noter satış bedeli, değerli kağıt bedeli, İstanbul Kastamonu arası iki kişilik yol-yemek masrafı falan ödemişti. Bu da böylesi bir anımdır.

* Öküz: Polis jargonunda "sponsor" karşılığıdır.
    Cüzdanının kalınlığına göre dana, boğa, öküz ve camış gibi sınıflara ayrılır. "Öküz koşmak", avanta almanın kibarcası olup camiada sevilen bir etkinliktir.
    (Bkz.Şekil 1/a)

Nice koç* yiğitlerin peşinde olduğu 37 RE 037 - 038 plakayı -traktör denk gelmediği için- uyuzluğuna bir TIR'a ve dorsesine vermiştim mesela.

*Kaliteli OrÇo.
    killingroad, espresso ve mertowski bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    E tabii ki, zira devlet böyle istiyor bunu bizde. Hem resmi bir fiyat belirlemesi olmadığı için esneklik sağlıyor hem de nispeten kayıtsız/denetimsiz bir gelir modeli oluşturuyor.
    işte bu kayıtsız/denetimsiz gelir nereye gidiyor konusu fena. kayıtlı denetimli olsa bir nebze ama böylesindne uzak durayım, zaten illa plakam şu olacka diye bir zorunluluğum yok.

Benzer ödeme ehliyet alırken de bir vakfa bağış gibi ek para ödüyoruz ama ehliyet almaya mecbur olduğumuz için mecburen ödüyoruz.

Medeni/demokratik bir ülkede kayıtlı/denetimli olur ama burası ortadoğu ülkesi, yönetenlerin keyfine göre.

killingroad ve mertowski bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Konudan sapacak ama bu bizim en büyük kültürel meselemiz zaten.
    Bürokrasi diye kötülenen şey aslında işlerin kanununa kuralına veya nizama uygun şekilde yapılması. Bürokrasi temelde işlerin yavaşlamasına neden olan şeyler için bir tanımlama olarak kullanılabilir ama biz kamu yönetiminden halkın kendisine kadar hemen her alanda esnek olmayı, hesap verilebilirlikten muaf olmayı, denetlenmemeyi veya denetimin işin nasıl yapıldığına inmemesini seviyoruz, istiyoruz.

Bunu da toplumsal gelişmişliğimiz düzgün seviyede olmadığı için Amerikan kültüründeki bir inovasyona yönelik silah olarak kullanmaktan ziyade eninde sonunda üçkağıt için kullanıyoruz.
    espresso ve DickName bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yok.
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eyaletten eyalete değişiyor mu bilmiyorum ama Almanya'da ya bedavaya rastgele plaka alıyorsun ya da fix fiyat €50 verip varsa sistemde boş olan bir plaka kombinasyonunu istiyorsun. Pegasus'ta koltuk seçer gibi. Bunu Türkiye'ye getirirler mi? Tabii ki hayır =)
    Bedava degil ama Türkiye'deki gibi fahis de degil. Internetten yasadiginiz bölgenin trafik sube web sitesine girip oradan istediginiz plakanin müsaitligine bakip rezerve edebiliyorsunuz. Tescil islemine gittiginizde rezerve etmis oldugunuz plakayi basvuruda belirtiyorsunuz. Normal islem 35-40 Euro arasinda degisirken özel plakali olanlari 50-60 arasinda bir rakam oluyor. Plakalarimdan bir tanesi C 1972 digeri ise TR 35.

Bu plakayi aldiktan sonra arabayi sattiktan sonra yenisini almamissaniz plaka sizin adiniza 1 sene rezerve olarak kaliyor. Yeni araba aldiginiz zaman yine ayni plakayi kullanabiliyorsunuz. Eski arabadan kalan plakayi da atmamissaniz tekrar kullanabiliyorsunuz.
    espresso, killingroad ve mertowski bunu beğendiler.

1996furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF MOTO 250CLX
    Bu işi yapan biri olarak söyleyeyim her ilçenin emniyete bağlı dernekleri vardır. Özel plaka almak istediğiniz de plakaya göre minimum 3- 5 bin tl den başlayan bir bağış yapmanız gerekiyor Para nereye gidiyor derseniz Bu dernekler kar amacı gütmez yaptığınız bağışlar sosyal yardımlara şehit eş cocuklarına yetimlere polis ekipmanlarına ihtiyaclarına harcanır. Ve bu dernekler iç işleri bakanlığı tarafından bir esnaftan daha ciddi bir disiplinle inceleniyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:36 ----------

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yani bu zorunlu tuttukları bağış olayı devletin kurumuna değil de kendi vakıflarına. Bu kılıfına uydurulmuş rüşvet değil midir? İçeride tanıdığın varsa ödeme yapmadan alınabiliyor demek ki emniyet kendi yetkisindeki plaka dağıtma işini kötüye kullanıyor. Çok kötü. Ne iş yaptığı belli olmayan şaibeli akıflara zırnık işlemez benden, gerekirse BOK plaka denk gelsin razıyım, en azından bunlara para vermemiş olmak yeter psikolojik açıdan.

Bütün kediler güzel hayvanlardır. Onlara para vereceğime bir kilo mama alırım sokakta kedi köpeğe veririm.
    Abim benim yorumu bir oku
    Guven bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yani bu zorunlu tuttukları bağış olayı devletin kurumuna değil de kendi vakıflarına. Bu kılıfına uydurulmuş rüşvet değil midir? İçeride tanıdığın varsa ödeme yapmadan alınabiliyor demek ki emniyet kendi yetkisindeki plaka dağıtma işini kötüye kullanıyor. Çok kötü. Ne iş yaptığı belli olmayan şaibeli akıflara zırnık işlemez benden, gerekirse BOK plaka denk gelsin razıyım, en azından bunlara para vermemiş olmak yeter psikolojik açıdan.

Bütün kediler güzel hayvanlardır. Onlara para vereceğime bir kilo mama alırım sokakta kedi köpeğe veririm.
    Abi, BOK veya 2-3 harfli olup da insanda küfür etkisi yaratan kelime ya da organ isimlerini plaka olarak istesen de alamıyorsun, vermiyorlar diye biliyorum.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı 1996furkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Para nereye gidiyor derseniz Bu dernekler kar amacı gütmez yaptığınız bağışlar sosyal yardımlara şehit eş cocuklarına yetimlere polis ekipmanlarına ihtiyaclarına harcanır. Ve bu dernekler iç işleri bakanlığı tarafından bir esnaftan daha ciddi bir disiplinle inceleniyor.
    Diyorsun!
    Bir apateist olarak ben de "Allah da seni güldürsün emi." diyorum.

23 yıllık görev süreimin son günü olan 31/08/2015 tarihi itibarıyla 2015 yılı için bir İlçe Emniyet Amirliğine merkezi bütçeden ayrılan ödenek 300 (Yazıyla ÜÇ YÜZ) lira, trafik tescil belgelerini basmakta kullandığımız lazer yazıcının toneri ise 450 lira idi ve senede üç defa bitiyordu. Annayan annamıştır umarım. Öküzler besili olmaz ise tarla sürülmez.

*Emniyetten sonra çalıştığım SGK'da ödenek sıkıntısı görmedim. Beceriksiz Gılışdar tarafından batırılmış olduğu için orada para boldu.

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi, BOK veya 2-3 harfli olup da insanda küfür etkisi yaratan kelime ya da organ isimlerini plaka olarak istesen de alamıyorsun, vermiyorlar diye biliyorum.
    Bir ara bizim ilçede 06 PIS 92 plakalı kırmızı bir doğan/şahin vardı. Yanından geçersen plakasını anons etmenin ayrı bir havası olurdu.
    espresso ve yaşlıveacemi bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Cenk Ayvaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bedava degil ama Türkiye'deki gibi fahis de degil. Internetten yasadiginiz bölgenin trafik sube web sitesine girip oradan istediginiz plakanin müsaitligine bakip rezerve edebiliyorsunuz. Tescil islemine gittiginizde rezerve etmis oldugunuz plakayi basvuruda belirtiyorsunuz. Normal islem 35-40 Euro arasinda degisirken özel plakali olanlari 50-60 arasinda bir rakam oluyor. Plakalarimdan bir tanesi C 1972 digeri ise TR 35.

Bu plakayi aldiktan sonra arabayi sattiktan sonra yenisini almamissaniz plaka sizin adiniza 1 sene rezerve olarak kaliyor. Yeni araba aldiginiz zaman yine ayni plakayi kullanabiliyorsunuz. Eski arabadan kalan plakayi da atmamissaniz tekrar kullanabiliyorsunuz.
    Bedava derken saçma olmuş pardon, bizde de normal plakanın basım ücreti var tabi onu bedava olarak düşünüp yazmıştım.
    Çiçek gibi sistem işte. Özel bir plaka istiyorsam cebimden çıkan para €30 civarında. Şaka gibi =)
    espresso bunu beğendi.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    Yok.
    Plaka bastirmak icin burada yaklasik 40 Euro gibi bir ücreti var. Ama eski plakanizi kullanabiliyorsunuz. Plaka basim yerleride özel hemen tescil merkezinin yaninda. Bütün bu islemler plaka basimi dahil yaklasik 30 dk sürüyor.

1996furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF MOTO 250CLX
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diyorsun!

23 yıllık görev süreimin son günü olan 31/08/2015 tarihi itibarıyla 2015 yılı için bir İlçe Emniyet Amirliğine merkezi bütçeden ayrılan ödenek 300 (Yazıyla ÜÇ YÜZ) lira, trafik tescil belgelerini basmakta kullandığımız lazer yazıcının toneri ise 450 lira idi ve senede üç defa bitiyordu. Annayan annamıştır umarım. Öküzler besili olmaz ise tarla sürülmez.

*Emniyetten sonra çalıştığım SGK'da ödenek sıkıntısı görmedim. Beceriksiz Gılışdar tarafından batırılmış olduğu için orada para boldu.

Bir ara bizim ilçede 06 PIS 92 plakalı kırmızı bir doğan/şahin vardı. Yanından geçersen plakasını anons etmenin ayrı bir havası olurdu.
    Sizin ne yaşadığınızı bilmem fakat dernekten geçen bütün evraklar benim elimden geçiyor kararlarıyla beraber bizim sorumluluğumuzda olan ilçe emniyette karakollarda herhangi bir toner ile alakalı eksik yok siz bütçeden kasıt söylüyorsunuz ben ise toplanan bağışların neye harcandığını dernekten cebime giren bir kuruş para yok bu arada muhasebesini yapıyorum eskiden de hem muhasebesi hem çalışanıydım. bir ilçede ki karakollar dahil yazıcılar tonerleri dahil aylık yaklaşık 10 12 bin tl civarı bir ödeme çıkıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:45 ----------

Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diyorsun!

bu arada hangi sgkda çalışıyorsunuz yolumuz düşerse uğruyalım
    DickName bunu beğendi.

Şu sgk olayına değinilmiş haberlerde 1 erkeğe 180 kere kürtaj yapılmış çok götüren vardı kılıçdaroğlu şu bu desteklediğim yok ama böylede götürmeler olmuş batmasın da ne yapmış

Sizin ne yaşadığınızı bilmem fakat dernekten geçen bütün evraklar benim elimden geçiyor kararlarıyla beraber bizim sorumluluğumuzda olan ilçe emniyette karakollarda herhangi bir toner ile alakalı eksik yok siz bütçeden kasıt söylüyorsunuz ben ise toplanan bağışların neye harcandığını dernekten cebime giren bir kuruş para yok bu arada muhasebesini yapıyorum eskiden de hem muhasebesi hem çalışanıydım. bir ilçede ki karakollar dahil yazıcılar tonerleri dahil aylık yaklaşık 10 12 bin tl civarı bir ödeme çıkıyor.
    Dernekler ve siyasi partilerin emniyete bağlı olduğu zamanlarda adam yokluğunda dernek denetçiliği de yaptım. Oralarda dönen dolapları da bilirim ucundan kenarından. Neyse ben şimdilik kısa keseyim de "devlet sırlarını ifşa etmekten" dolayı gece yarısı kapımı çalmasınlar.

bu arada hangi sgkda çalışıyorsunuz yolumuz düşerse uğruyalım
    Unumu eleyip eleğimi asalı üç yıl oldu. Şimdi bir tekaüt olaraktan Reyizin vereceyi beş bin tele baryam ikramiyesini bekliyorum.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Bu işi yapan biri olarak söyleyeyim her ilçenin emniyete bağlı dernekleri vardır. Özel plaka almak istediğiniz de plakaya göre minimum 3- 5 bin tl den başlayan bir bağış yapmanız gerekiyor Para nereye gidiyor derseniz Bu dernekler kar amacı gütmez yaptığınız bağışlar sosyal yardımlara şehit eş cocuklarına yetimlere polis ekipmanlarına ihtiyaclarına harcanır. Ve bu dernekler iç işleri bakanlığı tarafından bir esnaftan daha ciddi bir disiplinle inceleniyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:36 ----------

Abim benim yorumu bir oku
    Dernekler zaten kar amacı gütmeyen gönüllü sivil toplum kuruluşlarıdır. Bunlara yapılan bağışlar da prensip olarak gönüllülük esasına dayalıdır. Ben derneği eleştirmiyorum, niye bir derneğe bağı yapmaya zorlanıyoruz diye eleştiriyorum, bu küçük fark önemli. Bağış gönüllü olmadığında buna haraç denir.
    Plaka alımı sırasında bağış yapmak hatırlatılabilir ama boşta harfler varken harf seçme işini bağış şartına bağlamamak gerekir. Zaten her vatandaş bütçesine göre kendine yakın gördüğü bir derneğe bağış yapıyordur gönüllü olarak.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    ben mart ayında fz aldım kzımın baş harfi diye benden 5 kuruş almadı emniyetteki abi
    yandaki yanpeç arkadaşlardan 1000 tl aldı artık ne istedilerse halkbankasına yolladı makbuz getir dedi vereyim istediğin plakayı
    2022 kasım da arkadaşım aga aldı soyadı da ağa 4000 tl verdi yani memur beyin o anki piskolojisine bağlı desem yalan olmaz
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben mart ayında fz aldım kzımın baş harfi diye benden 5 kuruş almadı emniyetteki abi
    yandaki yanpeç arkadaşlardan 1000 tl aldı artık ne istedilerse halkbankasına yolladı makbuz getir dedi vereyim istediğin plakayı
    2022 kasım da arkadaşım aga aldı soyadı da ağa 4000 tl verdi yani memur beyin o anki piskolojisine bağlı desem yalan olmaz
    "Aga" plakası almak kadar kıro, keko bir şey yok. Biri şu esmer arkadaşlara "olm komik oluyorsunuz lan, arkanızdan maytap geçiyorlar" demeli. Lafım arkadaşınıza değil daha çok Pössat kullanan BeEmVeee kullanan arkadaşlara.
    espresso, DickName ve F54 bunu beğendiler.

Plakanın en makbulü akılda kalmayan plakadır.
    Alacaklınızın aklında kalmaz, hasmınızın aklında kalmaz, polisin/cendermenin aklında kalmaz, kaçak et kesmeye gidersiniz evsahibinin aklında kalmaz. Kalmaz oğlu kalmaz yani.
    Bu bir yatırım tafsiyesidir.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Aga" plakası almak kadar kıro, keko bir şey yok. Biri şu esmer arkadaşlara "olm komik oluyorsunuz lan, arkanızdan maytap geçiyorlar" demeli. Lafım arkadaşınıza değil daha çok Pössat kullanan BeEmVeee kullanan arkadaşlara.
    adamın soyadı neden kıro olsun ki birisinin taktığı lakap veya yakıştırdığı birşey değil
    benim soyadım da aga olsa bende alırdım isteyen kıro desin veya istedeğini desin
    possat ve bmw ci arkadaşlar kendi hayal dünyasında takılıyor ama onlarında bir piyasası var bu memlekette talep görüyorlar yani
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    İçinde sesli harfi olmayıp telaffuzu zor olup karışıklığa mahal vermesi ve numara kısmında ise okurken birbirine karışacak numaralar olması daha makbül.
    Mesela 868 688 068 117 171 gibi.
    espresso bunu beğendi.

ERROR88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750S
    gecen hafta sıfır motor aldım hıc de boyle gereksız bısıye para harcamak aklıma gelmemıstı oncekı motorumda fb plaka denk gelmıstı fenerlı olduğum halde cokta umrumda olmadı yıne de mıllet kırasını zor oderken bence boşa para harcamak haramdan oteye gıtmez 1000 lıra sadaka ver desek param yok der mıllet sızın ıle alakası yok yazdıklarımın tabıkı de

Motosikleti
    falcon flash 100
    Bu işi yapan biri olarak söyleyeyim her ilçenin emniyete bağlı dernekleri vardır. Özel plaka almak istediğiniz de plakaya göre minimum 3- 5 bin tl den başlayan bir bağış yapmanız gerekiyor Para nereye gidiyor derseniz Bu dernekler kar amacı gütmez yaptığınız bağışlar sosyal yardımlara şehit eş cocuklarına yetimlere polis ekipmanlarına ihtiyaclarına harcanır. Ve bu dernekler iç işleri bakanlığı tarafından bir esnaftan daha ciddi bir disiplinle inceleniyor.[COLOR="Silver"]
    Kontrolsüz güç güç değildir Pirelli.

Kusura bakma dalga geçmek için yazmadım.

Devletin bir kurumu bir iş yapmak için devlet dışında bir kuruma para yatırmayı şart koşuyorsa.

Bu işin içinde pazarlık varsa, merkezi kontrol sistemine tabi değilse, şeffaf değilse, ana yol varken bir yolun tali yoluysa, bir de duygu sömürüsü ile tatlandırılmışsa şehit eş ve yetim gibi vahiy inmedikten sonra inanmam zor.
    espresso ve DickName bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)