Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sıfır motoru Rodajını yapmadan çok hor kullandım (120km mesafe) geri dönüşü olur mu ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar. 2023 pulsar ns 200 motor aldım 2 hafta önce. Bu ikinci motorum. Motorun rodajini yapmadan biraz hor kullandım. Tam gaz verdim . Deviri fulledim vs. Vs. Bu konuda bilgi sahibi değildim. Yanlış kullandığımı öğrendim ama içimde bir korku oluştu acaba geri dönüşü olmayacak bir sorun yaratır mı? Zararın neresinden dönsek kardır tabi ama motoru Bu şekilde 120km civarı kullandım. İçime su serpecek birisi var mıdır

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

120kmyi dur kalk trafikte yaptıysan sıkıntı olmaz ama boş yolda gazladıysan rodajın içinden geçmişsin diyebilirim. İlk 500km bajaj gibi üretim ve parça kalitesi düşük bir marka için hayati öneme sahip bence. Yine de içinde korku oluşturacak kadar kafaya takılacak bir durum yok

Eğer bir anormallik yoksa sorun da yoktur zaten. İlla hor kullandın diye sorun çıkcak değildir fakat çıkma riski olduğu için kullanma derler.

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    Eskiden motosiklet alınca hemen sert kullanmaya başlarlardı. Motosikleti açmak diye bir tabir vardı. Yeni motosikleti böyle açmazsan sağır kalır denirdi. Sonradan bu rodajın önemi falan anlaşıldı. Olana çare yok. Ama bundan sonra rodaj kilometresi dolana kadar rodaja uygun kullan. Ben birşey olacağını düşünmüyorum. Teknoloji çok gelişti. Belki biraz yakıtı yüksek olabilir. Eski kafaya göre düşünüp kendini teselli et. Motosikletin açılmış oldu. Eskiden otomobillerde de rodaj bakımı yapılırdı. Şimdi çoğu otomobil sıfırdan alınınca standart yağ bakım kilometresinde bakıma çağırılıyor ve rodaj diye bir şeyin adı dahi geçmiyor. Seninkisine de birşey olmamıştır inşaallah.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Motorun yarı ömrü gitmiştir hele egzoz rulmanı rodajda basarsan bir iki haftaya kitler kalırsın..
    espresso ve Cyan bunu beğendiler.

OnixsyS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 500R
    sıkıntı yok knk yola devam zaten bajaj kullanıyon her gün ne sorun çıkarıcağı belli olmayan alet rodajı iyi yapsan yarın bir gün yine birşeylerin bozulacaktı yüzlerce kroniği olan motor yola devam
    Khaira bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun yarı ömrü gitmiştir hele egzoz rulmanı rodajda basarsan bir iki haftaya kitler kalırsın..
    scooterlarda manifold tarafında oluyormuş bu rulman, daha geç bozuluyor diye duymuştum.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    duke 390 150 beygir
    büyük ihtimal sorun olmaz.piston aşınmıssa kiti zaten 3bin lira.harareti ve yag seviyesini kontrol et arada yeter

tr_select - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    uǝq ɯıɯɐpɐ sɹǝt
    Egzoz rulmanı sizlere ömür kardeşim. Çok geçmiş olsun. Araya 2-3 lira sıkıştı.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    nc750x
    Eksozda niye rulman olsun ki?
    Orda sönen birşey yok
    Dolayısıyla rulmanda yok bildiğim kadarıyla
    Eksoz ventili mi acaba kastetdiginiz?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı manifest adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eksozda niye rulman olsun ki?
    Orda sönen birşey yok
    Dolayısıyla rulmanda yok bildiğim kadarıyla
    Eksoz ventili mi acaba kastetdiginiz?
    Biz var diyorsak vardır sen adamın aklını bulandırma biraderim

---------- Mesajlar birleştirildi - 05:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 05:04 ----------

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    scooterlarda manifold tarafında oluyormuş bu rulman, daha geç bozuluyor diye duymuştum.
    Doğru duymuşsun ama anlatamıyoruz işte biri gelmiş egzozda manifoldda rulmanmı olur diyor
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yakıt tüketimi ve motor ömrü olumsuz etkilenecektir,kullanmaya devam edin diğerlerine göre daha seri bir motorunuz var artık,Buda güzel tarafı.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Muhtemelen rodaj yapıyorum diye motoru gıygıy kullanan kişilerden daha iyi bir rodaj yaptın.
    Git bir orijinal yağ filtresi al, Motul 5100 yağ al, yağını değiştir, evet bu km'de, hayır 1000 bakımını es geçmeni sağlamaz bu; hayatına devam et.
    maktama bunu beğendi.

birşey olmaz bu saatten sonra dikkat et rodaja kadar. Dikkat etseydin iyi olurdu ama bu saatten sonra yapacak birşey yok. Yaşayıp göreceksin bence çok birşey olmaz rahat ol.

Motosikleti
    Honda Forza 250 - Honda CB250 R
    Motorun yağ yakabilir ve ara ara yolda bırakabilir. Senin bahsetiğin konunun aynısını bir arkadaşım yaşadı. Motorun rodajı bitmeden mt25 sanarak baya baya gazladı. Sonra 4-5 keredir yolda kalıyor, motor yağ yakıyor, yağ su mu karıştırıyor napıyor anlamadım baya dumanlı çalışıp yolda kalıyor soğuyunca tekrar devam ediyordu, bakımı için baya bir masraf çıkardı yaptırdık,sattık. KTM 250 Duke aldık, ama akıllandı.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Motorun hayırlı olsun. "Oooo motorunu kucağına aldın, o nasıl rodaj?" desek ne yapacaksın? Hemen motorunu mu satacaksın?

Boşver, takılma. Zaten "km artıyür, motorun değeri düşüyür, paramız gidiyür" diye çoğumuz 20.000'e gelmeden motoru satıyoruz. O 20.000'de de başına birşey gelmez. Ben 300 km.de Sym Wolf almıştım, bayidekiler rodajdaki motoru aynı senin gibi tapa gaz zorlamışlar, 140 küsür km hız yapmışlardı. Ekran, son hızı kaydettiği için oradan anlamıştım. 49000'e getirmiştim de bir şey olmamıştı.

Bu saatten sonra rodajı kitabına uygun olarak yaparsın.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Bmw R27 1957 - Dkw Rt 125 1954 - ijh1960 vs.
    Öncelikle motosikletiniz hayırlı olsun. Rodaj aslında motor parçalarının üretimde belli tolerans ölçüleri ile üretilmesinden kaynaklı bir durum. Bu parçaların bir birine zamanla alışması ve olası risklerin azalması için belirlenen bir yöntem. Yeni nesil motosikletlerde üretim tolerans değerleri git gide azalmaktadır buda rodaj süresini ve önemini bir nebze geri plana atıyor. 120 km boyunca motora her ne kadar zor kullansanız da rodaj dönemi veya sonrası verecek hasardan fazlasını veremezsiniz. Mutlu ve güvenli sürüşler dilerim.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Hiç bir şey olmaz gönül rahatlığı ile kullan.

Rodaj bir nevi tedbir ne olur, ne olmaz ilk 500 km yi dikkatli kullan diye.

Robinson_C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 R
    Valla bende rodaja hiç dikkat etmedim 2 tane motorumu sıfır aldım ikisinde de kökledim gazı sıkıştırdım hep en ufak bir sorun da yaşamadım,
    Herif Manyak Yüzünden Belli,

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Şu mesajlardan da anlaşılıyor ki, tanımadığın insandan ikinci el motor almayacaksın
    blueway2 ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler