Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Minarel Debriyaj Hidroliği Yerine Dot 4 kullanılırmı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Evet arkadaşlar bu konu çok karışık .
    Dükkanı olan iki arkadaşım biz dot 4 kullanıyoruz herhangi bir sorun ile karşılaşmadık diyor .
    Diğer ikisi ise aman minarel koy sistem bozulur diyor.
    Motorum Bmw R1200 GS
    Hidrolik debriyaj ve 2006 model olduğu için debriyaj sıvısı değişimi yapacağım.
    Minarel debriyaj yağı yok denecek kadar av ve çok pahalı. Pahalı olması bir tarafa eğer dot 4 uyumlu ise daha sık değişim ile daha performanslı debriyaj kullanırım .
    Kullanarak değişim yaparak bilgi verecek olan varmı?
    Bir çok durum gibi bu durum da bmw nin para tuzağa mıdır?
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Minare yerine hoparlör kullanılabilir.
    pea, espresso ve yaşlıveacemi bunu beğendiler.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    SDR da 2015 te mineral yağ, 2016 da Dot4 kullanıyor debriyaj için. Aslında debriyaj için mineral yağ daha uygun, çünkü fren gibi ısıya maruz kalmıyor. Mineral yağ dot4 gibi tahriş edici değil ve nem kapmıyor.
    Karıştırılması kötü galiba. Şöyle bir bilgi mevcut:

"You should never use DOT brake fluid in a system designed to use mineral oil and vice versa. DOT brake fluids are hygroscopic, they absorb water from the air over time. Mineral oil, on the other hand, does not. Mineral oil and water will repel each other and not mix, therefore any introduction of water to a mineral oil filled system will cause the water to pool and can freeze in cold temperatures causing brake failure. So brake sistems using mineral oil can have problem in extreme low temperatures."

Motosikleti
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    SDR da 2015 te mineral yağ, 2016 da Dot4 kullanıyor debriyaj için. Aslında debriyaj için mineral yağ daha uygun, çünkü fren gibi ısıya maruz kalmıyor. Mineral yağ dot4 gibi tahriş edici değil ve nem kapmıyor.
    Karıştırılması kötü galiba. Şöyle bir bilgi mevcut:

"You should never use DOT brake fluid in a system designed to use mineral oil and vice versa. DOT brake fluids are hygroscopic, they absorb water from the air over time. Mineral oil, on the other hand, does not. Mineral oil and water will repel each other and not mix, therefore any introduction of water to a mineral oil filled system will cause the water to pool and can freeze in cold temperatures causing brake failure. So brake sistems using mineral oil can have problem in extreme low temperatures."
    Net bir bilgi yok . Kafam çok karıştı

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı Ramazan Can adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Net bir bilgi yok . Kafam çok karıştı
    Nasıl net bilgi yok? İngilizce kısımda açıkça anlatmış. Karışamamadan dolayı mineral yağ önerilen sisteme dot3/4 hidrolik sıvısı kullanmayın diyor. Aynı şey dot3/4 kullanan sistem için de geçerli diyor. Daha önce mineral kullanıyorsan aynen devam et diyor yani.

Motosikleti
    Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl net bilgi yok? İngilizce kısımda açıkça anlatmış. Karışamamadan dolayı mineral yağ önerilen sisteme dot3/4 hidrolik sıvısı kullanmayın diyor. Aynı şey dot3/4 kullanan sistem için de geçerli diyor. Daha önce mineral kullanıyorsan aynen devam et diyor yani.
    İşte aklımın karıştığı nokta burda kullanan ustalar sorun olmuyor dedi.
    Kullanan arkadaşlar sorun yok diyor.
    Mühendislik sorun var diyor.
    Burda da o yüzden konu açtım.
    Kullandım sorun yaşadım
    Yada kullandım sorun yaşamadım gibi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    1150 GS de sentetik yağ kullanınca oringlerin şiştiğini duydum 1200 GS de sorun yok galiba , birde K serisi Bmw ile R serisinin debriyaj yağı farklıdır , bu Bmw ye uygundur denilen yağı kullanmadan önce modele uygunluğunu sorgulamak lazım.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    SD 1290R
    Sorun şöyle açıklanmış:

DOT4 hygroscopic, yani suyu çeken ve suyla karışan bir sıvı. Mineral yağ ise hygrophobic, yani sudan kaçan ve suyla karışmayan bir sıvı.

Malum, fren yolunu içinden komple temizlemek mümkün değil. Bir sıvıdan diğerine geçildiğinde eli mahkum iki sıvıdan bir miktar bir arada bulunacak. Bu ikisi bir arada bulunduğunda dot4 nemi çekip su oluşturuyor, ama mineral yağ suyla karışmadığı için oluşan su ayrı kalıp donabiliyor düşük sıcaklıklarda.

Nerede ve ne zaman donduğuna bağlı olarak hiç hasar vermeyebileceği gibi ciddi hasar verebilir de. Bu da değiştirenlerden bazılarının neden şimdiye kadar sorun yaşamadığını açıklıyor.

Diğer sorun ise kullanılan malzeme ile alakalı. DOT4 aşırı tahriş edici bir sıvı. Denediniz mi hiç bilmiyorum, başıma geldi malesef, damladığı anda boyayı bozuyor DOT4. Mineral yağ öyle değil. Dolayısıyla mineral yağ için dizayn edilmiş sisteme DOT4 koyduğunuzda zaman içerisinde kullanılan malzemelerin cinsine göre sistem tahriş olabilir. Bu noktada da geçerli söz üreticinin. Kullananlar ilk başta sorun yaşamayabilir. Çünkü kimyasal reaksiyonlar zaman alıyor malum. Lakin gelecekte n'olacağı belli değil.

Şahsen mineral yağdan devam ediyorum. Risk almaya hiç gerek yok, çünkü cıkarabileceği potansiyel problem çok daha pahalı. Mineral yağ yerine DOT4 kullanılmış ikinci el motosikleti de edinmezdim kesinlikle. Motosikletin ihtiyacı olan sıvı bütçenizin dışındaysa, o motosiklet bütçenizin dışındadır. Ancak son sahibiyseniz ve riski göze alıyorsanız neden olmasın. Fren değil sonuçta, debriyaj. Yine de pis bir durumda kazaya sebep olamaz mı? Sanki olabilir gibi.
    tommygun, otopsici, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1150 GS de sentetik yağ kullanınca oringlerin şiştiğini duydum 1200 GS de sorun yok galiba , birde K serisi Bmw ile R serisinin debriyaj yağı farklıdır , bu Bmw ye uygundur denilen yağı kullanmadan önce modele uygunluğunu sorgulamak lazım.
    Debriyaj kutusunun üzerinde minarel diye yazıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:21 ----------

Sorun şöyle açıklanmış:

DOT4 hygroscopic, yani suyu çeken ve suyla karışan bir sıvı. Mineral yağ ise hygrophobic, yani sudan kaçan ve suyla karışmayan bir sıvı.

Malum, fren yolunu içinden komple temizlemek mümkün değil. Bir sıvıdan diğerine geçildiğinde eli mahkum iki sıvıdan bir miktar bir arada bulunacak. Bu ikisi bir arada bulunduğunda dot4 nemi çekip su oluşturuyor, ama mineral yağ suyla karışmadığı için oluşan su ayrı kalıp donabiliyor düşük sıcaklıklarda.

Nerede ve ne zaman donduğuna bağlı olarak hiç hasar vermeyebileceği gibi ciddi hasar verebilir de. Bu da değiştirenlerden bazılarının neden şimdiye kadar sorun yaşamadığını açıklıyor.

Diğer sorun ise kullanılan malzeme ile alakalı. DOT4 aşırı tahriş edici bir sıvı. Denediniz mi hiç bilmiyorum, başıma geldi malesef, damladığı anda boyayı bozuyor DOT4. Mineral yağ öyle değil. Dolayısıyla mineral yağ için dizayn edilmiş sisteme DOT4 koyduğunuzda zaman içerisinde kullanılan malzemelerin cinsine göre sistem tahriş olabilir. Bu noktada da geçerli söz üreticinin. Kullananlar ilk başta sorun yaşamayabilir. Çünkü kimyasal reaksiyonlar zaman alıyor malum. Lakin gelecekte n'olacağı belli değil.

Şahsen mineral yağdan devam ediyorum. Risk almaya hiç gerek yok, çünkü cıkarabileceği potansiyel problem çok daha pahalı. Mineral yağ yerine DOT4 kullanılmış ikinci el motosikleti de edinmezdim kesinlikle. Motosikletin ihtiyacı olan sıvı bütçenizin dışındaysa, o motosiklet bütçenizin dışındadır. Ancak son sahibiyseniz ve riski göze alıyorsanız neden olmasın. Fren değil sonuçta, debriyaj. Yine de pis bir durumda kazaya sebep olamaz mı? Sanki olabilir gibi.
    Benim asıl sormam daki sebeb bütçe değil yukarıda da belirtim. Yılda veya servis prosedürü 2 yılda bir diyor çıkan maliyet at ile deve değil. Ama ustalar bile bilgisiz bu konuda. Düşünün ustanın ikisi direk dot 4 ile değiştiriyor sormadan. Yani yanlış yapmaktan ve yaptırmaktan kaçıyorum şuan.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Sistemde K25 R1200 GS için hidrolik sıvısı araştırdığım zaman 21522455540 kodlu yağ çıkmaktadır yani BMW Motorrad Genuine Hydraulic Oil Fluid Hyspin V10 çıkmaktadır, eğer sistem kapağının üstündede bu tarz yağın kullanılması öneriliyorsa bu yoldan gitmek daha doğru olacaktır.

Motosikleti
    SD 1290R
    Çok pahalı ve zor bulunuyor yazdığınız için öyle yazmıştım. Bütçe sorun değilse tabii ki mineral oil. Evet, iki ayrı sıvı bulundurmak gerekiyor, pratik açıdan daha zor. Ancak doğrunun ne olduğu açık belli. Benimkinin kapağında kocaman "use only mineral oil" yazıyor. Buna rağmen DOT4 kullanmakta ısrar etmenin üşengeçlik, vurdumduymazlık, ve ucuza kaçmak dışında ne sebebi olabilir?

Motosikleti
    Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sistemde K25 R1200 GS için hidrolik sıvısı araştırdığım zaman 21522455540 kodlu yağ çıkmaktadır yani BMW Motorrad Genuine Hydraulic Oil Fluid Hyspin V10 çıkmaktadır, eğer sistem kapağının üstündede bu tarz yağın kullanılması öneriliyorsa bu yoldan gitmek daha doğru olacaktır.
    Benim kapağın üzerinde mineral hidrolik yazıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:50 ----------

Çok pahalı ve zor bulunuyor yazdığınız için öyle yazmıştım. Bütçe sorun değilse tabii ki mineral oil. Evet, iki ayrı sıvı bulundurmak gerekiyor, pratik açıdan daha zor. Ancak doğrunun ne olduğu açık belli. Benimkinin kapağında kocaman "use only mineral oil" yazıyor. Buna rağmen DOT4 kullanmakta ısrar etmenin üşengeçlik, vurdumduymazlık, ve ucuza kaçmak dışında ne sebebi olabilir?
    Dot4 ün 2,5 katı felan fiyatı diye söyledim yani pahalı dan kastım.
    hasmet bunu beğendi.

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benim tek bildiğim şey üreticinin kullanım kitapçığında neyi ne tip öneriyorsa onu kullanmamdır
    ustaların birşey bildiği yok üreticilerin bildikleri var usta mı tasarladı o motosikleti mühendislerle beraber, bu kadar net açık mineralse mineraldir başka açıklaması yok, sonrasında başka bir tip şey kullanıp sırf ucuz diye başınıza mineralden daha pahalıya sebep olacak problemler açtığınızda keşke mineral kullansaydım dersiniz atasözü ile bitireyim "akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş"
    espresso bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı sharkspeedr2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim tek bildiğim şey üreticinin kullanım kitapçığında neyi ne tip öneriyorsa onu kullanmamdır
    ustaların birşey bildiği yok üreticilerin bildikleri var usta mı tasarladı o motosikleti mühendislerle beraber, bu kadar net açık mineralse mineraldir başka açıklaması yok, sonrasında başka bir tip şey kullanıp sırf ucuz diye başınıza mineralden daha pahalıya sebep olacak problemler açtığınızda keşke mineral kullansaydım dersiniz atasözü ile bitireyim "akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş"
    Bizim ustalara göre bütün motorlara 10/40 yağ konur bütün lastiklerede 32 hava basılır :D
    espresso, maktama ve DickName bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    İşte aklımın karıştığı nokta burda kullanan ustalar sorun olmuyor dedi.
    Kullanan arkadaşlar sorun yok diyor.
    Mühendislik sorun var diyor.
    Sorun yok aslında elin abdestsiz, namazsız gavuru senin arkadaşlarından, ustandan daha mı iyi bilecek?

Onlar yok diyorsa yoktur.

Çok meraklısınız elin gavurunun dediğine inanmaya! Aklı karışmışmış peh
    DickName ve espresso bunu beğendiler.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorun yok aslında elin abdestsiz, namazsız gavuru senin arkadaşlarından, ustandan daha mı iyi bilecek?

Elin gavuru Yivli Minareli kullan demiş zaten.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı sharkspeedr2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok haklısınız .

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:09 ----------

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizim ustalara göre bütün motorlara 10/40 yağ konur bütün lastiklerede 32 hava basılır :D
    Benim motor 20/50 kullanıyor ama çoğu çok kalın koyma motor yersin diyor …

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:10 ----------

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Şimdi mühendis mi biliyor ustalar mı . Dip not dün minarel yağ ile değişim yaptım ama halen ustaların bir bildiği varmı diye düşünüyorum.

Motosikleti
    SD 1290R
    Şimdi mühendis mi biliyor ustalar mı . Dip not dün minarel yağ ile değişim yaptım ama halen ustaların bir bildiği varmı diye düşünüyorum.
    Niye?

On karakter.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    İhtiyaç ve yokluk halinde geçici çözüm üretmek başka, işin doğrusunu yapmak başka...

Üretici mineral dediyse en doğrusu mineral kullanmaktır. Dot 4 koysaydın sistem çalışmaz mıydı? elbet çalışırdı. Ama 3-5 hatta 10 yıl sonra ne gibi sorunlar çıkarır bilinmez.

Örnek vereyim birkaç yıl önce benim arkadaş uygun fiyata hidrolik araba krikosu almıştı. Aldıktan 3-5 ay sonra kriko durduğu yerde hidrolik akıtmış ve hidrolik eksildiğinden kriko çalışmıyordu.

Arkadaşım krikoyu atacak oldu "nabıyon len, milli servet bu, ver bana tamir ederim ben" deyip aldım krikoyu. Söktüm, baktım ki oringden kaçırıyor, gittim aynı oringden 1tl ye aldım, krikoyu toplayacam ama elimde hiç hidrolik yağı yok.

Gidipte hidrolik yağına para vermek açıkçası işime gelmedi, elimde motorun bakımından kalan dot4 hidrlik yağı var, bende ondan ilave edip krikoyu topladım güzelce. Denedik kriko canavar gibi çalışıyor.

Arada lazım oldukça bende alıyorum, 3 senedir sorunsuz kullanıyoruz, daha tık demedi. Ama doğrusu benim yaptığım değildi. Belki birkaç yıl sonra oringler yine cortlayacak ve yağ kaçıracak.

Zaten ayda yılda bir kullanılan ucuz bir şey diye eldeki malzemeyle böyle bir çözüme gittim.

Yani bazen uydurma işler çözüm sağlar ama bu işin doğru olduğu anlamına gelmez

Mineral önerilen yere mineral kullanarak en doğru kararı vermişiniz. Motosiklet parçaları eskisi kadar ucuz değil, üreticinin direktiflerinden çıkıp deneme yanılma yapmak size ileride pahalı bir deneyim sunabilirdi.

Motosikleti
    Scrambler
    Cahil bilgisiz ustaların işidir Mineral yağ yerine dot 4 hidrolik kulanmak. Yüksek ısı ve basinca maruz kalan yerlerde dot4 hatta dot 5.1 hidrolik sivisi kullanilir. Fren sistemleri icin mesela elzemdir bu. Ama debriyajda yuksek ısı ve basinc olmaz.
    Mineral yağ nem almaz, kullanim omru cok daha uzundur. Hidrolik yağ cabuk bozulur. Hic kullanmasaniz bile vitrinde duran motosikletin 2 yilda bozulur hidrolik yaglari, frenler hemen yumusamaya baslar. Degismesi gerekir.

Mineral yağ burada devreye girer isterse 10 yıl dursun debriyaj sisteminin icinde yine bozulmaz ayni performansi verir. Ancak Mineral yagida fren sistemine koyarsaniz ömrü hidrolik yagdan cok daha kisa olacak ve frenleriniz hemen eskilerin tabiri ile şisecektir isidan dolayi.

Ha ben debriyajimin hidrolik yagini 2 yilda bir degistiririm diyenlere lafimiz yok zaten.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler