Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Minarel Debriyaj Hidroliği Yerine Dot 4 kullanılırmı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İhtiyaç ve yokluk halinde geçici çözüm üretmek başka, işin doğrusunu yapmak başka...

Üretici mineral dediyse en doğrusu mineral kullanmaktır. Dot 4 koysaydın sistem çalışmaz mıydı? elbet çalışırdı. Ama 3-5 hatta 10 yıl sonra ne gibi sorunlar çıkarır bilinmez.

Örnek vereyim birkaç yıl önce benim arkadaş uygun fiyata hidrolik araba krikosu almıştı. Aldıktan 3-5 ay sonra kriko durduğu yerde hidrolik akıtmış ve hidrolik eksildiğinden kriko çalışmıyordu.

Arkadaşım krikoyu atacak oldu "nabıyon len, milli servet bu, ver bana tamir ederim ben" deyip aldım krikoyu. Söktüm, baktım ki oringden kaçırıyor, gittim aynı oringden 1tl ye aldım, krikoyu toplayacam ama elimde hiç hidrolik yağı yok.

Gidipte hidrolik yağına para vermek açıkçası işime gelmedi, elimde motorun bakımından kalan dot4 hidrlik yağı var, bende ondan ilave edip krikoyu topladım güzelce. Denedik kriko canavar gibi çalışıyor.

Arada lazım oldukça bende alıyorum, 3 senedir sorunsuz kullanıyoruz, daha tık demedi. Ama doğrusu benim yaptığım değildi. Belki birkaç yıl sonra oringler yine cortlayacak ve yağ kaçıracak.

Zaten ayda yılda bir kullanılan ucuz bir şey diye eldeki malzemeyle böyle bir çözüme gittim.

Yani bazen uydurma işler çözüm sağlar ama bu işin doğru olduğu anlamına gelmez

Mineral önerilen yere mineral kullanarak en doğru kararı vermişiniz. Motosiklet parçaları eskisi kadar ucuz değil, üreticinin direktiflerinden çıkıp deneme yanılma yapmak size ileride pahalı bir deneyim sunabilirdi.
    Çok güzel özetlemişsiniz

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:00 ----------

Alıntı BoraKara adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cahil bilgisiz ustaların işidir Mineral yağ yerine dot 4 hidrolik kulanmak. Yüksek ısı ve basinca maruz kalan yerlerde dot4 hatta dot 5.1 hidrolik sivisi kullanilir. Fren sistemleri icin mesela elzemdir bu. Ama debriyajda yuksek ısı ve basinc olmaz.
    Mineral yağ nem almaz, kullanim omru cok daha uzundur. Hidrolik yağ cabuk bozulur. Hic kullanmasaniz bile vitrinde duran motosikletin 2 yilda bozulur hidrolik yaglari, frenler hemen yumusamaya baslar. Degismesi gerekir.

Mineral yağ burada devreye girer isterse 10 yıl dursun debriyaj sisteminin icinde yine bozulmaz ayni performansi verir. Ancak Mineral yagida fren sistemine koyarsaniz ömrü hidrolik yagdan cok daha kisa olacak ve frenleriniz hemen eskilerin tabiri ile şisecektir isidan dolayi.

Ha ben debriyajimin hidrolik yagini 2 yilda bir degistiririm diyenlere lafimiz yok zaten.
    Evet minarel yağın nem yapmadığını öğrendim bende en büyük etken bu oldu zaten benim tercihim de

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:02 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Niye?

On karakter.
    Aslında imkansızlıklar içinde ki ustaların çözümü olduğunu anladık
    espresso bunu beğendi.
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy xi
    Motosikletin üreticisinin önermediği hiçbir şeyi motorunuza koydurmayın bence...

Motosikleti
    Alıntı arican adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletin üreticisinin önermediği hiçbir şeyi motorunuza koydurmayın bence...
    Koymadım ama ustalar biz koyuyoruz dediği için merak ettim
    espresso bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ramazan Can adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi mühendis mi biliyor ustalar mı? Halen ustaların bir bildiği varmı diye düşünüyorum.
    Sokrates Usta diyor ki:
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    😂 öğreniyoruz ve öğrenmenin yaşı yok
    DickName ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı Ramazan Can adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Koymadım ama ustalar biz koyuyoruz dediği için merak ettim
    Hocaya sormuşlar sinek yenir mi diye. Hoca da yersen yenir demiş.

O misal zeytinyağı konur mu diye sorarsan, korsan o da konur.

Motosikleti
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocaya sormuşlar sinek yenir mi diye. Hoca da yersen yenir demiş.

O misal zeytinyağı konur mu diye sorarsan, korsan o da konur.
    Bu konuyu açtığım iyi oldu benim gibi tereddütte kalanlara yardımcı olur

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler