Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kask yenilemesi hakk

Motovento
    REKLAM ALANI
    blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba,
    Uzun süredir memnuniyetle kullandığım Scorpion exo500 kaskımın dış yüzeyi baya yıprandı,lastik fitil yerleri kendini bırakmaya başladı.
    Kaskı komple elden geçirerek yenileme işlemi yapanlar varmı acaba?Varsa paylaşırmısınız?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı blueway2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Uzun süredir memnuniyetle kullandığım Scorpion exo500 kaskımın dış yüzeyi baya yıprandı,lastik fitil yerleri kendini bırakmaya başladı.
    Kaskı komple elden geçirerek yenileme işlemi yapanlar varmı acaba?Varsa paylaşırmısınız?
    Kaskınız 5 seneye yakın kullanıyorsanız değiştirmenizi öneririm, bildiğiniz üzere üretici firmalar kasklara 5 sene ömür biçerler.
    Bu kadar önemli olan bir ekipmanda yenilemektense yenisini almak çok daha mantıklı olacaktır.
    denizz1 ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    duke 390 150 beygir
    google ve instegram yardımdı olur.instegramda kask paint brush yapan çok kişi var

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    kaskların 5 senede bir yenilenmesi gerekliliği tamamen palavradır. düzgün bir kask, kazada yıpranmamış bir kask 15-20 yılı rahat devirir.

üreticilere kalsa, ohooo...

Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kaskların 5 senede bir yenilenmesi gerekliliği tamamen palavradır. düzgün bir kask, kazada yıpranmamış bir kask 15-20 yılı rahat devirir.

Evet bende katılıyorum benim kaskımıda 11 yıl oldu alalı,yenileyebilirsek daha gider diye düşünüyorum.Yeni kask fiyatları çok yüksek geliyor.
    İyi bir yol arkadaşınız varsa hiçbir yol uzak değildir.

CRF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF 250 L
    içindeki köpük sertleşiyor zamanla ve taş gibi oluyor. Dış kabuk saglam olsada içi sizi darbelerde korumaz.Kask yenilenmez eskidiyse çöpe atılır.
    espresso ve tommygun bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    10 sene kullanılan bir eşya söyle tamam diyim.evet 5 sene döngüsü banada biraz saçma geliyor kısa bir zaman ama ortalama kullanıma bağlı olarak zaten iyi bakan birisi olsa bile max 7 sene civarı gider.oda zaten yeter işini yapmış oluyor dahasını zorlamak gereksiz risk.11 senelik bir kaskı yenilemek için 5 kuruş harcamam ya çöpe ya müzeye kaldırılır duvara asılır.büyük bir kazada yapısını koruyacağı zor bunu denemeyede bence gerek yok.15 20 sene gider demek zaten o zaman o motosikleti 20 sene kullanın abi satmak yok 1 motoru 20 sene kullanıcaksınız
    espresso bunu beğendi.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    İşte bunlar hep ekonomi ..
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı xtrafrozen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte bunlar hep ekonomi ..
    şey diyecen sandım, aklım çıkıyodu
    mıymıntı musa suşi yerken halıya ispirto döktü

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı tarzan rıfkı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o zaman o motosikleti 20 sene kullanın abi satmak yok 1 motoru 20 sene kullanıcaksınız
    Zırt pırt araç değiştirme olayını anlamış değilim açıkçası. Eski arabam 2006 modeldi. 2008 yılında ikinci el almıştım. 6 ay önce değiştirdim. Ev alma olayına girmeseydik muhtemelen kullanırdım daha. Ufak tefek yaşını belli etse de sorunsuz ve zevkli bir araçtı. Motosiklet daha yepyeni, 2015 model. On yıl sonra göz önüne alırız değiştirme durumunu. Velhasıl kullanın aracınızı. Niye zırt pırt değiştiriyorsunuz yahu.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zırt pırt araç değiştirme olayını anlamış değilim açıkçası. Eski arabam 2006 modeldi. 2008 yılında ikinci el almıştım. 6 ay önce değiştirdim. Ev alma olayına girmeseydik muhtemelen kullanırdım daha. Ufak tefek yaşını belli etse de sorunsuz ve zevkli bir araçtı. Motosiklet daha yepyeni, 2015 model. On yıl sonra göz önüne alırız değiştirme durumunu. Velhasıl kullanın aracınızı. Niye zırt pırt değiştiriyorsunuz yahu.
    Gösteriş, değer kaybı ve eskidikçe bakım gerektirmesi gibi gibi sebeplerle uzar gider, bana kalırsa ne eskidimi ağır bakımları düşündürür ne de başka bir şey çünkü her şeyini kendim yapıyorum ve eskiyen parçaları takip ediyorum bundan dolayıda değişme ihtiyacım olmuyor. Bizim insanımızda bende değil başkasında patlasın stratejisi olduğu için önemsenmez borç harca girilir yenisi alınır. Gereklimi? Bence değil, tabi güvenlik için değilse.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kaynak? Dayanak?
    Ranke bunu beğendi.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaynak? Dayanak?
    dayanağı bana sormadan önce, bu 5 yıl yok bilmem kaç yıl iddiasını ortaya atana kaynak sorsan ya? var mıymış bunun belli yaşlarda kasklarla yapılmış genel-geçer, tekrarlanabilir, evrensel deney sonuçları?

onlar nasıl götünden atıyorsa ben de atıyorum.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Belki de aynı kask 20 sene kullanılabilir, bilemem. Bence 8-10.000 TL için o riski almaya değmez. Bu zamazingolar hayatta belki 1 defa işe yarıyor. İşi şansa bırakmamak daha hayırlı.
    espresso ve kryeck bunu beğendiler.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kaynak? Dayanak?
    Yokmuş

Gerçi ben de neredeyse on yıldır aynı kaskı kullanıyorum ama bunun doğru bir karar olup olmadığı hakkında çok bir fikrim yok. Çünkü elimde veri yok. E bu durumda nasıl fikir sahibi olabilirim ki?
    killingroad bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Mesele kasktaki dış görünüşün temizliği değil ki, önemli olan için köpüğün ömrü ve dayanımı. Ben hangi marka kask olursa olsun 10 senelik kaskın koruyucu köpüğünü ve koruyucu köpüğün yapışkanına güvenmem. Biraz saçma gelebilir ama üreticinin ömürle alakalı garanti vermesi muhtemel durum olduğundan dolayı Shoei üretim tarihinden 7 yıl satın alma tarihinden ise 5 yıl garanti vermektedir (kaynak: https://shoei-helmets.com/warranty/ ), buda demektirki 5 veya 7 sene sonra kaskın astarı atar köpüğü çıkar umrumda olmaz demek. Bu verilen 5 yıl biraz ortalamadır mesela her gün kar, yağmur ve çamur gibi zorlu etkenlerde kuryelik yapan kişilerle tatlı su motorcusunun kaskı bir olmaz, kuryenin kaskı 5 sene ömrü var desek yalan olur o kask en iyi ihtimalle 2-3 sene içinde perti çıkar bu kullanımlada alakalı, diğer konu ise ömrünü tamamlaması ve malzemenin seneler geçtikçe özelliğini yitirmesi, hangimiz 5 senelik lastiğe güvenip virajlara çıkarız ki?
    espresso ve killingroad bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Köpük poliüretan sanırım; bunun en büyük düşmanı su/nem. Ben olsam da 5 yıl kullandığım kaskı değiştiririm. Aralıklı kullanılmış ve kuru ortamda muhafaza edilmiş kask daha uzun kullanılabilir ancak çok üst seviye pahalı kasklar için gidilecek bir yol bence; daha uygun fiyatlı kasklar kullanırken o riski almaya hiç gerek yok. O yüzden ben Nolan, Nexx gibi f/p ürünlerine yönelmek taraftarıyım.
    espresso ve killingroad bunu beğendiler.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Kask eski değil fakat vizörün üstü kısmına denk gelen fitilin orta kısmında kopma var. Çingene işi gibi görünmeden nasıl çözeriz bu sorunu. Yağmurda su, kuruda ses alıyor.

Kaynak? Dayanak?
    Evet iki yönlüde kaynak dayanak pek yok sanırım.
    İyi bir yol arkadaşınız varsa hiçbir yol uzak değildir.

Motosikleti
    Honda Forza 250 + CB750 Hornet
    5 yıl hadi bilemedin 6 yıl oldu ise yeni kask almak daha mantıklı olur, diğer ekipmanlarda bu belirtilmiyor ancak kasklarda durum böyle maalesef.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)