Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Fortnine: Marka ve modelleri kıyaslayan ilginç bir "Sihirli Puan"

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Selamlar,

Fortnine'da motosiklet motorlarının güvenirliğini ve dayanımını tahmin etmek için çeşitli parametreleri alıp ağırlıklandırarak bir "Sihirli Puan" uydurmuşlar, sonra çeşitli marka ve modeller için hesaplayıp bir grafiğe koymuşlar:

Video (short):
    https://youtube.com/shorts/azUev9CRHZQ

Grafik:
    https://fortnine.ca/en/reliability-factor-of-motorcycles

Grafikte markalara tıklayıp onları açıp kapatabiliyorsunuz, noktalara tıkladığınızda model detay bilgileri geliyor.

İlginç buldum.

Japonlar arasında en düşük puan alan (ne kadar düşük o kadar iyi) Honda. (Şaşırtmadı tabi...)

KTM ve Ducati'ye siz bakın isterseniz...
    tommygun, espresso, Guts ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Düşük puanın yani çizginin solunda olmanın iyi bir şey, yüksek puanın yani çizginin sağında olmanın kötü bir şey olduğunu hatırlatalım.
    Yobaaz, ShipShaq, Cyan ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Burada Honda lehine bir seçim var yalnız; hepsi aynı motoru kullanan düşük puanlı CB500X, CB500F ve CBR500R ayrı ayrı eklemişler. Tek bir nokta olmalı bunlar.
    espresso bunu beğendi.

ShipShaq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Street Triple R (2021)
    Grafikteki tüm motosikletlere baktım. Olayın özeti şu ne kadar yüksek performanslı engine (sıkıştırma oranı, bore stroke vs) o kadar az reliability. Zaten videoda da kısaca özet geçmiş bunların tanımlarıyla alakalı. Grafikte bununla alakalı zaten.

Hiciv için yazmıyorum ama bu zaten bilinen bir şey. Az sürtünenle, içinde az patlatılanla çok sürtünen çok patlatılan bir olur mu? Ama tek tek arayıp uğraşanlar için güzel bir grafik olmuş.

Ek olarak, boşuna yazılmıyor seneledir Honda 500 serisi bloğunu (471cc olan) bozmak için baya uğraşmanız lazım diye. Keşke satmasaydım ikinci motor olarak kalsaydı.
    recaip, espresso, tommygun ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Yobaaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TRK 502X
    şu hondanın 500 bloklarından bir scrambler yapılır ya

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı ShipShaq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Grafikteki tüm motosikletlere baktım. Olayın özeti şu ne kadar yüksek performanslı engine (sıkıştırma oranı, bore stroke vs) o kadar az reliability. Zaten videoda da kısaca özet geçmiş bunların tanımlarıyla alakalı. Grafikte bununla alakalı zaten.

Hiciv için yazmıyorum ama bu zaten bilinen bir şey. Az sürtünenle, içinde az patlatılanla çok sürtünen çok patlatılan bir olur mu? Ama tek tek arayıp uğraşanlar için güzel bir grafik olmuş.

Ek olarak, boşuna yazılmıyor seneledir Honda 500 serisi bloğunu (471cc olan) bozmak için baya uğraşmanız lazım diye. Keşke satmasaydım ikinci motor olarak kalsaydı.
    Evet Ducati ve KTM'lerin yüksek puan alması yüksek performans için motorların ekstremlerde tasarlanmasından kaynaklı. Honda'nın şaşırtmamasının tam sebebi de o; en efendi mülayim motorlar genelde Honda'nınkiler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:49 ----------

Alıntı Yobaaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu hondanın 500 bloklarından bir scrambler yapılır ya
    Yapılmışı var CL500.
    espresso, Yobaaz ve ShipShaq bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Ryan yine can sıkıntısından uydurmaya başlamış.
    "Blok ne kadar sıkıştırılmış" parametrelerini kafasına göre çarpıp, çıkan sonuç grafiğini "reliability" gibi sihirli bir kelimeyle süslemek gerçekten müthiş bir fikir.

O kadar da güzel çarpmışlar ki bu parametreleri, aynı hacimde daha yüksek devirde daha sıkışık çalışan RS660, Tuareg 660'dan daha "reliable" çıkmış....

CBR1000RR'ın RSV4'ten daha kötü puan almasıyla daha da eğlenceli hale gelmiş :D
    Ahaha geçtim RSV4'ü, homologasyon motoru olan Panigale V4R'dan bile kötü
    Cyan ve MR.BERK bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ryan yine can sıkıntısından uydurmaya başlamış.
    "Blok ne kadar sıkıştırılmış" parametrelerini kafasına göre çarpıp, çıkan sonuç grafiğini "reliability" gibi sihirli bir kelimeyle süslemek gerçekten müthiş bir fikir.

O kadar da güzel çarpmışlar ki bu parametreleri, aynı hacimde daha yüksek devirde daha sıkışık çalışan RS660, Tuareg 660'dan daha "reliable" çıkmış....

CBR1000RR'ın RSV4'ten daha kötü puan almasıyla daha da eğlenceli hale gelmiş :D
    Ahaha geçtim RSV4'ü, homologasyon motoru olan Panigale V4R'dan bile kötü
    Evet, tam ondan "uydurmuşlar" yazdım. Ama seviyorum böyle şeyler, food for thought ve süper geek.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Harley Honda dan daha dayanıklı

"Bilimsel" takılınca oluyor böyle saçmalıklar...

Bence ne kadar çok silindir, o kadar çok hareketli mekanik parça ve bozulma ihtimali. Matematik yalan söylemez!
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Harley Honda dan daha dayanıklı

"Bilimsel" takılınca oluyor böyle saçmalıklar...

Bence ne kadar çok silindir, o kadar çok hareketli mekanik parça ve bozulma ihtimali. Matematik yalan söylemez!
    Evet Harley'ler Honda'dan daha dayanıklı çıkıyor iseler ve gerçekte öyle değilse, bu durum modeli iyileştirmek için puanlamaya başka faktörlerin de eklenmesi gerektiğine işaret ediyordur.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet Harley'ler Honda'dan daha dayanıklı çıkıyor iseler ve gerçekte öyle değilse, bu durum modeli iyileştirmek için puanlamaya başka faktörlerin de eklenmesi gerektiğine işaret ediyordur.
    Ya da model başka faktörler eklenerek (ehm. yamanarak) düzelmeyecek kadar yanlıştır...

Eğer bir şekilde düzeliyorsa da şu soru ortaya çıkar: modeli beklediğimiz ya da istediğimiz sonuçları verecek şekilde eğip bükebiliyorsak model ne kadar gerçekçi ve objektiftir?

Eminim formülasyonlarına göre Harley'in Honda'dan dayanıklı olduğu yanlışını fortnine ve ekibi de farketmiştir. Mutlaka geliştirmeye, iyileştirmeye çalıştırmışlardır, ama belli ki objektiflikten ödün vermeden yapabildiklerinin en iyisi bu. Çünkü bir model için objektiflik, gerçekle tam örtüşmekten daha önemli bir kalite unsuru.

Son cümleyi motosiklet.net diliyle ifade edecek olursak: "bilimsel" ama bi b.ka yaramıyor.

Motosikleti
    duke 390 150 beygir
    bu adam konuyu güzel anlatıyor.çoğu bilgisi doğru ancak yaptıgı bilimsel dediği incelemeler çok amatör.
    10-15bin kmde motor yapılan cbr250 ve r25ler var.100bin km yapan ducatiler var sorunsuz.
    demek istediğim standart kullanımda çin markalar hariç hemen her marka büyük arıza vermez.bmw,aprilia,ktm,honda hangi markayı düşünürseniz düşünün mühendisleri sizden benden zeki insanlar.
    reliability konusu görece zaten.insanlar makine eskimemeli diye düşünüyor ama belli km sonra bir çok parça değişim gerektiriyor.10binde bile biten debriyaj balatası var.50bin km gidip patlamayan amortisör keçesi var.
    genel olarak 4 büyük japon reliablity listte en yuksek sırada zaten.şöyle de bir konu var 2000den sonra teknoloji ve common know how yaygınlaştı.bu yuzden çoğu otomobil firması ve motosiklet firması için güvenilir araç üretmek kolay hale geldi.

https://monimoto.com/blog/motorcycle...rcycle-brands/

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kanada'nın motoziksel selçük'ü de bu ağbi demek ki.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Arkadaşlar, formül veya iddianın "bilimsel" olduğunu siz uyduruyorsunuz (bilimsel olmadığı apaçık ortada, kendilerinin de böyle bir iddiası yok); bu düpedüz sözde bilim (pseudoscience), bir nev'i trolleme, ortam fişekleme, milletin fikir alışverişine ve tartışmasına (kötü anlamda değil) vesile olmak aslında. Fortnine'ın tarzı bu zaten, takip ediyorsanız bilirsiniz, adamların olayı bu.

Bu makattan uydurma formül gene de bize birşeyler anlatıyor; mesela Japonların gerçekten muhafazakar olduğu, Avrupalıların bambaşka bir kafada olduğu gözlemlenebiliyor.
    Thracian, tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Valla bilimsel bir şey yapıyormuş gibi görünerek safsata yapmak benim gözümde çok aşağı bir hareket. Bunu da fortnine.ca sitesinden satışlarını artırmak için bir trust-base oluşturmak dışında bir amaçla yaptığını düşünmüyorum açıkçası. Mühendisliğine övgüyle dolu bütün youtube videoları.

Sana "bu durum modeli iyileştirmek için puanlamaya başka faktörlerin de eklenmesi gerektiğine işaret ediyordur." yazdırması bile mesele benim gözümde, belki ben çok kıl kuyruğumdur. Bu bir model değil. Bu götünden üç rakamı çarpıp kuranda 19 aramaktan farkı olmayan bir hareket.

Controversial entertainment yapacaksan Jeremy Clarkson var.
    espresso ve Cyan bunu beğendiler.

Motosikleti
    SD 1290R
    Bilimsel ya da degil, sacmalik oldugu konusunda hem fikiriz.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    "it tells us how reliable a motorcycle MIGHT be"

bilimsel diyen kim yahu? "sıkıştırma oranlarından hareketle bi fikir verebilir belki" diyor.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla bilimsel bir şey yapıyormuş gibi görünerek safsata yapmak benim gözümde çok aşağı bir hareket. Bunu da fortnine.ca sitesinden satışlarını artırmak için bir trust-base oluşturmak dışında bir amaçla yaptığını düşünmüyorum açıkçası. Mühendisliğine övgüyle dolu bütün youtube videoları.

Sana "bu durum modeli iyileştirmek için puanlamaya başka faktörlerin de eklenmesi gerektiğine işaret ediyordur." yazdırması bile mesele benim gözümde, belki ben çok kıl kuyruğumdur. Bu bir model değil. Bu götünden üç rakamı çarpıp kuranda 19 aramaktan farkı olmayan bir hareket.

Controversial entertainment yapacaksan Jeremy Clarkson var.
    Kaotik olmayan her şey yeterince parametre (ve sağlıklı istatistiki bilgi) ile modellenebilir, pratik veya zahmetine değer olup olmayacağı ayrı bir konu.
    espresso ve killingroad bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Kaotik olmayan her şey yeterince parametre (ve sağlıklı istatistiki bilgi) ile modellenebilir, pratik veya zahmetine değer olup olmayacağı ayrı bir konu.
    Tell me what is a woman without using the word woman.
    Demokrasi bir araç mıdır amaç mıdıra kadar gideriz böyle abi.

Evet kaotik olmayan her parametre tabii ki modellenebilir. Bu çarpıtmanın model olarak adlandırılmaması gerektiği konusundaki fikrimi değiştirmiyor ama

39 yaşındayım - 100 kiloyum = kalp krizi puanım 3900
    veli 28 yaşında * 90 kilo = kalp krizi puanı 2520

e benim boyum 190 ise veli 150 ise onun kolesterolu bu yaşta 230 ise benimki 170 ise falan?
    bu resmen yukarıdaki hesap gibi bişey işte. ben boy gibi anlamlı bir şeyi bıraktım diye benimki daha dandik olmuyor, aynı şey var Ryan'ın hesabında da.
    Modelleme dedin derken seni hatalama gibi söylemiş olmayayım, elbette bir matematiksel modelleme de... de..

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:26 ----------

Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "it tells us how reliable a motorcycle MIGHT be"

bilimsel diyen kim yahu? "sıkıştırma oranlarından hareketle bi fikir verebilir belki" diyor.
    Yahu might be dedik diye şimdi I might be a prophet desem olur mu =)
    Bence bu kadar politically correct okumamıza gerek yok ayan beyan ortada olan bir durumu.
    sahte bilim sahte bilimdir.

Motosikleti
    SD 1290R
    Cyan, bu görüşler ellilerden kalma. Gerçeği olduğu gibi modelleyemeyiz. Pratikte imkansız. George Box'ın bu meşhur lafı modelleyiciler tarafından kabul görmüştür:

"All models are wrong. Some are useful."

Ryan'in videosuna gelince "assuming all motorcycles are built equally" lafında olay bitiyor zaten... Hangi iki firma motosikletlerini aynı malzemelerle aynı kalitede üretiyor? Tabii ki KTM ve Bajaj Şaka bir yana, bir markanın kendi içinde yaptığı ürünler arasında bile dağlar kadar fark var. Honda'nın Çinde ürettiği cub ile Japonya da ürettiği Goldwing mesela...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)