Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklette çok üşüyorum? İnsanlar nasıl dayanıyor?

Motovento
    REKLAM ALANI
    shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    seni üşüten şey "sabah serinliği" ise, ona yapacak bi şey yok, ayı postu da giysen ısıtmaz seni.

kışlık ekipman esintiden kaynaklı sıcaklık düşüşüne engel olur.

senin yapman gereken şu: motora binmeden evvel 20-30 şınav çekmek hemen ardına kışlık giyisini giyip de motora binmek. bu şekilde de üşürsen motoru garaja kaldır, 2014 mayıs'ta binersin tekrar.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çare Çorum'da, çare Çorum'dan.

mertowski, otopsici ve espresso bunu beğendiler.

Gaahl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 nk 2018
    Alıntı ersevin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi ekipman yokki kışlık mont kazak giyiyorum motoru yeni aldım
    Üşümek istemiyosan üstüne iyice oturan bi motosiklet montu alman lazım. Normal montlar rüzgarı geçirir hemen üşürsün tabi. İçine ne giydiğin önemli değil. İlk önce rüzgarı kes, şu havada içine tişört giysen bile yeter. İçliğe sadece en soğuk aylarda ihtiyaç duyarsın.

Herhangi bi sebepten motosiklet montu alamıyorsan, softshell montlar var. Bunlar da rüzgarı keser. Örneğin: https://www.n11.com/urun/prohel-8181...n=akakce_genel
    espresso bunu beğendi.

Lunatique - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400UG
    Doğru ekipman seçimi önemli.
    Ne kadar kat kat giyinirseniz giyinin rüzgarı geçiren materyallerden yapıldıysa motor üstünde hiçbir işe yaramaz.
    Rüzgar ve su geçirmeyen kışlık motosiklet montu lazım size.
    Termal içlik ya da sıcak tutacak polar vb. şeyleri de o montun altına giyeceksiniz.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Şu an üşüyorsan iyi bir iç hastalıkları uzmanına git. "Kanın az" da olabilir, kanın çok fazla olduğu için de üşüyor olabilirsin.

Benim termal kayak içliği, üstüne iç astarlı Revit kışlık mont ile -2'de sürmüşlüğüm var. Bacaklarım donuyordu benzer bir giyim altta olmadığı için ama gövdem hiç üşümemişti mesela. Şu an file montla sabahın erken saatlerinde sürmediğin müddetçe üşümen pek normal değil.

Lunatique - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400UG
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu an üşüyorsan iyi bir iç hastalıkları uzmanına git. "Kanın az" da olabilir, kanın çok fazla olduğu için de üşüyor olabilirsin.

Benim termal kayak içliği, üstüne iç astarlı Revit kışlık mont ile -2'de sürmüşlüğüm var. Bacaklarım donuyordu benzer bir giyim altta olmadığı için ama gövdem hiç üşümemişti mesela. Şu an file montla sabahın erken saatlerinde sürmediğin müddetçe üşümen pek normal değil.
    Bir üst yorumda benim söylediğim soğuk havalar için geçerli.

Killingroad'un tavsiye ettiği gibi kan değerlerinize baktırmanız iyi olabilir.
    Henüz o zorlayıcı kış havalarına gelmedik çünkü.
    killingroad bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı turkerboss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    termal içlik + boyunluk + düzgün rüzgar geçirmeyen bir eldiven. motosiklet sürüşünde genellikle hava durumundan çok rüzgar üşütüyor, insanın içine işliyor. rüzgar geçirmeyen motosiklet ceketleri işini çözer diye düşünüyorum.
    Boyle bir sey yok benim bildigim. Termal motosiklet eldiveni altina hakiki kasmir eldiven giyip kullandigim halde otoyolda dusuk sicaklikta bir sure sonra eller donuyor. Kesin cozum elcik koruma. Cok soguk havalarda ve yuksek hizda ruzgari kesmeden zor...

Hayatimda en cok usudugum an:

Yillar once, gece 4-5 gibi motosikletle eve gelirken, ki 10 dakikalik yoldur; Uzerimde motosiklet ceketi ve uzun eldiven yoktu, bilek cevresinden giren soguk hava aninda gogus cevresinde... 5 dakika icinde yolun kenarinda dislerim birbirine vurur halde buldum kendimi. Bildigin donmaya basladim. Vucut sokta. Dislerim birbirine vurur derken, gercek anlamda, takir takir. Bilek cevresini kapamaya calisarak, yavas yavas, zor geldim eve. Dislerim takirdaya takirdaya kendimi kuvete atip sicak suyu actim. 15-20 dakika sonra kendime geldim...

Aman dikkat.

Motosiklet, sogukta kullanmak icin zor bir alet. Daha da tehlikeli. Zorlamayip, imkan varsa araba, yoksa toplu tasima dusunulmeli bence... Bosu bosuna habire vucudu soguga maruz birakmanin saglik acisindan iyi olacagini hic zammentmiyorum, ozellikle ileri yillarda...
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Orada da kansız mısın, efendim demir var mı veya demir tutulumu var mı diye kestirmeden bakmamak lazım. Çok fazla kan ve sağlıksızlaşmış bir dolaşım da üşümeye neden olur.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Ehm... deri alti yag da yardimci olur. Bakin balina, fok, ayi baligi bilimum hayvanata... Buz gibi suyun icinde bana misin demiyorlar.

Diyecegim o ki belki de arkadas normal, lakin ortalama motosiklet.net surucusu biraz dombili
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Son derece dombiliyim ve çok kötü bir üşüme problemim baş gösterdi
    O yüzden doğru dürüst bir iç hastalıkları uzmanı bakmalı.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bende üşümek konusunda saçma sapan bir gurur var. Ölürüm de üşümem. Üşümek bende ayıp ve yasak. Yanımda üşüyen insan da istemem. Eski eşim Ağustos sonu kombi yakardı da çok şükür boşandık.

Günümüzde kar yağar, milletin dötü donar da ben kombi bile açmam. Hatta ev hava alsın diye tüm balkonların kapısı sürekli açıktır, cereyan yapar.
    espresso, Alman_ ve otopsici bunu beğendiler.

Zato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xvs 650 dragstar
    Bünye meselesi sanırım. Ben de çok üşürüm. Yolda bazı tiplere rastlıyorum aralık ya da mart ayının soğuğunda gömlekle binmiş gidiyor. Yan şeritte ben içlikle titriyorum. Timsah derisi mi var ejderya mayası mı anlamıyorum ama bazıları böyle. Vücuttaki yağ oranı düşükse insan çok üşür.
    espresso bunu beğendi.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Vücudumdaki yağ oranı düşük. O yüzden bende çok üşürüm.
    Geçen hafta validem hastalanınca 1 hafta hastanede kaldık. Millet gece bile dışarda büfenin önünde tişörtle ama ben rüzgardan üşüyorum.
    İlk gece hemen sırtım ağrımaya başladı. Ertesi gün işyerine gidip motordan forte gt nin rüzgar geçirmez yeleğini aldım. Yaz kış motordadır.
    Kesinlikle tavsiye ederim. Bana çok dua edersin.
    Yaz kış gerektiğinde montun içine giyiyorum.

http://www.feyizoglu.com/Forte-Gt-Th...lek_51206.html

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende üşümek konusunda saçma sapan bir gurur var. Ölürüm de üşümem. Üşümek bende ayıp ve yasak. Yanımda üşüyen insan da istemem. Eski eşim Ağustos sonu kombi yakardı da çok şükür boşandık.

Günümüzde kar yağar, milletin dötü donar da ben kombi bile açmam. Hatta ev hava alsın diye tüm balkonların kapısı sürekli açıktır, cereyan yapar.
    Tıpkımın aynısı

Konuyu açan arkadaşım
    Giydiğin hiç bir ekipman motosiklet ekipmanı değil o yüzden üşümen normal
    Şu an Van ilinde hava sıcaklığı 14 derece ve yağmur yağıyor 25 km yol geldim zerre üşümedim
    paraya kıy doğru düzgün pantolon ve mont al
    kısa montlar üşütür mutlaka turing mont bak
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

haluk23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF250 Rally - Wave 110i - Crypton S - CB125F ...
    Merhaba.

Sıcağın çözümü yok ama soğuk için alınacak önlemler, hele ki sizinki gibi kısa güzergahlarda gayet de işe yarıyor.

Çoğu arkadaşın yazdıklarına ilaveten kaliteli bir elcik ısıtma taktırırsanız eğer, üşümenin veya üşüme hissiyatının önüne geçebilirsiniz.

Bunu tavsiye etmiyorum ve zorda kalmasam ben de yapmazdım ama farklı turlarımda bir nedenle yolda oyalanmak durumunda kaldığımız için varacağımız yere geciktiğimizden benim Rally'deki Oxford elcik ısıtmalarımın -15 derecede bile işe yaradığını bizzat tecrübe ettim.

Zaten bildiğimiz bir şeydi ama insan yolda olunca ve soğuğu iliklerine kadar hissedince şunu iyice anlıyor: Özellikle iç ve Doğu Anadoluda gece gündüz sıcaklık farkı müthiş oluyor. Bu yüzden zaten 0 derece ve hafif altındaki gündüz yolculuklarının sonunda akşama ve hatta geceye kalınca, üstüne bir de rakım yüksekse eğer, sağlam soğuk oluyor.

Özetle, kendimiz için düzgün ekipman ve motorda da bahsettiğim bir özellik var ise soğuk da gayet dayanılır olabiliyor.

Hatta kullananlardan sele ısıtmanın da müthiş işe yaradığını duydum-izledim.

Kolay gelsin size.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Ekipmansız cıbıl cıbıl sürüyorsunuz sonra üşüdüm diyorsunuz, bu durumunuzda üşümek en hafif sorun. En ufak bir kazada üzrinizdeki kıyafetlerin asfaltta sürüklenirken yırtılıp yokolması yarım saniye, devamında deriniz yüzülecek/yanacak. yapmayın, ekipman giyin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:42 ----------

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Benim çocuklardan biri kışın bile üstünü örtmüyor, üşümüyorum diyor, sinir oluyorum, oğlum giy montunu diyorum soğuk değil ki diyor, okulda tenefüse çıkarken de kesin montunu sınıfta bırakıyordur, gıcık yaa. Kendi evladım bile olsa üşümeyen insana gıcık oluyorum. Soğuk havada üşünür yaa.
    Alman_ bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben hala bu havada mont ve kazakla üşüyen birisini normal karşılamanıza şaşırıyorum :D
    espresso bunu beğendi.

mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125
    Bu cevaptan sonra hala tavsiye vererek yazmaya devam mı ediyorsunuz?
    espresso ve DickName bunu beğendiler.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Bugün an itibariyle istanbul için söylüyorum ben içime uzun kollu eşofman giydim üzerine ince normal mont işe gelirken,birde sadece kot pantolon ben az üşüyorum aynı sizin gibi, başka tişörtle binen beninmle aynı yolda giden insanlar gördüm motorla yani havayla motorla alakası yok bu üşümenin bence...

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Alıntı turkerboss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    termal içlik + boyunluk + düzgün rüzgar geçirmeyen bir eldiven. motosiklet sürüşünde genellikle hava durumundan çok rüzgar üşütüyor, insanın içine işliyor. rüzgar geçirmeyen motosiklet ceketleri işini çözer diye düşünüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:51 ----------

hocam hangi elcik ısıtmayı taktın motosikletine? bende almayı düşünüyorum ama elcikleri değiştirmek pek içimden gelmiyor. sargılılar da çok dayanmıyormuş sanırım.
    Universal olanı taktı servis ellerinde vardı. Herhangi bir markası yazısını göremedim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:50 ----------

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ekipmansız cıbıl cıbıl sürüyorsunuz sonra üşüdüm diyorsunuz, bu durumunuzda üşümek en hafif sorun. En ufak bir kazada üzrinizdeki kıyafetlerin asfaltta sürüklenirken yırtılıp yokolması yarım saniye, devamında deriniz yüzülecek/yanacak. yapmayın, ekipman giyin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:42 ----------

Benim çocuklardan biri kışın bile üstünü örtmüyor, üşümüyorum diyor, sinir oluyorum, oğlum giy montunu diyorum soğuk değil ki diyor, okulda tenefüse çıkarken de kesin montunu sınıfta bırakıyordur, gıcık yaa. Kendi evladım bile olsa üşümeyen insana gıcık oluyorum. Soğuk havada üşünür yaa.
    Banada gıcık oluyorsunuz o zaman kışın ortasında dışarıda kar ve kuru soğuk varken tişörtle dolaşırım. Sıcaktan dert yanarım da soğuktan dert yanmam. Doğalgaz bulunduğum oda da yakmyorum. Ark.lar eşek derisi mi var sende diye takılıyorlar.

Tommygun ile aynı bünyedeyiz. Şimdi okudum yazdıklarını. Kiloların, yağların etkisi olsa gerek ! :D
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)