Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motora binmenin akilli insan işi olmadiği gerceği

Motovento
    REKLAM ALANI
    Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Alıntı R4DON adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eleman tehlikeli hareket yapmış diye notunu verip epey giydirmişsiniz. Trafikte aptallık salaklık yapan motorculardan örnekler verip kendinizi hariç tutmuşsunuz ama o iş öyle değil. Motosiklet vasıtasının kendisi insanı tehlikeli hareket yapmaya itiyor. Mesela burada bir sürü kişi racing tipi motosiklet kullanıyor. Motosiklette dümdüz boş yolda hızlı gitmek bile özünde tehlikeli bir hareket değil midir? Bence başlığı açan arkadaşın da demeye çalıştığı şey bu.

Zaten bu makineleri yapan adamlar, üstündeki tehlikeli hareket yapabilsin diye dizayn ediyor. Aralara girip ani hareketler yapıp hızını koruduğun sürece konfor veriyor. Diğer türlü dur kalk dur kalk arabadan daha fazla yoruyor. O yüzden yanlış hamle yapıp yaralanan motorculara karşı daha hoşgörülü olunması lazım diye düşünüyorum.

https://files.catbox.moe/ctzh1e.mp4
    Kafaya bak pırıl pırıl ! Yav he he ondan.
    DickName, espresso ve recaip bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    recaip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu mantiga göre, motor tehlikeli surmek icin uretilen ve satin alinan bir alet
    motor alanlar trafik kurallarindan azade olsunlar, trafikte kendi canlari disinda, digerlerinin de canlarini tehlikeye attiklarinda da sorumlu tutulmasinlar.
    olmamis.
    motosiklet dogasi geregi tehlikeli bir arac, amenna ama bunu daha da tehlikeli yapmak insanin elinde
    araba da ayni sekilde, emniyet kemeri takmadan 50km ile duvara carp, sonucu görelim.
    gitsin trafige kapali alanda, dagda tasta sursun, carpsin, kendini öldursun sakat biraksin, kime ne?
    ama trafige acik alanda, baskalarinin hayatini hice sayarak surmek, olsa olsa en hafif tabiriyle aptallik, aymazliktir.
    trafikte makas atip, cocuklarim arabadayken bana kaza yaptiracak motorcuya, motorun egzosu sicak iken monte ederim.

dedigin eger, motor adami gaza getiriyor ve genc adam tecrubesizlikten bu gazi alip sacma sapan seyler yapiyor ise anlasilir ama yine de haksiz ve yanlis.
    Honda CBF125, Yamaha XJ600S, Kawasaki ER6N

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ekşi sözlükte yazan yorumlardan bir tanesinde,motosikleti sürenin parmaklarına hasar verenin araba değil çarpma sonrası içe doğru yamulup parmakları üstten sıyıran koruma demirinin olduğunu yazmış.Araba ile çarpışma anında olsa bacağın sol tarafını götürmüştü ama bacakta hiç bir şey sadece parmaklar gitmiş.Bu yüzden bu teori mantıklı geldi.Bu durum koruma demirlerinin tasarımının ve işlevinin tekrar sorgulamama yol açtı.Yani o koruma demiri orda olmasa büyük ihtimal parmaklarda hiç bir hasar olmayacaktı.

Motosikleti
    Dominar 400 UG - Hero xPulse
    Kazayı yapan arkadaş yaşadığına dua etsin, verilmiş sadakası varmış. Hakimiyeti kaybedip yanındaki tırın altında da kalabilirdi. Gereksiz bir risk almış, hatalı sollamış, üzerinde kask hariç bir bir ekipman yok, hızı 100'ün üzerinde büyük ihtimal. Motosiklet oyuncak mı be kardeşim, hem kendi canını hem başkalarının canını tehlikeye atıyorsun. Motosiklet zaten çok riskli bir araç, biz motosiklet sürücülerinin yapması gereken trafikteki riskleri minimuma indirmek. Motosiklette hatanın affı olmaz, en iyi ihtimalle bazı uzuvlarını kaybedersin, hayatın boyunca engelli olarak yaşarsın, en kötü ihtimalle de toprağın altına girersin.
    espresso ve BatuhanK. bunu beğendiler.

R4DON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Alman_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kafaya bak pırıl pırıl ! Yav he he ondan.
    Haklısın hacı. Verdigin cevap yanlış düşündüğüme beni ikna etti. Olurda kaza haberin buraya düşerse olayı didik didik edip kusurunu bulup üzerinden bol bol ve acımasızca eleştirmeyi ihmal etmeyeceğim. Sizde benim için aynısını yaparsınız. Hayırlı sürüşler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Bu videonum tamamini hala izleyemedigim halde beni etkiledi.

Viraji alamayip ucup kacanlar beni etkilemiyordu, cunku hayvan gibi viraja girmek gibi adetim yoktur.
    Ama buu, tekrar tekrar izliyorum ilk bolumu, insan yapabilir ya boyle bir hata,anlik bir karar,gec reaksiyon falan..ne bileyim.

Acikcasi daha dusuk hizlarda da olsa "karsi taraf azicik yol verir herhalde" diyerek benzer seyler yaptigim oluyordu,daha da dikkat edecem artik.

Yorumlara gelince daha once de dedim.kimse bu motora buyuk bir kaza yaparim diye binmiyor.
    Arabada riskli,mizrak da riskli sana batabilir gibisinden seyler denmis..

Bu soylem bana gore motosikletin riskini hafife almaktir.neyse,umarim kimse boyle seyler yasamaz..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Videodaki gibi bir saçmalık yaptığımızda gazı açtığımız an motorumuzda güç varsa ve solladığımız aracın anında önüne geçebiliyorsak mükemmel. Bir süreliğine daha sağ ve salim yaşarız. Ancak motorumuzda güç yoksa geçmiş olsun, babalara geliriz.

Videoyu defalarca izlemedim ama bence sollamaya çıkmış sürücü arkadaş ileriden gelen arabayı gördüğünde keşke gazı daha da açıp kurtulsaydı.
    espresso, benhasan ve Cyan bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Videodaki gibi bir saçmalık yaptığımızda gazı açtığımız an motorumuzda güç varsa ve solladığımız aracın anında önüne geçebiliyorsak mükemmel. Bir süreliğine daha sağ ve salim yaşarız. Ancak motorumuzda güç yoksa geçmiş olsun, babalara geliriz.

Videoyu defalarca izlemedim ama bence sollamaya çıkmış sürücü arkadaş ileriden gelen arabayı gördüğünde keşke gazı daha da açıp kurtulsaydı.
    Az bisey saga cekilir,okuz degil ya beni cigneyecek, ben de rahat gecerim diye dusunuyor.
    İlginc ya, o araba neden yol vermedi hala cozemedim.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az bisey saga cekilir,okuz degil ya beni cigneyecek, ben de rahat gecerim diye dusunuyor.
    İlginc ya, o araba neden yol vermedi hala cozemedim.
    Empati yapmak ya da insanların psikolojilerini anlamak çok zor. Sürekli yaptığımız Çatalca Subaşı - Tekirdağ Saray rotasında çok fazla inşaat kamyonu oluyor, gidiş geliş tek şerit. Bazen bir kamyonun arkasında 8-10 araba oluyor. Biz motorun verdiği avantajla sollayıp kafileyi 2-3 seferde geçebiliyoruz. Ben grubun önünde sürdüğümde diğerlerinin de sollayıp geçebileceği bir mesafe gördüğümde arkadakilere elimle işaret veriyorum. Bazı zamanlar sollamaya çıktığımız araba komplekse girip hızını arttırıyor. Bu şu demek; "sen öl geber şerefsiz, ben dötü boklu Doblo aracımla ya da şirketimin bana verdiği beyaz renkli Clio/Egea ile gezerken sen beni sollayamazsın" Yapacak bir şey yok, bizim insanımız arabasıyla zkinin boyunu bir tutuyor.

Bir diğer öküz tayfa da senin karşıdan geldiğini gördüğü halde inatla sollamaya çıkan dallamalar, o güzergahta her gezimde 2-3 defa bu tehlikeyi yaşıyor ve kendimi sağa atıyorum. Bir 15-20 yaş genç ve cahil olsam durdurup karılarının çocuklarının gözünün önünde adamları bagaja dayayıp dötlerine ingiliz anahtarı sokacağım.

Bu yollarda en sevdiğim tayfa Doğan/Şahin tayfası. Adamlar kalender, açmışlar müziği kim sollamış sağlamış umurlarında değil.Es kaza seni gördüklerinde de yol veriyorlar. Hele ki kırmızı ışıklarda denk gelip adamlara "Maşallah arabaya bebek gibi bakmışsın, nazar değmesin" dediğimizde sevinçten kuduruyorlar, çay falan ısmarlamak istiyorlar.
    Cyan, R4DON ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...Videoyu defalarca izlemedim ama bence sollamaya çıkmış sürücü arkadaş ileriden gelen arabayı gördüğünde keşke gazı daha da açıp kurtulsaydı.
    Çok tın tın gidiyor, bunun gibi uzun araç sollarken yapıştırmak lazım. Karşıdan gelen arabayı da görmüyor sanki; hem az da olsa hızlanacak zamanı hem de biraz sağa çekilecek yeri var gibi.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok tın tın gidiyor, bunun gibi uzun araç sollarken yapıştırmak lazım. Karşıdan gelen arabayı da görmüyor sanki; hem az da olsa hızlanacak zamanı hem de biraz sağa çekilecek yeri var gibi.
    Bundan sonra bir daha motor kullanabilirse umarım biraz daha proaktif ve seri olur.
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

Robinson_C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 R
    Üffff ayak parmakları gitti adamın,
    Herif Manyak Yüzünden Belli,

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)