Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Benzin fiyatlari sürüş stilinizi etkiliyor mu ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yenikapı feribotu artık Yalova'ya kadar var Bandırma ve Mudanya kaldırıldı o feribotunda saatini denk getirmek lazım , 10 km ötede 24 saat çalışan Topçular Eskihisar hattı var ben saate falan bakmadan dalıyorum , köprüye göre 40 dk kadar fark ediyor ama püfür püfür körfez havası eve girmeden önce baya dinlendiriyor bi çay kahve içip sintine basıyorsun bu seneki sıcak beni perişan etti gittiğim yerde en azından bir denize girip serinlemek iyi geliyor..
    Değmez, köprü para kazansın diye yaptıkları işe bak. Yenikapı feribotu kalsa ne olacak? Kapasitesi belli zaten, millet mecbur kullanacak köprüyü.

Neyse, şu Kapıdağ'ı bir şekil yapmak lazım. Yalnız sabahın köründen akşamın körüne kadar süreceği için hanımın önceden ikna edilmesi gerekir.

Benim ev için git-gel toplam 620km / 8 saat 45dk'lık sürüş oluyor. Kilometre olarak bir Bodrum Akyarlar seyahatinden 130 km daha kısa ama süre olarak hemen hemen aynı.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Doğruya doğru ay sonlarında bazen Nc kullanır gibi 6000 devri geçmiyoruz. Ay başlarında maaş yattığı için daha tempoluyuz.
    espresso ve F54 bunu beğendiler.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    Alıntı blueway2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende de tek motor iki bisiklet var.İşe bisikletle gidiyorum 5km mesafede bulunuyor.Hafta sonlarıda motora biniyorum.
    Bende motor bisiklet olayını kapattığımı düşünüyorum.Muhafaza ve işletim maliyetleri daha önemli hale geldi.
    resmen hayalimi yaşıyorsun. ileride ev ile iş arası o mesafelere süre inebilir. indiği vakit ilk yapacağım şey anında 5km yolu bisikletle gidip gelmek olacak.
    blueway2 ve F54 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bisikletle işe gitmek de ne? Sizin işte kıyafet ile ilgili bir kural yok mu? Siz hiç mi terlemiyorsunuz?

Motosikleti
    domicik 400 ug
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bisikletle işe gitmek de ne? Sizin işte kıyafet ile ilgili bir kural yok mu? Siz hiç mi terlemiyorsunuz?
    vallah abi bizim işte kural yok.
    patron benim ama fakir patronum. 2-3 yıldır işi oturtmaya çalışıyorum ama hala bir bok olmadı. hayırlısı diyelim. onun dışında kışın gayet iyi iş görür. sabah işe giderken temposuz, akşam eve giderken tempolu daha nabız amaçlı spor niyetine sürülebilir. yazın zaten motosiklet dahi pek kullanmıyorum terlemeyi sevmediğim için.
    espresso bunu beğendi.

Lunatique - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400UG
    Çalıştığım şirketin servis kalkış noktası ile evim arasında 8 km mesafe var.
    Servis sabah 6:20'de kalkış yapıyor ve Ankara'da 06:00'da ne dolmuş ne otobüs hiçbir toplu taşıma aracı bulunmuyor.
    Zamanında arabam varken 8km gidip arabayı bir yere park edip servise biniyordum.
    Ekonomik nedenlerden dolayı arabayı satınca bisiklet almıştım.
    Sabah 5:40'da evden çıkıp bisikletle yardırıyordum :D
    SPor oluyor diye ilk başlarda çok sevmiştim ama 2 ay sonra mıçayım böyle hayatın içine moduna bağlayıp motosiklet almıştım.
    Sürekli çoğalan sokak köpeklerinin yaşattığı terörün de etkisi oldu.
    Hey gidi günler.

O değil de kendime sürekli bir macera arıyorum.
    Bu aralar şu 80-90km hız yapabilen uzun menzilli Kaabo WOlf Warrior X gibi bir scooter alıp onunla git gel yapasım var.
    Ama yağmurda bozulur diye geri duruyorum.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Lunatique adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Servis sabah 6:20'de kalkış yapıyor ve Ankara'da 06:00'da ne dolmuş ne otobüs hiçbir toplu taşıma aracı bulunmuyor.
    Zamanında arabam varken 8km gidip arabayı bir yere park edip servise biniyordum.
    SPor oluyor diye ilk başlarda çok sevmiştim ama 2 ay sonra mıçayım böyle hayatın içine moduna bağlayıp motosiklet almıştım.
    Hey gidi günler.

Bu aralar şu 80-90km hız yapabilen uzun menzilli Kaabo WOlf Warrior X gibi bir scooter alıp onunla git gel yapasım var.
    Sabahın o vakti 8 km bisiklet sürseniz hakikaten zor. Çok affedersiniz öyle servisi de şoförünü şey edeyim, 8 km dünyanın yolu demek, neden gelmiyor yakınınıza? Servisçi toparlağın sizi aldıktan sonra iş yerine olan mesafesi ne kadar?

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:18 ----------

Alıntı natijax adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vallah abi bizim işte kural yok.
    patron benim ama fakir patronum. 2-3 yıldır işi oturtmaya çalışıyorum ama hala bir bok olmadı. hayırlısı diyelim. onun dışında kışın gayet iyi iş görür. sabah işe giderken temposuz, akşam eve giderken tempolu daha nabız amaçlı spor niyetine sürülebilir. yazın zaten motosiklet dahi pek kullanmıyorum terlemeyi sevmediğim için.
    Patron sensen daha sıkıntılı. Maalesef iş alabilmen için biraz daha ne yaptığın değil de yaptığını nasıl gösterdiğin önemli. Ülkemizde bazı şeyler maalesef "ye kürküm ye" mantalitesiyle yürüyor.
    espresso ve natijax bunu beğendiler.

Motosikleti
    Dominar 400UG
    Yıllardır Ankara merkezde oturanlar olarak hep merak ettiğimiz şey açıkçası ciddi bir planlama hatası var.
    Ssrvise bindikten sonra 110km yol gidiyoruz şehir dışına.
    Bayağı bir şikayet ettik de sonunda eve hakin bir noktadan almaya başladılar.
    Ama bu sefer de evin yakınından alip 8km götürüp yine aynı noktadan ikinci servise bindiriyorlar.
    Artık sorgulamayı bıraktım yoksa ben stres oluyorum.

Arada bir servisim yavaşlığından ve trafikten bunalınca motorla 45km gidip başka noktadan kalkan bir servise binip dönerken de çevreyolundan eve erken kaçıyorum. 40dk fark atıyor.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Yıllardır Ankara merkezde oturanlar olarak hep merak ettiğimiz şey açıkçası ciddi bir planlama hatası var.
    Ssrvise bindikten sonra 110km yol gidiyoruz şehir dışına.
    Bayağı bir şikayet ettik de sonunda eve hakin bir noktadan almaya başladılar.
    Ama bu sefer de evin yakınından alip 8km götürüp yine aynı noktadan ikinci servise bindiriyorlar.
    Artık sorgulamayı bıraktım yoksa ben stres oluyorum.

Arada bir servisim yavaşlığından ve trafikten bunalınca motorla 45km gidip başka noktadan kalkan bir servise binip dönerken de çevreyolundan eve erken kaçıyorum. 40dk fark atıyor.
    Her gün iş için 110 km gidip 110km dönmek ciddi bir sınav. Allah yardımcınız olsun, gerçekten çok zor.

Motosikleti
    Dominar 400UG
    Sağ olun 8 sene oldu hala alışmaya çalışıyorum. En azından bir işimiz var diyelim.
    Çok bunalınca motosiklet terapi gibi oluyor bana. Motosikletin insan beyni üzerindeki etkilerini bilimsel açıdan inceleyen bir video izlemiştim bir ara.
    Gerçekten terapi gibi alet. Hatta vücudumun bir parçası gibi.
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    En son işe ofise gitmeli işimde ofis giyim kuralları "giyinik gel yeter" şeklindeydi, yazın şort sandaletle işe geliyorduk.

Motorla işe gidince laptop çantamda yedek tişort taşıyorum, işyerine varınca hoop onu giyiyorum kimsye pek yaklaşmadan. xmax'ın torpido gözünde de deodorant var, unutmazsam bir iki pısst sıkıyorum. ama bimden alınma axe diye bir marka en dandik deodorantlardan. Kokusu bana ter kokusundan daha kötü geliyor.
    fancydriver bunu beğendi.

Hayır start stop özelliğini bile kullanmıyorum. kafamı öyle şeylerle meşgul ederek kaza riskini artınmak mantıksız.

fancydriver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Ns200 - Honda Cb250R - CfMoto Mt650
    Görece küçük bir yerde yaşıyor olmam, uzun mesafelere araba ile gidebiliyor olmam(ki genelde çıkartmıyorum, 1.3 multijet motor, gene de gönlüm razı gelmiyor kazancım sabit kalmış, bu süreçte mazot fiyatları 2x yapmışken) bisiklet almamı etkiledi. Zamlardan önce yetiştim de gidip Mosso'nun 2327 modelini aldım, elim ayağım oldu vallahi. Üstelik kilitleyecek yerim olmadığı için 4. kata ön tekerini çıkartıp asansör ile taşıma hamallığını da yapıyorum.

Yalnız motorla gaz açıp en öne geçmeye alışmışız, trafik olan yerde tedirgin oluyorum Allah var. Sürücülerin ne kadar öküzleştiğini fark etmemiştim yıllardır.
    espresso bunu beğendi.

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    Konya %95 oranında eğimsiz yollara sahip bir memlekettir. Lakin çalıştığım yer gidişte eğimli yol çıkmayı gerektiren bir konumda idi. Yıllar önce bir hafta bisiklet ile gidip geldim. Lakin çıkış işe gidişte olduğu için işe vardığımda iç çamaşırlarım tamamen terden ıslanmış hale geliyordu. İş yerinde de duş gibi bir imkan yoktu. Baktım olacak gibi değil. Eski motosiklet aşkım depreşiverip bir motosiklet almıştım. Beyaz Ybr 125. Çok hoş motosikletti...
    espresso bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Hey gidi günler.

iş yerine 118 km nedir aga ?
    8 km bisiklet kullanmak sabahın köründe gerçekten zor iş
    benim ev ile iş arası 10 km allah kolaylık versin ben olsam işe yakın bir yere taşınırım o kadar yol hergün çekilecek çile değil hafta da 1 2 olsa neyse de 5 6 gün yorar adamı sende otobüs şöfor ü gibi olmuşsun hayatın yollarda geçiyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:50 ----------

Alıntı blueway2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende de tek motor iki bisiklet var.İşe bisikletle gidiyorum 5km mesafede bulunuyor.Hafta sonlarıda motora biniyorum.
    Bende motor bisiklet olayını kapattığımı düşünüyorum.Muhafaza ve işletim maliyetleri daha önemli hale geldi.
    abi çalıştığım sürece sıkıntı yok ama çalışmayı bırakırsam veya az çalışırsam orta sınıf tek motosiklet alır keyfime bakarım şöyle 500 cc tel jant birşeyler yaparsalar afrika ve dio yu satarım işletim maliyetleri az tuzlu olmaya başladı geçen akü bitti hopp 2.5 k :( yağ bakımı 1000 k lastik seti 7.5 k falan filan
    artık sürdürülebilirlikten çıktı bu işler
    blueway2 bunu beğendi.
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    Dominar D400
    Motosiklette "hayır etkilemiyor". Fazla benzin yakmayayım diye sakin gidersem yoldaki magandalardan kurtulamıyorum. Elimin altında sürekli güç olacak şekilde devirli gidiyorum.
    Otomobil de "evet, etkiliyor". Zaten 1.0 motor araç, basınca daha da fazla yakıyor. Onun için otomobilde 100-110km/s hız yetiyor.
    espresso ve tommygun bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Benim motor zaten kullanıma bağlı olarak 100 kmde,
    en dip 2.5 , en üst 3.0 lt yakıyor.

15.000 km ortalamam yaklaşık 2.75 lt / 100 km.

Eskiden nasıl kullanıyorsam aynı şekilde kullanmaya devam ediyorum.
    yakıttan yapacağım 0.2 lt tasarruf yerine, usturuplu fren yapsam,
    balata ve lastikten yapacağım tasarruf benzin tasarrufunu birkaç kez katlıyor.
    espresso bunu beğendi.

Metehan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Rocket 3 GT 221 Edition
    Ben ilk günkü gibi 8-8,5 lt. ortalama ile kullanıyorum hala.

Sürüşümü etkilemiyor, nedeni ise her zaman sürüşe çıkamamam. İşler güçler, çocuklarımın küçük olması dolayısı ile iki haftada bir, bazen yeri geliyor ayda bir sürüşe çıkabildiğim için, mesafede aşağı yukarı git gel 100km olduğu için benzine pek takılmıyorum açıkcası.

Sürekli bir kullanımım olsa, kesinlikle sürüşümü etkileyeceğinden eminim. Şehir içi içinde ufak motorum var, büyükle çıkmıyorum yine etkilemiyor. Yakmıyor zaten motor 1,5 lt falan yakıyor küçük olan.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim motor zaten kullanıma bağlı olarak 100 kmde,
    en dip 2.5 , en üst 3.0 lt yakıyor.

15.000 km ortalamam yaklaşık 2.75 lt / 100 km.

Eskiden nasıl kullanıyorsam aynı şekilde kullanmaya devam ediyorum.
    yakıttan yapacağım 0.2 lt tasarruf yerine, usturuplu fren yapsam,
    balata ve lastikten yapacağım tasarruf benzin tasarrufunu birkaç kez katlıyor.
    1993'te ehliyet kursunda enteresan bir hocamız vardı. Adam "gaz vermek yakıt harcamaz, fren yapmak harcar" derdi. Haklıydı; fren yaptığımızda aracımızı o hıza çıkarmak için kullandığımız yakıtı bir nev'i çöpe atıyoruz. Ne kadar az frene ihtiyaç duyacak kadar gaz açarsak o kadar az yakıt harcarız...
    espresso, tommygun ve ufoz bunu beğendiler.

Motosikleti
    Tenere700
    Yakıt fiyatları avrupayla aynıya geldi, bir tık daha zam gelse Türkiye de daha pahalı olucak sanırım ama bende ne motorda ne arabada sürüşümü değiştirmiyorum.

Ne zaman otobanda uzun yol yapsam araba/motor farketmez yakıt tüketimim artıyor. 1.0 lpg Duster var şehir içi 9 litre lpg yakan araba 140/160 km civarlarında gidince 11 litreye kadar çıkıyor, uzun yol yapan için çok avantajlı değil.

T700'de öyle, 110/120 km civarında gidersem 4.5 gibi bir tüketim oluyor ama basınca hemen 5.5'lere çıkıyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)