Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Alkollü Motosiklet Kullanmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dün akşam arabayla giderken bir motosiklet kazasına denk geldim. Yolda boylu boyunca yatan kasklı adamı ve birikmiş kalabalığı görünce oradan bir an önce uzaklaşmak istedim. Yerde yatan kişiye ilk yardım yapanlardan birinin arkadaşım olduğunu sonradan öğrendim. Yerde kasklı yatan kişi alkollüymüş. Başka bir motosiklete vurmuş. Kendisi hafif yaralanmış. "Sakın polis çağırmayın diyormuş" Kazayı ilk gördüğümde üzülmüştüm. Şimdi ise öfkeliyim. Bunlar nasıl bir yaratık diye düşünüyorum. Henüz bulamadım. :(

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Yarısını bildiğin hikaye ile ilgili fikir yürütüyorsun çünkü.
    Alkollü kazam falan yok, 1-2 biradan 1-2 saat sonrası dışında içki içip binmişliğim falan da yok, ama gayet benzeri bir durum olabilir? Adam bir tane bira içmiştir, 2 saat geçmiştir, ne olur ne olmaz diye çağırmayın diyordur belki.

Belki de değildir, zil zurna sarhoş bir gerizekalıdır.
    Bilmiyoruz, bilmiyorsak da bu kadar fikir yürütmemize gerek yok sanki. Kendi aklımıza yazık.
    DickName, espresso ve Thracian bunu beğendiler.

Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yarısını bildiğin hikaye ile ilgili fikir yürütüyorsun çünkü.
    Alkollü kazam falan yok, 1-2 biradan 1-2 saat sonrası dışında içki içip binmişliğim falan da yok, ama gayet benzeri bir durum olabilir? Adam bir tane bira içmiştir, 2 saat geçmiştir, ne olur ne olmaz diye çağırmayın diyordur belki.

Belki de değildir, zil zurna sarhoş bir gerizekalıdır.
    Bilmiyoruz, bilmiyorsak da bu kadar fikir yürütmemize gerek yok sanki. Kendi aklımıza yazık.
    Olayın detaylarını bilmediğim konusunda fikir yürütmüşsünüz. Pek başarılı olmamış Arkadaşım bu kişinin yanına ilk gelen kişiymiş. Ve yardım etmeye çalışmış. Argo tabiriyle adamın kafası güzelmiş. Gece karanlığında orada arkadaşımı görmedim. Olay yerinde polis, ambulans ve kalabalık vardı. Geçtim gittim. Kafası güzel olan ayak parmaklarından yaralanmış. Yine yakın bir zamanda ehliyet sınavına alkollü olarak giren bir manyağın hikayesini dinledim.

Çok canım çekse de ne otomobil, ne de motosiklet kullanacağım zaman zerre alkol almam. Alanlara da zerre saygı duymam.

Not : Kaza iki motosiklet arasında olmuş.
    BatuhanK. bunu beğendi.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    vallah ben ara sıra motorla sahile çeker alkol alırım. alkolün en güzeli motosikletle sahile gidip 1 şişe bira içmektir. daha fazla içmem. zaten bitirmem de 10dk sürdüğünü varsayarsak bir daha motora binmem de kafadan 2-3 saat ediyor. o kadar alkol muhabbet vs derken.

konuya gelirsek ne diyim. çok sarhoş kaza örneği var alıştık

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alkollü motosiklete binilmez. En ucuz alkol olan biranın litresi 80-100 lira, köpek öldürenin şişesi de o civarda.
    En iyisi yine benzinli. Kırk lirayı geçmedi daha.
    Cyan, zileliorhan, BatuhanK. ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alkollü araç kullanana acımam. umarım polis çağırmışlardır.

Kimse kusura bakmasın; polis cagırmayın deniliyor ise zil zurna sarhoş olmasa bile demek ki alkolün etkisi var ki emin olamıyor. bu da o motorun üstüne binmemeliydi demek.
    xtrafrozen, espresso ve AzÇok bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    alkollüaraç kullanmaya bende karşıyım alkol almayı bıraktın tan sonra duruma göre en az 2.5 saat araç kullanmaya başlamam
    misal sahile gidiyoruz içiyorum yatıp uyuyorum akşam üzeri açılmadan dönüş yoluna geçmem ne olur ne olmaz
    AzÇok bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Umarım kazaya karışan arkadaş dersini almıştır da bir daha böyle şeyler yapmaz.
    Cyan, xtrafrozen, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alkol almak, kişinin kendi tercihidir, saygı duyarım.
    Edebince ve kararınca içmesi şartıyla.
    İçip içip, nara atacaksa, yerlerde sürünecek, kusacaksa; bu olmaz.
    Akli melekeleri alkol nedeni ile zayıflamış/kaybolmuş durumda (2 veya 4 tekerli, fark etmez) direksiyona geçerse;
    1.Kendisi açısından olaya baktığımda, "Kaza yapıp, intihar etmek istiyor" diye düşünür ve "kendi tercihidir" derim.
    2.Trafikteki diğer sürücüler açısından baktığımda, eğer alkollü iken kaza yapar da, birinin yaralanmasına ya da ölümüne neden olursa, adli makamlar bunu bir "trafik kazası" olayı olarak değerlendirmemeli. Düpedüz "Taammüden adam öldürme" olarak adli işlem yapılmasını savunuyorum.
    Alkollü direksiyona geçiyor, kazaya neden oluyor, karşıdakini öldürüyor. Adam tutuklanıyor, davası sürerken içeride en fazla 2-3 ay yatıyor. Tahliye oluyor. Hakim neticede bir karar veriyor, çoğunlukla ya "hükmün geriye ertelenmesi", ya da "para cezasına çevirme" onu da "erteleme" yoluna gidiyor.
    BU ADALET değil.
    Çok ciddiyim, idam cezasının en azından ölümlü trafik suçları için geri getirilmesini, ölümlü trafik kazası yapan ve karşıdakini öldüren kişinin "Taammüden adam öldürme" ile yargılanması, hafifletici neden uygulanmaması, içeride yatarken de infaz indirimi uygulanmaması taraftarıyım.
    Bu söylediklerim size aşırı geliyorsa, babasını, eşini trafik kazası nedeni ile kaybetmiş kişilerle konuşmanızı tavsiye ederim. Ölenin yakınlarının acısını ve maddi-manevi neler kaybettiklerini belki böyle anlayabilirsiniz.
    AzÇok bunu beğendi.
    A bove ante, ab asino retro, a stulto undique caveto - Latince Atasözü
    (Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın hiç bir tarafında durma)

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Umarım kazaya karışan arkadaş dersini almıştır da bir daha böyle şeyler yapmaz.
    Ben bir seferinde cahil cesareti Sarıyer Çırçır'da iki duble attıktan sonra (normalde etkisini hissem 3 üzeri başlar...) 4. Levent'e motorla gitmiştim. (Çok uzun mesafe değil; 22km, gecenin o saatinde 15dk sürer veya sürmez...) O günden sonra tövbe ettim. Tüm motosiklet hayatımda acemiliğim dahil kendimi motosikletten o kadar kopuk hissettiğim bir sürüş daha olmadı. Yani; hiçbir etkisi yokmuş gibi hissetseniz bile aslında en kötü ihtimalle reflekslerinmiz sağlam zayıflıyor. Motosiklette refleks kaybı çok ciddi sonuçlar doğurabilir.
    tommygun, espresso, AzÇok ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bir seferinde cahil cesareti Sarıyer Çırçır'da iki duble attıktan sonra (normalde etkisini hissem 3 üzeri başlar...) 4. Levent'e motorla gitmiştim. (Çok uzun mesafe değil; 22km, gecenin o saatinde 15dk sürer veya sürmez...) O günden sonra tövbe ettim. Tüm motosiklet hayatımda acemiliğim dahil kendimi motosikletten o kadar kopuk hissettiğim bir sürüş daha olmadı. Yani; hiçbir etkisi yokmuş gibi hissetseniz bile aslında en kötü ihtimalle reflekslerinmiz sağlam zayıflıyor. Motosiklette refleks kaybı çok ciddi sonuçlar doğurabilir.
    Ben 2018 ve 2019'da iş çıkışı ya Kadıköy Rexx sinemasının karşısındaki Railway'de içer ve Acıbadem'e o kafayla motorla geri dönerdim ya da Acıbadem Ayı Pub'da içer yine oradan Acıbadem'de eve o kafayla motorla geri dönerdim. Bu işleri yaparken de kazık kadar yaşlı başlı adamdım. Çok şükür başıma bir iş gelmedi. 2020 Ocak ayında alkollü araba sürerken gece vakti polise denk geldik, ehliyeti 6 aylığına kaptırdım ama ders oldu bana. O günden sonra ağzıma 1 damla içki sürsem bir daha araba ya da motora binmedim.

Şimdi, bugün geçmişe dönüp bakıyorum da birini biçip hayatını karartmadığım ya da o halde kendi başıma bir iş açmadığım için çok ama çok şanslı bir insanmışım.
    Cyan, Green Arrow, Macabre ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Antidepresan ilaç kullanımı sonrası bile araç kullanımı önerilmez iken, burada şişe / promil / zaman hesabı yapılıyorsa; her koyun kendi bacagından asılır der geçeriz. Yeter ki (temennidir) bir başkasına zarar vermesin.
    AzÇok bunu beğendi.
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Bence polis çağrılmalı. Hatta özellikle çağrılmalı.

Ben yolda gideceğim zibidinin bir çarpacak sonra zibidi hesap yapacak ya ben alkol almıştım çıkar mı çıkmaz mı?

Madem şüphen var baştan o motosiklete binmeyeceksin NOKTA.........
    espresso ve AzÇok bunu beğendiler.

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Kaza yapan bir motosiklet sürücüsü yediği haltı bildiği ve ceza yazılmaması için polis çağırmayın diye der. Bence bunu duyduğunuzda tam tersini yapmak gerekir. Çeksin yediği haltı sonra yediği cezadan akıllanır. Polisi çağırmayınca sonra yine cesaret eder yine alkollü bineceğini düşünüyorum. Huylu huyundan vaz geçmez. Ya ölümlü kazaya karışsa ne olacaktı. Ülkemizde benzer durumlar yaşanmıyor değil. Gözünün yaşına bakılmaz böyle kişilerin.
    espresso ve AzÇok bunu beğendiler.

Alıntı zileliorhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu söylediklerim size aşırı geliyorsa, babasını, eşini trafik kazası nedeni ile kaybetmiş kişilerle konuşmanızı tavsiye ederim. Ölenin yakınlarının acısını ve maddi-manevi neler kaybettiklerini belki böyle anlayabilirsiniz.
    Neler kazandıklarını da anlayabiliriz. Örneğin o trafik kazası nedeniyle mirasa konmuş, o trafik kazası ile ömür boyu nafakadan yırtmış birine denk gelirseniz duyacaklarınız çok farklı olabilir. Bazı sonuçlar yer aldığınız konuma göre değişir. Albert Eniştem "İzafiyet Teorisi" diye bir şey bulmuş sonuçta.

Ayrıca ölümlü veya yaralamalı trafik kazasında "polis/cenderme bu işe karışmasın abi" diyemezsiniz. Sadece siz değil savcı bile diyemez. Re'sen takibi gereken suçlardandır. Alkol raporu olmanayan soruşturma dosyasını da -angarada dayınız yoksa- hiç bir mahkeme kabul etmez.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence polis çağrılmalı. Hatta özellikle çağrılmalı.

Ben yolda gideceğim zibidinin bir çarpacak sonra zibidi hesap yapacak ya ben alkol almıştım çıkar mı çıkmaz mı?

Madem şüphen var baştan o motosiklete binmeyeceksin NOKTA.........
    Olay yerinde poliste vardı, ambulansta. Fakat polisin yaptığı tesbitler hakkında bilgim yok. Bazı arkadaşlar laf olsun diye hiç bir bilgim olmadan konu açtığımı zannetmiş sanırım. Alkollü motosiklet kullanımı önemsenmeyecek kadar az değil. Yakın zamanda ehliyet sınavına alkollü giren bir kişiden haberim oldu. Ehliyetini yeni aldığı için stajyer sürücü durumunda olan tanıdığım bir bayan alkollü motosiklet kullanırken yakalandı. Ehliyetinden oldu. Bir sürü formaliteyi tamamladıktan sonra yeniden sürücü kursuna kayıt olup(bir dünya para bayılıp) yeniden ehliyet sınavına girecek. Özetle tehlikeli bir gidişata işaret etmek istedim. Yurdum insanı kendine has bir şekilde enflasyonu protesto ediyorsa ona da saygı duyarım
    espresso bunu beğendi.

BOO_74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400UG tour ‘22, Xmax 250 '19
    İlk motorumu aldığımda çiçek pasajına kutlamaya gitmiştik, benden daha tecrübeli bir abim versene motorun anahtarını bir bakayım anahtarlığın pek güzelmiş diye anahtarımı almıştı. Alkol aldık eve motorsuz döneceksin diye de vermemişti. İyiki de öyle yapmış, sonrasında motor kullanacaksam alkol almam.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.
    B00_74
    Önce denge, hayatınızı dengeleyin !!!

Pehlivan Pehlivan; alta düştüm diye üzülme, üste çıktım diye sevinme.
    Alta düşersen apış, üste çıkarsan paça kazıktan yapış..! Hayda vre aslanlar...
    "

Er Meydanının Gaz Kolu

Bundan on yıl kadar önce bir ilçede trafik bürosunda çalışırken benzinlikten trafik kazası ihbarı geldi. İki arkadaş olay yerine intikal ettik. Akaryakıt pompasından yakıt alan yolcu minibüsüne yaklaşan hafriyat kamyonu arkadan dokundurmuş, sol arka park lambasını çatlatmış.
    Kamyon şoförü hasarı karşılamaya razı ama minibüs şoförü park lambalarını komple değiştirtmek için çamura yatıyor. Maddi hasarlı trafik kazası olduğu için normalde polislik iş yok ama minibüscü şikayetçi olunca mecburen olaya dahil olduk.
    Kamyoncu akşamdan alkol almış o yüzden biraz tırsıyor ama minibüscü "ben 12 senedir ağzıma içki koymadım. ne olacaksa olsun, herkes cezasına razı olsun" diye esip gürlüyor. O sırada bizim alkolmetre kalibrasyon ayarı için il merkezinde ve dolayısıyla alkol ölçümü için mecburen hastaneye götürdük.
    Ölçüm sonucu ne çıktı dersiniz? Kamyoncu 0.18 promil, minibüscü 0.22 promil.
    Sonuçta kamyoncu elini kolunu sallayarak giderken minibüsçünün ehliyetine ticari araç olması ve 0.20 promili geçmesi nedeniyle 6 ay el koyduk aracını da bağladık. Minibüscü gerçekten alkol almamış ama pisboğazlık edip sindirim sırasında alkole dönüşebilecek yiyecekler yemiş.

Kıssadan hisse: "Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli."
    espresso, tommygun, Metehan07-70 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

6 aylık acemi halimle arkadaşın Asmalimescit'teki evine "iki bira atar gelirim zaten" diye motorla gitmiştim. Sohbet muhabbet derken iş iki birada kalmadı. Sarhoş değildim ama kesinlikle motor kullanmamam gereken bir haldeydim. Sakin sakin, sahil yolundaki iki çevirmeyi de bala göte atlatarak (kaçma falan yok tamamen şans) eve dönmüştüm. Motoru park eder etmez yaptığım gerizekalılığı anladım ve o gün bu gündür motorla bir yere gittiysem maksimum aldığım alkol 1 biradır - üstüne yola çıkmadan bir süre beklemek kaydıyla, yoksa hiç. Cyan'ın dediği gibi, "motosikletten o kadar kopuk hissettiğim bir sürüş daha olmadı.". Gençler biz ettik siz etmeyin.
    BOO_74, espresso ve Thracian bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pehlivan Pehlivan; alta düştüm diye üzülme, üste çıktım diye sevinme.
    Alta düşersen apış, üste çıkarsan paça kazıktan yapış..! Hayda vre aslanlar...
    "

Er Meydanının Gaz Kolu

Bundan on yıl kadar önce bir ilçede trafik bürosunda çalışırken benzinlikten trafik kazası ihbarı geldi. İki arkadaş olay yerine intikal ettik. Akaryakıt pompasından yakıt alan yolcu minibüsüne yaklaşan hafriyat kamyonu arkadan dokundurmuş, sol arka park lambasını çatlatmış.
    Kamyon şoförü hasarı karşılamaya razı ama minibüs şoförü park lambalarını komple değiştirtmek için çamura yatıyor. Maddi hasarlı trafik kazası olduğu için normalde polislik iş yok ama minibüscü şikayetçi olunca mecburen olaya dahil olduk.
    Kamyoncu akşamdan alkol almış o yüzden biraz tırsıyor ama minibüscü "ben 12 senedir ağzıma içki koymadım. ne olacaksa olsun, herkes cezasına razı olsun" diye esip gürlüyor. O sırada bizim alkolmetre kalibrasyon ayarı için il merkezinde ve dolayısıyla alkol ölçümü için mecburen hastaneye götürdük.
    Ölçüm sonucu ne çıktı dersiniz? Kamyoncu 0.18 promil, minibüscü 0.22 promil.
    Sonuçta kamyoncu elini kolunu sallayarak giderken minibüsçünün ehliyetine ticari araç olması ve 0.20 promili geçmesi nedeniyle 6 ay el koyduk aracını da bağladık. Minibüscü gerçekten alkol almamış ama pisboğazlık edip sindirim sırasında alkole dönüşebilecek yiyecekler yemiş.

https://img.imgyukle.com/2023/08/22/rtSn1h.jpeg

Kıssadan hisse: "Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli."
    Sarımsaklı mantı yemiş bir imamın ehliyetini kaptırmasına dair bir hikaye dolanıyordu. Doğru olabilir o zaman.
    espresso ve DickName bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler