Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

YOLDA SIĞIR/LAR VAR. NE YAPMALI?

Motovento
    REKLAM ALANI
    zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ziraat F., Zootekni (Hayvan Yetiştirme ve Islahı) B. mezunu olarak çalışma hayatımın 22 yılı Tarım Bakanlığında, 13 yılı üniversitelerde geçti.
    Bu yüzden çiftlik hayvanları konusunda az-çok bilgi birikimi ve tecrübe sahibiyim.
    "Bilgi, paylaşıldıkça artan tek şeydir" düsturu gereğince, bu bilgilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
    Bu yazı serisinde hemen hemen tüm çiftlik hayvanlarını, davranım özelliklerini ve sizlere olası tehlikelerini burada anlatmaya çalışacağım.
    İnşallah bir motosikletçiye (veya diğer araç sürücüsüne) faydam dokunur.

SIĞIR:
    Sığır ve manda türlerinin davranım özellikleri birbirinden farklıdır (Gelecek yazıda mandayı anlatacağım).
    Sığır/lar yolda ise, siz motosiklet ile yaklaştığınızda genellikle tepki gösterirler ve hızla hamle yaparlar.
    Eğer bu hamle motosiklete veya onun yoluna doğru ise, bu elbette tehlikelidir.

NE YAPMALI-NE YAPMAMALI: Sığır/lar görüldüğü zaman, emniyetli bir şekilde yavaşlayın veya durun.
    Sığırların ne yapacakları önceden kestirilemez.
    Örneğin sığır/lar/a yaklaşırsınız, tepki vermezler ama hemen yavaşça yanında geçmek isterseniz, aniden önünüze atlayabilir.
    Aralarından/önlerinden/arkalarından emniyetli bir şekilde, onları ürkütmeden geçebiliyorsanız, deneyin. Aksi takdirde yol boşalana kadar bekleyin.
    Sığır/lar/a korna çalarsanız ya da debriyaja basıp, gaz verirseniz, bu onların hareketlenmesine neden olur, dikkatli olunması gerekir.

Tekeriniz düz bassın. Allah hepimizi kazadan beladan korusun.

espresso, mgokhan57 ve iptaluyelik02 bunu beğendiler.
    A bove ante, ab asino retro, a stulto undique caveto - Latince Atasözü
    (Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın hiç bir tarafında durma)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda CBF 1000FA
    Başlığı görünce, 2 ayaklı sığırlardan bahsedeceksiniz sandım önce.
    Hakkınızı helal edin.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Alıntı onsc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başlığı görünce, 2 ayaklı sığırlardan bahsedeceksiniz sandım önce.
    Hakkınızı helal edin.
    Ben resmi görene kadar öyle sandım.
    Ve halen de iddia ediyorum konunun tamamı 4 ayaklılardan bahsetmiyor. Ortak özellik çok zira..
    espresso bunu beğendi.
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaya üstünlüğü yanlış anlaşıldı, yayalar kırmızı ışık dinlemiyor

Trafikte yapılan düzenlemeler, yayalar tarafından yanlış anlaşıldı. Zonguldak’ta ışıklı kavşaklardan geçen yayalar, kırmızı ışığı dinlemeyip kendini yola atınca kazalar kaçınılmaz oluyor.

İçişleri Bakanlığınca 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesinin ardından ülke genelinde “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla kampanya başlatılarak, yeni düzenlemeler yapılmıştı. Düzenlemeye göre; araç sürücüleri, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa durarak ilk geçiş hakkını onlara vermek zorunda.

“Işıksız kavşaklarda öncelik yayalarda”

Ancak bu düzenleme bazı yanlış anlaşılmaları da beraberinde getirdi. Zonguldak’ta ışıklı kavşaklardan geçen yayalar, kırmızı ışığı dinlemeyip kendini yola atıyor, hal böyle olunca trafikte yeni sorunlar baş göstermeye başladı. Trafik ışığı olan yerlerde, yayalar da araçlar da ışıklara uymak zorundalar. Işıksız kavşaklarda öncelik yayalarda. Ancak yayaların çoğu bunu bilmiyor.
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Benim de en sevmediğim iki ayaklı sığır davranışlarından biri de karşıdan karşıya geçmeleri için onlara yol verdiğimde bu iki ayaklı sığırların iyice yavaşlamaları, zamanın durması ve sanki Oscar töreni öncesi kırmızı halıda yürüyorlarmış gibi aheste aheste hareket etmeleridir.
    Metehan48, mgokhan57, sedattemiz ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Davranış kelimesi varken davranıma gerek yoktu aslında.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Davranış kelimesi varken davranıma gerek yoktu aslında.
    İkisi aynı anlamdadır. Ancak akademik camiada davranım kullanılır. Alışkanlıktan davranım yazdım.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de en sevmediğim iki ayaklı sığır davranışlarından biri de karşıdan karşıya geçmeleri için onlara yol verdiğimde bu iki ayaklı sığırların iyice yavaşlamaları, zamanın durması ve sanki Oscar töreni öncesi kırmızı halıda yürüyorlarmış gibi aheste aheste hareket etmeleridir.
    Kafasına tükürdüğümün ezikleri! En az %80 böyle. Kurtuluş yok bunlardan...

Bir araç bana yol verdiğinde yaya geçidi bile olsa teşekkür eder ve adımlarımı hızlandırırım. Bu tip davranışlar toplumda insanları birbirlerine iyi davranmak için teşvik eder; yaptığı doğru ve güzel davranışın takdir edilmesi bunu yapanı tatmin edip ve daha sonra tekrarlamasını sağlayacaktır. Zincirleme yürür böyle şeyler.
    tommygun, iptaluyelik02 ve espresso bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Trafik ışığının altına polis koyup kırmızıda geçen yayalara ceza kesseler kısa sürede öğrenirler.
    2000 yılında taksim meydanında yaya olarak kırmızı ışıkta geçmiştim, trafik polisi kırmızıda geçen yayaları çeviriip ceza yazıyordu yedim cezayı. Ceza değil de polisin "bak sokak köpekleri bile ışık bekliyor onlar kadar aklınız yok mu" demesi daha etkili olmuştu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:46 ----------

Bari yalandan hızlanıyormuş gibi yapanlara sinir olmuyorum ama senin de dediğin gibi özellikle aheste aheste yavaşlayanlara gıcık oluyorum.
    mgokhan57, Metehan48 ve tommygun bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bari yalandan hızlanıyormuş gibi yapanlara sinir olmuyorum ama senin de dediğin gibi özellikle aheste aheste yavaşlayanlara gıcık oluyorum.
    Abi kadınlarda daha çok gözlemliyorum bu olayı. Erkek adam halden anlıyor, biraz acele ediyor, eliyle teşekkür ediyor ama kadınların büyük bir kısmı felaket. Dötlerini kaldırana kadar mevsimler değişiyor.
    mgokhan57, Metehan48 ve espresso bunu beğendiler.

Pulsar VS400 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar VS400
    Hocam, keşke "öküzler" hakkında da bir iki laf etseydiniz
    mgokhan57 ve espresso bunu beğendiler.
    “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak. " Kızılderili atasözü.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı zileliorhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İkisi aynı anlamdadır. Ancak akademik camiada davranım kullanılır. Alışkanlıktan davranım yazdım.
    Siz yazınca kontrol ettim. Evet, TDK'da davranım varmış.

Öte yandan, bir de şeyler var. Hani hızlı geçecekmiş gibi yola koşarak atlayan, yolun 1/4'ünü geçince sona yaklaşmış gibi yavaşlayanlar var bir de.
    espresso bunu beğendi.
    May the Force be with McLaren Mercedes

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafik ışığının altına polis koyup kırmızıda geçen yayalara ceza kesseler kısa sürede öğrenirler.
    2000 yılında taksim meydanında yaya olarak kırmızı ışıkta geçmiştim, trafik polisi kırmızıda geçen yayaları çeviriip ceza yazıyordu yedim cezayı. Ceza değil de polisin "bak sokak köpekleri bile ışık bekliyor onlar kadar aklınız yok mu" demesi daha etkili olmuştu.
    Ne terbiyesiz polismiş. Cezanı yaz geç arkadaş. Sana hakaret edesin diye mi maaş veriyoruz? Saygısız herif.
    espresso bunu beğendi.

TanImsIz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono V4 ve İmola 125
    Manda lar kovaliyor. Beni catalca orman yolunda motorla kovalamisti. O Toynak sesleri gunlerce ruyama girdi.
    espresso ve mgokhan57 bunu beğendiler.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Abi kadınlarda daha çok gözlemliyorum bu olayı. Erkek adam halden anlıyor, biraz acele ediyor, eliyle teşekkür ediyor ama kadınların büyük bir kısmı felaket. Dötlerini kaldırana kadar mevsimler değişiyor.
    Şimdi kızcama yok yaya normal şartlarda ışıksız bir yaya geçidinden geçerken koşmak zorunda değilki ama bizim hep bir acelemiz var. Yol verdim çabuk geç gibi bişey oluyor bu ama yolda çizgi varsa ışık yoksa öncelik yayanın.Özellikle trafiği aksatacak haraket yapmıyorsa normal yürüme hızında yürüyebilir gibi geliyor bana
    espresso bunu beğendi.

Alıntı TanImsIz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Manda lar kovaliyor. Beni catalca orman yolunda motorla kovalamisti. O Toynak sesleri gunlerce ruyama girdi.
    Manda mesajını sığır konusuna yazmışsın
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne terbiyesiz polismiş. Cezanı yaz geç arkadaş. Sana hakaret edesin diye mi maaş veriyoruz? Saygısız herif.
    O polis yine iyi polis rolunde olanıydı, diğer polis cezayı yazdı kağıdı verdi ben de o kağıdı buruşturup cebine tıkıştırıp yoluma giderken arkamdan sen devletin resmi belgesini nasıl buruşturursun diye bağırdı, alıp karakola götürecekti, meydanın ortasında yaklaşık bi 10-15dk laf anlatmaya çalıştım, sana ne kağıdı verdin artık benim oldu, ister buruştururup ister katlayıp da çöpe atarım deyince sinirlenmişti. boş yere haybeden karakolluk olacaktım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:50 ----------

Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi kızcama yok yaya normal şartlarda ışıksız bir yaya geçidinden geçerken koşmak zorunda değilki ama bizim hep bir acelemiz var. Yol verdim çabuk geç gibi bişey oluyor bu ama yolda çizgi varsa ışık yoksa öncelik yayanın.Özellikle trafiği aksatacak haraket yapmıyorsa normal yürüme hızında yürüyebilir gibi geliyor bana
    Mesele normal hızda geçmeleir değil, şimdi tarif edemiyorum ama kimileri yol verince daha bi aheste, özellikle yavaşlıyorlar, hani yol vermemiş olsam tamam, yol hakkı zaten ama bari bana yapma bak ben yol veriyorum diye sinir oluyor insan.
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normal yürüme hızından bahsetmiyorum.
    espresso bunu beğendi.

TanImsIz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono V4 ve İmola 125
    Alıntı zileliorhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Manda mesajını sığır konusuna yazmışsın
    Manda ve sığır icin ayrı konularmı açtınız abi görmedim

Motosikleti
    Honda Forza 250 - Honda CB250 R
    Abi çok mantıklı bir konu olmuş. Yalnız İstanbulda ki sığırlar için (iyi ayaklı olanlar) ne önerirsin onu söylersen seviniriz. Zira burdada aşırı derece var

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)