Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ustad motorculardan amator motorculara tavsiyeler

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu yapmak çokmu zor elektronik olarak.ABS den ayrı ben maneti hart diye çeksemde o dozajlayarak amaortisörün kapanma mesafesine diskin dönme hızına göre dozajlasa.Yapılamayacak bir şeymi.
    Bana yapılabilir bir şey gibi gelmiyor çünkü bütün bunlar lastiğin temas alanında lastik ile zemin arasındaki sürtünme kuvvetine bağlı şeyler. Seyir sırasında bunu ölçümleyebilecek bir sistem yok. (En azından ben hayal edemiyorum...) Ayrıca fren sisteminde ana silindir ile kaliperdeki silindirler arasına da bir tampon sistem koymak gerekir. Ben ride by wire'ı bile sevmiyorken frende de aynı şekil bir zamanlama farkından nefret ederdim herhalde. Sıkıntılı şeyler...

Practice makes it perfect (Her zaman da tutmuyor ama olsun, tutmadığı zamanlar için de ABS var...)
    yec ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Biz F16 cıyız Fly by Wire bizim için olmazsa olamzımız.
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bunu yapmak çokmu zor elektronik olarak.ABS den ayrı ben maneti hart diye çeksemde o dozajlayarak amaortisörün kapanma mesafesine diskin dönme hızına göre dozajlasa.Yapılamayacak bir şeymi.
    Elektronik amortisörlerde var bu mantıkta bir şey, ABS'yle değil amortisörle hallediyorlar.
    Mandello S'te "brake support" olarak geçiyor, otomatik amortisör ayarlarını değiştirirken brake support'u artırabiliyorsun, Cyan'ın bahsettiği amortisör kapanması için geçen süreyi azaltıyor.

DL650 yine iyidir, Tenere ile bir frenler yapmaya "çalıştım".. Ohoo iki gün sonra yavaşlamaya başlıyor motor :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:26 ----------

Alıntı yec adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hikaye derken yanlıştır böyle yapmanın manası yok diye demiyorum. Ne kadar alıştırma yaparsan yap illa ki kaçıyor ve harş diye sıkıyoruz ön freni, sıkıyorum yada. Bilmemek ve sürekli kullanmamak yada kullanamamak farklı şeyler.

Yanlış hatırlamıyorsam AEA canlı yayınlarında Fuat Domaniç ve Devrim Sirmen'de zaman zaman motoru dizlerle tutmayı bırakıp kollara yüklendiklerini, frene asıldıklarını söylüyorlar. Ki biri California Superbike School'da eğitmen.
    Kesinlikle, ne kadar öğrenrsen öğren panik hali oluşursa o zaman başka refleksler girebiliyor işin içine.
    O yüzden hep pratik yapmak lazım.Limon hikayedir demeyelim halk içinde diye yazmıştım ben de
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

ERROR88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750S
    pekı sız ustad sınız zıncır kopsa motorcuya gıdersınız hıdrolık değişimi desek elınızde kalır fren manetı debrıaj değişimi için tamırcıde sıraya gırenler laptop karsısında ustalar hep nasılsa
    www.erkakurye.com

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı ERROR88 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pekı sız ustad sınız zıncır kopsa motorcuya gıdersınız hıdrolık değişimi desek elınızde kalır fren manetı debrıaj değişimi için tamırcıde sıraya gırenler laptop karsısında ustalar hep nasılsa
    Ahaha

Tamam tamam en ustad sensin ya amma uzuldun

Benim saatlik ucretim kac para biliyon mu ;) ;)
    iscilik maliyetim cok yuksek..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Arkadaşlar bir sürücünün hatasından ya da olumsuz deneyiminden bir şeyler öğrenip o hatayı tekrarlamamak çok iyidir. Bedava aldığımız bir derstir.

Burada, bu konu başlığında egolar ve kimin kamışı daha büyük gibi konulara girmek yersiz ve gereksizdir. Pazar sabahları saat 10:00'da videolarını dört gözle beklediğimiz Zafer Hoca'nın hidrolik değişimi, zincir kopması sonrası tamir ve değişim, manet değişimi gibi konularla fik fik kendisinin uğraşmadığına eminim. Ne yani Zafer Hoca tamir tamirat yapmıyor, yapamıyor diye dürrük mü? üstat değil mi?

Ağalar kimimiz tamirden anlar, kimimiz virajda kol bacak asfalta basar, kimimiz düzde korkmaz son hıza ulaşır, kimimiz arazide uçar kaçar, kimimiz az yaktırır, kimimiz de kısa bir zaman diliminde yorulmadan en uzun yolu tamamlar. Hepimiz beş parmak misaliyiz ama beşimiz de bir değiliz.

Bu nedenle bence hepimizin birbirimizden öğreneceği çok şey var.
    mertowski, haluk23, Khaira ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    hız yapma'mama konusunda bende aynı düşüncedeyim arkadaşlar motosiklet ve yol hız yapmaya müsait değilse YAPMAYIN ÖLÜRSÜNÜZ
    tecrübeli olun veya olmayın fark etmez
    Mr.wind ve mertowski bunu beğendiler.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    üstat olmasam da bir tavsiye de benim daha önce konusunu açtığım ve oldukça sağlıklı ilerleyen bir tartışmamız olmuştu

frenleme konusu:
    fikrim odur ki frenleme esnasında önce gaz kısılır ve ön frene yüklenilir, motorun yığılmasından kaynaklı durdurma gücü bittikten sonra ancak debriyaja basılır

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Yaklaşık 10 yıldır üretilen motosikletlerde maneti hart diye çektiğinizde tekerlekler kilitlenmese bile Abs çok az müdahale ediyor , sebebi amortisörün çalışmasına fırsat vermek yani sizin istediğiniz dozajlamayı sağlamak , elektronik süspansiyona sahip daha yeni motorlarda da ek olarak frenleme esnasında amortisörlerin sönümleme kabiliyeti milisaniyeler içinde değiştiriliyor..
    okanbagiscan ve espresso bunu beğendiler.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haşa üstat olamam da yakın zamanda kaza yapmış ve hala tam anlamıyla eski haline dönememiş bir arkadaşınız olarak kısaca bir iki gözlemimi paylaşmak isterim.

1) Yaptığım kaza her ne kadar benim mallığımdan da olsa, motorumda abs olsaydı bu kaza yaşanmazdı. "Fren yapmayı bileceksin" sözü normal şartlarda belki geçerli olabilir ama panik anında ya da aniden bir tehlike belirince olmuyor. Kas hafızama da alsam olmuyor, o refleks çok başka birşey.

2) Sol dirseğimin üstüne düştüğümü kazadan 2 hafta sonra montumun dirsek dış yüzeyindeki yırtığı görünce fark ettim. İçte yer alan Hakanit Aramid kumaş sağlam kalmış, hasar yok. Riderdenim Efil File ve Sastec dirsek korumaları güzel iş yapmış. Dirseğimde ve kolumda zerre ağrı, sızı, sıkıntı olmadı.

3) Kısa, tırto bir yazlık eldiven kullanıyordum. Bileği destekleyen bir bölümü olmadığı için düştüğümde bileğimi zedeledim. Allah korudu da kırmadım. Eldivenin dış yüzeyindeki korumalardan çok artık avuç içi ve bilek kısmındaki korumalara dikkat ediyorum.

4) Yıllardır giydiğim, memnun olduğumu düşündüğüm Overlap pantolonumun impactec korumaları sınıfta kaldı. Her ne kadar dizime darbeyi yandan almış olsam da impactec bir işe yaramadı. Aynı zamanda impactec korumam pantolon içinde yırtıldı. Dizimi kırmamam bence bir mucize. İlk fırsatta pantolonumu da değiştireceğim, eski pantolonumun korumalarını da. Hatta şu an mafsallı dizlik bana daha koruyucuymuş gibi geliyor.

5) Motosiklete çok para gidiyormuş onu anladım. 3,5 haftadır gezmeyince cebimde saçma sapan bir para birikti.
    Gardaş ne zaman, nasıl, nerede? Kaza mı yaptIn? Bu aralar işin pik yaptığı zamanlar, foruma falan pek giremiyorum. Geçmiş olsun, umarım bi sıkıntı yoktur.
    Nazar var kesin sende, gel bir kaç nefesi kuvvetli hoca tanıyorum.
    tommygun, espresso ve DickName bunu beğendiler.

Motosikleti
    Aprilia Caponord 1200 add & Benelli Tnt 249 S
    üstad motorcu olarak tavsiyem, motora çıplak binin, hemde çırılçıplak. deneyin çok keyif alacaksınız.
    abyasar bunu beğendi.
    Helal Haram ver ALLAHIM,
    Menzilciler yer ALLAHIM...

ERROR88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750S
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ahaha

Tamam tamam en ustad sensin ya amma uzuldun

Benim saatlik ucretim kac para biliyon mu ;) ;)
    iscilik maliyetim cok yuksek..
    ben annlamam kurye sırketım var elemanların numarasını vereyım onlar la konus daha ıyı cevap alırsın

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:44 ----------

Arkadaşlar bir sürücünün hatasından ya da olumsuz deneyiminden bir şeyler öğrenip o hatayı tekrarlamamak çok iyidir. Bedava aldığımız bir derstir.

Burada, bu konu başlığında egolar ve kimin kamışı daha büyük gibi konulara girmek yersiz ve gereksizdir. Pazar sabahları saat 10:00'da videolarını dört gözle beklediğimiz Zafer Hoca'nın hidrolik değişimi, zincir kopması sonrası tamir ve değişim, manet değişimi gibi konularla fik fik kendisinin uğraşmadığına eminim. Ne yani Zafer Hoca tamir tamirat yapmıyor, yapamıyor diye dürrük mü? üstat değil mi?

Ağalar kimimiz tamirden anlar, kimimiz virajda kol bacak asfalta basar, kimimiz düzde korkmaz son hıza ulaşır, kimimiz arazide uçar kaçar, kimimiz az yaktırır, kimimiz de kısa bir zaman diliminde yorulmadan en uzun yolu tamamlar. Hepimiz beş parmak misaliyiz ama beşimiz de bir değiliz.

Bu nedenle bence hepimizin birbirimizden öğreneceği çok şey var.
    bılmedığine emınım adam bayaa zengın sebebı sadece bu ama anlattıklarımı sadece eskı motorcular anlar yenı nesılın pek de umrunda olduğu sorunlar değil bunlar her yerde cekıcı hızmetı var zaten bu adama 2002 yılında zıncıre ek yapıp tel ıle tekırdağ dan ıstanbula nasıl geldığımızı mı anlatayım şimdi

Forumdan Uzaklaştırıldı
    ben annlamam kurye sırketım var elemanların numarasını vereyım onlar la konus daha ıyı cevap alırsın

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:44 ----------

bılmedığine emınım adam bayaa zengın sebebı sadece bu ama anlattıklarımı sadece eskı motorcular anlar yenı nesılın pek de umrunda olduğu sorunlar değil bunlar her yerde cekıcı hızmetı var zaten bu adama 2002 yılında zıncıre ek yapıp tel ıle tekırdağ dan ıstanbula nasıl geldığımızı mı anlatayım şimdi

Vayyy helal olsun kendi isinin patronusun.cok iyimis.
    ERROR88 bunu beğendi.

Motosikleti
    cb250r

Motosikleti iyi kullanmak baska birsey, motosikleti tamir edebilmek baska birsey.

ozel bir garaj, alet edavat, yeteri kadar zaman ve servis manueli ile azicik yatkinligi ve hevesi olan herkes azcok usta olur. Hatta usta dedigimiz bircok insandan daha usta olur.

Psyduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400
    Alıntı panic adak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    üstad motorcu olarak tavsiyem, motora çıplak binin, hemde çırılçıplak. deneyin çok keyif alacaksınız.
    Sıcak havada yaverler seleye yapışır. Kazımak durumunda kalırız. Yapmayın.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gardaş ne zaman, nasıl, nerede? Kaza mı yaptIn? Bu aralar işin pik yaptığı zamanlar, foruma falan pek giremiyorum. Geçmiş olsun, umarım bi sıkıntı yoktur.
    Nazar var kesin sende, gel bir kaç nefesi kuvvetli hoca tanıyorum.
    Çok teşekkürler. 1 ay oldu, Edirne'de yapıştım yere, sol diz ve sağ el bileğimi zedeledim. Şu an iyiyim çok şükür, yeniden sürmeye başladım.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Aprilia Caponord 1200 add & Benelli Tnt 249 S
    Alıntı Psyduck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıcak havada yaverler seleye yapışır. Kazımak durumunda kalırız. Yapmayın.
    yok arada bir ayağa kalkıp havalandırıyoruz tenüşengleri. böyle püfür püfür.
    Helal Haram ver ALLAHIM,
    Menzilciler yer ALLAHIM...

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Üstad falan degilim hic olmadim , daha gidilecek cok yolum ögrenecek cok seyim var. Yapabildigim kadar yol yaptim , alabilecegim kadar egitim aldim , hoca oldum ama hala bir üst seviye icin hoca ve egitim ariyorum. Bu yol hic bitmeyecek. Bildigim tek sey motosiklette yüzde doksandokuz basarinin anlami külliyen basarisizliktir. 99 tane viraji siir gibi dönüp yüzüncüde cuvallarsaniz kimse size arkanizdan üstad falan demez. Dogru kaynaklardan dogru bilgiyi arayin. Bir kisinin güzel veya eglendirici anlatimi oldugu bilgili oldugu anlamina gelmez.

Önceliklerinizi gözden gecirin . Dogru fren yapabilmek hizli viraja girebilmek veya motoru yatirip dizini dirsegini yere sürtmekten önce gelmelidir.

Sevgilerimle

Önemli Not: Ha bir de siyasi görüsünüz cok önemlidir . Muhalif bir siyasi görüsünüz yok ise motorculugunuz bes para etmez

Sevgilerimle

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:57 ----------

Çok teşekkürler. 1 ay oldu, Edirne'de yapıştım yere, sol diz ve sağ el bileğimi zedeledim. Şu an iyiyim çok şükür, yeniden sürmeye başladım.
    Gecmis olsun dostum .

Sizlere birsey olursa satasacak kimse bulamam

Tekrar tekrar gecmis olsun , dünya görüsümüz ayni olmasada her ikimizde motorcuyuz , düsmek ne demek en az senin kadar iyi bilirim .

Allah tekrarindan korusun.

Sevgilerimle
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Okan Sinan Ocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstad falan degilim hic olmadim , daha gidilecek cok yolum ögrenecek cok seyim var. Yapabildigim kadar yol yaptim , alabilecegim kadar egitim aldim , hoca oldum ama hala bir üst seviye icin hoca ve egitim ariyorum. Bu yol hic bitmeyecek. Bildigim tek sey motosiklette yüzde doksandokuz basarinin anlami külliyen basarisizliktir. 99 tane viraji siir gibi dönüp yüzüncüde cuvallarsaniz kimse size arkanizdan üstad falan demez. Dogru kaynaklardan dogru bilgiyi arayin. Bir kisinin güzel veya eglendirici anlatimi oldugu bilgili oldugu anlamina gelmez.

Önceliklerinizi gözden gecirin . Dogru fren yapabilmek hizli viraja girebilmek veya motoru yatirip dizini dirsegini yere sürtmekten önce gelmelidir.

Sevgilerimle

Önemli Not: Ha bir de siyasi görüsünüz cok önemlidir . Muhalif bir siyasi görüsünüz yok ise motorculugunuz bes para etmez

Sevgilerimle

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:57 ----------

Gecmis olsun dostum .

Tekrar tekrar gecmis olsun , dünya görüsümüz ayni olmasada her ikimizde motorcuyuz , düsmek ne demek en az senin kadar iyi bilirim .

Sevgilerimle
    Teşekkür ederim değerli hocam iyi dileklerin için.

Muhalif siyasi görüş konusunda ise çeşitlilik her zaman iyidir. Benim doğrum bana doğrudur, sizin doğrunuz size doğrudur.

Sen yine de kırılma, darılma, gücenme ve motosiklete dair tecrübelerini anlat.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Okan Sinan Ocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sevgilerimle

Sevgilerimle

Gecmis olsun dostum .

Sevgilerimle
    "Ben trafikte gorunmezim,isteseler bile trafikte bana dokunamaxlar" diyen birinin ben ustad degilim demesini kabul etmem

Bu kadar alcakgonullu olmayin.

Yav okan, sen simdi 2023 yili agustos ayinda hala muhalif olmadin mi ?
    Ullkenin her bakimdan cokertilmesi, emirlik gibi yonetilmesi falan senin umrunda mi ?
    Gerci 1 euro 50 olacak diyolar,hosuna bile gidiyor olmali..koftehor seni ;)

Sevgilerimle

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)