Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

250 cc motor almak için 125cc lik motor kaç km tecrübe etmeliyim?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Hero Dash 125
    hero dash 125 te 1000km tecrübem oldu. 1 yıl içerisinde honda forza 250, kymco downtown 250, sym joymax z+, yada honda cb250r aklımda var.

Kymco yada sym alırsam taksit seçeneği var diye, yoksa şimdilik forza250 düşünüyorum.

125lik motoru ne kadar kullanmalıyım yeni motora geçmeden önce?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bu işin fiks bir rakamı yok. Düz ve boş bir yolda 100 binlerce km sürseniz de becerileriniz aman aman gelişmeyecektir. İmkan yaratabiliyorsanız bu sene güzel bir eğitim alın, ardından yağmurda sürün, karanlıkta sürün, rüzgarda sürün, virajlı yollarda sürün, uzun yolda sürün, kısa yolda sürün. Bol bol sürün.
    Rockstar91, arican ve vFurky bunu beğendiler.

Motosikleti
    Hero Dash 125
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işin fiks bir rakamı yok. Düz ve boş bir yolda 100 binlerce km sürseniz de becerileriniz aman aman gelişmeyecektir. İmkan yaratabiliyorsanız bu sene güzel bir eğitim alın, ardından yağmurda sürün, karanlıkta sürün, rüzgarda sürün, virajlı yollarda sürün, uzun yolda sürün, kısa yolda sürün. Bol bol sürün.
    teşekkürler abi, bol yağmrda sürmedim ama diğer hepsini denedim. Özgüvenim de arttı baya, ekipman kullanmaya da devam, tek eksiğim pantolon kaldı, kulaklık ve botu da hallettik
    sizce forza250 yi sürmek mi daha zevkli olur cb250 r mı? forzanın sele altı geniş olması, arkaya çanta olması ve ön camın elektrikli ayarlanabilir olması cezbediyor. naked motora arka çanta takınca kurye motoru gibi geliyor bana.

hero dash da öyle, o yüzden çanta taktırmadım, ama forzada kurye motoru tipi yok

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Rockstar91 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler abi, bol yağmrda sürmedim ama diğer hepsini denedim. Özgüvenim de arttı baya, ekipman kullanmaya da devam, tek eksiğim pantolon kaldı, kulaklık ve botu da hallettik
    sizce forza250 yi sürmek mi daha zevkli olur cb250 r mı? forzanın sele altı geniş olması, arkaya çanta olması ve ön camın elektrikli ayarlanabilir olması cezbediyor. naked motora arka çanta takınca kurye motoru gibi geliyor bana.

hero dash da öyle, o yüzden çanta taktırmadım, ama forzada kurye motoru tipi yok
    Ben vitesli motosiklet sürmeyi sevdiğimden Cb 250R'ı tercih ederim.

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    İlk motosikletim Ybr 125 Esd idi. 5000 km kullandım ardından Inazuma 250 F aldım. Bence başlangıç için 250 cc de tercih edilse olurmuş. 250 cc ye geçince hissettiğim en büyük fark Inazuma nın ağırlığı olmuştu. Yani 125 ya da 250 olmasından ziyade farklı sürüş koşullarında kullanım tecrübesini artırmak daha önemli.Önemli bir diğer konu ise ben bu işi öğrendim havasına asla girilmemesi. Ben bu işi biliyorum diyen bir sıkıntı yaşıyor maalesef. Her zaman öğrenilecek yeni tecrübeler vardır.

Motosikleti
    falcon flash 100
    İlk şart kaç CC olursa olsun sağ eline hakim olmak.

İkinci şart sıfır risk almak.
    momentS bunu beğendi.

Motosikleti
    CF Moto CL-X 250 / TVS Jupiter 125
    Başlangıç için 125cc yada 250cc kullanım amacına ve bütçeye kalmış bir olay. 2000km 125cc kullandım satıp 250cc ye geçtim,keşke vaktinde bütçe olsaydı da direkt 200-250cc alsaydım satış-alış işlemleri vs uğraşmazdım.Kendime güveniyorum havasına kapılıp insanlarla inatlaşırsan saçma sapan riskler alırsan 50cc motorla bile ciddi kazalara karışabilirsin.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon

Süreceğin motorun türünü senin ihtiyaçların belirler. Örneğin vitesli motosiklet sevilir .Ama scooterlar ile daha kolay daha konforlu seyahat edilebilir.

Forza ile trendyolda çalışan kurye gördüm ben ama

jonvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha Xmax 400 ABS
    Otomatik vites çok konforlu olur. Kullanım daha rahattır. Hem motosiklet hem de otomobil için bu dediğim geçerli. Motosiklette manuel vitesli olanda arka fren ayak ile ön fren ise manuel olması çok çok daha iyi bir hakimiyet ister. Özellikle ani frenleme durumunda hıza göre arka ve ön fren oranlarını değişen baskı ile kullanmak epey tecrübeden sonra kazanılabilir. Ön arka organizasyonunu ayarlamak otomatik viteste her ikisi de el ile olduğundan daha kolay öğrenilir. Ama manuel diğer taraftan ise ayrı bir keyiftir. Yine manuel motosikletlerde ayak pegleri daha geride ve aşağıda olduğu için oturma pozisyonu daha ergonomik olurken, scooterlerde ise oturma pozisyonu biraz daha rahatsız olup, daha kolay sırt ve bel ağrısına sebep olabilir.
    Herkes kendi kullanım amacına uygun motosikleti biraz kullanım sonrası daha iyi anlar. Keyif mi, yol mu, kısa mesafe mi? Bu sorular motosiklet seçimini değerlendirirken akılda tutulsa iyi olur.

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy xi
    250'ye geçilecek diye de bir şart yok. Ben yıllardır -125cc kullanıyorum. Kendime ait üçüncü motorum. Gönül isterse geçin tabii ama buna mecbur değilsiniz.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    250cc zaten başlangıç motorudur zaten motor sürüyorsun ne zaman istersen geçersin.saydıklarından alışıcağın en büyük handikap ağırlıkları olucak büyük cc ağırlıklara sahip genelde maxiscooterlar.bir xmax 250 ile benim mt09 çok yakın ağırlıklara sahiptir.vitesliye geçiceksen başka bir dünyaya alışıcaksın.bende ilk motorum scooter idi hiç kullanmamıştım vitesli.ve hiç kullanmadan yine ns200 pulsar almıştım 0km.bayiden ben çıkartmadım arkadaş çıkarttı o kadar bilmiyordum

ERROR88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750S
    direk 250 ıle baslayabılırsınız korkarım dersen 5000 km yeterlı de fazla bıle trafık bılgın yeterlı ıse aralarında afakı bır fark yok serılık son surat olarak 400 600 vs dersen işler değişir

Motosikleti
    250r

NŞAda özgüven iyidir. Ama motosiklet sürerken fazla özgüven rehavete, rehavette kazaya yol açabilir. O yüzden, bence, motosiklet kullanırken fazla özgüvenli olmamak gerek.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)