Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Hayatımda Gördüğüm En Saçma Fren Videosu ?!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı RuzgarAşkı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Limit noktası takibi uygun şekilde yapılırsa, viraj orta çizgisinin solunda konumlanarak daha emniyetli bir sürüş yapılır . Viraj orta çizgisinin sağında konumlanmak başımızı belaya sokabilir.
    Bu konuda artık yazmıyorum , arkamdan gelip nasıl oluyor görmeniz lazım , eeeeuuuee tabi gelebilirseniz :D
    _recoo, espresso ve freasy bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu kadar kasmaya gerek yok adamlar zaten göstermiş 1.40
    O motorun yatmamasının en başlıca sebebi hem abs hem de motor çok yatık değil

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuda artık yazmıyorum , arkamdan gelip nasıl oluyor görmeniz lazım , eeeeuuuee tabi gelebilirseniz :D
    O geziye gelemedim, hele bi motorum servisten çıksın ilk çıkacağımız köfte gezisinde görmek isterim. Uçmakdere virajlarında arkandan bakayım nasıl gidiyormuşsun, merak etme gözlerim uzaktan iyi görür.
    freasy bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O geziye gelemedim, hele bi motorum servisten çıksın ilk çıkacağımız köfte gezisinde görmek isterim. Uçmakdere virajlarında arkandan bakayım nasıl gidiyormuşsun, merak etme gözlerim uzaktan iyi görür.
    Espresso ben seni yolcu olarak alacaktım o gezide bizzat yaşayacaktın arkadaşlar viraja çok farklı bir çizgiden girdiğimi düşündüler galiba , herkes gibi bende mümkün olan en geniş çemberi çizmeye çalışıyorum ama çok hızlıysanız virajın devamını yarım saniye erken görmek bence bir avantaj değil , daha sakin süren veya acemi bir sürücünün heyecanlanmaması için avantajlı olabilir , benim için önemli olan emniyetli bir şekilde frenleme yapabileceğim hatta bir vites küçültebileceğim mesafenin olması..
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Espresso ben seni yolcu olarak alacaktım o gezide bizzat yaşayacaktın arkadaşlar viraja çok farklı bir çizgiden girdiğimi düşündüler galiba , herkes gibi bende mümkün olan en geniş çemberi çizmeye çalışıyorum ama çok hızlıysanız virajın devamını yarım saniye erken görmek bence bir avantaj değil , daha sakin süren veya acemi bir sürücünün heyecanlanmaması için avantajlı olabilir , benim için önemli olan emniyetli bir şekilde frenleme yapabileceğim hatta bir vites küçültebileceğim mesafenin olması..
    O gün motorum olsa da gelemezdim, hastanede işim vardı. Zaten artçı olarak motora binmeyi sevmiyorum, benim sevdiğim sürüş kendi sürdüğümm sürüş.

ahe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı 1996furkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende instagram da gördüm yorumlara baktım kendi fikrini o kadar ilahlaştırmış bir arkadaş ki yorumlarda hır gür vardı hep benim kafa kaldırmıyor artık baktım geçtim öyle arada AEA ya ufak bir salladığını da görmüştüm. Kime sorsak en iyi sürücü o en iyi bilen o egolarımızı yenemedik henüz. Benim gözümde de ölüm freni videosu yapan troll bir dayı vardı aynısıdır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:18 ----------

İnsanlara güzelce nedenler tedbirler konumlanmaları anlatmak varken hooooyt kim diyormuş lan virajda fren yapılmaz siz motorcu musunuz havasında takılırsan ben şahsen saygı duymam iplemem de
    AEA salladığı konusunda bir bilgim yok ama yapmışsa çok ayıp... Ancak ben bu arkadaşın kontra nasıl yapılır videosunu izledim(!izlemeyin)...
    Kendisi çok fazla ofansif ve eğitmenlerde neymiş ya boş beleş insanlar havasında takılıyor biraz. 2014 Model MT07'si ile.
    Belki tecrübesi olan birisi bu video ve videoları izleyip gülüp geçebilir ama yeni başlayan şevkli bir arkadaş videoyu izleyip denediği zaman düşme ihtimali yüksek. "İşte bakın fren yapıyorum ve düşmüyorum ve açımda kaybolmuyor" diyerek kendisini virajın dışında bulduğunun bile farkında değil.. Üzerine diyecek çok fazla şey var ama sanırım gerek yok

"Fren yapmak seni karşı şeride götürmez target fix yaşadığın için karşı şeride gidersin. Viraj dar ya da kapalıysa yani kör bir dönüşse zaten trail brake ile girmek zorundasın o viraja ki olası bir sorunda şeridinden gelen araba gibi yola çıkmjş hayvan gibi ya da ölü hayvan gibi ya da yağ dökülmesi yerlerde çakıllar topraklar olması gibi bir şeyi gördüğün anda hali hazırda fren yapıyor olduğun için teknik olarak daha rahat tepki verebilesin. Kör her dönüşe trail breakingle girmek şart öbür türlü ölümle zar atıyorsun demektir. Ayrıca bahsettiğiniz dar yolda u dönüşü yapan bir araba hele bir de kör dönüşte frenden önce kaçış manevrası yapacak kadar zamanınız olmayabilir. Ayrıca ne kadar düşük hız o kadar fazla kaçış manevrası oldığunu da düşününce olabildiğince hızını düşürüp manevra yapıyor olmak, eğer manevra yapması zor bir hızda gidiyorsan tabii daha mantıklı olur."
    Videonun altına böyle bir şey yazmış....

şöyle bir videosu daha varmış

https://www.youtube.com/watch?v=uNeC9Hq0UZA

1996furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF MOTO 250CLX
    Alıntı ahe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    AEA salladığı konusunda bir bilgim yok ama yapmışsa çok ayıp... Ancak ben bu arkadaşın kontra nasıl yapılır videosunu izledim(!izlemeyin)...
    Kendisi çok fazla ofansif ve eğitmenlerde neymiş ya boş beleş insanlar havasında takılıyor biraz. 2014 Model MT07'si ile.
    Belki tecrübesi olan birisi bu video ve videoları izleyip gülüp geçebilir ama yeni başlayan şevkli bir arkadaş videoyu izleyip denediği zaman düşme ihtimali yüksek. "İşte bakın fren yapıyorum ve düşmüyorum ve açımda kaybolmuyor" diyerek kendisini virajın dışında bulduğunun bile farkında değil.. Üzerine diyecek çok fazla şey var ama sanırım gerek yok

Videonun altına böyle bir şey yazmış....

şöyle bir videosu daha varmış

https://www.youtube.com/watch?v=uNeC9Hq0UZA
    Yanlış olmasın biri arkadaşa AEA bugüne kadar yanlış anlattı doğrusu sen misin demiş oda aea yı severim ama ilahlaştırmayın demişte abi tavır hoş değil tutunamaz postlarının altında ki yorumların %70 i felan arkadaşları zaten geri kalanda tepkiler felan
    ahe bunu beğendi.

araltı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    viraj çizgisinden bi koyuyorum iç dış sonra kontra içler dışlar derken araya trail brake'ide koyup target fixle çıkıyorum gidonu da külah gibi tutuyorum...

sonra upsiddown yarlarını yapıp geri dönüyorum.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    arkadaşlar viraja çok farklı bir çizgiden girdiğimi düşündüler galiba..
    Ben anlamam. En içeri giriyorum ağaçlara kafa attıktan sonra 2 vites küçültüyorum ön teker dışta arka teker içte dönüyorum dedin.

-

Evet arkadaşın diğer iletilen yorumları da tahmin ettiğim gibi görünüyor.
    Virajda fren yaptığın için dışarı daşarsın, target fixation'dan ötürü değil.
    Trail braking sokakta belirli viraj türlerinde güvenliği de artırabilecek bir giriş şekli ama "böyle girmek zorudasın" gibi bir şey yok. Trail brake yapılmıyorsa ölümle zar atmak falan..... :D

ahe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı 1996furkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış olmasın biri arkadaşa AEA bugüne kadar yanlış anlattı doğrusu sen misin demiş oda aea yı severim ama ilahlaştırmayın demişte abi tavır hoş değil tutunamaz postlarının altında ki yorumların %70 i felan arkadaşları zaten geri kalanda tepkiler felan
    Sevmeyebilirsin ama tavır hoş değil. Zaten yaptığı videolardan da belli.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:39 ----------

Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben anlamam. En içeri giriyorum ağaçlara kafa attıktan sonra 2 vites küçültüyorum ön teker dışta arka teker içte dönüyorum dedin.

-

Evet arkadaşın diğer iletilen yorumları da tahmin ettiğim gibi görünüyor.
    Virajda fren yaptığın için dışarı daşarsın, target fixation'dan ötürü değil.
    Trail braking sokakta belirli viraj türlerinde güvenliği de artırabilecek bir giriş şekli ama "böyle girmek zorudasın" gibi bir şey yok. Trail brake yapılmıyorsa ölümle zar atmak falan..... :D
    İyi ki bir Trail brake öğrenmiş.

Videonun altına bu konunun linkini atıp kendisini davet ettim. Cidden neler düşünüyor bu konu hakkında çok merak ediyorum ve konu üzerinde tartışmak istiyorum. Eğer kendisi gelirse çok güzel olur.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Ben viraja geldiğimde bu yaştan sonra böyle karışık şeylerle uğraşamam deyip geri dönüyorum.
    ahe, espresso ve killingroad bunu beğendiler.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Bu konuda kanıtlanmış çok fazla deney var ancak işin gerçeği herkes kendini rahat bıraksa, manipüle olmadan yola odaklanarak gitse zaten bir sorun olmayacak.

Kaldı ki her motosikletin "fren sıkma" gücü de aynı değil. Kimine çok sert basman gerekir kimine ise hafifçe dokunmak yeterlidir ve bir bakmışsın ön amortisör secde etmiş, ağırlık dengen bozulmuş vs.

Bu sebeple aynı hız, aynı viraj dahi olsa, sırf bu yüzden bile "freni zımba gibi" olan motosiklet için bu deneyim riskli olur diye düşünüyorum.

Bir de işin motosiklet cinsi, ağırlık merkezi noktası gibi detayları da var ve kimi de viraj dönerken, motosikletin yattığı yerin tersine yatar mesela ...

Deneyin ve size göre en iyi olan sonucu siz bulun; yani bunun "tek tip" bir yöntemi yok ancak "zımba gibi" fren de viraj dönerken yapılmaz bence ha motosikleti düzleştirip yaparsınız ayrı konu.
    espresso bunu beğendi.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ne kullanıyor merak ettim. Yorumlara verdiği cevaplara bakılırsa adam ciddi. Bütün dünyanın bildiği şeydir; Viraja girmeden önce hızınızı ayarlayın. Ne frene, ne de gaza işiniz düşmesin. Güvenli sürüşün en temel kuralını neden yalanlamaya çalışır ki bir insan?

_recoo, espresso ve ahe bunu beğendiler.

_recoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne kullanıyor merak ettim. Yorumlara verdiği cevaplara bakılırsa adam ciddi. Bütün dünyanın bildiği şeydir; Viraja girmeden önce hızınızı ayarlayın. Ne frene, ne de gaza işiniz düşmesin. Güvenli sürüşün en temel kuralını neden yalanlamaya çalışır ki bir insan?

http://galeri7.uludagsozluk.com/273/...sin_499931.jpg
    yaptım oldu cahilliği koyuyorum bunun ismini, yıllardır anlatılan yazılıp çizileni boşverip aha ben yapabiliyosam doğrusu budur demek cahillikten başka bir şey değil. yapabiliyom da neden acaba neyi farklı yapıyorum diye bi sorgular insan.
    ahe bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ülkemizde biz daha düz yolda frenlemeyi beceremiyoruz. Bunca yıl yazılan çizilenlerden sonra bile hala "ön fren mi kullanılır arka fren mi?" diye konular açılıyor. Bence "virajda fren yapılmaz" cümlesinin beyinlerimize kodlanması bizim insanımız için daha hayırlı.
    ahe, DickName, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adam tail breaking den falan bahsediyor. Sanki karşısındakiler yarış pilotları. Kendisi de yarış pilotu eğitmeni. Bizim derdimiz trafikte güvenli araç kullanmak. Bu nedenle bizim için önemli olan virajdan önce hızımızı ayarlamak. Viraj içinde fren yapmamak. Bir sürpriz ile karşılaştık. Ve frenledik. Bu kişinin iddia ettiğinin aksine motosiklet viraj çizgisinin dışına doğru gidecektir.

Motosikleti
    .....Bu nedenle bizim için önemli olan virajdan önce hızımızı ayarlamak. Viraj içinde fren yapmamak. Bir sürpriz ile karşılaştık. Ve frenledik. Bu kişinin iddia ettiğinin aksine motosiklet viraj çizgisinin dışına doğru gidecektir.

Benim yukarılarda tarif etmeye çalıştığım fren tekniği ile bu mesajın ilintili , diyelim ki insan gibi sürmüyoruz ve viraja hızlı girdik , grup sürüşünde gaza geldik tapagaz gidiyoruz vs vs..işte böyle bir durumda motoru anlık kaldırıp anlık fren , bırak freni yatır çizgiye devam edilir , bunu biraz daha fazla yapabilmek içinde konumlama bir tık virajın ortasına yahut içine yakın olmalı , ama viraja girmeden önce yavaşlamıssak böyle bir şeye ihtiyaç yok , zaten videodaki vatandaşta çok yavaş sürüp sakince frenlediği için virajın dışına savrulmuyor..
    espresso bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ülkemizde biz daha düz yolda frenlemeyi beceremiyoruz. Bunca yıl yazılan çizilenlerden sonra bile hala "ön fren mi kullanılır arka fren mi?" diye konular açılıyor. Bence "virajda fren yapılmaz" cümlesinin beyinlerimize kodlanması bizim insanımız için daha hayırlı.
    Frenlemeyi bırak, bir süre önce üstelik bu forumda "fren disklerini yağladığı için" akıl isteyen birisi vardı.
    espresso ve tommygun bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660

http://galeri7.uludagsozluk.com/273/...sin_499931.jpg
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya valla katılamayacağım.
    Bizim millete doğrusunu öğretmeyelim onlar için tehlikeli olur düşüncesi bence çok daha tehlikeli. Hala bunca insan fren yapmayı bilmiyiorsa, aman orada onu yapma etme diye korkutularak ve eğitim verilmeden ehliyet verildiği için. Hatta bu videonun prim yapmasını ve buradaki yarım yamalak yanlış anlatılanlar yüzünden virajda salak salak şeyler yapıp kaza yapanlar olursa, onları da bu çocuğa değil eğitim sistemi ve sakınıcı hoca ekolüne yazarım kimse kusura bakmasın =))

Evet viraja girmeden önce hızını ayarlamalısın, bu bir güvenli sürüş tekniği.
    Ancak birincisi, dünya her zaman bizim planladığımız gibi toz pembe dönmüyor, acil durum denen bir şey var. Virajın içindeyken nasıl fren yapacağını bilmemek çok tehlikeli bir şey, ayı çıktı taş düştü tersten araba geldi onlarca sebep yazılabilir. "Motorcu dediğin bunların hepsini ön görecek ona göre gidecek" lafı bizim kılları ağarmış dedelerin uyrdurduğu, gerçeklikten kopuk beylik bir laf.
    Viraja gelmeden önce tüm hız değişimlerini tamamlamalısın, cepte.
    Ama "virajda fren yapmam gerekirse nasıl yapmalıyım" sorusunun cevabı "virajda fren yapılmaz" değil. Bu yurdum klasiği aslında bir bok bilmeyen ama bir şekilde eğitmen sıfatı edinmiş insanların kendi eksikliklerini kapatmak için uydurması, bir kısmının da bu "motosiklet sürmek bir felsefedir" falan diyerek gaza gelip ulvi bir gizem yaratma sevdasından.
    Virajda babalar gibi fren yapılır.
    Ve eğer bunu gerçek eğitmenler, gerçek sürüş okulları, aklı başında insanlar anlatmazsa, bunun sadece bir yarış tekniği olduğunu düşünürseniz, o zaman şu an konuştuğumuz videolara kalır insanlar.

Bir de işin itiraf etmek istemediğimiz tarafı var. sjw'liği, politik doğruculuğu çok yanlış anladık biz. toplumda x kişisi böyle sürmüyor olabilir, böyle sürenleri gerizekalı olarak nitelendiriyor olabilir, ama bu performans sürüşü yapan, gazlayan, yardıran insanların varlığını yok etmiyor. Her performans sürüşü yapan da çevreyi hiç kimseyi düşünmeyen ruh hastası manyak bir birey olmak zorunda değil. Durum buyken freni viraja taşımayı bilmek bir çok kaza tehlikesine karşı daha güvenli bir konumda olmayı sağlıyor.
    Şu gerçeği de değiştiremeyiz ki,

X sürücüsü girişten orta apeks'e sabit 70kmh ile geldiyse
    Y sürücüsü girişten orta apeks'e 90'dan 70'e düşerek geldiyse;

apeks noktasında görecekleri bir tehlikeye karşı y sürücüsü daha avantajlı durumda.

bu altımızdaki taşıtı daha kapasiteli kullanmak için başvurulabilecek ve öğrenilmesinde de faydadan başka bir şey olmayan bir teknik.
    Yoksa bir genç trail braking öğrendi diye gerizekalı hareketler yapıp kendisine ve çevreye zarar verecekse; ona bunu öğretmeseniz de aynı zararı verir.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bir Cyan klasiği olarak ne zaman virajda fren konusu açılsa bıraktığım mesajı bırakayım:

http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post4579571
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)