Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Hayatımda Gördüğüm En Saçma Fren Videosu ?!

Motovento
    REKLAM ALANI
    ahe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    https://www.youtube.com/watch?v=G8pQGVQwGEU

Normalde forumda pek aktif takılmam tanıyanlar bilir ama bugün sabahın bu saatlerinde böyle bir video gördüm, arkadaş forumdan mı bilmiyorum ama biraz komik bir video olmuş. Şaka amaçlı çekildiğini düşünüyorum.
    AzÇok bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    _recoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    Alıntı ahe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.youtube.com/watch?v=G8pQGVQwGEU

Normalde forumda pek aktif takılmam tanıyanlar bilir ama bugün sabahın bu saatlerinde böyle bir video gördüm, arkadaş forumdan mı bilmiyorum ama biraz komik bir video olmuş. Şaka amaçlı çekildiğini düşünüyorum.
    bilen bilir, bilmeyen kendi bilir
    ahe ve dundanbiri bunu beğendiler.

Alıntı _recoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bilen bilir, bilmeyen kendi bilir
    Kankam selamlar olsun
    _recoo bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Adam virajda fren yapmıyorki fren manetine dokunuyor çıkışı görünen virajlarda gayet rahat fren yapmış , daha keskin bir virajda panik halde zıbam diye frene asılmamak lazım , ne Abs nede temiz asfalt kurtarmayabilir , tamamen o günkü sevaplarımızla şekillenen bir netice yaşayabiliriz :D
    dundanbiri bunu beğendi.

Viraja frenle girilip kademeli salınabilir.
    Trail breaking ;
    https://youtu.be/g1fz7gO4jWs

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Yorum yazdim adam sığ dusunuyorsun yazmis. Yaptigi sey tamamen sacmasapan yanlis bir hareket. Cogu insanda bunu gorup belki ölecek belki sakat kalacak. Denemeyin. Yapmayında.
    ahe bunu beğendi.

Alıntı vycmajoris adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yorum yazdim adam sığ dusunuyorsun yazmis. Yaptigi sey tamamen sacmasapan yanlis bir hareket. Cogu insanda bunu gorup belki ölecek belki sakat kalacak. Denemeyin. Yapmayında.
    Aynı şekilde düşünüyorum. Birde kontra tekniği videosu var onu izlemen lazım tam evlere şenlik. Arkadaş bilmediği şeyi bildiğini zannediyor. En tehlikeli grup....

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:45 ----------

Alıntı Wuamell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Viraja frenle girilip kademeli salınabilir.
    Trail breaking ;
    https://youtu.be/g1fz7gO4jWs
    Hocam problem virajda fren kullanmak değil ki. Bu şekilde kullanılması ve bu şekilde gösterilip video çekilmesi. Tabiki teknikleri var kullanım şekilleri var ama bu şekilde değil.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Denyo dışa açıldığının farkında dahi değil. 100'den 80'e inmeyi fren yapmak zannediyor

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    izleyemem şimdi 21dk ne demiş? :D
    başlığa bakınca virajda fren yapılabileceğini söylüyor gibi. e doğru yapılabilir? saçmaysa 21dkmı harcatmayın söyleyin işte :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:09 ----------

5dk kadar izleyebildim.

temelde çok doğru bir şey anlatılıyor. türkiyede motosiklet sürücülerinin %80'i virajda fren yapılmaz sanıyor, yapamıyor, yapmıyor.
    Ama bu arkadaş biraz, böyle.. agresif değişik bir karakter gibi sanırım, bunu doğru şekilde anlatamıyor. Dışarı açılmak zorunda kaldığı yerler ve frenler var, bunları söylemiyor. Sonra ABS bile devreye girmedi diyor, bu da yaptığı frenle ilgili önemli bir detayı içermesi gereken bir nokta. Bunu öyle söyleyip geçiyor.
    Bak dışarı açılmıyorum dediği yerlerde küçük bir virajda fazla yatırıp o sırad amotoru artık virajın içine yönlendirirken freni yapıyor. Yani niyeti kötü değildir içgüdüsel olarak böyel yapıyordur ama bu yanıltıcı oluyor. Virajda motorun konumu/açısı, o anki ağırlık dengesi ve manete uygulanan basınç; (motosikletin şasisi ve amortisörleri ve lastiği ile birlikte) ne kadar dışarı açıllma olacağını belirler.

Virajda fren korkusu çok büyük bir sorundur. Bu arkadaşı izleyerek değil, ama çok güvenli bir yolda, asfaltın iyi olduğu bir yerde, kesinlikle mesafeli şekilde arkanızda bir motorcu/arabalı arkadaşınız varken virajda ön frenin hissini anlamalısınız. Belirli belirsiz dokunuşlarla başlayıp yavaş yavaş basmaya başlayarak başınıza bir iş alamazsınız korkmayın. Bu çokça insanda eksik olan ve çok hayat kurtarabilecek bir yetkinlik.

Videonun kalanını izlemeyeceğim sanırım, sonraki dakikalarda düzgünce anlattıysa hakkını yediysem de affola

hoş MT-07'nin frenlerinin öyle pek iyi olmadığını söylemek için "bu motorda kaç kişi öldü bilyonuz demi" demesinden pek hakkını yediğimi de sanmıyorum ama.

Motosikleti
    Yukarıda keskin virajda sert fren yaparsak düşebiliriz yazdım ama esasen keskin virajlarda da hem ön hem arka ile sert frenleme yapılabilir , yapmamız gereken tek şey motoru anlık kaldırıp anlık sert fren yapıp şeritten çıkmadan freni bırakıp tekrar yatırmak , bazı eğitmenler virajın tamamını görecek şekilde konumlanmayı tavsiye etsede ben konumumu virajın içine yakın tutmayı yeğliyorum , bu sayede virajın içinde motoru kaldırıp fren yapabileceğimiz bir kaç saniyemiz daha oluyor , ama dediğim gibi bazı eğitmenler virajı görüp paniklemeden hafifçe frenlemek için konumlamayı orta çizgiye yakın tavsiye eder , iki konumuda birçok defa denedim , yavaş sürüşlerde eğitmenlerin tavsiyesi bana uygun gelsede tempolu sürüşlerde pek uygun gelmedi , eleştriye açığım ;)
    AzÇok ve espresso bunu beğendiler.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Videoyu izledikten sonra bir motosiklet forumu için değerli bir konu açılmış olduğu fikrine vardım. @ahe arkadaşımıza teşekkür ederim. Keşke hep böyle faydalı konular açılsa. Hepimiz faydalansak.

Videoyu çeken vlogger spekülasyon yaparak izleyici kasmaya çalışıyor izlenimi edindim. Otobanlarda bulunan yonca şeklinde kavşaklardan birinde çekim yapsaydı ciddi ciddi yanlış bilgilere kanıt aradığını düşünebilirdim. Aslında böyle bir deneme yapsaydı hayatımızda gördüğümüz en saçma kaza videosu çekerek izleme rekoru kırar, muradına ererdi Az veya çok her yaptığı frende içeriye doğru yönelerek motorun açılmasını engellemeye çalışması işin aslından haberdar olduğu izlenimini veriyor. Bunu otobanlardaki yonca kavşaklarda yapsaydı motoru yatırması gerekecek ve tekerler yola tutunmayı kaybedecekti. Yada motor dikleşerek virajın dışına gidecekti.

Yanlış bilgileri video çekip yaymaya çalışırken, izleyici kasmaya çalışırken bu yanlış bilgilerin insan canına mal olabileceğini düşünmemek... Vloggerlerin çektiği hız videolarının etkisi ile gencecik çocukların 100cc. 125cc. motorlarıyla adeta Hayabusa sürüyormuşçasına neler yaptığını görmüyorsanız küçük yerleşim yerlerine ve nispeten gelir seviyesinin düşük olduğu semtlere gidiniz. Bu dünyanın sonunu ne getirir diye sorarsanız size tek bir cevap veririm. İnsan egosu...
    ahe ve iptaluyelik02 bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yukarıda keskin virajda sert fren yaparsak düşebiliriz yazdım ama esasen keskin virajlarda da hem ön hem arka ile sert frenleme yapılabilir , yapmamız gereken tek şey motoru anlık kaldırıp anlık sert fren yapıp şeritten çıkmadan freni bırakıp tekrar yatırmak , bazı eğitmenler virajın tamamını görecek şekilde konumlanmayı tavsiye etsede ben konumumu virajın içine yakın tutmayı yeğliyorum , bu sayede virajın içinde motoru kaldırıp fren yapabileceğimiz bir kaç saniyemiz daha oluyor , ama dediğim gibi bazı eğitmenler virajı görüp paniklemeden hafifçe frenlemek için konumlamayı orta çizgiye yakın tavsiye eder , iki konumuda birçok defa denedim , yavaş sürüşlerde eğitmenlerin tavsiyesi bana uygun gelsede tempolu sürüşlerde pek uygun gelmedi , eleştriye açığım ;)
    Hele bir de tempolu sürüşlerde içeride nasıl daha güvende oluyorsun? Göremiyorsun ki ne olacağını? Fren yapmama gereksinim oluşturacak olayı çok daha geç görüyorsun içeride kalınca, ve hele bir de daha orta apeks falan gelmeden motoru dikleştirmen gerekirse zaten dışarı mancınık gibi gitmeye başlıyor motor.
    Günlük hayatta çıkabildiğimiz seviyelerde yattıkken de fren uygulamak mümkün, biraz kaldır düzken bas sonra dönersin şeklinde anlattığın yöntem de uygulanabilir ama son paragrafının aksine bunu yavaşken yapmak bir işe yarayabilir zira performanslı gidiliyorsa viraj ortasında motoru kaldırmak çok tehlikeli bir şey. Ben kesinlikle artık dıştan dönebilecek hızla gelmediysem ki öyle bir eşşeklik de yapmamak lazım, dış-dış-iç çizgiyle dönüyorum (giriş-orta-çıkış) çıkışta içe geliyorum bazen.
    AzÇok bunu beğendi.

"Eleştiriye açığım" ifadesi "bu konuda yanlış yaptığımı biliyorum" anlamında sanki

Motosikleti
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hele bir de tempolu sürüşlerde içeride nasıl daha güvende oluyorsun? Göremiyorsun ki ne olacağını? Fren yapmama gereksinim oluşturacak olayı çok daha geç görüyorsun içeride kalınca, ve hele bir de daha orta apeks falan gelmeden motoru dikleştirmen gerekirse zaten dışarı mancınık gibi gitmeye başlıyor motor.
    Günlük hayatta çıkabildiğimiz seviyelerde yattıkken de fren uygulamak mümkün, biraz kaldır düzken bas sonra dönersin şeklinde anlattığın yöntem de uygulanabilir ama son paragrafının aksine bunu yavaşken yapmak bir işe yarayabilir zira performanslı gidiliyorsa viraj ortasında motoru kaldırmak çok tehlikeli bir şey. Ben kesinlikle artık dıştan dönebilecek hızla gelmediysem ki öyle bir eşşeklik de yapmamak lazım, dış-dış-iç çizgiyle dönüyorum (giriş-orta-çıkış) çıkışta içe geliyorum bazen.
    Bunu aslında yazmak istemiyordum yani ben yazıyla anlatamayacağımı biliyordum kalemi güçlü biri belki daha iyi aktarabilir , sürüş esnasında izleyerek çok net anlaşılabilir ve özellikle keskin virajlı yollarda yüksek tempolu sürenlerin tercih edeceği bir teknik olacaktır..

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bunu aslında yazmak istemiyordum yani ben yazıyla anlatamayacağımı biliyordum kalemi güçlü biri belki daha iyi aktarabilir , sürüş esnasında izleyerek çok net anlaşılabilir ve özellikle keskin virajlı yollarda yüksek tempolu sürenlerin tercih edeceği bir teknik olacaktır..
    Bence de bir iletişim/yazı dili sıkıntısı yaşıyoruz gibi yoksa tempolü sürüşte viraja içten gir demişsin gibi anladım ben.
    En dıştan gidildiği zaman frenajda (motoru kaldırmasak da) bir miktar dışarı yönlenme olması çok muhtemel, buna göre güvenlik balonunu bırakacak kadar biraz daha içeriden girmek ok.

Üstteki mesajın sonunda yanlış yazmışım, süre geçti düzeltemiyorum da.
    Dıştan "dönemeyecek" hıza gelmediysem demek istedim. Yani bazen elin ayarı kaçıyor ya da yol yanlış okunuyor, öyle bir geliyorsun ki virajı dış-iç-dış dönmek biraz mecburiyet haline geliyor.
    senin fikrinin ne önemi var vasat herif

Motosikleti
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Eleştiriye açığım" ifadesi "bu konuda yanlış yaptığımı biliyorum" anlamında sanki
    Yılda 30.000 km civarı uzun yolum var , yanlış bir şey yapıyor olsam çekirge bu kadar senedir zıplayamazdı

Yılda 30.000 km civarı uzun yolum var , yanlış bir şey yapıyor olsam çekirge bu kadar senedir zıplayamazdı
    Tecrübenize saygılıyım. Foruma ciddi katkılarınız olduğunu düşünüyorum. Yanlış anlamadıysam performanslı sürüşlerde viraj çizgisini içten başlatmayı tercih etiğinizi ifade ettiniz. Bu durumda olası sürprizlere karşı kaçış manevrası çok zor olacaktır. Kazasız belasız sürüşler.

ERROR88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750S
    motordan anlasa mt7 ıle fren testlerıne gırmez duramayan motorlar arasında lıder zaten ızleyıp te zamanınızı harcamayın
    _recoo, ahe ve Green Arrow bunu beğendiler.

1996furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF MOTO 250CLX
    Bende instagram da gördüm yorumlara baktım kendi fikrini o kadar ilahlaştırmış bir arkadaş ki yorumlarda hır gür vardı hep benim kafa kaldırmıyor artık baktım geçtim öyle arada AEA ya ufak bir salladığını da görmüştüm. Kime sorsak en iyi sürücü o en iyi bilen o egolarımızı yenemedik henüz. Benim gözümde de ölüm freni videosu yapan troll bir dayı vardı aynısıdır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:18 ----------

İnsanlara güzelce nedenler tedbirler konumlanmaları anlatmak varken hooooyt kim diyormuş lan virajda fren yapılmaz siz motorcu musunuz havasında takılırsan ben şahsen saygı duymam iplemem de
    ahe ve AzÇok bunu beğendiler.

Motosikleti
    T7
    Limit noktası takibi uygun şekilde yapılırsa, viraj orta çizgisinin solunda konumlanarak daha emniyetli bir sürüş yapılır . Viraj orta çizgisinin sağında konumlanmak başımızı belaya sokabilir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)