Merhaba,

Biraz uzun olacak kusura bakmayın.

Yakın zamanda 2.el 80cc'ye yükseltişmiş Kuba Trendy XC50 motosiklet aldım. Sorun şu ki, motosiklet ilk çalıştırıldığında rölantide durmuyor, stop ediyor. Bi 2-3 dakika hafiften gaz vererek devri 2000'de tutup motoru ısıttıktan sonra stop etmeyi kesiyor. Ancak daha sonrasında da rölanti devri 800-1000 arasında geziyor(bence çok düşük). Eski sahibi verirken kendisinin soruşturduğunu, motor hava soğutmalı olduğu için ısınana kadar normal olduğunu söyledi. Ben internetten araştırıp karbüratörün hava ayarını yapmasını öğrendim(motordan en yüksek ses çıkana kadar hava vidasını sıkıp gevşetmek).
Ancak burada şöyle bir sorunla karşılaştım: Vidayı ne kadar sağ çevirip sonuna kadar sıksam da motorun sesi hiç azalmıyor, dolayısıyla en yüksek sesin çıktığı ayarı bulamıyorum(sonuna kadar sıkılı ayarın doğru ayar olduğunu sanmıyorum). Şimdi ayarı bir kere bozdum ve eski halini bilmediğimden döndüremiyorum. Havayı ayarlayamadığımdan rölantiyi de ayarlayamıyorum. Bu durumda doğru ayarı nasıl bulabilirim?