Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kontra verirken sadece sol el ile vermek ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha YZFR25
    Daha mı mantıklı ? Sağ elim ile kontra verip viraj döndüğümde sanki gaz ayarını kaçırıyor gibi hissediyorum.

Sola dönerken solu itmek sağa dönerken solu çekmek daha rahat gibi geldi bana siz arkadaşların da görüşlerini almak isterim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    günah, yapma öyle
    iptaluyelik02, DickName ve espresso bunu beğendiler.

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Kontra vermek almak diye bir de meşhur konu vardır. Oysa zaten başka türlü dönülemez o hızlarda virajda. Bir babayiğitte gösterse 100 le giderken sola dönmek için gidonu nasıl sola kırdığını...

Kontra bir reflekstir, farkında olmadan yaparız herne kadar bilinçli yapıyormuşuz gibi gelsede. Başka türlü dönmez alet, atar sizi üstünden...

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hakan1969 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kontra vermek almak diye bir de meşhur konu vardır. Oysa zaten başka türlü dönülemez o hızlarda virajda. Bir babayiğitte gösterse 100 le giderken sola dönmek için gidonu nasıl sola kırdığını...

Kontra bir reflekstir, farkında olmadan yaparız herne kadar bilinçli yapıyormuşuz gibi gelsede. Başka türlü dönmez alet, atar sizi üstünden...

Yalnız burada terim hatalı, gidon kırılmaz (çevrilmez), gidona baskı uygulanır.

_recoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    gaz kolundaki hassasiyeti kaybedecek kadar kuvvet uygulayarak verdiğiniz kontrada bir problem vardır hocam, kontra denen teknik tatlı bir itmeden ibarettir. zorlanıyorsanız ya lastik iniktir ya da motorun dinamiği yatmaya uygun değildir. sol elle çekmek yerine sağ bilekteki kuvveti lineer uygulayarak gaz kolundaki hassasiyeti kaybetmemeye odaklanmak daha mantıklı çözüm olacaktır. zamanla kazanılacak bir refleks bu bir anda ya da bir günde başarmayı beklememek gerekir.
    Mallaca bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Kesinlikle hayır.
    İhtiyaç halinde zaten yapılıyor, tek elle sürerken başka türlü gitme imkanı yok. Ama vücudu buna alıştırmak son derece yanlış.

İtme dışında çekme yani virajdan kalkarken dıştaki kola basmak yerine içteki ile çekmek ayrıca değerlendirilebilecek bir teknik, ama tek elle tüm işi yapmaya alışmamak lazım. Sağ virajlarda gaz kontrolü de olması elbette işi daha kompleks hale getiriyor, ama çözülemeyecek bir konu değil, bu nedenle yanlış tekniğe alışmak yerine doğrusu amaçlanarak antreman yapmalı.

Ciddi güç ugyulaman gereken viraj ataklarında sorun yaşayabilirsin, ama bu şekilde sürüyorken zaten gaz kontrolü işinin hallolmuş olması lazım, yüklenirken dahi. Onu sonradan oturtmaya kalkmak en tehlikelisi, yoksa kimi viraj gelecek itme falan değil gidonu tutup aşağıya doğru yere vurmak istercesine çekmen gerekecek. Bunu yaparken artık gaz kontrolü işi bitmiş olmalı.
    _recoo bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Gaz kolunu doğru kullanmakla ilgili bir video bırakayım:

https://www.youtube.com/watch?v=tPsjr7jxO0o

espresso, _recoo ve killingroad bunu beğendiler.

Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalnız burada terim hatalı, gidon kırılmaz (çevrilmez), gidona baskı uygulanır.
    Öyle olsun..😁...Kitap...

İflah olmazsınız vallahi billahi..Camdan sokağa bakan yaşlı teyzeler misali...🙂

Yahu biride polemikten beslenmesin...Buyrun doldurun şimdi topiği...Polemiğe giren motordan düşsün...
    iptaluyelik02 ve _recoo bunu beğendiler.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hakan1969 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle olsun..��...Kitap...

İflah olmazsınız vallahi billahi..Camdan sokağa bakan yaşlı teyzeler misali...��

Yahu biride polemikten beslenmesin...Buyrun doldurun şimdi topiği...Polemiğe giren motordan düşsün...

Kardeş ne iflah olmaya ne de polemikten beslenmeye ihtiyacım yok.
    Bazı açılan konularda, bu işe yeni başlamış, gerçekten ne yapacağını bilmeyen arkadaşlarımız var. Allah muhafaza, biri virajda dur gidonu ters tarafa çevireyim kontra için derse, asfalt ile yakınlaşıp, bir süre o yaşlı teyzeler gibi camdan dışarıyı seyretmek zorunda kalabilir.
    DickName bunu beğendi.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    Alıntı _recoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gaz kolundaki hassasiyeti kaybedecek kadar kuvvet uygulayarak verdiğiniz kontrada bir problem vardır hocam, kontra denen teknik tatlı bir itmeden ibarettir. zorlanıyorsanız ya lastik iniktir ya da motorun dinamiği yatmaya uygun değildir. sol elle çekmek yerine sağ bilekteki kuvveti lineer uygulayarak gaz kolundaki hassasiyeti kaybetmemeye odaklanmak daha mantıklı çözüm olacaktır. zamanla kazanılacak bir refleks bu bir anda ya da bir günde başarmayı beklememek gerekir.
    Tamamen katılıyorum. Sağ elle kontra yaparken gaz olmuş olmamış fark etmiyor. Kontra dediğin ileri doğru hafif, bir kaç cm lik itişten ibaret. Basma bile değil.

Mutlaka bilen birisi kontra tekniğinizi kontrol etsin. Mutlaka yanlış yapılan ve sizi anlattığınız gibi sıkıntıya sokan bir hata bulacaktır.

Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    100 km hızla giden biri zaten (eğer sağlıklıysa) sola viraja girerken sağa gidon KIRAMAZ...Kelimelere takılıp kavram karmaşasıyla laf çakmaya gerek yok, ben KIRMAK dedim diye de kimse gidonu (hafifçe itmek, baskı uygulamak, çevirmek, çekmek, kendinden uzak yöne hareket ettirmek, ya da siz nasıl ifade ederseniz artık) aynı istikamete çeviremez (ya da her ne fiil hoşunuza gidiyorsa) . İnsan sert düşünce nasılki direk elleri yere uzanır, bu da o tip bir refleks. Otonom bir hareket bu. 10 yaşında çocuk ta 100 km ile viraja girecek olsa beyni vücuduna yapması gerekeni söyler, "viraj yönüne yatmalısın ve gidonu aksi yöne ittirmelisin (hoşunuza giden fiil koyabilirsiniz)"

Diyelimki bu çocuk öğrendiğini uyguluyor ve birisi ona sol virajda sola KIR (anladınız) diye anlatmış. Yapamaz ki, fizik kurallarına aykırı. Deneyen olduysa akabinde başına gelenleri bir anlatsın. 100 km hızda sol virajda sağa kırmayı "becerebilen" ve kolu bacağı kırmayan var mı?

5 km hızda U dönüşten bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz 100 le viraja girmek.

Bu işin illaki en güzel nasıl yapılacağına dair eğitim ve nasihatler ok. Ama bunlar daha iyisi için olabilir. Yaşanan şey refleks..İnanmayan denesin, hastane sonrası gelip anlatır artık yaşadıklarını..😁

_recoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    arkadaşlar hastaneden yazıyorum, polemiğe girmediğim için ucuz atlattım yoksa ameliyata alacaklardı bilginize

Motosikleti
    Yamaha YZFR25
    Alıntı Mallaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamamen katılıyorum. Sağ elle kontra yaparken gaz olmuş olmamış fark etmiyor. Kontra dediğin ileri doğru hafif, bir kaç cm lik itişten ibaret. Basma bile değil.

Mutlaka bilen birisi kontra tekniğinizi kontrol etsin. Mutlaka yanlış yapılan ve sizi anlattığınız gibi sıkıntıya sokan bir hata bulacaktır.
    Bugün 90 km civarı sürdüm. Daha iyileştirdim gibime geliyor şimdilik problem yaşamıyorum, belki de çok fazla sıkıyordum elciği.

Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Alıntı _recoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar hastaneden yazıyorum, polemiğe girmediğim için ucuz atlattım yoksa ameliyata alacaklardı bilginize
    Aman şakası bile kötü..🧿😁

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:37 ----------

Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    günah, yapma öyle
    İlahi yaa, yeni gördüm..😂🤣

Motosikleti
    turuncu
    Motosiklette dönmek çok basit bi şey aslında. Karışıklık yaratan şey başkalarını dinlemek.

Doğal davran. Ne tarafa yönelmek istiyorsan o tarafa gövdeni belden birazcık yatır, uçuyormuş gibi düşün kendini. Yok kontraymış, itmeymiş yok bilmem çekmeymiş hiç kafana takma. Belin ve kollarını tripod gibi düşün, sağa döneceksen sağına ağırlık ver sola döneceksen soluna.

Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Motosiklette dönmek çok basit bi şey aslında. Karışıklık yaratan şey başkalarını dinlemek.

Doğal davran. Ne tarafa yönelmek istiyorsan o tarafa gövdeni belden birazcık yatır, uçuyormuş gibi düşün kendini. Yok kontraymış, itmeymiş yok bilmem çekmeymiş hiç kafana takma. Belin ve kollarını tripod gibi düşün, sağa döneceksen sağına ağırlık ver sola döneceksen soluna.
    Bravo...Aynen...👍

Motosikleti
    domicik 400 ug

bence dediğiniz tehlikeli. evet iş görüyor hatta bunu çoğunlukla bisiklette bile bile yapardık. hatta iki elimizi bırakırken çocukken gitmek istediğin yöne vücudunla eğilim göstermek zorundaydın ve o şekil yatardın. belki vücutla en iyi kontra verilir mi? inanın bilmiyorum ama kontrayı bilerek kullanmayan ve alışmayan kişi ani kontra durumunda saçma sapan vücudunu sağa sola çevirebilir ama motor zerre oynamaz.
    o yüzden kontra yaptığını bilerek sürmek iyidir.

yani evet dönmek basit herkes dönüyor üzerinde stres olmadan ve ani dönüş olmadan ancak ani durumda altındaki motorun neler yapabileceğini bilmek kontranın gücünün farkında olmak ve düzenli her noktada kontra yaptığını bilerek sürmek önemli. şahsen öyle düşünüyorum. kısaca sert bir kaçış ve dönüş yapabilmek için el ile itmek çok önemli. ben hatta topuzdan tutarak sürüyorum daha bile güzel geliyor kontra hissiyatı. öyle alıştım içeriden tutamıyorum gidonu. topuzdan tutarak sürmek de entersan

edit: ha ben çekme işlemi fantazi dışında yapmıyorum yapmam. bazen kendi kendime eğlenirken çekerek motoru yönlendirdiğim olur da bir elim boşken böyle bir şeyin manası kesinlikle yok kafa karıştırıcı. tek elli kullanımda vücut yönlendirmesi iyidir. ani bir durum zaten söz konusu değil.
    killingroad bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı natijax adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    . hatta iki elimizi bırakırken çocukken gitmek istediğin yöne vücudunla eğilim göstermek zorundaydın ve o şekil yatardın.
    Bisiklete de gerek yok, motosiklette de eller bırakarak çatır çatır viraj da dönülebiliyor.
    Lakin bu vücudu sarkıttığımızla döndüğümüzü zannedip aslında kontra kuvveti başlattığımız gerçeğini de değiştirmiyor.

Sene 2023 ve boşver kontrayı denebiliyorsa hala, eyvah...
    Başlık şu: Motosiklette kontrayı anlamamanın sonuçları
    (Consequences of not understanding Counter-steering on a motorcycle)

Youtube yaş sınırı koymuş, kanlı manlı bir şey yok da, sayfa içinde açmıyor.

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı natijax adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence dediğiniz tehlikeli. evet iş görüyor hatta bunu çoğunlukla bisiklette bile bile yapardık. hatta iki elimizi bırakırken çocukken gitmek istediğin yöne vücudunla eğilim göstermek zorundaydın ve o şekil yatardın. belki vücutla en iyi kontra verilir mi? inanın bilmiyorum ama kontrayı bilerek kullanmayan ve alışmayan kişi ani kontra durumunda saçma sapan vücudunu sağa sola çevirebilir ama motor zerre oynamaz.
    o yüzden kontra yaptığını bilerek sürmek iyidir.

yani evet dönmek basit herkes dönüyor üzerinde stres olmadan ve ani dönüş olmadan ancak ani durumda altındaki motorun neler yapabileceğini bilmek kontranın gücünün farkında olmak ve düzenli her noktada kontra yaptığını bilerek sürmek önemli. şahsen öyle düşünüyorum. kısaca sert bir kaçış ve dönüş yapabilmek için el ile itmek çok önemli. ben hatta topuzdan tutarak sürüyorum daha bile güzel geliyor kontra hissiyatı. öyle alıştım içeriden tutamıyorum gidonu. topuzdan tutarak sürmek de entersan

edit: ha ben çekme işlemi fantazi dışında yapmıyorum yapmam. bazen kendi kendime eğlenirken çekerek motoru yönlendirdiğim olur da bir elim boşken böyle bir şeyin manası kesinlikle yok kafa karıştırıcı. tek elli kullanımda vücut yönlendirmesi iyidir. ani bir durum zaten söz konusu değil.
    Kontra-montra onlar işin fiziğini anlayabilmek için.

Sürerken kim "sola dönecem, o zaman gidonu soldan itiyorum, hadi bakalım" diyerek dönüyor?

İtiyodum yok çekiyodum diye düşünen adam, daha ilk ani yön değiştirmede kendini karşı şeritteki kamyona kafa atarken bulur.

Bedeni gitmek istediğin tarafa eğince zaten istemsizce gidonu o yönde itiyorsun. Ama az ama çok, herkes motorun üstünde biraz hareket ediyor dönüşe göre.

Çok abartı bir örnek olacak; ama yürürken atacağın her adımı bilip düşünerek at bakalım, düşmeden/sendelemeden kaç adım atabileceksin?
    mıymıntı musa suşi yerken halıya ispirto döktü

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Kontra-montra onlar işin fiziğini anlayabilmek için.

Sürerken kim "sola dönecem, o zaman gidonu soldan itiyorum, hadi bakalım" diyerek dönüyor?

İtiyodum yok çekiyodum diye düşünen adam, daha ilk ani yön değiştirmede kendini karşı şeritteki kamyona kafa atarken bulur.

Bedeni gitmek istediğin tarafa eğince zaten istemsizce gidonu o yönde itiyorsun. Ama az ama çok, herkes motorun üstünde biraz hareket ediyor dönüşe göre.

Çok abartı bir örnek olacak; ama yürürken atacağın her adımı bilip düşünerek at bakalım, düşmeden/sendelemeden kaç adım atabileceksin?
    işte bu hale gelebilmesi için çok pratik çok eğitim yine çok pratik lazım. Yürümeyi de bebekkken düşe kalka öğreniyoruz sonra otomatikleşiyor, dediğiniz gibi yürürken adımımı şöyle atıcam ayağımı göyle hareket ettiricem diye düşününce insan sendeliyor. Motosikletle dengede kalmak, dönmek vb. de bu şekilde otomatik hale gelmeli.

Önceden bisiklet sürmüş olmak bir nebze işe yarıyor ama bisikletile motosiklet tam aynı da değil. mesela motosiklette yatıkken gaz verince dikleşiyor, bundan haberim yoktu bisiklet sürerken, motor kullanmaya başlayınca öğrendim bunu.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)