Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Kask markasinin imaj üzerindeki etkisi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    50 yaşında olmanın güzellikleri de var; mesela Nolan N87 kullanıp "millet beğenirse Ekim'e, beğenmezse s2me kadar..." deyip keyfine bakabiliyorsun :D
    xtrafrozen, TIGERSHARK, espresso ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    50 yaşında olmanın güzellikleri de var; mesela Nolan N87 kullanıp "millet beğenirse Ekim'e, beğenmezse s2me kadar..." deyip keyfine bakabiliyorsun :D
    Kaskla ilgili nasıl bir beğeni oluyor acaba..
    Lafı geçmişken söyleyeyim bari, karbon fiber kask kullanıyorum kızlar..
    Sahi bana "Arai almam yumurta gibi" diyen insanlar olmuştu, enteresan :D

Bu arada bol bol bahsi geçtiği için ben de değineyim.
    SHARP'ı çok fazla ciddiye almayın. Yine çok ciddiye alınmayacak euroNCAP sonucu gibi bile değil, euroNCAP cidden daha başarılı SHARP'ın yanında. SHARP fikir olarak çok güzel doğmuş bir şey, ancak uygulamada sçp batırıyorlar, başka bir kask konusunda yazmıştım biraz detay.

Yani maalesef zanettiğimiz üzere kaskların sağlamlık "seviyelerini" değerlendiren ve "karşılaştıran" bir sistem yok. Belirli seviyede sağlamlık sunduğuna dair ECE / SNELL / FIM sertifikası var başvurabileceğimiz. DOT da beş para etmez, DOT'u karşılıyorum diye beyanda bulunmanız yeterli zira. (Zaten Türkiye'de bir anlamı yok)
    O yüzden, ECE/SNELL/FIM görüyorsak tamamke.
    rider_oz ve Cyan bunu beğendiler.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    N87 gayet güzel bir kask görünüş olarak öyle deme. Pek sessiz değil ama şekilli kask.
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5

2018 de aldım bu kadar güzel olabilir bir kask.yine rpha11 alıcam eskimeye başladı çok sessiz rüzgar yok kafa sallama yok hafif müthiş havalandırma var içinden siyah cam + buğu önleme çıkıyor bütçesi dahilinde olan var ise bu segmentte tek.ucuz değil ama pahalı da değil arai shoei gibi

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    N87'yi ben de kullanıyorum. 50'yi geçince insan dert etmiyor ama bizim gençliğimizde de dış görünüşü dert etmeme gibi imajımız vardı, genç olsam da dert etmezdim yani imajı.
    Hem N87 gayet güzel bir kask, kırmızı olsun 10 kuruş fazla olsun diyerek kırmızısını almıştım. Kaza yapınca da test etmiş oldum, gayet işe yaradı.
    Sonradan yeni kask alırken bu sefer çeneden açılır olsun deyip caberg aldım o da gayet rahat bir kask.
    Cyan ve otopsici bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı tarzan rıfkı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://media-imgproxy.motoblouz.com...cqueen-mc1.jpg
    2018 de aldım bu kadar güzel olabilir bir kask.yine rpha11 alıcam eskimeye başladı çok sessiz rüzgar yok kafa sallama yok hafif müthiş havalandırma var içinden siyah cam + buğu önleme çıkıyor bütçesi dahilinde olan var ise bu segmentte tek.ucuz değil ama pahalı da değil arai shoei gibi
    super kahraman kaski gibi..Şazam veya Flash a yakisir bu kask..
    sen cidi ciddi takiyom mu simdi bu kaski ahagsgs
    Alpbatur bunu beğendi.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı TIGERSHARK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaskın fiberglas mıydı ?
    değil hocam. termoplastik. ls2 ff370

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    İlk kaskım pilot tipi Nexx di
    AGV kullandım 2007-2010 arası, güzeldi parasına göre, siyah cam almıştım çok havalıydı
    Shoei kullandım çok rahat ve kaliteliydi 3-4 sene kullandım
    Nolan n86 ve Bell kullanıyorum.

Benim sınıflandırmam şöyledir, Kaskı, montu vs ekipmanı, altındaki motora göre daha üst sınır olan daha elit motorcudur, varoş değildir.
    otopsici bunu beğendi.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    değil hocam. termoplastik. ls2 ff370
    Termo kasklar kaza anında kırılmaz. Birdaha o markadan kask alma benden sana dost tavsiyesi
    Dört Silindirin Gücü Adınaaaa ......!

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Termoplastik, fiberglası da içeren bir plastik türü.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Termoplastik, fiberglası da içeren bir plastik türü.
    Benim anladığım Thermoplastic diye geçen kaskların çok büyük çoğunluğu Polikarbonat'tır. (ABS - Akrilonitril Bütadien Stiren - de kullanılıyor...) Fiberglass varsa illa ki adını geçirirler diye düşünüyorum? (Polikarbonat oldukça güçlü bir güvenlik malzemesi bu arada: Basitçe plastik deyip geçmemek lazım; bazı cinsleri kurşun geçirmez cam yapımında bile kullanılıyor diye biliyorum...)
    okanbagiscan, espresso ve otopsici bunu beğendiler.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Termoplastik aslında geniş bir grubun ismi.Fberglas ise kumaş gibi bir ürün.Plastik olarak basılmış kaskın üzerine reçine ile yapıştırırlarak uygulanıyor.Uygulaması carbonfiber gibi.Malzeme farklı

Fiberglaslı plastik türü yok.Hani cam elyaflı olanı var ama oda daha çok yanmaz özellik kazandırmak için ekleniyor plastiğin içine.
    ryangt, killingroad ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Benim anladığım Thermoplastic diye geçen kaskların çok büyük çoğunluğu Polikarbonat'tır. (ABS - Akrilonitril Bütadien Stiren - de kullanılıyor...) Fiberglass varsa illa ki adını geçirirler diye düşünüyorum? (Polikarbonat oldukça güçlü bir güvenlik malzemesi bu arada: Basitçe plastik deyip geçmemek lazım; bazı cinsleri kurşun geçirmez cam yapımında bile kullanılıyor diye biliyorum...)
    Kesinlikle. İplemeyelim de değil, kaskın içeriğinin ne olluğuyla ilgilenelim, ama termoplastik alınmaz fiberglas olsun gibi ezberler anlamsız bunu söylemek için yazdım. Cam fiberiyle güçlendirilmiş termoplastikten bahsediyoruz en nihayetinde.
    Elli tane farklı plastik türü fiberler falan kullanılıyor, "termoplastik meh" demek pek doğru değil yani. Sileceği kaldırasım tuttu ya

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    plastik ve fiber birbirine kaynamaz/karışmaz. Subaru tamponunu kendi arabama taktırmaya uğraşırken plastik arasına fiber parça eklemeye çalışan fiberci denyo sayesinde öğrendim 20 sene önce fln.

polikarbon yapı itibariyle tamamen plastik ailesinin bir materyalidir. ABs plastiğin %5 daha dayanıklısı gibi. Bana kalsa başka bir tür çöp. Ben kullanmam kullanana da mani olmam.

fiber malzeme gerek kevlar gerek karbon ile kombine edilebilir zaten adı fiberden çıkıp kompozit fiber deniyor.Fiber materyal kaskın dış katmanı aslında 6 ila 7 farklı katmandan oluşuyor. Ancak plastiğin plastikten başka birşey ile katman oluşturması mümkün değil. Bir önceki yorumda Okan beyin dediği cam elyaf olayı ile karışır mı? karışırsa kaskta kullanılır mı bir bilgim yok.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Ben şu an "carbonfiber-reninforced plastic" malzemeden 3d çıktı alıyorum yahu. Hani otomobil uçak falan üretimlerini geçtim, ben evde kullanıyorum CRFP.

Plastiğin güçlendirilmesindeki en çok kullanılan yöntemdir fiber-reinforcement. Fiberci denyo naptı bilmiyorum. Suby tamponuna Anadol'dan parça kesip direk kaynatınca tutar mı falan oralarla ilgili en ufak bir fikrim yok.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fibre-reinforced_plastic

https://www.researchgate.net/publica...e_applications

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    haha orasını ben de bilmiyorum zaten o zamandan bu zamana teknoloji de gelişmiştir.

kasklarda fiber ve plastik kesin bir şekilde ayrıştırılıyor malum, özellike koruma ve darbeyi emme konusunda.

Next35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing
    kahkaha attım

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Kaskta güvenliği sağlamak için istenilen özellikler tek tip hammadde ile karşılanamaz.Kaskın darbeyi sönümlemesi bütünlüğünü koruması kırılmaması çok fazla deforme olup kafaya zarar vermemesi gerekir.O yüzden katmanlar halinde bir kaç materyalden yapıyorlar bu özellikleri sağlayabilmesi için.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı ryangt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haha orasını ben de bilmiyorum zaten o zamandan bu zamana teknoloji de gelişmiştir.

kasklarda fiber ve plastik kesin bir şekilde ayrıştırılıyor malum, özellike koruma ve darbeyi emme konusunda.

https://www.linkpicture.com/q/graph.jpg
    Bu darbe emicilik ile ilgili bir grafik midir? Eğer öyle ise "Termoplastik kullanan kask daha fazla EPS / HDEPS içermesi gerektiği için aynı koruma ölçüsü için daha büyük olacaktır." gibi bir sonuç çıkabilir mi?

Yukarıdakini salladım aslında ama genel olarak tecrübemle uyumlu; orta-üst segment termoplastik kaskların dış kabukları karbon fiber olanlardan sanki biraz daha büyük oluyorlar gibi...

okanius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 850 Sport
    ahhhahahah bende 50 yaşımdayım n87 kullanıyorum. beğenirlerse ekime beğenmezlerse .....
    Cyan ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)