Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kask takmıyorsan buyur;

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar
    Forumda bu konuda müthiş bilinç olduğunu görüyorum herkes eminim kask takıyordur.
    Mutlaka yaşamak gerekmiyor değil mi?

İnsanlarda tecrübe genellikle 3 yolla oluyor;
    1. Duyarak görerek öğrenerek yani endirek tecrübe
    2. Yaşayarak yani direk tecrübe
    3. Hem endirek hem direk tecrübe, yani temkinli boş vermişlik, ucuz kurtulmayla tecrübe edinme

Kask takmanın önemini anlatan bu videoyu varsa çevrenizdekilere iletmenizi rica ediyorum. Hayatta kalma şansınızı sıfırlamayın.

Notlar;
    * D-ring bağlantı çok çok önemli
    * Çene açılır olmaması çok önemli

https://youtu.be/SmwxFD4vK_k

Umarım ÖTV yeni dönemde sıfırlanır ve en kaliteli kaskları kolaylıkla alabiliriz, hayatımız özel tüketime tabi değildir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    video'nun kısaca'sı
    siz kask takmazsanız imam pamuğu takar
    Mr.wind bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eskiden pek takmıyordum taa ki kocaman bir arı gözüme çarpana kadar. Şimdi kask olmadan binemiyorum.

Psyduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400
    Motorda kask, arabada emniyet kemeri takmayanlara ceza yazılması bana çok saçma geliyor. Bence cezaya tabi olmamalı. İsteyen takar istemeyen takmaz. Mesela ben daha evden çıkmadan kaskımı takıyorum(gözlüklü olduğum için evde takmak daha rahat geliyor) 50cc motorda bile kaskımı, montumu, eldivenlerimi, dizliklerimi takıyorum. Sadece işe giderken ayakkabılarımı giymiyorum. O da benim aldığım bir risk. İş ve evin arasının 1km olmasından dolayı risk alıyorum. Kask takmayarak risk almak istenen de önlenmemeli bence. Doğal seleksiyon bir şekilde işlemeli.

Allah beterinden saklasın, vizör açık olsa..

https://www.instagram.com/p/Ch49gh3tU0r/

@hokahey

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Ben kaska değil ama kaskın trafik yasasına
    dahil edilip, takmayana ceza kesilmesine karşıyım. ABD de ya da başka ülkelerde bu iş cezaya tabî mi bilmiyorum ama bildiğim harleycilerin, rider cluplerin çoğunun takmadığı.

Kaskın önemi su götürmez, lakin takmayarak sadece kendime zarar verebilirim. Sigara gibi birşey değil, kırmızı ışıkta geçmek gibi değil, hatalı sollama değil. Bunun yasaya konulması tam şark uyanıklığı bence. Hem neremiz doğru ki, devlet olarak vatandaşın başka hangi ihtiyaçlarına bu kadar önem veriyoruz ki "yoo ben insanımın beyninin motosikletten düşerek patlamasına izin veremem" diyoruz.

Tekrar ediyorum, kask doğal olarak takılması elzem bir nesne ve ihtiyaca binaen keşfedilip bugünki haline gelmiş, ben de takıyorum ama bunun yasaya bağlanıp "aha birde burdan para toplarız" uyanıklığına gidilmesine karşıyım.
    DickName bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bazı şeyler kullanıcının kendi keyfine bırakılamıyor, özellikle bizim ülkemizde. Mesela trafik sigortası yaptırmayı kişinin kendi inisyatifine bıraksak eminim çoğumuz trafik sigortası yaptırmazdık. Kask da böyle, bizim gibi mal toplumlarda, ağzında sigara kask kafa üstünde takılan kuryelerin olduğu bir ülkede daha sert önlemler gereklidir. Devletin de görevlerinden biri doğal seleksiyonun önüne geçmek, gerizekalı da olsa eblek vatandaşının canını korumak olmalıdır.
    espresso ve Mallaca bunu beğendiler.

Kesinlikle katılıyorum.
    ABD’de yasa hak hukuk var, toplumumuza göre insanlar genel itibarıyla çok bilinçli.
    Yarım kask takabiliyor harleyciler, bildiğim kadarıyla zorunlu olduğu için.

Ayrıca ülkemizde motorcu öldürüp görmedim dediği için ceza almayan bir sistem varken ABD’de benzer durumda Meksika’ya kaçmak gerekebilir.

Dün denk geldiğim alttaki olayda arkadaşın anlattığı kadarıyla hukukun üstünlüğü, liyakat, eşitlik ne ararsan var.

https://youtu.be/kBLVN0plNYY
    fatih.met bunu beğendi.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı hakan1969 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dahil edilip, takmayana ceza kesilmesine karşıyım. ABD de ya da başka ülkelerde bu iş cezaya tabî mi bilmiyorum ama bildiğim harleycilerin, rider cluplerin çoğunun takmadığı.

Kaskın önemi su götürmez, lakin takmayarak sadece kendime zarar verebilirim. Sigara gibi birşey değil, kırmızı ışıkta geçmek gibi değil, hatalı sollama değil. Bunun yasaya konulması tam şark uyanıklığı bence. Hem neremiz doğru ki, devlet olarak vatandaşın başka hangi ihtiyaçlarına bu kadar önem veriyoruz ki "yoo ben insanımın beyninin motosikletten düşerek patlamasına izin veremem" diyoruz.

Tekrar ediyorum, kask doğal olarak takılması elzem bir nesne ve ihtiyaca binaen keşfedilip bugünki haline gelmiş, ben de takıyorum ama bunun yasaya bağlanıp "aha birde burdan para toplarız" uyanıklığına gidilmesine karşıyım.
    Peki karıştığın bir kazada kask takmadığın için paramparça olan kafatasını ve dağılan beynini(olduğunu varsayıyorum) gören diğer insanların psikolojisi ne olacak? Motosiklet kullanmak zorunlu değil kullanmayabilirsin mesela kask takmak zorunda da kalmazsın o zaman.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki karıştığın bir kazada kask takmadığın için paramparça olan kafatasını ve dağılan beynini(olduğunu varsayıyorum) gören diğer insanların psikolojisi ne olacak? Motosiklet kullanmak zorunlu değil kullanmayabilirsin mesela kask takmak zorunda da kalmazsın o zaman.
    Milletin midesi bulanmasın diye yani, psikolojisi bozulmasın. 🙂..Duyanda ülkemde kol, bacak sadece motor kazasında kopuyor, sadece kask takmayan motorcunun beyni patlıyor, hiç araba kazası ve yaralanma, deprem, is kazası yangın olmuyor sanar. Oysa bunların her türünde ölüm var maalesef. Yahu adam düğünde ateş ediyor damadın beynini uçuruyor. İlahi ya..🙂
    İkincisi çok çocuksu bir öneri, sempatiyle karşılıyorum. "Seni zorlamı bindiriyorlar motora, e binme" bu nasıl bir önerme pek alaka kuramadım. Keşke ne demek istediğimi daha net anlatabilseydim. Ben 45 yıla yakındır keyifle biniyorum, uzun süredir de kask takıyorum, ekipmanım tamb uzun yol için. Derdim bunun yasaya konmuş olması ve ceza kesilmesi, bunun gerekçesi yok. Zira bireysel bir durum. Motora binmeyi istemek, kask takmak ama takmamanın cezai işleme gerekçe oluşturmasına karşı olmak neden sizce imkansız?

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Wuamell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allah beterinden saklasın, vizör açık olsa..

https://www.instagram.com/p/Ch49gh3tU0r/

@hokahey
    Valla korkunç

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sadece kask ta değil. Bence her montun altına göğüs kafesinide koruyan omurgalık da giyilmeli
    Mallaca bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660

Kask takmadığın için gözüne girecek bir taş ile otobüs durağına dalabilirsin.
    200kmh hız yapabilen, kendisi 200kg olan metal yığınlarının "sadece kendine zarar verebilir olduğu" tezinden bir an önce çıkarmalısınız. Gazlamak için böyle bahanelere ihtiyacımız yok, akıllı şekilde gazlarız, sonunda başkasına da zarar verme ihtimalimiz elbette var.

Yok sebep gazlarken kimseyi tehlikeye atmadığımız yalanı değilse, daha da kötü.
    eğitimli komploculuktan right woke'a insanlık.. kask takma yasasından devlete gelir kapısı çıkartmak çok zorlama be..
    Mallaca bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Otomobillerde arka koltukta oturana da zorunlu olmalı emniyet kemeri.
    Ben araba kullanırken arkaya oturan kemerini takmazsa o araba hareket bile etmez.
    Ben kemerimi takacağım ama arkada oturan kemer takmadığı için olası bir kaza durumunda kafası benim kafama çarpacak ikimizin de kafası kırılacak, olmaz o.

Kask zorunlu olması da saçma, full ekipman zorunlu olmalı yalnızca kask değil. Yalnızca kask takıp başka hiç bir ekipman takmayan görünce idiot diyorum geçiyorum ama bunlar kaza yapınca ülkenin sağlık sistemine yük oluyorsa o zaman kask zorunlu olmalı tabi ki.
    otopsici ve yaşlıveacemi bunu beğendiler.

Motosikleti
    cb250r
    Emniyet kemeri konusunda ilginc bir durum var. Takmassan cezayi yiyorsun.

Toplu tasima ne olacak? Toplu tasimada kimse emniyet kemeri takmiyor. Hatta herkes ayakta. Bu nasil istir

Hic unutmuyorum uni ogrencisiyken Taksim otobusundeyim. Balik istifiyiz ve ayaktayiz dogal olarak.

Aksaraydan yokustan asagi inerken birseyler oldu şoför ani ve cok sert freni yapistirdi. Hepimiz Newtonun bilmem kacinci yasasina gore otobusun icinde savrulduk.

Hiz 40-50 falandi. Otobus biryere de vurmadi. Ama o fren etkisiyle, otobusun icinde kolunu, kaburgasini, kranlar, alni açılanlar vardi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Amerika 50 eyaletten ibaret. 19'unda zorunlu. 3'ünde serbest. Geri kalanlarda 18 ya da 21 yaşından küçük sürücüler için zorunlu, daha yaşlılar için serbest. Bir kullanılan kaskların DOT standardında olması zorunlu.

Bu rakamlara bakınca sanki çoğu yerde serbestmiş gibi görünüyor ama aslında öyle değil. Çünkü zorunlu olan eyaletlerin çoğu büyük eyaletler. Mesela Kaliforniya'nin nüfusu 25 eyaletin nüfusunun toplamından daha fazla, ve orada kask zorunlu.

Kask takmanın zorunlu olduğu eyaletlerde kasksız gezemezsiniz, mümkün değil. Çünkü yakalanmanız çok kolay.

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bunlar kaza yapınca ülkenin sağlık sistemine yük oluyorsa o zaman kask zorunlu olmalı tabi ki.
    Bu gerekçeyle sigara ve içkiyi de yasaklayabilirsiniz. Sonuçta sağlık sistemine yük getiren alışkanlıklar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:10 ----------

Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emniyet kemeri konusunda ilginc bir durum var. Takmassan cezayi yiyorsun.

Toplu tasima ne olacak? Toplu tasimada kimse emniyet kemeri takmiyor. Hatta herkes ayakta. Bu nasil istir
    Sanırım risk daha az olduğu için öyle. Daha büyük ve yavaş araç, profesyonel sürücü, vs.

Bir de, geçerli bir sebep değil ama, insanların ayakta seyehat etmek durumunda kaldığı bir taşıtta emniyet kemerini nasıl zorunlu yapabilirsiniz?

@espresso kesinlikle haklısın.
    Emniyet kemeri takmayı gördükçe polis, araç ikazı ve gelişen bilinç öğretti bir çoğumuza ama arka koltuk işini kimse düşünmüyordu. Yine araçtaki arka koltuk emniyet kemeri uyarısı sağolsun millet öğrenecek.

Bir arkadaşımın amcası istanbula gezmeye geliyor kalpten gitti adamcağız. Cenazeyi memlekete götürürken kaza yapıyorlar 2kişi de yolda ölüyor. Ölenler 200km hızla takla atan aracın arka koltuğunda oturanlar, öndekiler kemer taktığı için bir şey olmamamış.

Neticede her türlü emniyetve tedbir bizim, sevdiklerimizin ve toplumun faydasınadır, lütfen sorumlu yaşamaya özen gösterelim
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kask takmadığın için gözüne girecek bir taş ile otobüs durağına dalabilirsin.
    200kmh hız yapabilen, kendisi 200kg olan metal yığınlarının "sadece kendine zarar verebilir olduğu" tezinden bir an önce çıkarmalısınız. Gazlamak için böyle bahanelere ihtiyacımız yok, akıllı şekilde gazlarız, sonunda başkasına da zarar verme ihtimalimiz elbette var.

Yok sebep gazlarken kimseyi tehlikeye atmadığımız yalanı değilse, daha da kötü.
    eğitimli komploculuktan right woke'a insanlık.. kask takma yasasından devlete gelir kapısı çıkartmak çok zorlama be..
    Bu mantıkla çatılar daha gerçekçi ve önlem alınası hatta yasaklanası yapılar. Çatıdan düşen buzullar sebebiyle (mesela ben) zarar görenlerle "kask takmadığı için kendinden başkasına" zarar verenlerin istatistiği ne bakmalı. Ayrıca @Haşmet in verdiği bilgilere istinaden (teşekkürler bu arada) ABD de bizim gibi düşünen en azından 30 eyalet var (nüfustan bağımsız aldım zira hepsinin yönetimi ayrı) . Bu eyaletlerde kask takmayıp kaza yapanların başkasına zarar vermesine nasıl bir çözüm bulunmuş olabilir.

Şahsen bisiklette bile kask takarım ki tur yapıyorum arada. Bisikletle 80 km ye çıkabilirsiniz inişlerde, oysa onda bu tip bir yasa yok.

Israrla "kask takılmasın diyormuşuz gibi" sığ sulara çekilmesin lütfen anlatmak istediğimiz. Takılmalı illaki. Ama yasayla düzenlemek anlamsız. Dediğimiz bu.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Şahsen bisiklette bile kask takarım ki tur yapıyorum arada. Bisikletle 80 km ye çıkabilirsiniz inişlerde, oysa onda bu tip bir yasa yok.
    Amerika'da çoğu eyalette belli bir yaşa kadar bisiklet kaskı zorunlu. 18 yaşından sonra serbest genelde.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu gerekçeyle sigara ve içkiyi de yasaklayabilirsiniz. Sonuçta sağlık sistemine yük getiren alışkanlıklar.
    Aynı mantıkla bakarsan üç beyaz da yasaklanmalı koka öhö öhö un, tuz, şeker. En azından belirli bir yaş gurubu için.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)