Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Başlangıç motoru cub mı scooter mı yoksa manuel debriyajlı motosiklet mi olmalı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sagopa K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Swift-R 170
    motosiklet kullanmaya yeni başlayacak birisi için hangisi daha sağlıklı bir seçim olur?
    Ey Büyük Atatürk!
    Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy xi
    Benim ilk motorum CUB'du sonra YBR kullandım. O vitesliydi. Şehiriçinde kullanması daha zahmetliydi Sonra üçüncü motosikletimi çok sevdiğim için yine CUB tarzında bir motosiklet aldım. CUB tarzı motorlar sıkıştırmayacaksan çok güzel ekonomik motorlardır. Dünya çapında çok sayıda kullanıcıları vardır.
    Selamlar...
    Sagopa K, espresso ve M.balibey bunu beğendiler.

Motosikleti
    CRF 250
    Ben scooterla başladım, vites derdi yok, başlangıç için trafikte yerini öğrenene kadar gözünü yoldan ayırmazsın. Tavsiye ederim.
    Sagopa K ve espresso bunu beğendiler.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Ekonomi ve sağlamlık arıyorsan cub.. biraz daha konfor olsun, ayağım ıslanmasın, vitesle uğraşmıyım diyorsan scooter.
    Sagopa K ve espresso bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Scooter candır.
    Hele arabayla trafik tecrübeniz de azsa trafikte neler oluyor bitiyor öğrenene kadar bir de vitesle uğraşmamış olursunuz.
    Hele bir de güzel bir scooter ile başlayınca scooter candır deyip başka tip motora bakmaz olursunuz.
    Sagopa K ve M.balibey bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Hepsiyle başlayabilirsiniz, hepsini de kolayca kullanabilirsiniz. Neyle başlarsanız başlayın mutlaka kendini kanıtlamış bir kurumdan kapalı alan hakimiyet eğitimi alın. Eğitim sonrası sürüşünüzdeki gelişimi göreceksiniz.
    Sagopa K, M.balibey ve espresso bunu beğendiler.

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Kesinlikle manuel debriyajlı vitesli motosiklet derim. Ybr, Cbf ya da muadili bir motor en ideali. Şey gibi düşünebiliriz, otomatik vites kullanacak olsanda manuelde öğrenmek gibi. Bu işlerde kullanımı en çaba gerektiren hangisiyse onunla başlamak avantaj zira sonrasında onun büyüğüne de geçebilirsin, scooter ya da cub a da. Ama scooter la başlarsan ve bir gün enduro çekerse canın üzülürsün, tekrar vitesi, debriyajı keşfetme aşamasına dönersin.
    Satabileceğin küçük cc ve hafif bir vitesli commuter işin tüm püf noktalarını tecrübe ettirir sana...
    Sagopa K bunu beğendi.

İlerisi için manuel bir motosiklet kullanmak gibi bir amacınız varsa cub gayet mantıklı olucaktır.
    + Trafiğe alışma konusunda scooter kadar rahatlık sağlamasa da direkt manuelle başlamaya göre çok daha rahat bir süreç yaşatacaktır.
    + Scooterların motoru, deposu , bütün ağırlığı arkasında ve tekerleri küçük olduğundan virajlarda sıkıntı yaşayabilirsin ancak cub motorlarda motor ortada ( + yere paralel) konumlandırıldığı için ağırlık merkezi olarak daha aşağıda bulunur. Tekerleri de büyük olduğundan scooter a göre daha stabil olduğunu söyleyebilirim.
    + Cub dan manuele geçtiğinizde ekstra olarak tek kavramanız gereken debriyaj kullanımı ve ters olan vites düzeni. (Ki çok rahat bir günde alışıyorsunuz) Ancak scooterdan manuele geçtiğinizde o ana kadar kullanmadığınız ayaklarınızı vites ve arka frene alıştırmanız + sürekli frene alıştırdığınız sol elinizi debriyaja alıştırmanız gerekiyor.

Sonuç olarak "ben günlük şehiriçi kullanıcısıyım, rahatlık daha önemli, cc büyütsem bile maxi scooterdan devam" derseniz scooter, "ilerde garanti manuele geçerim ama en başta trafiğe alışmak için kolay bir yol arıyorum" derseniz cub, "yok ben iki iki uğraşmıcam, uygulamalı eğitimdir/eğitim videolarıdır yalayıp yutucam, soğukkanlı olduğum için trafiğe alışmakta sıkıntı çekmem" diyorsanız manuelden başlamanız daha iyi olur.

(Şahsi olarak cub --> manuel geçişi yapmış biri olarak söylüyorum illaki az çok panik yapılıyor ilk başlarda. Panik anlarında "yok debriyajı sıkmayı unuttum, yok stop etti, acaba motora ya da şanzımana zarar verdim mi" gibi ekstra streslere girmemek için cub biçilmiş kaftan)
    Sagopa K bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler