Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CFMoto 250NK vs. Pulsar F250

Motovento
    REKLAM ALANI
    Siyahi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tenere 660
    Merhaba arkadaşlar.
    2 sene süren Cfmoto 250NK serüvenimden sonra 3 gün önce sıfır motor olarak F250 yi aldım.

Öncelikle NK250 ile F250 arasında ciddi farklılıklar gözlemledim.
    1.) Vites: Kullandığım NK250 vites geçişleri çok sertti. Özellikle vites düşürürken ciddi ses geliyordu. 6 ileri vitesliydi ama şehir içinde çok sık vites değiştirmek gerekiyordu. O da bir süre sonra sol el ve sol ayakta ağrıya sebep veriyordu. Ayrıca vites düşülttüğümde motor öne yığılıyordu. Pulsar F250 de ise vites geçişleri gayet yumuşak. 5 ileri olmasına rağmen 5. viteste sabah-akşam trafiğinde rahatlıkla yavaşlayıp hızlanabiliyorum. Yani çok vites değiştirme gereği duymuyorum.
    2.) Tork: NK250 nin torku çok daha iyi geldi bana. Ani sollamalarda Pulsara göre daha seri ve hızlı. Ama dejavantajı ise gazı kestiğiniz anda öne yığılması. Pulsarda kaydırmalı debriyaj sayesinde öne yığılma yok. Sanki vitesi boşa atmış gibi hızını koruyor.
    3.) Oturuş Pozisyonu: NK250 ile ile F250 nin sele yüksekliği sanırım aynı. Her iki ayağımın parmakları kırmızı ışıkta beklerken yere değebiliyor. (Boyum 1.75)
    Yalnız NK250'nin gidon ve göstergesi çok daha yukarıdaydı. Ekrana baktığımda gözlerimi yoldan ayırmadan hangi viteste olduğumu görebiliyordum. Nedense F250 de göstergeler çok aşağıda gibi geldi bana. Vitese bakayım derken yola takibimi kaybediyorum. NK250 den F250 geçişimin sebeplerinden biri F250 de bulunan ön cam idi. Rüzgarı keser diye düşünüyordum ama ön camın en yüksek tepesi anca göğüsüme geliyor. Omuz ve kafa komple yine rüzgara maruz kalıyor. Bu bende hayal kırıklığı yarattı.
    4.) Aynalar ve geri görüş: NK250 nin gidonda bulunan dikiz aynaları çok dardı. Üstüne birde titreşim eklenince arkamı neredeyse göremiyordum. F250 de ise kafa grenajına tutturulan aynalar ile arkamdaki trafiği gayet iyi görüyorum ama bununda dezavantajı var. Trafikte seyir halinde iken aynaları düzeltme ihtiyacımı duyduğumda aynalar çok ilerde olduğu için ileriye bayağı eğilmek zorunda kalıyorum, bu da hafiften dengemin bozulmasına neden oluyor.
    5.) Titreşim: NK250 den vazgeçmemin en büyük sebebi 80 le bile giderken titreşimi hissetmemdi. Hatta hızım 120 lere çıktığında oluşan titreşim hem aynalarıma hem ayak ve el bileklerime yansıyordu. 50 km lik bir turun ardında motorumu stop edip indikten sonra bile parmaklarımdaki titreşim halen devam ediyordu.
    F250 de ise titreşim çok çok daha az. Aynalarda titreşim görmedim henüz. Daha soft ve titreşimsiz seyahat edebiliyorum.
    6.) Yakıt: F250 yi alalı henüz 2 gün oldu. Yakıt sarfiyatı hakkında bi yorum yapamayacağım. Gerçi NK250 nin de yakıtını ölçmüş değilim. Sonuçta 250 lik motorlar ve %90 oranında işe gidiş gelişlerde kullanıyorum. Ölçsek ne olacak, ölçmesek ne olacak
    7.) Amortisörler: NK250 nin süspansiyonları çok sertti. Yoldaki en ufak çukur veya bozuklukta motor ciddi anlamda sert tepki veriyordu. F250 de ise aynı yolu kullanmama rağmen o sert tepkiler ve titreşimi hissetmiyorum. Daha az tepki veriyor ve daha yumuşak salınım veriyor.

Kısacası NK250 nin artıları; Tork (ara hızlanmalar) ve oturuş pozisyonuydu. Ayrıca gösterge ekranı çok daha iyiydi. Yalnız ekran arızalansa güncel fiyatı 20 bin liralara yakındır.
    F250 nin artıları ise diğer geri kalan bütün herşey. Seyir halinde NK250 gibi yığılma ve ani devirlenme yok. Çok soft bir şekilde trafikte ilerliyorum. Bu benim için çok önemliydi. Ayrıca bugün orta sehpasının da olduğunu yeni farkettim. Bu da F250 için ayrı bir artı getirdi.
    Çanta ve bağlantı demirini F250 yi teslim almaya gittiğim serviste taktırdım. 2 si toplam 1.700 e mal oldu.

Şimdilik gözlemlerim bu kadar. Tekerinize taş değmesin. Sağlıcakla kalın.

freasy, Motoseverrr, espresso ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Hayırlı olsun.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    İyi günlerde kullanın, hayırlı olsun.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15" -- Rks Spontini 110 23"
    Hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler dilerim. F250 nin tasarımı güzelmiş Hero Karizma gibi bloğun ordaki grenaj aksesuar olarak sunulsaymış tam sport touring havası olurmuş.

lordmayros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z500SE 2024
    Hayırlı olsun bende N250 ile devam ediyorum

Hayırlı olsun, mantıklı bir seçim olmuş. Ayrıca f250 görüntü olarak çok daha güzel.

Siyahi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tenere 660
    İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Gönül en az 2 silindirli 500 cc hatta 4 silindirli bir motor isterdi tabi ama günümüz koşullarında ağırlıklı olarak işe gidiş-geliş ve yoğun trafikte kullanacağım bir motorun az yakmasının yanında küçük kıvrak bir motor olması gerekiyordu. Pulsar F250 nin inceleme videolarını hep hintli kardeşlerimizin yaptığı testleri izlemek biraz beni yanılttı. Adamlar bir deri bir kemik minyon tipler. Pulsar altlarında gayet iri görünüyordu. Kendim kullanmaya başladığımda ise sanki motor altımda bisiklet büyüklüğündeymiş gibi bir hissiyat uyandırdı. Neyse bununla da 2 sene yola devam ederiz. 2025 yazında umarım (Türkiye'ye gelirse tabi) ilk görüşte aşık olduğum motora kavuşurum.

Sizcede çok class ve karizmatik değil mi?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    800nk yerine 700clx versek

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)