Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Debriyaja basınca hışırtı gelmesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ncanpolat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BAJAJ PULSAR NS 200 ABS
    Merhaba saygı değer arkadaşlar,
    Motisikletle aşağı yukarı 200 kilometreyi devirdim deviricem. Henüz bir vukuatım yok. Umarım da olmaz. Yalnız şöyle bir derdim var.
    Mesela trafikteyim. Araçlar yavaş yavaş ilerliyor. Arkanızdaki taksi sizin önünüzde biraz boşluk açılsa hemen kornaya basıyor. Mecbur bende ilerliyorum. Yarım debriyaj gitmeye alıştım sayılır. Konu şu; Debriyaj balatasını her sonuna kadar sıktığımda ön tekerden(yani oradan gibi geliyor ses) hışırtı geliyor. Yokuş inerken debriyaja basarsam hışırtı daha yüksek oluyor. Bunun sebebi nedir sizce ?
    not: Fren balatası yeni.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15" -- Rks Spontini 110 23"
    Bana kalırsa sizin sorununuz yağsız ve ayarsız kalan zincir gibi geliyor (Bunu dediğiniz için ve karşılaşılcak en basit durum için böyle yorumladım."Yokuş inerken debriyaja basarsam hışırtı daha yüksek oluyor."), eğer ön taraflardan geliyorsa göbek rulmanı arızalanmış olabilir başka bir ihtimallerde debriyajınız veya içerlerde bir rulmanda veya içerdeki dişlilerde bir sorun olabilir sorununuzun daha net anlaşılması için kilometresini ve ses kaydı atabilirseniz çözüm açısından çok daha yardımcı olabiliriz.
    Ncanpolat ve tommygun bunu beğendiler.

Motosikleti
    BAJAJ PULSAR NS 200 ABS
    Sorunu bulmuş bulunmaktayım. Ön diskim ya yamuk ya da jant yamuk. Çünkü ön tekeri kaldırıyorum. Çeviriyorum ve dediğim ses geliyor. Bunu kendim çözebilir miyim bilmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:10 ----------

Şöyle de bir durum var. Bu sorunu uzun zamandır yaşıyorum. Balatalardan olduğunu düşünüyorum niye derseniz. Disk yamuk olsa çevirdiğimde çıkıntılı olan kısma sürtünür ve her ay ı noktaya geldiğinde gözle görülür bir yavaşlama görülürdü. Ama bunda diskin tüm yüzeyinde aynı sesi veriyor. Fren balatasını çok sıkma gibi birşey olabilir mi ?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Fren balatasının diske sürtünme sesi ise normaldir , arkayı duyamazsın ama dikkat kesilirsen önün sesi duyulur..
    Ncanpolat bunu beğendi.

Motosikleti
    BAJAJ PULSAR NS 200 ABS
    O halde bunun normal olduğunu kabul edip devam mı edeyim yoksa çok sıkılan bir yer varsa gevşetip diski rahatlatayım mı ?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Ncanpolat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O halde bunun normal olduğunu kabul edip devam mı edeyim yoksa çok sıkılan bir yer varsa gevşetip diski rahatlatayım mı ?
    Tekeri yerden kes birkaç kez fren manetini çek bırak ve hemen elinle çevir teker serbestçe dönüyorsa yada fasılalı hareket etmiyorsa herşey normaldir..
    Ncanpolat bunu beğendi.

Motosikleti
    BAJAJ PULSAR NS 200 ABS
    Deneyip yazacağım teşekkür ederim ilginiz için.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Debriyaj basılı durmak iyi olmaz. Araçlarda debriyaj bilyasını bozar. Ek bilgi olsun buda.

Motosikleti
    BAJAJ PULSAR NS 200 ABS
    Konu hakkında bilgim yok haklı olabilirsiniz. Ama şöyle bir senaryo oluşturun kafanızda. Bu benim günlük yaşadığım bir olay. Sıkıcı bir İstanbul trafiği. Acemi olduğum için kenarlardan kaçamıyorum ne kadar geniş olursa olsun ama şeridimi de ortaliyorum. Yol benim diyorum yani. Neyse konuya gelirsek önümde trafik biraz açıldı mecbur arayı kapatmam lazım yoksa korna çalıp sinir edecekler. Attım 1. Vitese ilerledim. Yine ileride sıkıştı trafik. Frene basıp motorun hızını düşürsem hemen motor öksürmeye başlıyor beni debriyaj sıkmaya itiyor. Muhtemelen debriyaj balatamın degısme zamanı geldi de 3000 TL istiyor yetkili servis.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Ncanpolat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu hakkında bilgim yok haklı olabilirsiniz. Ama şöyle bir senaryo oluşturun kafanızda. Bu benim günlük yaşadığım bir olay. Sıkıcı bir İstanbul trafiği. Acemi olduğum için kenarlardan kaçamıyorum ne kadar geniş olursa olsun ama şeridimi de ortaliyorum. Yol benim diyorum yani. Neyse konuya gelirsek önümde trafik biraz açıldı mecbur arayı kapatmam lazım yoksa korna çalıp sinir edecekler. Attım 1. Vitese ilerledim. Yine ileride sıkıştı trafik. Frene basıp motorun hızını düşürsem hemen motor öksürmeye başlıyor beni debriyaj sıkmaya itiyor. Muhtemelen debriyaj balatamın degısme zamanı geldi de 3000 TL istiyor yetkili servis.
    Ben de aralardan çok kaçamıyorum, bazen avrupa yakası sıkışık trafikte E5'de en sağ şeridin sağından arkadan gelen motorlar geçip gidiyor, boşluk çok fazla değilse şerit çizgilerinden gitmeye çekindiğim için onların geçtiği araya yeterince geniş değilse dalmıyorum trafikte araba gibi bekliyorum.

Trafikte şeritte giderken şeridi sahiplenmek için şeridi ortalamayın. Arabalar şeridi ortalar, şeritte çukur falan bir şey varsa arabalar onu ortalar bu yüzden öndeki arabanın sağ ya da sol teker çizgisini hizalayıp gidin. Yani şeritte tam ortadan sürmeyin, ya sağında ya solunda olun. Ben en sol şeritte gidiyorsam sola kaçmaya yer olsun diye şeridin sağından gidiyorum, en sağdaysam da genellikle şeridin solunda gidiyorum ki önüme kıran olursa sağda kaçmaya yerim olsun, orta şeritte yolun ve trafiğin durumuna göre şeridin sağında ya da solunda gidiyorum.

Bunu hakimiyet eğitiminde hoca öğretmişti, yoksa ben de şeridi ortalayıp giderdim.
    Ncanpolat bunu beğendi.

Motosikleti
    BAJAJ PULSAR NS 200 ABS
    Notunu aldım. Bu şekilde yapacağım. *Nikkfurie nin dediğini uyguladım. Balata spreyi uygulaması da yaptım. Ses yine aynı kaldı. Fren balataları baskı uyguluyor. Biri de değil ikisi de baskı uyguluyor. Şimdi önümde iki seçenek var: 1. fren balataları sürtünmeye devam etsin ve ilgili yerleri eriyene kadar dokunmayacağım ve temas eden yerler biraz daha sürtününce ses kesilecek. 2. Fren balatalarını iten pistonlar disk ile balata arasındaki fark azaldıkça itmeye devam eder ve ses hiç kesilmezse gevşetmem gerekiyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)