Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağ neden eksilir

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    CBR250R
    2002 r1 tespitlerime göre 100 km de 80 ml yağ eksiltmektedir.

https://imgyukle.com/f/2022/11/29/Ja9wUq.jpeg
    Alt grenajı söktüm temizledim bu halde bi süre agresif kullandım 260 da gördü makine 105 derece şehir içi de çok şükür hala tertemiz
    https://imgyukle.com/f/2022/11/29/Ja9AT0.jpeg

Egzozdan duman atma gözle görülür yok

https://imgyukle.com/f/2022/11/29/JafRFy.png
    (Radyatör temizliği araştırdığım bir konu henüz bulamadım kolay bir yöntem)

Radyatör içi paslı pis ama yağlı değil gibi nereye gidiyor bu yağ çevrem bi kısmı normal bulurken bi kısmı tehlikeli seviye diyor

Gerek sorduğum konularda gerek farklı katlılarınız olması durumunda şimdiden teşekkür ediyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Eğer agresif kullanıyorsanız hep tapagaz eksiltme görülmesi yaşına ve kilometresine göre artık segman istiyor olabilir, eğer bu model R1 lerde yağ eksiltme problemi varsa (o dönemin Cbr1000rr ları lıkır lıkır yağ içerdi yanlış hatırlamıyorsam 1000 kmde 1 litre civarı yağı içerdi) blok yapısından dolayı normal karşılanabilir.

Motosikleti
    Suzuki sv650s-2008 / Honda Cbr 250R 2012
    Eski model motorların çoğunda radyatörde pas oluyor benim 03’ de de pas var. Ama önemli nokta yağ yok. Radyatörde yağ olmadığından eminseniz problem yok contolarınızda, keçelerinizde. Yağ yakmasının bir çok sebebi olabilir ama motor eski. Bir içine girerseniz çıkmanız zor olur. Size tavsiyem ıpone’de rs400 yağ var ester korumalı. Yağ eksiltmeyi minimuma indirirsiniz

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Nasıl ölçtünüz 80 ml'yi, veya doğrumu ölçtünüz?

Motosikleti
    CBR250R
    Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer agresif kullanıyorsanız hep tapagaz eksiltme görülmesi yaşına ve kilometresine göre artık segman istiyor olabilir, eğer bu model R1 lerde yağ eksiltme problemi varsa (o dönemin Cbr1000rr ları lıkır lıkır yağ içerdi yanlış hatırlamıyorsam 1000 kmde 1 litre civarı yağı içerdi) blok yapısından dolayı normal karşılanabilir.
    Agresif kullanıyoruz 2005 100rr 4 bin km de 2 litre eksiltiyor demişti bi arkadaş evet, segman isteyip istememe durumu nasıl anlaşılır
    Alıntı Cr1Enis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eski model motorların çoğunda radyatörde pas oluyor benim 03’ de de pas var. Ama önemli nokta yağ yok. Radyatörde yağ olmadığından eminseniz problem yok contolarınızda, keçelerinizde. Yağ yakmasının bir çok sebebi olabilir ama motor eski. Bir içine girerseniz çıkmanız zor olur. Size tavsiyem ıpone’de rs400 yağ var ester korumalı. Yağ eksiltmeyi minimuma indirirsiniz
    Araştıracağım gözle gördüğüm kadarıyla yok gibi radyatör de yağ
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl ölçtünüz 80 ml'yi, veya doğrumu ölçtünüz?
    2 bin km yaptım iki defa yağı fulledim göz kararı ortalama aldım 70-100 ml arası usta hata payı benim hata payı vs kısaca 70 den az 100 den çok değil 100km\ml eksiltme durumu

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Tüp-açık egzost varsa tam gaza yakın bir kaç defa gaz verip bırakınca mavimsi duman atıyorsa (arka taraf siyah biir yerde bakın) yağ yakıyordur seggmanlardan veya önce sibop keçelerinden kaynaklanan.

Siyah duman normaldir (yanmış yakıt-karbon atığı) fakat orta ve düşük devirlerde siyah dumanda çok fazla olmamalı.(tüplü açık egzostta katalizörsüz susturucuda bir miktar görünebilir...hatta yanmış yakıt kokusu çok duyulur)

Bence sizin motorunuzda yağ yakma yok yağ sadece 5-6 bin km de yağ değiştirdiğinizde ki doğru ölçülmeli motor aynı konumda dik dururken ve soğumuşken 100 ml yağın az çıkması normaldir çünkü motorun yağı sıcaktan buharlaşmada yapar çüzzi yağ yakımı olabilir (yanma odasındada yağ cüzzi yanar) bu normaldir.250-300 ml yi gecerse yağ yaktığı söylenebilir.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı EMRER1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Agresif kullanıyoruz 2005 100rr 4 bin km de 2 litre eksiltiyor demişti bi arkadaş evet, segman isteyip istememe durumu nasıl anlaşılır
    Bunu bujilerinizde kurum bağlamasıyla anlayabilirsiniz hatta imkanınız varsa bujiyi söküp mikro kablolu kameralar oluyor bujiyi söküp oradan saldığınızda pistonun üst kısmındaki kurum size az çok her şeyi açıklayacaktır ama bahsettiğiniz üzerede mavi duman atma gibi bir problem yoktu.
    bassturbin bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Yüksek devirli motorlarda sekman dönmesi denilen bir hadise var , sekmanların açık uçları birbirine denk geldiyse bir miktar yağ eksilir , bunun haricinde subap lastikleride bakılması gereken yerlerden biri , siz yolda giderken özellikle vites küçültme anlarında hafif bir duman atıyordur arkadan gelen farkedebilir , sekmanları yazmaya gerek yok , onlara kadar indinmi diğerleride elden geçecektir , sizin motorda yağ radyatörü havalı tiptir suya yağ karıştırma gibi bir durum çok zor , karıştırma seviyesine geldiysede motorun fiziki durumu yani silindir kapağı , blok yüzeyi vs vs çok kötü durumdadır önce başka sıkıntılarda yaşanırdı..
    bassturbin bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR250R
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tüp-açık egzost varsa tam gaza yakın bir kaç defa gaz verip bırakınca mavimsi duman atıyorsa (arka taraf siyah biir yerde bakın) yağ yakıyordur seggmanlardan veya önce sibop keçelerinden kaynaklanan.

Siyah duman normaldir (yanmış yakıt-karbon atığı) fakat orta ve düşük devirlerde siyah dumanda çok fazla olmamalı.(tüplü açık egzostta katalizörsüz susturucuda bir miktar görünebilir...hatta yanmış yakıt kokusu çok duyulur)

Bence sizin motorunuzda yağ yakma yok yağ sadece 5-6 bin km de yağ değiştirdiğinizde ki doğru ölçülmeli motor aynı konumda dik dururken ve soğumuşken 100 ml yağın az çıkması normaldir çünkü motorun yağı sıcaktan buharlaşmada yapar çüzzi yağ yakımı olabilir (yanma odasındada yağ cüzzi yanar) bu normaldir.250-300 ml yi gecerse yağ yaktığı söylenebilir.
    Egzoz orjinal dendi üzerinde logo yok resim atabilirim, elde nem bırakıyor egzozu kapatıp ufak gaz verince, sibop yarın kontrol edilecek ustada az önce dedi siboplara bi bakarız olmazsa rektefe dedi 100 km 79 mililitre net var 2 bin km falan geçirdim bu motosikletle 250-300 ml 100 km için mi verdiğiniz değerler giresunda eğer rahatsız olmayacaksanız sizle telefonla da irtibata geçmek isterim profil resminizden gördüğüm kadarıyla sizdede eski yamaha var

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:57 ----------

Giresunda yaşıyorum bırakın mikron kamera salma imkanını marş rublesi arızasını forumda 5 kişiden 5 i bildi usta senkron ayarı dedi sonradan kabullendi sizler ve şu forum olmasa bişeyi tuttum. Mavi duman atma 3-5 bin devire kadar yok fazlasını da hiç denemedim denemelimiyim sizce bujileri aldığım kişi yeni dedi bu arada tabiki teyite muhtaç bilgi

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:00 ----------

Çok teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için size ve tüm diğer ilgili üyelere, evet yarın sübap kontrolü yapılacak duman fark etmedik ama egzozu elimizle kapatınca elimiz ıslanıyor usta gizli yağ yakıyor diyor

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Eğer subapları kompresyon testi yapmadan açıcaksa o motor bloğunu biçeceğinin kanıtıdır (Bujiler sökülüp kompresyon cihazına bağlanır ve marş nasılır fabrikanın verdiği değerler altında çıkarsa ya kompresyon segmanı bitmiştir veya subaplar yanmıştır), subap keçelerinin testide zor olay değil genellikle subap keçesi gitmiş olan motor uzun süre çalışmadıysa (akşamdan sabaha kadar) marş bastığınızda belli bir süre egzozdan mavi duman atar oda yanma odalarındaki yağlar gidene kadar, basit olarak böyle gözlemleyerek test edebilirsiniz. Islaklık konusu arkadaşımın 9000 kilometre civarındaki R25 inde aynı olay var.
    tommygun bunu beğendi.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Terleme olabilir çok sıkıştırılınca oluyor benim artık akmaya başlamıştı gittim civata ve conta değiştirttim sorun çözüldü.

Motosikleti
    CBR250R
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Terleme olabilir çok sıkıştırılınca oluyor benim artık akmaya başlamıştı gittim civata ve conta değiştirttim sorun çözüldü.
    Blok açıldımı tüm civatalar mı

Zamanında çok araba aldım sattım ticaretinide yaptım hiç birinide expere sokmadim aracı kozmetik olarak beğenirsem motor olarak tamamen ısınmış motora yaklaşık 10 kere kesiciye girmeyecek ama kesiciye dayanacak kadar gaz verir ve egzozu gözlemlerim gaz kesme sonrası mavi duman varsa uzaklaşırım sizde bu şekilde bir test yapabilirsiniz piston segman veya subap contası durumlarını net belli eder

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)