Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Üniversal gösterge devir göstermiyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Suzuki sv650s-2008 / Honda Cbr 250R 2012
    Mt 03 motorumun orjinal göstergesi bozulduğu ve maalesef ki göstergenin yenisi veya çıkması olmadığı için üniversal takma durumundayım. Göstergeyi motorun ve göstergenin şemasına göre bağladık, sinyaller, boş ışığı ve sellektör çalışıyor. Hızı bağladığımız da değerler doğru şekilde verilmediği için (şanzıman ile gösterge kalibre değil) göstergenin yanında gelen manyeto ile diskten hız ölçümünü yaptık. Fakat şemaya göre bağlantılar doğru yapılmasına rağmen deviri çalıştıramadık. Gösterge de herhangi bir problem de söz konusu değil çünkü açılışta selamlamasını yapıyor ve devir kısmına normal 12v akım verildiğinde devir yükseliyor. Ama kramptan gelen mavi devir kablosunu taktığımızda çalışmıyor. Diğer kabloları da denedik ama yok. Yapan arkadaş ecu dan kaynaklı olabileceğini, kranktan çıkan 4 kablonun içinden devir kablosundan paralel olarak kablo çekip göstergeye bağlamamız durumunda büyük ihtimalle çalışacağını fakat bu durumda ortada dağıtıcı bir ecu olmayacağı için motorun sapıtabileceği ve hatta çalışmayabileceğini söyledi. Çok uzun yazdığımın farkındayım ama forumda yardımcı olmak isteyip bu konudan anlayan arkadaşlar olduğuna eminim. Ne yapmamı tavsiye edersiniz bu şekilde kullanadabilirim, sonuçta hız ve boş ışığı çalışıyor güvenlik için ve muayeneden geçmek için bunlar yeterli

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:59 ----------

Göstergenin kodu ise ktm üniversal

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ergunerbaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 Z Tenere
    Sorununuz hakkında fikrim yok fakat göstergeler tamir edilebiliyor.Hatta youtube üzerinden bu tarz işleri yapıp video çeken bi arkadaşı takip etmekteyim.Tenere 660 kullanıyorum devir göstergesi çalışmayan panelin tamirini aşağıda linkini bırakacağım parçayla tamir eden vardı.Belki işine yarar
    TRY 96.06 20%OFF | 1 adet/grup VID29-05 Step motor otomobil enstrüman yeni orijinal VID29-05 Step motor
    https://a.aliexpress.com/_mPv10Zm

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Önce bir deneseydiniz? Sonuçta kablo yalıtımını sıyırıp araya köprü atılacak. Motorda anormallik görürseniz değişikliği çok basitçe geri alabilirsiniz.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    kranktan değil, bobin girişinden sinyal al.

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    Keşke şu başlıktaki kadar bilgim yada çevremde insanlar olsalardı dediğim kaliteli sorun başlığı. cevaplar da çok merak uyandırıcı.

belki mt03 başlığından yada facebook gruplarından bu işten anlayan bir usta bulup sorabilirsiniz 2 dakikalık bir telefon görüşmesiyle. aklıma gelen bu oldu.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    bildiğim kadarıyla buji kablosunun üstüne sarıyorlar göstergedeki devir okuyan kabloyu

Motosikleti
    Suzuki sv650s-2008 / Honda Cbr 250R 2012
    Motorun bobin tarafından 4 kablo çıkıyor bende kırmızı olan devir beyaz olan ise hız içinmiş. Kırmızı olan önce ecu ya gidip sonradan gösterge panelinde ki kablolara iletiliyor. Kural z’ nin dediği gibi kabloyu sıyırıp deneyeceğim başka çare yok. Ama neden ecu dan gelen kabloda çalışmıyor anlamış değilim kabloları sökerken ecu ya kısa devre yaptırarak hasar vermiş olabilirim ama Buda çok düşük bir ihtimal oldukça dikkatli çalıştım. Aklıma gelen tek şey ecu nun göstergeyi kabul etmemesi bakalım deneyip göreceğiz

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:57 ----------

Aslına bakarsan tamamen ilgi ve mecburiyet. Eskiden cbr250 kullanırdım ve motoruma hakimdim bir problem olduğunda nerden kaynaklandığını kolayca anlayabiliyordum. Mt 03 şuan benim için bambaşka bir motor markası modeli farklı olduğu için bazı şeyleri anlamakta güçlük çekiyorum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)