Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tenere, NC, CBR650 bakım maliyetleri hk

Motovento
    REKLAM ALANI
    nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    Selamlar,

Başlık dağınık oldu ama bu makinaların ortalama işletme maliyetini çıkarmaya çalışıyorum. Alırsam başıma ne gelir emin olamıyorum. Şu an 200 cc makina için bile bakım maliyetleri çok yukarda geliyor. Hoş ucuz birşey kalmadı artık yaşamda ama yine de bilen, sahip olan, yaşayanlardan öğrenmek istedim. Makinamı değiştirme fikrim mevcut ama tecrübelerinizi paylaşmak isterseniz çok sevinirim.

Senelik sorun çıkarmadan bakım ne tutuyor? Yakıt tüketimleri nereye geliyor ortalama tüketimde? Başka eklemek istenenler var mıdır? Öğrenmek isterim.

Cevap veren herkese teşekkürler.
    Hayatımdaki en iyi sürüşü arıyorum. Yarım kask takıp kanayacağınıza, Full face kask takıp terleyin. En iyi motosiklet, sahip olduğunuzdur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    tenere 2.6 yağ alıyor 100 km de sakin kullanımda 4.5 lt benzin yakıyor filtreleri bujileri lastikleri en ucuz (her marka var diye ) orta segment motosiklet
    nc 4 lt yağ alıyor yağ filteri hava filtresi vs piyasa da bolca var 3.5 lt benzin yakar lastikler ebattan dolayı pahalı piyasası her iki motosikletinde güzel her yerde parçaları var her iki motor da sağlam sorunsuz
    kullanım amacına göre seçim yapabilirsin tenere azcık daha kemikli abs li alırsan pişman etmez üretimi yok diye korkma çok uzun yıllar üretilmiş parçası 20 yıl daha piyasada bulunur
    ben kamp a gidiyorum tenere yi daha çok seviyorum
    nc de amortisörler sert ve patlamaya müsait bozuk yola gelmez tenere de biraz titreşimli
    nicknamer bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    İşletme maliyeti büyük parçalarda granaj parçalarda ortaya çıkar bakım sarf malzemesinde üç aşağı beş yukarı hepsi birbirine yakındır ..
    nicknamer bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    İşletme maliyetlerine aslında bazı potansiyel sürprizleri de eklemek lazım. Geçenlerde yaptığım kaza ile laps diye tamir, boya için hiç hesapta yokken 3000 TL cepten para çıktı.

Ben mesela geçen sene 30.Eylül.2021'de Road 4 takım almışım, şu an 1 senenin dolmasına 4 gün var ve 23.000 km yapmışım. Haftaya yeni bir set lastik alacağım (5200 TL) , hazır açmışken rulmanları da değiştirtirim (SFK kapalı rulman alırım, fiyat bilmiyorum) , bir de lastiğin siboplarını "L" tipiyle değiştirtirim. Nereden baksanız 6200 TL oldu masraf. Akümün de değişme zamanı geldi, 1000-1500 TL de o tutar, aküyü de kış gelmeden haftaya aldım mı hop bir anda 7200-7700 TL masrafım olacak.

Nc gibi ekonomi harikası, çok kaliteli bir motor sahibi de olsanız büyük motoru işletmek biraz masraf yapmayı gerektiriyor. Sözüm meclisten dışarı hiç bir forum arkadaşımı töhmet altında bırakmayayım; ülkemizde "az yakma" fetişizmi olduğundan herkes yakıt tüketim değerlerini eksik söylüyor. Bir motor düşünüyorsunuz diyelim; ortalama bir yakıt tüketim değerli buldunuz, her zaman o tüketim değerinin 1 lt üstünde yaktıracağınızı hesap edin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:07 ----------

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    SFK kapalı rulman alırım
    SKF demek istemişim, neden SKF diye sorarsanız başka marka ismi bilmiyorum.
    blueway2, espresso ve nicknamer bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    @tommygun rulman olarak nsk bulabilirsen oda güzel japon malı ben afrika ya skf aldım
    plastik kapak olandan al daha uzun ömürlü

buradan aldım 250 tl altı satış yok diye 2 şer takım aldım piyasaya göre çok ucuz ama 1 takım alamıyorsun

https://rulmanlistesi.com/
    tommygun ve nicknamer bunu beğendiler.

Aralarında en maliyetlisi 4 silindir olması sebebiyle CBR650. Tenerenin parçaları aşırı pahalı diye biliyorum. NC Commuter mantığında olduğu için muhtemelen üç motosiklet arasında en ekonomik olanı
    nicknamer bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşletme maliyetlerine aslında bazı potansiyel sürprizleri de eklemek lazım. Geçenlerde yaptığım kaza ile laps diye tamir, boya için hiç hesapta yokken 3000 TL cepten para çıktı.

Ben mesela geçen sene 30.Eylül.2021'de Road 4 takım almışım, şu an 1 senenin dolmasına 4 gün var ve 23.000 km yapmışım. Haftaya yeni bir set lastik alacağım (5200 TL) , hazır açmışken rulmanları da değiştirtirim (SFK kapalı rulman alırım, fiyat bilmiyorum) , bir de lastiğin siboplarını "L" tipiyle değiştirtirim. Nereden baksanız 6200 TL oldu masraf. Akümün de değişme zamanı geldi, 1000-1500 TL de o tutar, aküyü de kış gelmeden haftaya aldım mı hop bir anda 7200-7700 TL masrafım olacak.

Nc gibi ekonomi harikası, çok kaliteli bir motor sahibi de olsanız büyük motoru işletmek biraz masraf yapmayı gerektiriyor. Sözüm meclisten dışarı hiç bir forum arkadaşımı töhmet altında bırakmayayım; ülkemizde "az yakma" fetişizmi olduğundan herkes yakıt tüketim değerlerini eksik söylüyor. Bir motor düşünüyorsunuz diyelim; ortalama bir yakıt tüketim değerli buldunuz, her zaman o tüketim değerinin 1 lt üstünde yaktıracağınızı hesap edin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:07 ----------

SKF demek istemişim, neden SKF diye sorarsanız başka marka ismi bilmiyorum.
    Rulmanda ORS öneririm
    nicknamer ve tommygun bunu beğendiler.
    ...

OnixsyS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 500R
    muhtemelen en büyük işletme maliyetin benzinden yana olucak (hiçbir kazalık ani gelişen parça ihtiyaçı gibi durumları saymazsak)
    nicknamer bunu beğendi.

reclusive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AT1000Dct
    Geçen ay yağ değişimi yaptım ncye hiflo filtre 4lt castrol yağ 730TL tuttu işcilik benden.internetten alsam biraz daha uyguna gelirdi.Bu arada nc alacaksanız 2018 üstü alın.
    nicknamer bunu beğendi.

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    nc 700 s için 2 hafta önce bakım yaptırdım. motul 5100 yağ ( sanırım 3.6 lt idi ), hiflo marka hava filtresi, mahle marka yağ filtresi, TRW marka sinterli arka balata + 100 tl işçilik 1850 tl ödedim kendi ustama. yakıt olarakta abartmadan kullanımda 3.5 lt'yi geçemedim henüz. bence yakıt için şahane ötesi bir rakam. tabi bakım maaliyetleri acayip uçtu orası ayrı.
    nicknamer bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı reclusive adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen ay yağ değişimi yaptım ncye hiflo filtre 4lt castrol yağ 730TL tuttu işcilik benden.internetten alsam biraz daha uyguna gelirdi.Bu arada nc alacaksanız 2018 üstü alın.
    2018 üstü önermenizin detayını paylaşabilir misiniz? 2014 üstü bakıyordum çünkü.
    Hayatımdaki en iyi sürüşü arıyorum. Yarım kask takıp kanayacağınıza, Full face kask takıp terleyin. En iyi motosiklet, sahip olduğunuzdur.

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    geçtiğimiz ay epeyce derin bir çukurdan (yeni asfalt, 15cm düşük logar) gece vakti karanlıkta geçmek durumunda kaldım. şükür düşmedik ama epey masraf çıktı.

ön fren alt merkez pistonlardan kaçırma yapmaya başladı,
    arka amortisör patladı,
    soketlerde sıkıntı oldu galiba motor bi aptal çalışmaya başladı vs.

motorunda 40bin bakımı gelmişti

zincir dişli set
    debriyaj balatası
    arka amortisör
    ön fren merkez tamir, parça değişim
    fren balataları
    tüm sıvı değişimleri
    elektrik tesisatı kontrol ve gerekli yerlerin blendajı
    elektronik sensörlerin temizliği
    koruma demiri kumlama+fırın boya

aklıma gelenler bunlar. uzun süre kullanmayı planladığımdan tüm ürünler bilindik kaliteli ürünlerle değiştirildi.

bana toplam maliyeti 17.800TL oldu.

neden yazdım bunları?

sadece bakım masraflarına bakmak bazen yeterli olmuyor.

olası bir kaza yada arıza durumunda karşılaşılabilecek rakamlar böyle, aklınıza getireyim dedim.
    pea, Kural [ Z ] ve espresso bunu beğendiler.
    Benelli TRK502 - Hyosung GV250 - Regalraptor SPT350 - Kanuni Caracal200 - Kanuni Windy125 - Kawasaki GPZ500 - Kawasaki EN500 - Aprilia MANA850 - Regalraptor Spyder250 - Honda VT600 - Zealsun ZS150-19

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı izzmarit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçtiğimiz ay epeyce derin bir çukurdan (yeni asfalt, 15cm düşük logar) gece vakti karanlıkta geçmek durumunda kaldım. şükür düşmedik ama epey masraf çıktı.

arka amortisör patladı,

zincir dişli set
    debriyaj balatası
    arka amortisör
    fren balataları
    tüm sıvı değişimleri

aklıma gelenler bunlar. uzun süre kullanmayı planladığımdan tüm ürünler bilindik kaliteli ürünlerle değiştirildi.

neden yazdım bunları?

olası bir kaza yada arıza durumunda karşılaşılabilecek rakamlar böyle, aklınıza getireyim dedim.
    Demeye çalıştığım bu zaten bir yağ yağ filtresi ile gider tablosu hesaplanmamalı bu tip onlarca şeyle karşılaşıla bilinir ..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı nicknamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2018 üstü önermenizin detayını paylaşabilir misiniz? 2014 üstü bakıyordum çünkü.
    Sanırım 2018 model ile LED farlar geldi (öncesinde halojen ile ithal ediliyordu diye hatırlıyorum...), bir de HSTC özelliği (bir nevi traction control) geldi, ön bagaj hacmi 1l arttı. (Ama bu sonuncu 2016'dan itibaren de olabilir...)

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    [QUOTE=Cyan;4703058]Sanırım 2018 model ile LED farlar geldi (öncesinde halojen ile ithal ediliyordu diye hatırlıyorum...), bir de HSTC özelliği (bir nevi traction control) geldi, ön bagaj hacmi 1l arttı. (Ama bu sonuncu 2016'dan itibaren de olabilir...)[/

Yazdıklarına ilaveten ve en büyük değişiklik ön amörtisörlerde yapıldı showa'nın güzel amörtisörleri takıldı.Motoru en önemli etkileyen değişiklik bu amörtisörlerin değişmesi.
    İyi bir yol arkadaşınız varsa hiçbir yol uzak değildir.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Demeye çalıştığım bu zaten bir yağ yağ filtresi ile gider tablosu hesaplanmamalı bu tip onlarca şeyle karşılaşıla bilinir ..
    aynen abi yaz bi 50.000 ana yatak takımı üst kapak
    F54 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı izzmarit adlı üyeden alıntı Mesajı göster

arka amortisör patladı,

zincir dişli set
    debriyaj balatası
    arka amortisör
    fren balataları
    tüm sıvı değişimleri

neden yazdım bunları?

Trk için böyleyse.. aradığım cevap buydu bu başlığı açarken. 200 cc de böyle bir maliyet çıkmazdı diye düşünüyorum. Değiştirmek istiyorum ama "bunlar nasıl tutarlar?" diye de sormadan edemiyorum kendime. Teşekkürler yorumunuz için.
    izzmarit bunu beğendi.

Motosikleti
    T7
    Tenere'nin periyodik bakımı 10000 km'de NC'nin ise 6000 km'de. Bu maliyete etki eden bir konu. Daha önce 4 sene kadar NC kullandım.Şimdi 6000 km.dir T7 kullanıyorum. NC ile yakıt tüketimim 3,6-3,8 arasında idi akıcı şehir içi trafiğinde. Hoş, uzun yol şehirler arası sürüşte de 3,5 oluyordu. Motoru zorlayarak kullanmayı tercih etmiyorum. T7 ile şehir içi akıcı trafikte 4,0-4,1 yakıyor. 3000 km.lik bir turdan döndüm geçen hafta. 3,9-4,0 civarı tüketimi oldu 100km'de. Çantalar olduğu için 120'nin üstüne pek çıkmadım. Aman aman bir fark yok yakıt tüketimi açısından, ben de şaşırdım açıkçası. Şehir içi Eyüp-Dudullu arasında kullanıyorum işe gidiş geliş. Nasıl bir trafiği kastettiğim belli olsun diye belirtiyorum. 2018 DCT idi kullandığım NC ve 4 sene boyunca lastik zincir akü periyodik bakım dışında bir sorun yaşamadım. Ama yan sanayi veya GP kompozit aksesuarlar açısından NC daha avantajlı. Örneğin orijinal dışında orta sehpa yok T7 için şu anda. CBR 650 için bir şey diyemeyeceğim ama NC ve T7 arasında işletme açısından büyük bir maliyet farkı olacağını düşünmüyorum. Arıza ve yedek parça açısından konuyu incelemedim ama burada da büyük fark olacağını düşünmüyorum. En büyük farklılık NC ve T7 Tenere arasında tarz farklılığı, bu da kişisel tercihlere göre değişir elbet. Örneğin T7 NC'ye göre çok daha fazla rüzgar alıyor istediğin camı tak fark etmiyor. NC ise düz yolu seviyor sizi rüzgarla boğuşturmuyor ama bozuk, çakıl, taşlı dağ yollarında sizi üzüyor, T7 ise bu yolların kralıyım ben diyor. T7 NC'ye göre fark edilir şekilde hafif, yeni NC'lerde ağırlık azaltıldı galiba ben 2018'e göre söylüyorum. T7'de ABS dışında elektronik adına hiçbir şey yok dolayısıyla bozulacak bir şeyi yok bu alanda Bu arada ben Honda servislerini daha çok seviyorum, Esengül Honda Ahmet Usta'ya selam olsun buradan..
    haluk23 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)