Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mitomani nedir

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Artık Yok...
    Hep motorsiklet ile ilgili konular açıcak değiliz ara sıra böyle bilgilendirici sosyal bilimsel konularda açmak bence iyidir konunun kimseyle ilgisi yok en başta onu diyim sosyal sorumluluk çerçevesinde bilgilendirici bir konu olsun diye açmak istedim…

Mitomani nedir ?

Patolojik yalan, yalan söyleme alışkanlığıdır. Psikiyatride mitomani olarak tanımlanır. Hastalığa sahip kişilere mitoman denir.

Mitomani hastasının özellikleri nelerdir?

Mitomanya hastaları yalan söylediklerinin farkında değildirler. Düşünce tarzlarına ''büyüsel düşünce'' denir. Hayal gücüyle ürettikleri düşüncelerin gerçekliğine inanırlar. Çocuklarda normal karşılanan bu durum yetişkinler için patolojiktir.

Normal insanlar yalan söylediklerinde utanç ve suçluluk duyabilirler ancak mitomanlarda böyle bir durum yoktur.

Çoğu zaman çok güzel ve etkileyici fantastik yalanlar söylerler. Gerçekle fantazi iç içe geçtiğinde inandırıcı olabilirler.

Yalan söyleyerek kendilerini önemli bir insan veya kahraman gibi gösterirler.

Çoğu zaman kendi yalanlarına inanırlar.
    Eski yalanlarını desteklemek için sürekli yeni yalanlar uydururlar.

Çoğu zaman yalan söylemenin bir amacı olmayabilir. Yani yalan söyleyerek kar elde etmezler.

Bazen kendilerini suçlayıcı ve zarar verici olabilirler.

Gelişimi 15-16 yaş gibi ergenlik çağından başlar ve tedavi edilmezse erişkinlik dönemine kadar devam eder.

Mitomani hastaları çok üstün sözel yeteneğe sahiptir.

Mitomani hastaları stresli durumlardan kaçmak için yalanı kullanabilirler. Mitomanlar kendi gerçekliklerinden kopmuş insanlardır. Yüksek kaygılı durumlarda daha fazla yalan söylerler.

Kendilerini olduğu gibi kabul edemeyen, kendine güvensiz insanlardır.

Yalanlarını geçmişte yaşadıkları anılar gibi anlatabilirler.

Mitoman gerçeği de söyleyebilir ancak öyle bir süsler öyle bir büyütür ki inanamazsınız.
    Zamanla aile ilişkileri bozulur.

Sosyal yalnızlaşma onların kendilerini keşfedilmemiş yetenek olarak görmelerine neden olur.

Mitomani hastaları yalan söylemeyeceklerine söz verirler ancak sözlerini tutamazlar.

Mitoman kişi sürekli hayali senaryolar, hayali olaylar ve kişiler uydurur ve söylediği bu yalanlara kendisi de inanır. Bu tip insanlar tüm hayatlarını bir yalanın üzerine kurmuştur.

Mitomani hastaları hasta olduklarının farkında değildir. Bu nedenle kendiliklerinden doktora gitmezler. Birlikte yaşadıkları insanlar durumdan rahatsız olup onları doktora götürürler.
    Mitomanlar çok övüngen insanlardır.

Alıntı : https://www.medicalpark.com.tr/mitomani/hg-2374

Motorsiklet forumunda olduğumuz için motorsikletten örnek vericem ..
    Misal benim hiç harley davidsonım yoktur ama forumda yıllarcana en koyu hd ciden bile daha koyu hd ci olmuşumdur öyle kendimi inandırmışımdır ki hd em olduğuna çevremdekilerde kesin var sanıyodur ..

İşte burda konular açarım hd ile 2 litre yaktım hd çok kral makine bakımı çok ucuz cbf fiyatına hd bakımı yapıyorum hd ile kedi kovaladı falan filan ..
    pea ve OnixsyS bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Konu kisilerle ilgisi yok diye başlamış baştan aşağı okuduktan sonra verilen örnekle de kimseyle ilgisi olmadığına şahsen ben inandım.Mutmain oldum.
    DickName bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mitomanlar çok övüngen insanlardır.
    Ben hiç yalan söylemem.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Başlık fevkalade tehlikeli yalnız. benim küçük bir işim çıktı kaçıyorum size iyi sohbetler (vın turizm)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)