Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

NK 250 YAKIT TÜKETİMİ VERİ TABANI

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    CF Moto NK250
    Merhaba arkadaşlar,

18.05.2022 tarihinde 2022 Model NK250 motorumu aldım ve 29.06.2022 tarihinden beri aldığım yakıtın verilerini tutuyorum. Kaç litre aldım, kaç km gittim, yakıtın litre fiyatı hepsini not edip bilgisayarımda kayıt altına alıyorum. Endüstri Mühendisi olduğumdan ve hayatımı da Üretim Planlama yaparak kazandığımdan bunun gibi veri toplama, işleme ve yönetmeyi çok severim. Yaptığım tablonun size de iyi bir kaynak olabileceğini düşündüğüm için burada paylaşmak istedim.

Sizin de vereceğiniz tavsiyelerle bu tabloyu daha da detaylandırabilirim tavsiye ve eleştirilere sonuna kadar açığım

Her yakıt aldığımda ise bu tabloyu güncelliyorum. Ara ara da burada güncel halini paylaşırım. Herkese sağlıklı günler dilerim, tekerimize taş değmesin.

Bu tabloyu kısaca özetlemek gerekirse 29.06.2022 tarihinden bugüne kadar 16 kere yakıt almışım.

Ortalama yakıt fiyatım ise 23,12 TL,
    Ortalama aldığım litre ise 8,47 LT,
    Ortalama depo dolum fiyatı ise 195,33 TL,
    1 Depo ile gidilen ort. km ise 226,33 KM,
    Ortalama yakıt tüketimi ise 3,76 LT,
    Km'de harcanan para ise 0,86 TL,
    Ortalama depo doldurma periyodu ise 4,13 gün

TABLO TABLO TABLO TABLO

TABLO

TABLO TABLO TABLO TABLO
    Mr.wind, GoGi ve mitmuallim bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Biraz seri ve yüksek devir kullanmayı seviyorsunuz sanırım.
    denizz1, KROSNO ve Dxsec bunu beğendiler.

Motosikleti
    CF Moto NK250
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biraz seri ve yüksek devir kullanmayı seviyorsunuz sanırım.
    Bazen fazla devirli gittiğim oluyor elbette ama genel olarak fazla gaz açmıyorum. İnternetten baktığımda ortalama tüketim 4.05 olarak gözüküyor. Ben biraz daha aşağısında kalıyorum 6 vitesin yok mu bilader yorumları bekliyordum açıkcası

Motosikleti
    Artık Yok...
    Bin yıl geçse litre üstünden yakıtı anlatamıycaz eski konulara bakıyorum adam benim motor 15 kuruş yakıyor 10 kuruş yakıyor yazmış Allah bilir o zaman benzinin litresi ne kadardı.. Halbuki kuruş değil litre hesabı girse o motorun yakıt değeri şu anda bile güncel kalırdı ..

Benzin iner benzin çıkar sizin para hesabınız tutmaz yanıltıcı olur litre hesabı doğru olandır …

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bin yıl geçse litre üstünden yakıtı anlatamıycaz eski konulara bakıyorum adam benim motor 15 kuruş yakıyor 10 kuruş yakıyor yazmış Allah bilir o zaman benzinin litresi ne kadardı.. Halbuki kuruş değil litre hesabı girse o motorun yakıt değeri şu anda bile güncel kalırdı ..

Benzin iner benzin çıkar sizin para hesabınız tutmaz yanıltıcı olur litre hesabı doğru olandır …
    yazmis yukarda

"Ortalama yakıt tüketimi ise 3,76 LT"

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:26 ----------

Alıntı KROSNO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,

18.05.2022 tarihinde 2022 Model NK250 motorumu aldım ve 29.06.2022 tarihinden beri aldığım yakıtın verilerini tutuyorum. Kaç litre aldım, kaç km gittim, yakıtın litre fiyatı hepsini not edip bilgisayarımda kayıt altına alıyorum. Endüstri Mühendisi olduğumdan ve hayatımı da Üretim Planlama yaparak kazandığımdan bunun gibi veri toplama, işleme ve yönetmeyi çok severim. Yaptığım tablonun size de iyi bir kaynak olabileceğini düşündüğüm için burada paylaşmak istedim.

Sizin de vereceğiniz tavsiyelerle bu tabloyu daha da detaylandırabilirim tavsiye ve eleştirilere sonuna kadar açığım

Her yakıt aldığımda ise bu tabloyu güncelliyorum. Ara ara da burada güncel halini paylaşırım. Herkese sağlıklı günler dilerim, tekerimize taş değmesin.

Bu tabloyu kısaca özetlemek gerekirse 29.06.2022 tarihinden bugüne kadar 16 kere yakıt almışım.

Ortalama yakıt fiyatım ise 23,12 TL,
    Ortalama aldığım litre ise 8,47 LT,
    Ortalama depo dolum fiyatı ise 195,33 TL,
    1 Depo ile gidilen ort. km ise 226,33 KM,
    Ortalama yakıt tüketimi ise 3,76 LT,
    Km'de harcanan para ise 0,86 TL,
    Ortalama depo doldurma periyodu ise 4,13 gün

TABLO TABLO TABLO TABLO

TABLO

TABLO TABLO TABLO TABLO
    Allah kaza bela vermesin.

3.7 biraz fazla gibi ama yuksek devirde her motosiklet olagandan fazla yakiyor.

Agresif kullanimda da fazla yakabiliyor. Surekli gaz aç-fren yap tuketimi artiriyor.

Misal Suan ortalamam 2.6. Arkadaslar bi dunya laf etti yok basmiyosun yok boyle motor surecegine surme daha iyi falan ahah.

Sonra beraber ufak bi turlama yaptik. 250cc nasil surulurse oyle surduk. 100-110-120 gittik. Bazen gaz actik bazen sakin gittik.
    Sonuç benim tuketim yine 2.6 ahah.

isin komik yani ayni turlamada arkadas 3 lt uzeri yakti Benim ruhuma islemis fakirligim sayesinde oluyor bunlar sanirim. ultra hassas bilekler
    KROSNO bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Fazla bir fark vermeyecektir ama aritmetik ortalama yerine ağırlıklı ortalama ile daha net bir sonuç çıkacaktır.

Ben de aynı analizi uzunca bir zaman yapmıştım. Hatta aldığım benzin istasyonlarını da ekleyip hangisinin daha verimli olduğunu buluyordum.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    3.7 NE yaw biz o verileri afrika twin ile yakalıyoruz hatta hatta 3.2 yaktıran bi arkadaş vardı şu sıralar pek görünmez oldu bence 250 cc için ideal yakıt 2.8 3.3 yukarısı gereksiz masraf

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yazmis yukarda

"Ortalama yakıt tüketimi ise 3,76 LT"

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:26 ----------

Allah kaza bela vermesin.

3.7 biraz fazla gibi ama yuksek devirde her motosiklet olagandan fazla yakiyor.

Agresif kullanimda da fazla yakabiliyor. Surekli gaz aç-fren yap tuketimi artiriyor.

Misal Suan ortalamam 2.6. Arkadaslar bi dunya laf etti yok basmiyosun yok boyle motor surecegine surme daha iyi falan ahah.

Sonra beraber ufak bi turlama yaptik. 250cc nasil surulurse oyle surduk. 100-110-120 gittik. Bazen gaz actik bazen sakin gittik.
    Sonuç benim tuketim yine 2.6 ahah.

isin komik yani ayni turlamada arkadas 3 lt uzeri yakti Benim ruhuma islemis fakirligim sayesinde oluyor bunlar sanirim. ultra hassas bilekler
    Onu gördüm tl lerin hepsi anlamsız benzin iniyor çıkıyor ortalama litre yeterli demek istedim ..

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:16 ----------

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3.7 NE yaw biz o verileri afrika twin ile yakalıyoruz hatta hatta 3.2 yaktıran bi arkadaş vardı şu sıralar pek görünmez oldu bence 250 cc için ideal yakıt 2.8 3.3 yukarısı gereksiz masraf
    At ile yapan arkadaşımız 3.1 yakıyordu yanlış bilgi vermeyelim ve çok fazla yakıyordu ..Ben bulsam bir at 2.6 yaktırıcam da bulamıyorum …

mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    [IMG][/IMG]

Çoğu yorumcu yakıt tüketimine takmış gibi ama tablonun benzerini ben yıllardır kedimde kullanmışımdır , motor hakkında bilinçli olmayı ve olağan dışı yakıt durumunu takip sağlıyor,

evet 250 lik çinliler 4 lt/100 km ortalamadalar maalisef...
    Teşekkür ederim böyle bir bilgi paylaşımı için..

Yasin D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    22" Bajaj NS 200
    Geçen hafta 2022 NS 200 aldım. Bayii çıkışı depoyu doldurdum 10,440LT aldı. Motor şuan 327km de daha bir diş benzin gösteriyor. Rodajda 6bin devri geçmeden sürüyorum.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Tek silindir 250cc makine için 3.7 her şekil fazla

Motosikleti
    CF Moto NK250
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım ben biraz fazla devirli sürüyorum anlamadım. Çoğu kişi yüksek diyor. halbuki normal değerler olduğunu düşünüyordum. Takıldım şimdi buna, bir deneme yapayım bir dahaki sefere 5bin deviri geçmiyeyim bakalım her viteste nasıl olucak yakıt tüketimi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamasaki Ybf 1000
    yakıt normal.
    internette test yapan çoğu kullanıcı sizinle benzer değerleri yakalamış.
    250 cc tek silindir motor aleminde en az yakan makinelerden biri olan sym wolf ile yardırınca 3,5 litreleri geçiyordum.
    bilmem kaç bin deviri geçmeyip,dümdüz yolda 82 model reno süren dede gibi sürmedikçe tüketimler normal.
    zaten herkesin motoru en az yakan motor bu ülkede

lordmayros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG 2023
    bende NK150 ile depoyu doldurmuştum 250km oldu ışık yandı içinde ne kadar yakıt kaldı bilmiyorum ama
    komple bitirip fullemek istiyorum en azından deponun ne kadar litre aldığını bileyim

Motosikleti
    Artık Yok...
    Tek silindir 250cc motorun 3.7 yakması normal değildir isterse o motoru alan herkes onu yaksın gene değildir tek silindir 250cc makineden bahsediyoruz

Bilmem kaç bin devri geçmeyip 82 model reno sürer gibi süren honda 250cc kullanıcıları cbr cb250r fark etmez 2.7-2.8 leri bile görüyor ..

Yani kısaca normal olan bir şey yok ..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)