Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bugün İtibariyle İlk Defa Motordan Düşmüş Bulunuyorum 😅

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    CF Moto NK250
    Selamlar Herkese Günaydın,

Bugün işe gitmek için yola çıktım ve evimin önünde bulunan ışıklardan sola dönmek için vitesi küçültüp hafiften gaz verdim ve bir anda kendimi asfaltta buldum. Ne olduğunu anlamadım hani derler ya bir anda oldu diye gerçekten göz açıp kapayıncaya kadar asfaltta uzanıyordum. Yola dikkatli baktım herhangi bir su yağ yoktu. Renk değişimi yoktu daha önce çok defa geçtiğim bir yer.

Sabahtan beri düşünüyorum nasıl düştüğümü ama bulamadım. Çok mu hızlıydım? Lastiklerim mi yetersizdi? Lastiklerim yeterince ısınmadığı için miydi? Kendim çok fazla tecrübeli olmadığım için mi beceremedim? Neden??

Kendime olan güvenim bir anda yerle bir oldu. Hala kendime gelmiş değilim. Mantıklı bir cevap bulamıyorum içimde hala.

İçimi dökmek istedim sadece sizlere. Tekerimiz düz bassın, allah herkesi kazadan beladan korusun. Kendinize dikkat edin.
    birbilent bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Çok geçmiş olsun. Umarım sizde bir şey yoktur. Ekipmanlar falan tam mıydı?
    KROSNO bunu beğendi.

sedattemiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT249-S
    Öncelikle çok geçmiş olsun. Kazanız taze olduğu için tam net hatırlamıyor olabilirsiniz. Geçtiğimiz ay bende ilk düşüşümü yaşadım dediğiniz gibi anlık oluyor ekipmanlarımdan sadece pantolonum yoktu ve iki dizimde de sıyrılmalar oluştu o gün bugündür ''kısa mesafedir ya giymesem olur'' demiyorum sürekli giyiyorum pantolonumu da.

Kazanız ile ilgili tahminim dönerken gazı çok vermiş olabilir, gaz ayarıyla aç kapa yaparak oynamış olabilir veya gidon kırık durumda iken ön frene dokunmuş olabilirsiniz. Bir süre endişeli süreceksiniz ve korkabilirsiniz ama hayat ufak tecrübelerden ibaret tekeriniz düz bassın.
    KROSNO bunu beğendi.

Motosikleti
    CF Moto NK250
    Alıntı GoGi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun. Umarım sizde bir şey yoktur. Ekipmanlar falan tam mıydı?
    Tesekkur ederim iyi dilekleriniz icin. herhangi bir problemim yok şükür. Kaskim eldivenim ve montum üzerimdeydi. Ayakkabi ve pantolon yoktu koruyucu ekipman olarak fakat herhangi bir sikinti yasamadim su anda. Cok yuksek hizla da dusmedim. En fazla 30 35 km hizla dusmusumdur.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    olur böyle şeyler, can sıkacak birşey yok . cok gecmiş olsn
    KROSNO bunu beğendi.

Motosikleti
    CF Moto NK250
    Alıntı sedattemiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle çok geçmiş olsun. Kazanız taze olduğu için tam net hatırlamıyor olabilirsiniz. Geçtiğimiz ay bende ilk düşüşümü yaşadım dediğiniz gibi anlık oluyor ekipmanlarımdan sadece pantolonum yoktu ve iki dizimde de sıyrılmalar oluştu o gün bugündür ''kısa mesafedir ya giymesem olur'' demiyorum sürekli giyiyorum pantolonumu da.

Kazanız ile ilgili tahminim dönerken gazı çok vermiş olabilir, gaz ayarıyla aç kapa yaparak oynamış olabilir veya gidon kırık durumda iken ön frene dokunmuş olabilirsiniz. Bir süre endişeli süreceksiniz ve korkabilirsiniz ama hayat ufak tecrübelerden ibaret tekeriniz düz bassın.
    Teşekkür ederim. Evet insanın kendine olan güvenini tamamen yerle bir ediyor. Açıkçası binmek istemedim bugün düştükten sonra. Bindikten sonra ise çok emanet hissettim kendimi motorumun üzerinde. Endişeli ve paniktim. Ekipmanlarim sayesinde bir yara bere almadım çok şükür.

Kazada ise sola dönmeden önce hızımı düşürdüm vitesi 4'den 3'e çektim ve hafif kontra vererek çok ince gaz açmaya başladım. Herhangi bir şekilde frenlere dokunmadım gaz aç kapa yapmadım. Motorun altımdan kayip gitmesine bir cevap bualamadim henüz. Beni delirten o. Lastiklerim yüzünden mi diye düşünüyorum ısınmadığı için mi acaba diye

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:23 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    olur böyle şeyler, can sıkacak birşey yok . cok gecmiş olsn
    Çok tesekkur ederim. Kafaya takiyorsunuz maalesef ilk defa asfaltla ask yasadiginiz icin

Alpbatur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, Tracer 9 GT, Triumph Tiger 1200 GT Pro
    Lastik markası ve kullanım durumu nedir? Muhtemelen lastik nedenli düştünüz. Birde 30 35 km/h için 3. vites yüksek daha düşük vites te olmanız gerekir.
    KROSNO bunu beğendi.

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Bununla geçmiş olsun motora binmeyi geçici de olsa sakın ertelemeyin travma yaşıyor olsanız bile bunu yenip atlatacak olan da sizsiniz. Kazanın nasıl olduğunu siz bilmedikten sonra bize sadece tahmin etmek düşer. 4.viteste gidiyormuşsunuz sola dönmek için debriyajı çekip hemen 3.vitese attıysanız kaydırmalı debriyaj olmadığı için arka tekeri kilitlemiş ve dengenizi bozmuş olabilir. Ara gaz vermek gerek özellikle ani yavaşlama ve vites küçültmek gerektiren yerlerde.
    KROSNO bunu beğendi.

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    Nk250 lastiği de kalın tutardı aslında. Ama yeterince ısınmamış olabilir, lastik kalitesi kötü olabilir.

Kaydırmalı debriyaj olayını bilemiyorum tabi ama iyi ki düşük hızda düşmüşsünüz. Marka vs de yazmadığınızdan lastik için bilemiyorum, tahminleyince bunlar çıkıyor.

Geçmiş olsun, tekeriniz düz bassın.
    KROSNO bunu beğendi.

Stok lastik mağdurusun muhtemelen. En kısa sürede lastikleri değiştirmek mal ve can güvenliği açısından en iyi karar olur.
    KROSNO ve espresso bunu beğendiler.

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Nk250'nin üstünde fabrikasyon olarak gelen ve genel anlamda kuru zeminde kabul edilebilir bir performans gösteren cst marka lastikler eğer ısınmamışlar ise o lastikler ile ani dönüş ve yön değiştirmelerden mümkün olduğunca kaçınmak lazım doğrudur katılıyorum diğer arkadaşlara.
    espresso ve KROSNO bunu beğendiler.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Motordan düşmek gayet normal bunda sorgulanacak bir şey yok lastiğin ısınmamışdır yada kötü bir üründür yerler çiğ dir gazı çok açmışsındır bir anlık denge odağını kaybetmişsindir her şey olabilir sende bir şey varmı yok mu o önemli yoksa sıkıntı yok .. Geçmiş olsun ..

İki lastik be hassas bir dengede sürüyorsun yeri gelir ufacık bir çakıl taşı bile seni düşürür yandan sert bir rüzgar yersin bütün dengen Allak bullak olur ..
    espresso ve KROSNO bunu beğendiler.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Alıntı KROSNO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tesekkur ederim iyi dilekleriniz icin. herhangi bir problemim yok şükür. Kaskim eldivenim ve montum üzerimdeydi. Ayakkabi ve pantolon yoktu koruyucu ekipman olarak fakat herhangi bir sikinti yasamadim su anda. Cok yuksek hizla da dusmedim. En fazla 30 35 km hizla dusmusumdur.
    30 -35 km hızla ayağımı kırdım ben :D tüm korumalar full olmasına rağmen

Hiç profesyonel bir insan değilim ama aklıma gelen yüksek vitesten düşüğe geçince debriyajı bırakınca arka teker kitlenmiş olabilir sola dönüşte üzerine bir de ön fren sıktıysan yolda toz mıcır veya pis asfaltsa (yağ gibi kayan ) fifft diye bir ses ve yere düşmen normal

Geçmiş olsun .
    espresso bunu beğendi.

Metehan48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Rocket 3 GT 221 Edition
    Selamlar Herkese Günaydın,

Bugün işe gitmek için yola çıktım ve evimin önünde bulunan ışıklardan sola dönmek için vitesi küçültüp hafiften gaz verdim ve bir anda kendimi asfaltta buldum. Ne olduğunu anlamadım hani derler ya bir anda oldu diye gerçekten göz açıp kapayıncaya kadar asfaltta uzanıyordum. Yola dikkatli baktım herhangi bir su yağ yoktu. Renk değişimi yoktu daha önce çok defa geçtiğim bir yer.

Sabahtan beri düşünüyorum nasıl düştüğümü ama bulamadım. Çok mu hızlıydım? Lastiklerim mi yetersizdi? Lastiklerim yeterince ısınmadığı için miydi? Kendim çok fazla tecrübeli olmadığım için mi beceremedim? Neden??

Kendime olan güvenim bir anda yerle bir oldu. Hala kendime gelmiş değilim. Mantıklı bir cevap bulamıyorum içimde hala.

İçimi dökmek istedim sadece sizlere. Tekerimiz düz bassın, allah herkesi kazadan beladan korusun. Kendinize dikkat edin.
    Geçmiş olsun hocam, dönüş sırasında vites düşürüp gaz verdiğinizde arka kayma yapmış olabilir belki.

Motosikleti
    CF Moto NK250
    Alıntı Alpbatur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastik markası ve kullanım durumu nedir? Muhtemelen lastik nedenli düştünüz. Birde 30 35 km/h için 3. vites yüksek daha düşük vites te olmanız gerekir.
    Fabrikasyon'dan çıkan stok lastikler var motorda CST markaydı diye hatırlıyorum. Henüz 1000km'yi yeni yaptım o kadar eski değil yani lastikler yeni sayılır. Büyük ihtimalle lastiklerin ısınmamasından dolayı tutuş olmamasından kaynaklı düşüş yaşadım diye düşünüyorum.

Vites konusuna gelirsek kadrana bakmadım o esnada sadece viraja girmek için hızlıydım. Önce hızımı düşürdüm, sonra vitesi bir kademe düşürdüm, hafif kontra verdim ve hafif sola doğru yattım sonrasında ise hafiften gaz açmaya başlamıştım ki. Yerdeyim

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:23 ----------

Alıntı atalayalper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bununla geçmiş olsun motora binmeyi geçici de olsa sakın ertelemeyin travma yaşıyor olsanız bile bunu yenip atlatacak olan da sizsiniz. Kazanın nasıl olduğunu siz bilmedikten sonra bize sadece tahmin etmek düşer. 4.viteste gidiyormuşsunuz sola dönmek için debriyajı çekip hemen 3.vitese attıysanız kaydırmalı debriyaj olmadığı için arka tekeri kilitlemiş ve dengenizi bozmuş olabilir. Ara gaz vermek gerek özellikle ani yavaşlama ve vites küçültmek gerektiren yerlerde.
    Daha önce de belirttiğim gibi motora binmek istemedim, çok panik ve endişeliydim bindikten sonra. Kendime olan güvenim çok zedelendi anlatamam Ama bir şekilde hayat devam ediyor ve motora binmeye de devam edeceğim

Hızlı gidiyordum ve viraja gireceğimi bildiğim için önce hızımı düşürdüm sonra vitesi küçülttüm, kontra verdim, sola doğru hafif yattım, gaz açmaya başlarken kendimi yerde buldum işte Herhangi bir kitleme olmadı arka tekerde çünkü vitesimi önceden küçültmüştüm, frenlere de basmadım. Lastik ısınmamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum artık. Iyi temennileriniz için teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:42 ----------

Alıntı nicknamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nk250 lastiği de kalın tutardı aslında. Ama yeterince ısınmamış olabilir, lastik kalitesi kötü olabilir.

Kaydırmalı debriyaj olayını bilemiyorum tabi ama iyi ki düşük hızda düşmüşsünüz. Marka vs de yazmadığınızdan lastik için bilemiyorum, tahminleyince bunlar çıkıyor.

Geçmiş olsun, tekeriniz düz bassın.
    Teşekkür ederim iyi temennileriniz için. Ben de yeteri kadar lastiklerin ısınmadığı için tutuş olmamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:44 ----------

Alıntı degerk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Stok lastik mağdurusun muhtemelen. En kısa sürede lastikleri değiştirmek mal ve can güvenliği açısından en iyi karar olur.
    Ben de öyle düşünüyorum. Lastik hakkında en ufak bir bilgi birikimim yok ne almalıyım diye araştırma yapmaya başlıycam.

Motosikleti
    Artık yok
    Geçmiş olsun. Fren tellerini kontrol edin. Belki de teller kısa kalıyor, tam turlarda frenler çekiştiriyordur. Ya da sıkışıyordur bi'yerlere...
    Benim başıma da benzer bir olay gelmişti, teller yüzünden.

Motosikleti
    CF Moto NK250
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motordan düşmek gayet normal bunda sorgulanacak bir şey yok lastiğin ısınmamışdır yada kötü bir üründür yerler çiğ dir gazı çok açmışsındır bir anlık denge odağını kaybetmişsindir her şey olabilir sende bir şey varmı yok mu o önemli yoksa sıkıntı yok .. Geçmiş olsun ..

İki lastik be hassas bir dengede sürüyorsun yeri gelir ufacık bir çakıl taşı bile seni düşürür yandan sert bir rüzgar yersin bütün dengen Allak bullak olur ..
    Normal mi değil mi bilmiyorum ama insanı berbat hissettirdiği kesin. Tesekkur ederim iyi dilekleriniz için.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Normal mi değil mi bilmiyorum ama insanı berbat hissettirdiği kesin. Tesekkur ederim iyi dilekleriniz için.
    Gayet normal düşmedim diyen varsa yalan söylüyordur .Bisikletten kalma atalar vs. bir çok neden yüzünden düşebilirsin hatta durduğun yerde devrilebilirsin .25 yıl boyunca motosiklet kullanan birisinin mıcırda motosiklet durmadan ayağını yere koyduğu için düşüşünü izledim.s1000xr dı motoruda oluyor yani

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Geçmiş olsun. Bu arada kinetix varken ayda bir asfalt kalitesini kesin kontrol ederdim :D o yüzden çok güzel motordan düşerim :D şu anki motorda Allah şükür bir tane kaza haricinde düşmedim. Ayaklığı tam açmadığım için motor düştü ama ben düşmedim. Düşmem :D 2:43 den bakarsınız :D

BUGR4H4N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2021 Cf Moto 250 Nk
    Acilen motorun jantındaki tekerleri değiştirmen gerek 110/70ZR17-150/60ZR17 Anlas Viento Sporta geçmelisin üstümdeki CST ler ceset çok çok geç ısınıyor %80 kayma riski var %20 de garanti değil şansa tutar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)