Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Yakıt mevzusu ne kadar önemli

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Artık Yok...
    Şimdi bakdım ekimde yakıt 7 liraymış kasımda 8 lira olmuş şu anda 21 lira .. yani 6 ayda 8 den 21 olmuş .. peki 6 ay sonra ne olur sizce ..

Peki bu yakıt oranlarında motorsiklet dünyası ne yapıcak sizce … bugünü düşünerek yorum yapmayın 6 ay sonrasını 7 ay sonrası oluşabilecek fiyatları düşünerek yorum yapınız…

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Talep tarafında: Kullanmak zorunda olan kullanmaya devam edecek. Motosiklet piyasasının (adetsel anlamda) %95'i zaten kullanmak zorunda olanlardan oluşuyor...

Arz tarafında: Piyasa mı var ki?
    espresso bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Yakıt önemli. Biz hep ful depo geziyoruz. Çünkü depo hep ful. 50km gezince benzinliğe gidip doldur diyorum, zengin gözüküyor insan.
    Fiyatlara gelince... Ne olmuş yani? Sorun var da diğerlerinin çözüm önerileri, projeleri var mı? Yok. Ee, ne farkları var bunlardan? Aynen devam.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Bence yakıt fiyatı oldukçanında ötesinde önemsiz.

Galiba geçen yıl bir başlığa benim 125 lik motorun,
    2 yılda yaptığı 20.000 km için,
    yakıt sarfiyatı, bakım bedelleri, trafik sigortası, mtv, muayene, zincir dişli, lastik, debriyaj balatası,
    fren balatası gibi bedellerini kapsayan bir döküm yapmıştım.
    İşin içerisinde kaza, arıza, parça değişimi yoktu. Sadece olağan bakım/değişim bedellerini koymuştum.

Bu hesapları yaptığımda benzin 7,70 liraymış.

Motor 2.32 lt/100 km yakıt harcarken,
    işin içine işletme maliyetlerinide ekleyince, 20.000 km lik bir perpektifte

125cclik motoru 100 km yürütmek için, yakıt dahil 100km başına 6.25 lt yakıt bedeli kadar masraf çıkıyordu.

Kısaca 100 km de yaktığım yakıtın 2 katı kadarda işletme maliyeti yapmak zorundayım.

Benzinin litre bedellerini bugünkü fiyata uyarlarsak,

Km başına 50 kuruş benzin yakarken

Ayrıca 85 kuruşta işletme giderleri için harcamam gerekiyor.

Bu şartlarda 125cc bir motorun bir km yürümesinin maliyeti 135 kuruşa geliyor.

Not :
    20.000 km için,
    7 kez yağ ve filtre, 2 kez hava filtresi, 2 kez buji, bir kez zincir dişli takımı,
    bir kez ön arka fren balatası, bir takım lastik, 5 kutu zincir yağı spreyi,
    2 kez MTV, 2 kez trafik sigortası, 1 kez trafik muayenesi
    40.000 de değişmesi gereken debriyaj baskı balatanın yarı bedeli ve işçiliğini hesaba almıştım.

Bu arada,
    Motorların kaskosunu, trafik sigortasını, lastiğini can sağlığımız için çok önemli görür ve hep işletme maliyetine ilave ederiz.

Hi. birimizin aklına ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI yapmak ve bunu işletme giderlerine eklemek gelmez.

Nedense motorumuzun sağlığı kendi sağlığımızdan daha önemlidir!
    Classy, -Black-, Cyan ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Şubat ayı sonunda, yani daha 2 ay bile olmamış ve Benzin 17 tl. iken içimi dökmüşüm.

Benzini attıran benzin zammı | Benzin fiyatları
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Hali vakti yerinde olanlar gazlaya gazlaya binmeye devam edecek, hali vakti yerinde olmayanlar ise cc büyütme hayallerine veda edecek ama binmeye devam edecek.

Çünkü bizim insanımız biatcı oldugu kadar " Amaaan dünyaya bir daha mı gelecegiz" kısmına da oldukca motivedir ..

not : Ben de bu ülkenin insanıyım.
    Dxsec bunu beğendi.
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

...

Bu arada,
    Motorların kaskosunu, trafik sigortasını, lastiğini can sağlığımız için çok önemli görür ve hep işletme maliyetine ilave ederiz.

Hi. birimizin aklına ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI yapmak ve bunu işletme giderlerine eklemek gelmez.

Nedense motorumuzun sağlığı kendi sağlığımızdan daha önemlidir!
    Sağlık sigortası motorun işletme giderinin yanında ucuz kalıyor. Bende Alliaz Sarı Network yatarak tedavili plan var, boyun, omur ve omurga zorunları sürprimli olduğu halde yıllık 4000₺ falan ediyor. Sadece kaskoya 6600₺ verdim bu sene. Hoş, sağlık sigortasının aslen motorla bir ilgisi yok; motor olsa da olmasa da yaptırmak gerekiyor zaten. (Motor varken Allah'ın emri tabi. Son 25 yıldır hep özel sağlık sigortalıyım bu arada; çalıştığım şirketler yapmasına rağmen ayrıca kendim de yaptırıyorum...)
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık yok
    Eskiden sosyal devlet kavramı için verilen bütün emekler ve çabalar boşa bu kadar mı çabuk gider. Beğenmediğimiz 90lı yıllarda bile sosyal güvence daha iyiydi gibime geliyor.
    Ben neden özel sağlık sigortası yaptırmak zorundayım, benden devasa paralar kesiliyor. Motor binmeyi geçtim yaşamak lüks bu ülkede galiba...
    Hadi benimkisi hobi... Kurye arkadaşlar en ufak kazada neler yaşayacak belli değil.
    espresso ve -Black- bunu beğendiler.

Robinson_C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 R
    Valla ben hep 50 TL lik alıyorum o yüzden fiyatıyla hiç ilgilenmiyorum,
    Herif Manyak Yüzünden Belli,

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yakıt önemli. Biz hep ful depo geziyoruz. Çünkü depo hep ful. 50km gezince benzinliğe gidip doldur diyorum, zengin gözüküyor insan.
    Fiyatlara gelince... Ne olmuş yani? Sorun var da diğerlerinin çözüm önerileri, projeleri var mı? Yok. Ee, ne farkları var bunlardan? Aynen devam.
    Katılıyorum hocam. Yakıt pahalısya sadece bizde mi pahalı? Bakın avrupaya yakıt bilmem kaç euro. Avrupadaki en ucuz yakıtı biz kullanıyoruz, ama hala bazı namkörler ve şükürsüzler yüzünden ilerleyemiyoruz.

Bakın 10 yılda ülkemiz alamanya seviyesine geldi de geçti. 10 yıl önce alamanlar dometesi daneyle alıyormuş, bakın bizde artık daneyle alıyoruz. Birde avrupa bizden ileri der namkörler, pehhh. İşte hep bunlar avrupanın bizi kıskanma sebebi.

Ha unutmadan hemen hatırlatmamı da yapayım: kılışdar SGK yı batırdı...

Diğerlerinde de yöneticilik vasfı yok bikere.

-Black- bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Bence Allah göstermesin ama yakıt 30 tl leri görürse kimse kolay kolay motora binemez zengin bile üç defa düşünür bir defa kontak çevirir..
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence Allah göstermesin ama yakıt 30 tl leri görürse kimse kolay kolay motora binemez zengin bile üç defa düşünür bir defa kontak çevirir..
    Katılmıyorum.. Benzin 21 TL iken diyelim ki depo (14 lt baz aldım) 300 TL ye doluyor. 30 TL olursa 420 TL ye dolar.. Fark 120 TL ..Whooper Menu 69 TL ..

Motorunu satmaz kimse , haftada 5 binecegine 2 biner ama yandık bittik edebiyatı olmaz bizim ülkede.. benzin fiyatı arttıkca motosiklet satısları patlar deseniz bile daha gercekci bir önerme bana göre ..

Benzin 10 TL den adım adım 20 TL ye vardı.. 3 hafta, cok degil insanlar servise otobuse yonelir gibi oldu, trafik rahatladı.. Mersin icin konusuyorum.. Havalar ısındı ve sabah trafigi şu an hic olmadıgı kadar yogun..

Scooter sayısının katlanarak artacagını savunuyorum. Maxi grubu..
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Halimize şükretmeye devam ederiz. Zimbabwe bizden kötü deriz, kendimizi Almanya'yla kıyaslarız.
    xtrafrozen bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı xtrafrozen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katılmıyorum.. Benzin 21 TL iken diyelim ki depo (14 lt baz aldım) 300 TL ye doluyor. 30 TL olursa 420 TL ye dolar.. Fark 120 TL ..Whooper Menu 69 TL ..

Motorunu satmaz kimse , haftada 5 binecegine 2 biner ama yandık bittik edebiyatı olmaz bizim ülkede.. benzin fiyatı arttıkca motosiklet satısları patlar deseniz bile daha gercekci bir önerme bana göre ..

Benzin 10 TL den adım adım 20 TL ye vardı.. 3 hafta, cok degil insanlar servise otobuse yonelir gibi oldu, trafik rahatladı.. Mersin icin konusuyorum.. Havalar ısındı ve sabah trafigi şu an hic olmadıgı kadar yogun..

Scooter sayısının katlanarak artacagını savunuyorum. Maxi grubu..
    Öyle düşünme 30 tl ye entegre her şey pahalılaşır hayatta .. sen o 69tl olarak mı kalıcak sanıyorsun whooper menü .. benzin 30 tl olursa en az üç ile çarp …
    Ondan dedim Allah korusun çünkü benzin 30tl olursa ona entegre iğneden ipliğe her şeye kallavi zam gelir sen normalde hayatta benzin dışı temel ihtiyaçlarına 3 harcıyorsan 6 harcarsın işte o yüzden motora benzini koyduğunda 3 defa düşünür bir kez kontak çevirirsin..
    -Black- bunu beğendi.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Öyle düşünme 30 tl ye entegre her şey pahalılaşır hayatta .. sen o 69tl olarak mı kalıcak sanıyorsun whooper menü .. benzin 30 tl olursa en az üç ile çarp …
    Ondan dedim Allah korusun çünkü benzin 30tl olursa ona entegre iğneden ipliğe her şeye kallavi zam gelir sen normalde hayatta benzin dışı temel ihtiyaçlarına 3 harcıyorsan 6 harcarsın işte o yüzden motora benzini koyduğunda 3 defa düşünür bir kez kontak çevirirsin..
    Tam onu yazmayı düşünüyordum yazmayı.
    Benzin zammı, maalesef sadece benzin zammı değil bu ülkede. .ıçtığına bile zam gelir. Çağır vidanjörü bak
    Alışveriş portalları haricinde kargo kullanmayı dene bir de.
    Saymakla bitmez yani. Dolayısıyla, diğer kalemleri düşünürken, benzin fiyatına para dahi kalmayabilir.
    Ki şu anda büyük bir kısım insan zorlanıyor zaten.
    espresso bunu beğendi.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

Motosikleti
    Sevgili logaritma ,

Bu konuda hemfikiriz.. Soylemek istedigim sey : " Domatese zam gelmiş, motoru satayım diyemez kimse.. Ulaşım zorunlu , olmazsa olmaz bir ihtiyac.

Çevremde arabasını satıp Xmax e donen insanlar var..(Karı-Koca)

Bu motorları kim alacak, kim binecek muhabbeti hep olacak. Para dedigimiz sey, yer degiştiren birsey.. Senin cebinden bir baskasına..

Kimsede para kalmadı demeyin, ülke yiye yiye bitmiyor senelerdir. Daha gecen gun bir devlet bankasında isim vardı. Biraz abartarak belirtiyorum; Mortgage kredi kuyrugu dısarıya tasmıstı.

Şöyle dusun : biz binemezsek yolda olan 2 Milyon mülteci kardeşimiz biner Bu ulkede su an 400.000 USD gayrimenkul alımına vatandaslık veriliyor.. 6 Milyon TL oyle aman aman bir para degil su enflasyonda.. Sende yok bende yok o ayrı ..

Dayanırız biz dayanırız hic birsey olmaz.. Suspus oturmak genlerimize işlemiş..

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı xtrafrozen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili logaritma ,

Bu konuda hemfikiriz.. Soylemek istedigim sey : " Domatese zam gelmiş, motoru satayım diyemez kimse.. Ulaşım zorunlu , olmazsa olmaz bir ihtiyac.

Çevremde arabasını satıp Xmax e donen insanlar var..(Karı-Koca)

Bu motorları kim alacak, kim binecek muhabbeti hep olacak. Para dedigimiz sey, yer degiştiren birsey.. Senin cebinden bir baskasına..

Kimsede para kalmadı demeyin, ülke yiye yiye bitmiyor senelerdir. Daha gecen gun bir devlet bankasında isim vardı. Biraz abartarak belirtiyorum; Mortgage kredi kuyrugu dısarıya tasmıstı.

Şöyle dusun : biz binemezsek yolda olan 2 Milyon mülteci kardeşimiz biner Bu ulkede su an 400.000 USD gayrimenkul alımına vatandaslık veriliyor.. 6 Milyon TL oyle aman aman bir para degil su enflasyonda.. Sende yok bende yok o ayrı ..

Dayanırız biz dayanırız hic birsey olmaz.. Suspus oturmak genlerimize işlemiş..
    İşin siyasi kısmından uzak durdum hep siyasetide hiç sevmem uzağım zaten siyaset dışı şunu diyim misal 1.4-1.6 lpg li bir araç 250cc motorsikletten ya az yakıyor ya kafa kafaya aynı yakıyor .. yani motor da az yakmıyor öyle ..

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu yılın başına kadar hiç bir zaman, motosiklete ve hatta keyfi gezi için arabaya aldığım yakıtın tutarını hiç düşünmedim. Eskiden gezeceğimiz kadar yakıt alırdık, şimdi alabileceğimiz yakıt kadar geziyoruz.
    -Black- bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    depo fullemek alışkanlık olmuş ayda bir depo fullerim temiz 13 lt 420 km.ne zaman ki 1 depo benzin parası o zamanki maaşımın yarısı olur o zaman biraz düşünmeye başlarım.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Benzin 30-40tl olursa 250cc üzeri kullanıcı grubunun en az %60 lık kısmını eskisi gibi yollarda göremeyiz.
    F54 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)