Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bit pazarına Nur yağıyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Artık Yok...
    Son iki yıldır ciddi bir şekilde bazı eski o yada bu nedenle burun kıvrılmış beğenilmemiş tutmayan motorlara son iki yıldır farkındamısınız bilmiyorum ama çok büyük bir talep var .,

Yüksek enflasyon dışında bu tür motorlar normal yapmaları gereken primden daha yüksek prim yapmaya başladılar buna tabii artık izlenme oranları çok düşen YouTube daki bence motorsiklet kanallarında etkisi oldu ..

Adamlar koyuyordu bir ara ducatiler triumphlar Japonların Türkiye ye tek tük yollamış oldukları sıfır yüksek hacim motorların izlenme oranları çok düşünce millet banane alamıycağım süremiyceğim motoru niye izliyim ki kafasına gelince .. Bazı YouTuberlar piyasada uygun yollu apaçinin eline düşmemiş gölgelerde kalmış ucuz yollu yüksek hacim bazı motorları cilalatıp parlattılar..

Mesela xj6 cb600f hornet benimde eski motorum olur mesela son zamanlar da artık gsr600 de çok adı anılır oldu bu motorlara zamanında yüzüne bakan çok yoktu beğenilmiyordu haliyle ikinci elleri çok ağır ve yüksek prim yapan kuvvetli bir ikinci eli olan makineler değillerdi..

bu yüzden çokda apaçinin eline düşmedi yani temizi motoru açılmamışı çokça var haliyle Buda şu anki piyasalarda uygun yollu temiz motor arıyanları çekiyor kendine..

Özellikle düşük hacimde bütçeleri dibe vurmuş genç arkadaşlarım yeniden hyo lara yöneldiğini duyuyorum .. zaten o hyoların elektrik efi sorunlarını biri çözse bir servis falan ömürlük hyo lar yeniden dirilir piyasası R25 ile rekabet edebilecek hale gelir…

Keza geçen konusuda geçti yüksek hacim scooter arayanlar çokta parası olmayanlar yada çok para bağlamak istemeyenler için piaggio o konuda ayrı liman olucak gibime geliyor x9 500 ler Beverly 500 ler falan..
    darpgen bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Azın bal yesin elimde 2 yıldir yatan her seyini tamir ettirdiğim ama durduk yere akü sömürme sorununu çözemediğim x9 500 var. Son tamirci on/off buton yapalim binmediğinde enerjiyi keselim abi dedi. Ilk gelene piyasasinin yari fiyatina veririm.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı mchi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Azın bal yesin elimde 2 yıldir yatan her seyini tamir ettirdiğim ama durduk yere akü sömürme sorununu çözemediğim x9 500 var. Son tamirci on/off buton yapalim binmediğinde enerjiyi keselim abi dedi. Ilk gelene piyasasinin yari fiyatina veririm.
    Wattmetre alıcaksın yada iyi bir elektrikçiye gideceksin o bağlıycak nerde kaçak var neresi şase yapıyor bulunup sorunun çözülecek .. scooterın elektrik tertibatıyla oynamıycaksın onun geçmişinde biri elektrik aksamını kurcalamıştır ya bir şey bağlamıştır ya bir hat çekmiştir …

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bende hep yamaha xt 600 E'ye niyeti bozuyorum 30000 e 600 cc enduro ybr den cbf ten ucuz

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende hep yamaha xt 600 E'ye niyeti bozuyorum 30000 e 600 cc enduro ybr den cbf ten ucuz
    İşin özü bu senin dediğin zaten ..

Bu sene sonu Eylül ekim gibi Hintlisi Çinlisi bence artık 250cc hacminde bile 100 bin tl nin altında motor kalmıycak .. Zaten şu anda japonda 100ün altı 250cc viteslisi scooterı kalmadı..

Bence belli bir kesim şunu demeye başlıycak 100 e buna vereceğime bundan çok daha iyi kaliteli üst seviye yüksek hacim misal 40-50 bine 60 bine şu makineler var bunlardan alırım daha iyi diyicek ki sadece yüksek hacim değil bu küçük hacim içinde geçerli

adam 100-120 bin tl ye 250cc makineye vericeğime giderim gene 250cc hyo gtr250 alırım 30 bin tl ye yada yol yapıcaksam uzun yol için 20-30 bine hero karizma alırım onda sa Honda crf bloku var Kaya gibi karadüzen makine bozamasaın kolay kolay.. daha örnekler alternatifler arttırıla bilinir..

Bir kesim mecburi bu dediğimi yapıcak çünkü parası yetmeyecek kredi oranları aşırı yüksek şu anda kredi çekemiycek enflasyon belli parasını kendine mi evine mi harcasın yoksa motora mı yatırsın yani belli bir kesim zorunluluktan bu dediğimi yapıcak..

Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Wattmetre alıcaksın yada iyi bir elektrikçiye gideceksin o bağlıycak nerde kaçak var neresi şase yapıyor bulunup sorunun çözülecek .. scooterın elektrik tertibatıyla oynamıycaksın onun geçmişinde biri elektrik aksamını kurcalamıştır ya bir şey bağlamıştır ya bir hat çekmiştir …
    işim gereği elimde en babasından osiloskop cihazi bile var ama o karmaşayla ben uğraşamam vallahi

Motosikletin kablo omurgasının içinden 3-4 tane dt8 çekmişler. Kimler oynamış kim bilir. Kendi servisinin bana getirme dediği bir motor, yüreği olan yarı fiyatına alsın uğraşsın. Depoda yatıyor bana vergi vb yazıyor sağolsun.

Motosikleti
    Artık Yok...
    İş elektrik oldumu kimse uğraşmak istemiyor..

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Bunun sebebi insanların model makine alamamaları. Eski makine almak zorunda olmaları. Eski maotorlarda da sıklıkla 4 silindir yüksek cc var.

Dikkatle gözlemlenmesi gereken şey, bunlara talep oldukça fiyatları artacak ve onlar da alınamaz hale gelecek. Hindistan ve bazı Afrika ülkelerinde gördüğümüz yollarda dandik motor üstünde koruma kıyafeti olmadan 2-3 kişinin dolandığı günleri biz de sıklıkla görmeye başlayacağız sanırım. Eskiden 5 yılda bir araba, 2 yılda bir motor değişilirdi. Hiçbiri kalmadı. Ama eski makineler 5 farklı sahip değiştiriyor ve pimi çekili bomba. Tavsiye etmem. 2 durumda alınabilir. Çok yakın arkadaşın-akraban motor ustasıdır sorun çıkarsa dürüstçe sorun giderilir ikincisi o motoru senin tanıdığın biri kullanıyordur en azından son 1-2 senede motorda ne oldu ne bitti bilirsin. Aksi halde alınmaz.
    espresso bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mesela param yok. Alabileceğim 2 motor var aklımda.

DL650 yada honda shadow.

2side tarihi eser.

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Şuan sarı sitedeki favorilerimde CBF 250'ler var
    2004/2007 arası karbüratörlü motosikletler.
    Beynim hala 250cc motosiklete 30.000'den fazla verilmez komutu veriyor.
    Mevcut piyasayı bir türlü kabullenemiyorum.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunun sebebi insanların model makine alamamaları. Eski makine almak zorunda olmaları. Eski maotorlarda da sıklıkla 4 silindir yüksek cc var.

Dikkatle gözlemlenmesi gereken şey, bunlara talep oldukça fiyatları artacak ve onlar da alınamaz hale gelecek. Hindistan ve bazı Afrika ülkelerinde gördüğümüz yollarda dandik motor üstünde koruma kıyafeti olmadan 2-3 kişinin dolandığı günleri biz de sıklıkla görmeye başlayacağız sanırım. Eskiden 5 yılda bir araba, 2 yılda bir motor değişilirdi. Hiçbiri kalmadı. Ama eski makineler 5 farklı sahip değiştiriyor ve pimi çekili bomba. Tavsiye etmem. 2 durumda alınabilir. Çok yakın arkadaşın-akraban motor ustasıdır sorun çıkarsa dürüstçe sorun giderilir ikincisi o motoru senin tanıdığın biri kullanıyordur en azından son 1-2 senede motorda ne oldu ne bitti bilirsin. Aksi halde alınmaz.
    Üçüncü seçenek daha var yurtdşında akraban olur eş dost sevdiğin seni seven birileri olur alırsın motoru burda parçaları yurtdışından peyder pey getirirsin paran oldukça .. Hepsi geldimi içini komple sıfırlarsın krank segman yataklar güzel güzel kafan kulağın rahat en azından motorunu kendin sıfırlaridığın için kafanda soru işareti olmadan yıllarca binersin ..

Çünkü bizde parça yok denmesinin nedeni Türkiye de yok normalde hala Avrupa da 95 model motorun bile çok rahat sıfır orjinal parçasını bulmak mümkün .. Devasal depoları olan tedarikçiler var Avrupa’da..

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:57 ----------

Alıntı erensel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şuan sarı sitedeki favorilerimde CBF 250'ler var
    2004/2007 arası karbüratörlü motosikletler.
    Beynim hala 250cc motosiklete 30.000'den fazla verilmez komutu veriyor.
    Mevcut piyasayı bir türlü kabullenemiyorum.
    Sende bir sıkıntı yok piyasalar normalde 10 senede gelmeleri gereken fiyat rayiçlerine 2 senede geldi .. yani 2 sene önce baktığın cbf belki 7-8 bin falandı belki normal şartlarda belki 10 sene sonda 30 bin li rakamları görmesi gerekiyordu.. Biz sen ben çoğumuz 2 senede gelinen bu rakamlara adapte olamadık ..

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üçüncü seçenek daha var yurtdşında akraban olur eş dost sevdiğin seni seven birileri olur alırsın motoru burda parçaları yurtdışından peyder pey getirirsin paran oldukça .. Hepsi geldimi içini komple sıfırlarsın krank segman yataklar güzel güzel kafan kulağın rahat en azından motorunu kendin sıfırlaridığın için kafanda soru işareti olmadan yıllarca binersin ..

Çünkü bizde parça yok denmesinin nedeni Türkiye de yok normalde hala Avrupa da 95 model motorun bile çok rahat sıfır orjinal parçasını bulmak mümkün .. Devasal depoları olan tedarikçiler var Avrupa’da..[COLOR="Silver"]
    Valla hocam o da yaş iş. Gümrük geldi vergi geldi. Göndermeleri çok zor. Kendim için söylüyorum, Avrupa'da akrabalarım var. Ortalama 2 yılda bir görüşüyoruz. Bi krank istesem onlar nereden bulacak alacak. O taraklarda bezleri yok. Bana uymuyor.

Şöyle bir genel konjoktöre bakınca sürdürülebilir bir iş değil. Tavsiye etmem.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    Artık Yok...
    İşte çözen çözüyor bir şekil

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ben hep "tutulmayan" , "piyasası olmayan" motorlardan yürüdüm geçmişte. Çünkü bu tutulmayan motorların kimse yüzüne bakmıyordu ve gerçekten o dönem için bile 2. elleri çok ekonomikti. Şimdi o tutulmayan motorların bile 2. el fiyatları kol gibi olmuş. 9500 TL'ye sattığım Sym Wolf için 45.000 TL ilan girilmiş, 17.500 TL'ye aldığım Er6F 'in en cacık hali 60.000 TL olmuş. "Olm bu fiyattan bu motoru kim alır?" dediğimiz her motor satıldı neredeyse.

Geçmişte hak ettiği değeri göremeyen Cb 500 F , Cbr 500 R, Xj6 Diversion F'in popülerleşmeye başlaması da çok güzel.
    espresso bunu beğendi.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    O motor adam olur.

Bazen (ebette bazen) sorunu bulup çözmek çok basittir ama, basiretimiz bağlanır işte.

Osiloskobunuz olduğuna göre sizde multimetrede vardır.

Bağlayın ampermetreyi seri olarak akünün (+) ucuna.
    Diyelimki kontak kapalı olduğu halde 1 amper gösteriyor.
    Beyinden başlayarak teker teker soketleri söküp takın.
    Bir soketi söktüğünüzde akım çekimi duruyorsa sorun o bölümdedir.

Bu yaptığınız sondan başa doğru gelme yöntemi.

Diyelimki bir sonuç elde edemediniz. O zaman baştan sona doğru gitmeniz gerekli.

Belkide tesisatta hiç bir problem yok. Sorun akünün kendisinde.
    Ki ben buna benzer birşeyi bir zamanlar bir cihazda yaşadım. Sonradan farkettimki akü hiçbir yere bağlı olmasada kendi kendine boşalıyor.

Yine yaşadığım çok enteresan bir sorun bir elektronik devre pertinaksındaydı. Kartın bir bölümünde aralarında 7mm boşluk olmasına rağmen iki uç arası resmen yanıyordu. Bakır yok. Tek taraflı pertinaks kart. Muhtemelen imalatta kullanılan elyaf içerisinde metal parçaları vardı.
    Öyle veya böyle alet kavruluyordu.
    Dandik eski nesil karta geçtik, canavar gibi sorun çözüldü.

Keza yine bazı elektrikçi bantlarının (üstelik marka ama muhtemelen imalat hatası vardı), vede usulune uygun kullanılmadığında, ciddi bir enerji kaybına sebep olduğunu görmüşlüğüm var.

Yer İstanbulsa, Kural(z) de kabul ederse beraber bakalım şu tesisata yahu.

Evren, ne dersiniz?
    mchi ve pea bunu beğendiler.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben hep "tutulmayan" , "piyasası olmayan" motorlardan yürüdüm geçmişte. Çünkü bu tutulmayan motorların kimse yüzüne bakmıyordu ve gerçekten o dönem için bile 2. elleri çok ekonomikti. Şimdi o tutulmayan motorların bile 2. el fiyatları kol gibi olmuş. 9500 TL'ye sattığım Sym Wolf için 45.000 TL ilan girilmiş, 17.500 TL'ye aldığım Er6F 'in en cacık hali 60.000 TL olmuş. "Olm bu fiyattan bu motoru kim alır?" dediğimiz her motor satıldı neredeyse.

Geçmişte hak ettiği değeri göremeyen Cb 500 F , Cbr 500 R, Xj6 Diversion F'in popülerleşmeye başlaması da çok güzel.
    Ben piyasa prim için almadım çünkü eskiden motordan kar etmeye gerek yoktu motor bir yatırım aracı değildi.. bunun motorla ilgisi yok arabalar da öyleydi .. ama şimdi cep telefonu, araba , motorsiklet her şey bir yatırım aracı oldu ..
    adam iPhone alıyor 8 bine bir sene sonra 15 bin oluyor kar ettim diyor ..

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:51 ----------

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O motor adam olur.

Bazen (ebette bazen) sorunu bulup çözmek çok basittir ama, basiretimiz bağlanır işte.

Diyelimki bir sonuç elde edemediniz. O zaman baştan sona doğru gitmeniz gerekli.

Ki ben buna benzer birşeyi bir zamanlar bir cihazda yaşadım. Sonradan farkettimki akü hiçbir yere bağlı olmasada kendi kendine boşalıyor.

Yine yaşadığım çok enteresan bir sorun bir elektronik devre pertinaksındaydı. Kartın bir bölümünde aralarında 7mm boşluk olmasına rağmen iki uç arası resmen yanıyordu. Bakır yok. Tek taraflı pertinaks kart. Muhtemelen imalatta kullanılan elyaf içerisinde metal parçaları vardı.

Keza yine bazı elektrikçi bantlarının (üstelik marka ama muhtemelen imalat hatası vardı), vede usulune uygun kullanılmadığında, ciddi bir enerji kaybına sebep olduğunu görmüşlüğüm var.

Evren, ne dersiniz?
    Aynen scooter da asla tesisata bulaşmıycan arkadaş yıllar önce xmas almıştı benzer sorun vardı hiç bir motorsiklet ustası uğraşmak istemedi oto elektrikçisi arkadaş var akşam gelin dedi işte yemekler içecekler dükkanı kapattıkdan sonra 2-3 senedir önceki sahibin zamanında da çözülemeyen sorun 3 saatte çözüldü …

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O motor adam olur.

Evren, ne dersiniz?
    Istanbuldayim abi. Perpa 8. Katta motor grenajlar vb sökülü halde yatıyor. multimetre vb hepsi mevcut. Gelebilirseniz çok sevinirim. Çay, kahve, triple iskender akşama çilingir sofrası + tercihe göre masaj salonu herşey benden

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Istanbuldayim abi. Perpa 8. Katta motor grenajlar vb sökülü halde yatıyor. multimetre vb hepsi mevcut. Gelebilirseniz çok sevinirim. Çay, kahve, triple iskender akşama çilingir sofrası + tercihe göre masaj salonu herşey benden
    Hel bir Kural (Z) de bir cevap versin bakalım bir gün.
    mchi bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Bu beni bile cezbetti ))
    mchi bunu beğendi.

astrofizik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio beverly 350
    Bunun sebebi benim eski piaggio motorda ufak bir parça olan flaşördü , içindeki lehimler zamanla eriyerek kısa devre yapıyor,
    Sinyal flaşörü veya başka bir flaşör olabilir.
    mchi bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)