Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sıfır motor ile ikinci el motor arasındaki fiyatlar tutarsız değil mi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    R25
    Yahu arkadaş ikinci el motosiklet ile sıfır motosiklet arasındaki fiyat farkı beni çok düşündürüyor. r25 kullanan birisi olarak benim makineden örnek vereceğim.

Çoğu hasar kayıtlı 17 model 75 civarına satışta. Hasar kayıtsız 80-85'e gördüm.
    Hasar kayıtsız 16, 75 civarlarında.

2022 model sıfır R25 ise 104 bin lira.
    2021 model ise 101 bin lira.
    Fiyat farkına bakınca sıfır almak daha mantıklı. Tabii yine pahalı ama kıyas yapıyorum kendimce. Bütçesi olana sıfır alsın derim.

5-6 yaşında nasıl kullanıldığını bilmediğimiz motorlar ile son model sıfırlar arasında 20 bin TL fark var. Bana mantıklı gelmiyor. Piyasadaki fiyatlar bana çok ama çok tutarsız geliyor.

Ne olacak piyasanın hali?
    Aradaki ABS, yakıt tüketimi ve kronik sıkıntıdan bahsetmiyorum bile..
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Artık Yok...
    Dediğin şey belli motor ve onları kullanan kesim ile ilgili yani kısaca piyasada apaçi tayfa denilen tayfanın çok talep gösterdiği motorlarla ilgili ..
    Apaçi tayfanın zaten ilgi göstermediği motorlardan bolcana temizini bulursun ..

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    Tracer 7 lerde de var olan durum, en kötüsü 140 tan başlıyor-hasar kayıtlılar. 140 kmh hızdan sonra sallayan 700 cc touring tarz motosikletten söz ediyoruz. Sıfır fiyatını geçtim bu fiyatlara kendimi ikna edemiyorum.

Efendilikle apaçilikle ilgili olduğunu düşünmüyorum özetle. Fırsatçılık ve her günün geçen günden daha pahalı olmasından kaynaklı bence. Korkarım ki kendi adıma ben bu gidişle motosiklet tutkumdan vazgeçmek durumunda kalacağım.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Bir de sıfır veya 1000km altı r25 fiyatlarına bakarsan bu bilmece çözülür hocam.

Bayi motosiklet getirmiyor, 3 aydan önce kolay kolay sıra bulmak imkansız. Galericiler gelen motosikletleri topluyor vatandaşa bırakmıyor. Bir galeride 6 tane 0 km R25 gördüm geçen, 130'dan aşağı satan yok. R25 sıfır fiyatını liste fiyatından düşünmenin anlamı yok. Yarın alıyorum dediğinde alabileceğin sayı üstünden fiyatlama yapıyor insanlar.

Bir de bayi motosiklet ve yedek parçaya iyi zam geleceğini söylüyor, şöyle bir %25 gelse 100binden aşağı pert R25 hariç bulunmaz. R25 almanın mantığı kalmadı.
    espresso bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benim mantığım şu; motora binip kontağı calıstırdıgın anca 2. el olur ve fiyat %20 düşer.

sonra her km artışı ve her yılda belli bir ücret daha düşer.

kendi motorumdan örnek vereyim, ns200 2017 yılı sonrası abs'li model 2016 ve öncesi değil

2017 model 10 bin km ile 2021 model 10 bin km ns200 ikinci el fiyatı aynı. Sıfırı 57 bin, ikiside 50 üstü istiyor.

ikinci el piyasasını hiç anlayamacagım.
    Atincozkan bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Meraktan Forza 250 bakayım dedim. Honda'nın sitesindeki fiyatı 98 bin TL. Sahibinden'deki fiyatlar 130+
    Bayinin elinde kalmamış, piyasa çakalların eline kalmış. Ofisindeki 2 tane Forza'yı 148'den satmaya çalışan emlakçı var ya.

Faizler yükselir, krediler pahalanırsa hepsinin elinde patlayacak. Bu saçma düzen devam ederse bu fiyatlar ucuz kalacak.
    espresso bunu beğendi.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Böyle aptal satıcılar olduktan sonra piyasa daha böyle Allak bullak olur. 100 binlik motorun sıfırı bayide yok diye 30 bin fazla fiyat cekince almayın kardeşim. Ekmek gibi su gibi elzem bişey mi bu. (Lafım ticari amaclı kullanan kurye vb kardeşlerimizi kapsamasın) Ha bu gereksizliğie cogu bayi ortak oluyo tabi Hepsinde ne hikmetse 50-100 km de taş çatlasın 1000-2000 tl lik aksesuar takılmıs full aksesuar diye lanse ettikleri kendi motorları var. Böyle çakallara yem olmayun

Motosikleti
    Artık Yok...
    Birazda karşı tarafın gözünden bakın adamın cebinde para var ve belki ucu ucuna biriktirdiği belki imkanları parçalayıp kredi çekip alıcağı bir motor bu adam için iki bin üç bin tl bile para iken adam bayiye gidiyor motor yok 3 ay 4 ay sonraya gün veriyorlar oda kur farkı fiyatlar da değişiklik olursa yansıtırız diyorlar hal böyle olunca vatandaş elindeki para enflasyon karşısında erimesin diye cebindeki paraya göre bulduğunu alıyor kara zarara bakmadan

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Şu durumdan, bu durumun esas sorumlusu dışında kimi sorumlu tutarsanız, çözümden o kadar uzaklaşırsınız.
    R25 30bin TL iken neden yoktu bu durum, bu kadar dert yanılmıyordu?

Mayıs 2020: 38bin TL
    Ocak 202: 50bin TL
    Mayıs 2022: 100bin TL

Böyle bir artış ortamında her şey olur.
    atalayalper ve xtrafrozen bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT25 2016
    ülkedeki enflasyon ve dolar haricinde, tedarik sıkıntısının da etkisi çok büyük.

her yamaha galerisinde teslime hazır 20şer R25 olsa, 100 kmdeki motora kimse liste fiyatından 30 bin fazla vermez.

bir iki sene daha böyle gider sonra yoluna girer bence.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim mantığım şu; motora binip kontağı calıstırdıgın anca 2. el olur ve fiyat %20 düşer.

sonra her km artışı ve her yılda belli bir ücret daha düşer.

kendi motorumdan örnek vereyim, ns200 2017 yılı sonrası abs'li model 2016 ve öncesi değil

2017 model 10 bin km ile 2021 model 10 bin km ns200 ikinci el fiyatı aynı. Sıfırı 57 bin, ikiside 50 üstü istiyor.

ikinci el piyasasını hiç anlayamacagım.
    Bahsettiğiniz şey yalnızca motosiklet ve arabaları ciddi anlamda kullanım amacına göre kullanabilen,
    Yani bir yerden bi yere gitmek için kullanan refahı yüksek insanların medeniyetlerinde geçerli Muz Cumhuriyetlerinde maalesef geçerli değil.

Arsa alamayan ev alıyor, ev alamayan araba alıyor, araba alamayan motosiklet alıyor, motosiklet alamayan ... diye gidiyor bu sistem
    Yatırım aracı olduktan sonra daha çok düdükleniriz

Bayiye de hak vermek lazım belli bir bütçesi var, tüm bütçesini r25e yatırarak 100 tane r25 getirtemez ki
    Her malın kar oranı farklı, her markanın istenen bayi stok hacmi farklı

Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğiniz şey yalnızca motosiklet ve arabaları ciddi anlamda kullanım amacına göre kullanabilen,
    Yani bir yerden bi yere gitmek için kullanan refahı yüksek insanların medeniyetlerinde geçerli Muz Cumhuriyetlerinde maalesef geçerli değil.

Arsa alamayan ev alıyor, ev alamayan araba alıyor, araba alamayan motosiklet alıyor, motosiklet alamayan ... diye gidiyor bu sistem
    Yatırım aracı olduktan sonra daha çok düdükleniriz

Bayiye de hak vermek lazım belli bir bütçesi var, tüm bütçesini r25e yatırarak 100 tane r25 getirtemez ki
    Her malın kar oranı farklı, her markanın istenen bayi stok hacmi farklı

yapılabilecek birşey yok, enflasyonun böyle oldugu bir ülkede ekonomiyi eleştirmek bile zor.

mesela adam diyor ki 500 km'de motoru satıyorum. ruhsat parası vermeyeceksin üstüne aksesuarları var. Sıfırı 100 bin. 110'a satıyor. Diyor ki sıfır gibi bi de ruhsat plaka ugrasmayacan ve aksesuarı var.

500 km binilmiş araç ikinci eldir. 50 km bile olsa o motorun başına birşey gelmediği ne malum?

Muz cumhuriyeti olsa yine iyi, şeriatimsi muz ülkesi olduk
    atalayalper bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    3 ay önce aldığım sıfır km Citroen C4'e 160.000 tl zam geldi sadece 3 ayda... Ve zaten bu duyumu aldığım için satın aldım bir süre sonra şaka gibi ama 1 milyon seviyesine yaklaşacak fiyatları yoksa para kenarda duruyordu araç fiyatları stabil kalsa neden gidip sıfır km araç alayım ve aracım da varken. İnsanlar korkuyorlar ellerindeki para bugün çok değersiz ama yarın çok daha değersiz olacak endişesi ile bu tür alışverişler yapıyorlar. Mantık da şu; nasıl olsa bu aracın fiyatı zamlanacak ikinci elde bile ben bunu çok daha yüksek fiyatlardan satarım bir süre sonra.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Keşke insanlara biraz finansal okur yazarlık eğitimi verilse, keşke insanlar paralarını nasıl değerlendirebileceklerini bilseler de böyle şeyler olması ama, evet bir çok satış da bu yüzden oluyor.
    atalayalper bunu beğendi.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Alıntı atalayalper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3 ay önce aldığım sıfır km Citroen C4'e 160.000 tl zam geldi sadece 3 ayda... Ve zaten bu duyumu aldığım için satın aldım bir süre sonra şaka gibi ama 1 milyon seviyesine yaklaşacak fiyatları yoksa para kenarda duruyordu araç fiyatları stabil kalsa neden gidip sıfır km araç alayım ve aracım da varken. İnsanlar korkuyorlar ellerindeki para bugün çok değersiz ama yarın çok daha değersiz olacak endişesi ile bu tür alışverişler yapıyorlar. Mantık da şu; nasıl olsa bu aracın fiyatı zamlanacak ikinci elde bile ben bunu çok daha yüksek fiyatlardan satarım bir süre sonra.
    Çok büyük bir yanılgı var.
    Şöyle izah edeyim.
    Birbuçuk yıl önce 44 bine aldığım motosikletimi geçen ay 95 bin liraya sattım.
    Paraya bakarmısınız %110 kar yapmışım.
    Aslında ortada kar falan yok hatta zarar var.
    6400 dolara aldığımı 6450 dolara satmışım.
    Oysa bir buçuk yıl önce 6.400 dolara 700 teneke 5 litrelik biryağ alabiliyorken, şimdi aynı paraya 500 teneke yağ alabiliyorum.
    espresso ve Metehan48 bunu beğendiler.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    3 kelime...

Serbest Piyasa Ekonomisi...

İsteyen malını istediği fiyata satar/satmaya çalışır. Kimseyi ilgilendirmez...

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bunda anlamayacak birşey yok
    ben satıcıyım elimdeki mal 10 lira bunu 10 liraya satıp yarın 10 liraya alamıyorsam neden 10 liraya satayım? eğer satarsam batarım veya yerine alacağım için cebimden ekleme yapmam gerekir bunu da zarar olarak yazmak lazım
    piyasa da çok talep gören malın fiyatı zam görür zaten mal kısıtlı birde talep çok yani arz talep dengesi pandemide bozuldu firmalar az mal üretip daha çok kazanmaya başladı nasıl mı işte böyle piyasa da yok satarak almak isteyen pazarlığı bırak neredeyse hava parası vermeyi kabul edecek durumda bunu da fırsata çeviren 2. el satıcıları oldu
    2018 yılında afrika twin alacaktım 2017 0 km motosikletler 52000 53000 2016 çok az km bol aksesuarlı motosikletler 48000 49000 neden yıl atladı bayilerin elinde satılmamış motosikletler mal fazla talep az kapıdan keş para ile giren müşteri kral masaya koyuyor 50000 i alıp gidiyor bayi diyorki mağzada yer kaplayacağına 2 lira terse veririm malı paraya çevirirdi
    yani bayilerin elinde motosiklet vardır vitrine çıkarmaz 1 tane var der pazarlık yapmaz üzerine aksesuar koyar bu fiyat der millet kapış kapış alır
    espresso bunu beğendi.

fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    Kurlar arttti, vergiler artti ne oldu? Motosikletin fiyatindan tut o motosikletin civatasaina kadar her sey %120 zamlandi. Tamam ama diyeceksin ki ama o motorlar eski, kullanilmis. Maalesef kardesim 2.5 senedir bayilerde sira var gelmiyor iste yeterince motosiklet. En erken 4 5 ay icinde geliyor. Bunun adi da isletme de arz talep oluyor.
    xtrafrozen bunu beğendi.

Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3 kelime...

Serbest Piyasa Ekonomisi...

İsteyen malını istediği fiyata satar/satmaya çalışır. Kimseyi ilgilendirmez...

Bende hep bunu savunurum.
    Bireysel olarak gidip pahalı satana laf yapmam. ama genelleme içine sokarak küfürümü ederim :D
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende hep bunu savunurum.
    Bireysel olarak gidip pahalı satana laf yapmam. ama genelleme içine sokarak küfürümü ederim :D
    Ata sporu

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)