Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Intercom Tavsiyeniz

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Merhabalar;

Artık intercom almanın zamanı geldi. Araştırmalarım neticesinde öncelikle karar vermem gereken bütçe konusu var. Acaba düşük fiyatlı bir intercom işimi görür mü emin değilim.

Şöyle özetleyeyim; motosiklete yeni başladım. Motorum forza 250 ve hız yapan uçan kaçan bir sürücü olmayacağım. Aşağıda seçenekleri sıralıyorum;

1 )KN master ya da farklı çin malı iş görür mü? Kulaklık ,mikrofon ve batarya performansı olarak Sena ya da Cardo performansından çok mu uzak? Ya da montajı çok mu zor? (Kaskıma yapıştırmak istemiyorum) Farklı intercomlara bağlanmada sıkıntı yaşanır mı?

2) Battı balık yan gider hesabı almışken iyi bir şey mi alayım? Kaskım Shoei Neotec 2 olduğu için SRL2 aklımdaki model. Ya da Cardo nun packtalk bold modeli (JBL kalitesi cezbediyor.) Hatta balığı daha da batırıp kameralı 10c EVO bile... neyse bu fikir çıkmalı aklımdan..

3) Eğer düşük bütçeli bir intercom alacaksam; Sena nın ucuz modelleri mi (10s ya da SMH-5) yoksa KN master ın bir modeli mi?

4) FC Moto dan almanın riskleri nelerdir? Fiyatın üzerine 20% gibi bir marj daha mı eklemeliyim? Almanya dan kendimiz ya da bir eşe dosta valizde getirtsek gümrük vs sıkıntı çıkar mı?

5) Son olarak farklı görüş ve önerileri olan varsa bana yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler,

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Gümrük mevzuatı değişti. Yurtdışı siparişe ne binecek belli değil.
    GoGi bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Ucuz yollu interkomlardan çok fazla zarar gören görmedim ben. Süratli giderken sesin karşı tarafa güzel gitmesi bir sıkıntı olabilir belki, ama bir arkadaşımda çançinçon bir interkom vardı, telefonla konuştuk interkom yapmadık; goggle ile kullanılan vizörsüz bir kaskı olduğu için test edemedik, 40kmh üstünde rüzgardan yıkılıyordu ortalık. Ama burada kaskın yapısını da göz önünde bulundurmak lazım, öyle bir gürültü çıkaran kaskta herhangi bir interkomun düzgün ses verebileceğini zannetmiyorum.

Cardo ve Sena en çok adı geçenler. Eğer interkomu "bulunsun" diye almıyorsan böyle bir ürün almak daha iyi olabilir. Bende interphone sport var, 2016'da aldım, hala kullanıyorum.

Packtalk serisi için JBL falan filan en iyi ses kalitesi deniyor ama kaskın içinde kulaktan belirsiz bir mesafe açık olan bir hoparlör ile ses kalitesinden kime ne hayır gelir, bilemiyorum Bir de bir arkadaşım Packtalk Bold'un hoparlörü biraz kalınca olduğu için kaskın içine oturtmakta zorlanıyor, kulağına baskı yapıyor. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Ha ses kalitesi önemli mi, valla ben güzel bir sistemden müzik dinlemeyi severim, ama Bowers&Wilkins kendisi kask yapmış desinler, geçiniz derim. neyin kalitesi kaskta.

Yurtdışından getirirken son 10 gün eski düzen, %20 vergi ödersin geçer. 1 Mayıs'tan itibaren eğer fiyat €150 üstüne çıkıyorsa beyanname açılması falan filan gibi hem tatsız hem de ciddi maliyet artıracak konular baş gösterecek. Interkom €150 altındaysa değişen bir şey yok.
    Yalnız Almanya'da bulunan tanıdığına yollarsan da bu sefer %19 Almanya'ya KDV ödeyeceksin, sadece kargo fiyatı fark edecek.

edit: burada unutulan bir konu var. Sena veya Cardo bunları Avrupa'da mı üretiyor? Sanmıyorum
    Eğer ürünlerin menşe bilgisi Çİn olarak bildirilirse gümrüğe, ki öyle olduğuna da kalıbımı basabilirim ama araştırmadım =) vergi %30 olacak.

Bir de farklı interkomlara bağlanma konusunda çançinçonlarda sorun yaşanıyor-du, sanırım, emin değilim. Anycom diye bir standart geliştirildi büyük markaların hemen hepsinde var bu ama çinlilerde var mı bilmiyorum.

Montaj konusu kaskın zorluğundan aldığın sistemin zorluğuna kadar çokça değişkene bağlı. Ben interphone'u ilk aldığımda kendim taktım, aşırı da zorlanmadım öyle. Sonra cihazda bir kablo değişimi gerekti, Motoplus'a götürdüm, 10dk sonra getirdi ama "Arai'ye montaj yapmaktan tiskiniyorum" demişti takan arkadaş. Onun yalancısıyım.
    GoGi bunu beğendi.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gümrük mevzuatı değişti. Yurtdışı siparişe ne binecek belli değil.
    ALi yada banggood gibi sitelerde siparişte alıyorlar vergiyi artık hele birde ücretli kargoyla aldıysan kimse sormuyor bile içinde ne var ne yok diye ptt gibi açmıyorlar
    GoGi bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    İşte 1 Mayıs'tan sonra işler karışacak.
    GoGi bunu beğendi.

EneS_Turker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400
    Bugün sipariş versek ürün 15 Mayıs'ta gelse hangi mevzuata göre vergi çıkar? Ona göre ben de intercom sipariş edicem AliExpress ten
    GoGi bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Gümrüğe geliş tarihi esas.
    GoGi bunu beğendi.

EneS_Turker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400
    Gümrüğe geliş tarihi esas.
    O zaman her türlü geçirirler.
    GoGi bunu beğendi.
    TVS Apache 150 9Bin Km ..- Gilera Runner 200 33Bin Km ... - Honda Cbr 125r 36Bin Km ... TVS Apache 150 33Bin Km... Pulsar 200NS.. Dominar D400
    Motor surerken O AN ORADA olun..Ne o anin onunde, ne ardinda..!

Motosikleti
    speederbike
    Düzen o şekilde kurulmuş.
    GoGi bunu beğendi.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı GoGi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar;

Artık intercom almanın zamanı geldi. Araştırmalarım neticesinde öncelikle karar vermem gereken bütçe konusu var. Acaba düşük fiyatlı bir intercom işimi görür mü emin değilim.

Şöyle özetleyeyim; motosiklete yeni başladım. Motorum forza 250 ve hız yapan uçan kaçan bir sürücü olmayacağım. Aşağıda seçenekleri sıralıyorum;

1 )KN master ya da farklı çin malı iş görür mü? Kulaklık ,mikrofon ve batarya performansı olarak Sena ya da Cardo performansından çok mu uzak? Ya da montajı çok mu zor? (Kaskıma yapıştırmak istemiyorum) Farklı intercomlara bağlanmada sıkıntı yaşanır mı?

2) Battı balık yan gider hesabı almışken iyi bir şey mi alayım? Kaskım Shoei Neotec 2 olduğu için SRL2 aklımdaki model. Ya da Cardo nun packtalk bold modeli (JBL kalitesi cezbediyor.) Hatta balığı daha da batırıp kameralı 10c EVO bile... neyse bu fikir çıkmalı aklımdan..

3) Eğer düşük bütçeli bir intercom alacaksam; Sena nın ucuz modelleri mi (10s ya da SMH-5) yoksa KN master ın bir modeli mi?

4) FC Moto dan almanın riskleri nelerdir? Fiyatın üzerine 20% gibi bir marj daha mı eklemeliyim? Almanya dan kendimiz ya da bir eşe dosta valizde getirtsek gümrük vs sıkıntı çıkar mı?

5) Son olarak farklı görüş ve önerileri olan varsa bana yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler,
    Kn master da çin malı sadece burada etiket basıyorlar üstüne. Ve şahsen tercih etmem aynı fiyata çok daha iyileri var aliexpressde. Cardo veya sena kalite olarak tabi ki üstündür standard interkomlardan ama sonuçta interkom. Kulaklık kalitesinde olsun diyorsan yok öyle bir interkom. Bende aliexpresten aldığım m6 plus interkom var ve şahsen ben çok memnun kaldım. Ses kalitesi gayet güzel. Tavsiye ederim.
    GoGi bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Zaman ayırıp cevap veren herkese çok teşekkür ederim. Anlıyorum ki yaşanan belirsizlik her konuya öyle ya da böyle sirayet etmeye devam ettiği için ne yapmam gerektiği konusunda önerisi olan çıkmadı:(

Yurtdışına çıkan birisinden ricacı olacağız artık.
    Eskiden yurtdışına çıkan tanıdıklara sadece sıvı şişede siparişlerimiz olurdu kotaya göre, artık elektronik ürünler için de siparişlerimiz olacak.
    espresso bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Oradada işler eskisi gibi değil.Benim hollandadan gelen arkadaşın arabdaki 1 kg çaya bile bıdı bıdı etmişler.

Motosikleti
    Bajaj Dominar 400
    Selamlar, ben knmaster kn2000 modelini kullanıyorum. 8-9 ay oldu alalı sorunsuz kullanıyorum maşallah. Şu an fiyatı 2 katına çıkmış olsa da garantili olarak en ekonomik ürün herhalde şuanda.

Motosikleti
    speederbike
    Hollanda'daki çayın ne özelliği varmış ki buraya kadar taşımışlar, merak ettim şimdi.
    espresso bunu beğendi.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    packtalk al devam et diğerleri yalan

reclusive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AT1000Dct
    Kn2000 kullanıyorum 1 senedir şarj ve ses kalitesinden memnunum 180 km hızla bile net şekilde duyuluyor. Eksi yönleri 2 kişiyle kullanabiliyorsunuz birde çekim mesafesi okadar uzun değil. Aliexpres ten sis farı almıştım ücretsiz gönderim olduğu zaman ptt ile geldi vergi 90 lira ekstra vergi verdim. Birde eldiven aldım kargo ücreti +20lira vergi vermiştim aras kargo getirdi. Önerim ücretli gönderi alın onlar galiba gümrüğe takılmıyor.

Motosikleti
    speederbike
    Yeni düzenlemeye baktım biraz. 150 avro üstüyse AB için %20, AB dışı %30 devreden çıkıyor.

Sabit damga vergisi var 167 TL.
    Sonra ürünün GTİP koduna göre gümrük (ve bazen ilave gümrük vergisi) oluyor (Ülkeye göre değişebilir ama baktığım kalemlerde ABD, Almanya, Çin seçtim, oranlar aynı çıktı). Aksiyon kamerada sadece gümrük vergisi var, %1000 (bin, evet). Ne iş anlamadım. Başka bir kategoride mesela gümrük %4.7, ilave gümrük %25 idi (takriben AB dışı alımla aynı).
    Gümrük vergisi adı altında olanlar satış fiyatı üstünden hesaplanıyor.

Sonra satış fiyatı, gümrük vergisi, ilave gümrük vergisi toplanıp ara toplam elde ediliyor. Buna da ürün kategorisine göre KDV ekleniyor.

Asıl vurgun KDV'de ve gümrük vergisi yüksek olan kalemlerde.

%4.7 gümrük ve %25 ilave gümrük vergisi olan 225 dolarlık bir ürün için hesap yaptım.
    Mevcut düzende 4800 TL (ürün + vergiler + kargo) gibi birşey galiba, yeni düzende 6400 TL. 1500 avro sınırı kalsaydı %30 vergiyle 5200 TL olacaktı.

Yalnız asıl kötü olan bu değilmiş. Çok değil, 6 ay önce doların bugünkü seviyeye düşmediği, halen 8 gibi fahiş seviyede olduğu dönemde yeni düzenlemeye göre bile ödeyeceğiniz rakam 3800 idi.

Not: Bunlar sadece vergiler. Gümrük bilmemnecisiyle de anlaşmak gerekirse maliyet daha da artacaktır. Ya mafem söğüşleyeceksin, bari prosedüre para harcatma, değil mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:31 ----------

Not 2: Yeni kararda PTT veya özel taşıma firmasıyla gelen ürünlerde firma/PTT müşavirlik ücreti, ordino ücreti vs alamaz diye de bir ibare var.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Hollanda'daki çayın ne özelliği varmış ki buraya kadar taşımışlar, merak ettim şimdi.
    Bildiğim kadarı ile Türkiye'de yetişen çaylar kalite olarak dünyanın en kötülerinden sayılıyor. Bakmayın öyle Rize çayı övmelere. Çay bitkisine en uygun iklim hindistan, Seylan vb. tropik iklimlerde. Rize civarı da çok yağış alan bir iklim olduğu için eh işte bir miktar yetişiyor ama çay bitkisinin asıl yetiştiği yerlere göre daha soğuk, bir de çay bitkisinin bakımı olayı var, belirli aralıklarla çay bahçelerinin yenilenmesi gerek, bitkiler çok fazla yaşlanırsa oradan üretilen çayın tadı da o kadar iyi olmuyor.

Motosikleti
    speederbike
    Gavuristanda çay içtim ama öyle ahım şahım bir fark göremedim. Kalite olarak dediğiniz doğrudur muhakkak ama tat çok fark etmedi bana.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Onu sormadım.Belki oradaki çaya damak tadı alıştıysa buradakiler tatsız gelebiliyordur.Haa ben taşırmıyım bulaşık suyu gidi olsada taşımam.Öyle boğaz için fazla kafa yormam.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)