Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kar İzni Ücret Kesebilirler mi (Kurye)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kaiser3461 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 Esd
    İnternette bulamadım cevabını 24-27 Ocak valilik tarafından verilen kar yasağında pakete çıkamadım. Şirket kesebileceğini söylüyor. Tanıdıklar kesemez diyor.
    Today 125, Tomorrow R25...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    falcon flash 100
    Kesemez fakat kurumsal bir firmada çalışmadıktan sonra maalesef esnafımızın kalitesi belli.

Motosikleti
    Ybr 125 Esd
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesemez fakat kurumsal bir firmada çalışmadıktan sonra maalesef esnafımızın kalitesi belli.
    Yahu esnafı kurumsalı mı var ben sigortalı çalışanım. 170i aradım bilgimiz yok diyor. Benim ne kabahatim var imkan vardı ben mi gitmedim. Valilik yasaklamış.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Kaiser3461 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnternette bulamadım cevabını 24-27 Ocak valilik tarafından verilen kar yasağında pakete çıkamadım. Şirket kesebileceğini söylüyor. Tanıdıklar kesemez diyor.
    Yahu esnafı kurumsalı mı var ben sigortalı çalışanım. 170i aradım bilgimiz yok diyor. Benim ne kabahatim var imkan vardı ben mi gitmedim. Valilik yasaklamış.
    İşveren isterse kovar bile. Çünkü valilik işe gitmeyi değil motosiklet ile servisi yasakladı.
    Hatta orada da yaşlıveacemi'lerin lafını beğenmeyip "yahu" filan dersen kesin kovarlar.

4857 SAYILI İŞ KANUNU

Kanun Numarası : 4857
    Kabul Tarihi : 22/5/2003

...
    Madde 25 - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:
    ...
    II- Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:

...
    g) İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.
    ...

İşçi feshin yukarıdaki bentlerde öngörülen sebeplere uygun olmadığı iddiası ile 18, 20 ve 21 inci madde hükümleri çerçevesinde yargı yoluna başvurabilir.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Korona dönemindeki sokağa cıkma yasaklarında yaş vs. nedeniyle işe gidemme durumlarında kesme durumu olmuştu.

Mesela bu dönem olan organize elektrik kesintileri nedeniyle tüm personellere yıllık izin, olmayanlara borclandırma izni yazdık.

Firmalar haklı olarak kendileri kaynaklı olmayan calısmama durumlarına sponsor olmak istemez.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Korona dönemindeki sokağa cıkma yasaklarında yaş vs. nedeniyle işe gidemme durumlarında kesme durumu olmuştu.

Mesela bu dönem olan organize elektrik kesintileri nedeniyle tüm personellere yıllık izin, olmayanlara borclandırma izni yazdık.

Firmalar haklı olarak kendileri kaynaklı olmayan calısmama durumlarına sponsor olmak istemez.
    Bu konuda tam aradığım cevaptı. Koskoca osb'de 3-5 firma ithalatçı izniyle çalıştık geçen hafta, bizim şirkettekiler inatla dedi ki keşke gelmeseydik, perşembeyi yıllık izin yazar tatil yapardık diye. Bende özellikle söyledim keyfe keder yatırırlar mı kesin günlük ücret keserler

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bizdede salı perşembe elektrik kısıtlamasından kaynaklı izin kullandık.İki gün gitti senelik izinden.Bide doğalgaz kotası var.Onuda aşmamak için hattın birini çalıştırmadılar.Hattaki tüm ekibede senelik izin yazdılar.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Aslında teamül böyle olsa da bu tip durumlarda senelik izinden düşmek çok uygun değil; kanuna göre senelik izin parçalara bölünmeden tek seferde kullandırılmalı. (Belki bir yenilik gelmiştir ve iki parça olarak kullanılıyordur da ikiden fazla olamayacağına eminim!) Bu tip durumlarda zırt-pırt yıllık izinden düşerseniz (benim bildiğim / anladığım kadarıyla) aslında kanuna uygun iş yapmıyor oluyorsunuz. Peki alternatif / doğru yöntem ne? Maaştan kesmek. Kimse maaşının kesilmesini istemediği için buna razı oluyorlar. Bir nev'i alan memnun veren memnun durumu çıkıyor.

(Yine yanlış hatırlamıyorsam işçinin aylık 2 güne kadar mazeret izni vardı; bu tip durumlar bu mazeret izni kapsamında yıllık izinden düşmeden halledilebiliyor olmalı aslında. Ama işveren açısından yıllık izin günleri finansal yük teşkil ettiği için hemen oradan düşmeyi tercih ediyorlar tabi...)

Konunun uzmanı olmadığım için bazı şeyleri yanlış anlamış / yorumlamış olabilirim. Bilenler düzeltir veya açıklamayı genişletirler...

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizdede salı perşembe elektrik kısıtlamasından kaynaklı izin kullandık.İki gün gitti senelik izinden.Bide doğalgaz kotası var.Onuda aşmamak için hattın birini çalıştırmadılar.Hattaki tüm ekibede senelik izin yazdılar.
    Mına koyim öyle şirketin, ben mi kestim elektriği gazı?

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş koyman gereken şirketinki değil bence.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Kawasaki Z250SL
    Pembede calisiyosan prim keser morda calisiyosan geçmiş olsun

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Aslında normalde bölünemez ama ona yeni ek getirdiler, Taraflar uzlaşırsa bir bölümü 10 günden az olmayacak şekilde kalanı bölünebilir oldu.Eee öyle olunca işçide ben istemiyorum diyemiyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:35 ----------

Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sonuçta işverende kesmedi.Haaa benim zaten içeride kullanamadığım 130 günlük senelik izinim var.Senede bir hafta on gün kullanabiliyorum.Gerisi birikiyor.
    Bence oy hakkı olanlardan kesilmesi daha mantıklı.

Düzeni beğenmiyorsan düzeni değiştireceksin.

Demirele atfen bunla ilgilide güzel bir fıkra var.Miting sırasında bağırıyor politikacı bu düzen değişecek diye.Kalabalıktan biride çıkıyor düzen değişiyorda düzülen hiç değişmiyor diye.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş koyman gereken şirketinki değil bence.
    Diğerlerine koymaktan yoruldum, hedef değiştiriyorum böyle arada. İyi geliyor.
    espresso bunu beğendi.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Hukuk ve adaletin olmadığı,
    kaldığı kadarının da geç işletildiği ülkelerde her şey mümkündür.
    Yaşadığınız ülkenin bu gruba girip girmediğini değerlendirip karar verebilirsiniz.

Normalde ben medeni kanun olduğu SOSYAL devletlerde bu durum şöyle gerçekleşir .

Bu tamamen devletin hükümetin başarızlığı ve burada ki hak kaybını SSK gibi kamu tazmin eder ,Ben boşunamı kazandıgımın %15,5 İş verende %15,5 yani bir yılda aylık olarak %31 veriyorum ..Bu gibi durumlar için veriyorum bu durumları devletin tazmin etmesi lazım şirket niye etsin , oda her işçisi için %15,5 SSK parası veriyor boşuna mı veriyor ..

MEvcut iktidar ve yandaşları SSK yı buzlu kola bardağını pipetden çekersin ya hüüüüppp,hüppppp diye sömürdükleri batırdıkları için SSK da para yok ..Kimse bu zararı tazmin etmiyor para olsa edilirdi

Bana eskiyi anlatmayın eskiden adam 35-40 yaşında emekli olup 75 yaşına kadar emekli maaşı alıyordu yani 20 sene çalışıp 40 sene maaş alıyordu ,eskiden para olmaması normal , Kemal derviş Düzenleme yaptı AKP döneminde ise insanlar 60-65 yaşına kadar çalışıp 45 sene çalışıp 15 yıl maaş alacaklar yani bir sürü PARA birikmesi lazımdı ama HÜPLETTİkleri için paraları ,

O hüpletme de şu şekilde oldu özel hastaneler devlet hastaneri ile misal ben size diyaliz merkezi ile anlatayım adamın SSK ya borcu var köyde yaşıyor ve böbrek hastası özel diyaliz merkezi diyor ki ben senin tedavi görmen için SSK borcunu ödeyeyim sen sağlık hizmeti alabil hatta seni köyden ambulas ile alıp bırakırım yeterki gel benim hastam ol ..Anladınız siz onu SSK batık ,Hüpletenlerde belli, Şimdi ki sağlık bakanı normal bir doktor ama bir sürü hastanesi var nasıl oldu bunlar sanıyorsunuz . Ben az diyeyim siz çok anlayın işte..

Şirketin bu durumda bir şey ödememsi ve zarara ortak olmaması gayet dogal ahlaki ve vicdan açısından uygun , burada sorun PARA yok ve o kadar kişi yazmış bir kişi bile gerçek suçluya bir şey dememiş

Siz böyle oldukça sandık da hakkınızı sormadıkça koyun olana çoban çok çıkar ..Hala şirketleri suçlayın daha çok güderler merak etmeyin ..Sorun kurunun yanında yaşında yanması oluyor işte mesele o

Motosikleti
    Ybr 125 Esd
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşveren isterse kovar bile. Çünkü valilik işe gitmeyi değil motosiklet ile servisi yasakladı.
    Hatta orada da yaşlıveacemi'lerin lafını beğenmeyip "yahu" filan dersen kesin kovarlar.
    Belli olduğu kadarıyla sende o kalitesiz esnaflardan birisin. Yahu kelimesi niye bukadar battı anlamadım. Şu forumu senin gibi tipler yüzünden bırakmıştım 2 sene oldu halen soyunuz tükenmemiş. Hamamböceği gibisiniz. Adam gibi cevap vereceksen ver vermeyeceksen o beynini yorma boşver başkası cevaplasın. Kimse kimseyi kovamaz kalitesiz dükkan sahibi kardeş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:19 ----------

Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nickinin 2.kelimesini de "HEAD'" olarak değiştir tam sana uyuyor.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Belli olduğu kadarıyla sende o kalitesiz esnaflardan birisin. Yahu kelimesi niye bukadar battı anlamadım. Şu forumu senin gibi tipler yüzünden bırakmıştım 2 sene oldu halen soyunuz tükenmemiş. Hamamböceği gibisiniz. Adam gibi cevap vereceksen ver vermeyeceksen o beynini yorma boşver başkası cevaplasın. Kimse kimseyi kovamaz kalitesiz dükkan sahibi kardeş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:19 ----------

Nickinin 2.kelimesini de "HEAD'" olarak değiştir tam sana uyuyor.
    millete dikleniceğine patronuna diklensene belki paranı alırsın
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Ybr 125 Esd
    Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    millete dikleniceğine patronuna diklensene belki paranı alırsın
    Diklenmediğimi nereden biliyorsun. Aha model 2 geldi.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Diklenmediğimi nereden biliyorsun. Aha model 2 geldi.
    o yuzden paran kesilmiştir artis artis konuştuğun için

Motosikleti
    Ybr 125 Esd
    Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o yuzden paran kesilmiştir artis artis konuştuğun için
    Yok genelde artist konuşmam. Hak edene konuşuyorum. Sana da gelecek birazdan az daha zorla.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)