Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kuryelik İçin Motor tavsiyesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Selam,

Trendyol GO'ya girmek istiyorum. Kendim bazı şeyleri belirleyip yöneteyim biraz daha free olayım istiyorum.

Klasiktir her motor konusunda Japon önerilecek. Onu alma git Honda al, Yamaha al vs. diye. Ancak aynı fiyata 0 km 21 model alabiliyorken binlerce km yapmış 2. ele aynı fiyatı ödemek istemiyorum.

Zorlarsam 25K'ya kadar çıkabilirim. Minimum 100cc olmak kaydı ile öneriniz ne olur?

En beğendiğim model tasarım olarak: Apachi Pusat100.
    Revolt RS7 125cc
    Mondial Ritmica 100
    Mondial Mash 125
    Arora Freedom 125 gibi tercihler de görünüyor.

Sınırları zorlayayım, Dio alayım diyorum ama tasarım olarak bu kadar leş ve vasat ötesi bir motoru Honda hangi akıl zeka ve mantık ile üretmiş aklım almadı.
    Mondial falan üretse bu motoru 3 binlik elektrikli mobilete benziyor, Mondial işte ne bekliyorsun ki falan olurdu :D

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Saydığınız 4 motoru da bilmiyorum, tanımıyorum ama birkaç ay önce Revolt ile ilgili forumda sayfalarca yazı yazıldı. Millet parasıyla rezil kepaze oldu. Lütfen ama lütfen eski konuları araştırın.
    levend84 ve espresso bunu beğendiler.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Saydığın markaların sıfırı 30 bin km deki japonların eline su dökemez..
    10 bin km sonra japonlardan beter olur , üzülürsün..Hele go işi yapıcaksan..

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Haddimi aşmadan bir kaç tavsiye vermek istiyorum.

Maliyet hesaplamasını dikkatli yap, bu iş için bir araç alarak girmek yapılan yatırımı oldukça zor çıkaracaktır. Medyada dolaşan 10-12bin TL gibi rakamlar net maaş olsalar belki güzel para olarak nitelendirilebilir ancak bu işe bir araç alarak girildiğinde oluşacak masrafları düşününce oldukça zorlayıcı olacaktır. O paranın 2.000TL'si her ay devlete gidecek bir kere, sorgusuz sualsiz. Bu gibi maliyet muhasebelerinde her zaman kötümser senaryoya bakmak lazım.

Motor tercihi konusunda ise kusura bakma, çok yanlış düşünüyorsun. Binlerce km yapmış dediğin Japon motosikletlerini aldıktan sonra bir o kadar km de sen yapabileceksin. Biraz elini yüzünü düzelten Çin markaları belki vardır, ama onun dışında aldıklarının tamamı biraz kullanıldıktan sonra çöpe dönecek. Kurye için uygunluğu konusunda bakmadım, kendime scooter alsam ne alırdım diye kafamda olan modele baktım, Suzuki Adress 25bin TL'ye 20bin km civarında bulunabiliyor, bu motor için hiç bir şey ifade etmeyen bir km bu. Bir tane sıfır Çin motoru alıp koyalım yanına, 20bin km'ye geldiğinde 40bin'deki Address'in yine tırnağı kadar olamayacak.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Yasin D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    22" Bajaj NS 200
    Öncelikle Trendyol'GO ile görüştünüz mü bilmiyorum ama görüşmeden motosiklet almayın bence çünkü 1,5 aydır işe başlamayı bekleyenlerin olduğunu duydum.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    2013-2015 arasi yamaha crypton veya honda wing-go öneririm,yari otomatik cub motor bunlar.

Bu modeller,spacy,activaS,fizy125,delight,adress, scooterlere göre daha az km yapmis,daha az yorulmustur.jant capi 17 dir.şehir içinde daha iyi manevra saglar.aradan dereden rahat geçilir.

Illa scooter isterseniz,

Tvs jupiter metal kasayi öneririm.Temiz 2.elleri bulunabilir.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Varsa ya şasisi hasarsız ölü bir Çinli al ucuza, 2 3 bin harca motoru grenajları yaptır, ya da git Honda dio, spacy, activa al scooter bakıyorsan. Bunların dışında işkence. Çinliler normal kullanımda dökülüyor, kuryelik pis iş. 1 seneye paramparça olur. Hero dash falan belki, o da belki.
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ben senin yerinde olsam o paraya gider servis bakımlı eki model de olsa Spacy Alpha alır keyfime bakarım. Gidiş duruş gayet iyi yakıt tüketimi çok az yedek parça ve bakım maliyetleri epey düşük. Gayet yeterli olur senin için.

furkantrojka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS200
    Selamlar. Motorun tipi hepimiz için önemli, buna şüphe yok ancak motordan para kazanmayı planlarken tipi ilk plana koymak biraz gereksiz. Bahsi geçen aletle her gün 8-10 saat trafikte gezmeyi planlıyorsun. Bahsettiğin Çinlilerin hepsi 10k civarında kullanım yoğunluğunu kaldıramayıp dökülmeye başlayacak büyük ihtimalle. Uzun ömürlü, parçası bol ve ucuz bir motor bakmanı tavsiye ederim hocam.

Motosikleti
    honda cm125t ve kuba dragon 110cc
    tvs wego veya hero pleasure

hero pleasure kullanıyorum, ikinci elini 4bin tl ye aldım sadece sadece lastik masraflı olarak. 2 ay oldu sadece yağ değişimi yapıp eşşek niyetine kullanıyorum.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Hadi biraz kafa karıştıralım.
    sürekli çin alma japon al diyen arkadaşlara biraz sitem edelim.
    benim ilk kendi paramla aldığım motosiklet çinliydi 150 bin de sattım.
    sapasağlam bir şekilde üstelik.
    ikinci motosikletim japondu (kawasaki) 10 bin gitmeden pert oldu.
    3. motosikletim koreydi (hyosung) 86 bin km yaptıktan sonra sattım.
    sapasağlam motordu benden alan 5 bin km de pert etti.
    4. motosikletim yine hyosung du 56 binde sattım. Benden alan angut 3000 bin km de kol çıkarttı makinadan.
    5. motorum japon (yamaha) motosikletin kronik arızaları yüzünden kafamı duvarlara vuruyordum.
    hiç bir türk sitesinde veya türkçe yazılan sitede motorun kronik arızalarından konuşuluyor bahsedilmiyordu.
    forumlara soruyorum herkes hayır kardeşim öyle bişey olamaz senin motor problemli diyordu.
    En sonunda ustamın tavsiyesi üzerine yabancı forumlarda motorun kronik arızası olduğunu ve herkeste aynı problem olduğunu öğrendim.
    işin kötü tarafı Türk kullanıcılar da aynı yabancı forumlara takılı sorunu çözmeye çalışmışlar hatta bana senin motorun problemli birader diyen şahıs aynı nickle google translete kullanarak yazdığı belli olduğu ingilizceyle arızayı nasıl çözerim diye soruyordu.
    malesef kronik arızaları yüzünden sattım. Üstelik sattığım kişiye tüm kronik arızalarını detaylı anlattım bak buna rağmen alıyorsan satayım dedim.
    6. motorum çinli mondial mh150 drift 2 defa Türkiye turu yaptım. 860 km hiç durmadan gittiğim gün oldu. Motosiklet bir kere bile arıza vermedi. 14 bin km yapıp bir kuryeye sattım adam 1 hafta içinde motoru pert etti.
    7. motorum japon şu an 50 bine yaklaştı sürerken fren tutmamaya başladı abs devredışı kaldı hızlı sürmediğim için ölümden döndüm. fren hidroliği bozulmuş meğer bildiğiniz toz şeker gibi olmuştu değiştirdim düzeldi. bunun dışında sıkıntı yaşamadım büyük ihtimal benzin fiyatlarından sonra süremeyeceğim için sıkıntı da yaşamayacağım gibi

Yani özet olarak "AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER"
    Motosikleti üretimden kaynaklı kronik arızası yoksa motorun ömrü ve dayanıklılığı tamamen kullanıcıya bağlıdır.
    Burada halen 200 küsür binde Mondial mash kullanan bir abim var Krenajlar hava şartlarından dolayı perişan olmuş ama motor tık demiyor.
    youtube de koloçan diye bir kurye var onun vloğunu incelerseniz az buçuk neden bahsettiğimi anlarsınız.
    Yani siz motorunuza düzgün bakıp düzgün kullanırsanız en kötü çinli bile size sorun yaşatmaz.
    ama siz bakıp düzgün kullanmazsanız en kral japon bile elinizde patlar
    retox70 bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4. motosikletim yine hyosung du 56 binde sattım. Benden alan angut 3000 bin km de kol çıkarttı makinadan.
    5. motorum japon (yamaha) motosikletin kronik arızaları yüzünden kafamı duvarlara vuruyordum.
    hiç bir türk sitesinde veya türkçe yazılan sitede motorun kronik arızalarından konuşuluyor bahsedilmiyordu.
    forumlara soruyorum herkes hayır kardeşim öyle bişey olamaz senin motor problemli diyordu.
    En sonunda ustamın tavsiyesi üzerine yabancı forumlarda motorun kronik arızası olduğunu ve herkeste aynı problem olduğunu öğrendim.
    işin kötü tarafı Türk kullanıcılar da aynı yabancı forumlara takılı sorunu çözmeye çalışmışlar hatta bana senin motorun problemli birader diyen şahıs aynı nickle google translete kullanarak yazdığı belli olduğu ingilizceyle arızayı nasıl çözerim diye soruyordu.
    malesef kronik arızaları yüzünden sattım. Üstelik sattığım kişiye tüm kronik arızalarını detaylı anlattım bak buna rağmen alıyorsan satayım dedim.
    6. motorum çinli mondial mh150 drift 2 defa Türkiye turu yaptım. 860 km hiç durmadan gittiğim gün oldu. Motosiklet bir kere bile arıza vermedi. 14 bin km yapıp bir kuryeye sattım adam 1 hafta içinde motoru pert etti.
    7. motorum japon şu an 50 bine yaklaştı sürerken fren tutmamaya başladı abs devredışı kaldı hızlı sürmediğim için ölümden döndüm. fren hidroliği bozulmuş meğer bildiğiniz toz şeker gibi olmuştu değiştirdim düzeldi. bunun dışında sıkıntı yaşamadım büyük ihtimal benzin fiyatlarından sonra süremeyeceğim için sıkıntı da yaşamayacağım gibi

Motosikleti üretimden kaynaklı kronik arızası yoksa motorun ömrü ve dayanıklılığı tamamen kullanıcıya bağlıdır.
    Burada halen 200 küsür binde Mondial mash kullanan bir abim var Krenajlar hava şartlarından dolayı perişan olmuş ama motor tık demiyor.
    youtube de koloçan diye bir kurye var onun vloğunu incelerseniz az buçuk neden bahsettiğimi anlarsınız.
    Yani siz motorunuza düzgün bakıp düzgün kullanırsanız en kötü çinli bile size sorun yaşatmaz.
    Benim kafa karıştı: Sahibine bakıyorsa sizde Çinliler sorun çıkarmamış Japonlar çıkarmış. Bu durumda Çinliler Japonlardan daha güvenilir sonucu çıkar. Halbuki öyle olmadığını hepimiz biliyoruz.

Örneğin 41.000'deki CB500F'imin üst kapak bile açmadan, tek bir motor sorunu çıkarmadan 100.000 göreceğine eminim mesela. (Teamülen 48.000'de üst kapak açtırıp supap ayarı kontrol ettireyim diyorum ama işgüzarlık olacak gibi; ne ses ne de kurum var...)

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>

Ben de bir zamanlar sizin gibi düşünüyordum, çinli bir scooter almıştım. Motosikletin bir sabah bir akşam düşen grenaj civatalarını tamamlar, olması gereken zamanı beklemeden bakımlarını üzerindekinden daha kaliteli ve birebir uyumlu parçalarla değiştirirdim. Ama mesela benimki yolda normal hızda giderken silindir kapağından bujiyi yuvasıyla(!) fırlattı. 60km sabit hızda gittim ve varyatör kilitlendi, yolda kaldım. İlk aldığımda farkettiğim üzere arka teker mili eğriydi, sonradan fark ettik ki arka jant göbekten eğri, garantiye girmedi, dedim ben vereyim parasını yamuh yamuk gitmeyelim çok sıkıntı oluyor, dediler ki fabrikada bile parça yok biz ne yapalım(!)...

Yerli geçinen çinlilerden aldım, debriyaj balatası daha ilk 500km' de ses yapmaya başladı. Düşün, yağlı kavrama sesli kavraşıyor, saçma değil mi? Yetkili(!) servise gidildi, debriyaj seti garanti dışı kullanıcı hatası dendi (500km' de, benim kullanımımla), lanet olsun tamamj değiştirelim dedik, meğer orjinal debriyaj balatası yetkili serviste bulunmuyormuş depoda da yokmuş, şu uyumlu zaten hep onu takıyoruz dediler, bir lanet olsun daha dedik cepten değiştirdik. Aaaa o da ne, servisten çıkarken yine aynı ses. Dediler bırakın söküp bakalım, tamam dedik. Akşamına aradılar, debriyaj tası göbeği eğri, orjinaliyle değişelim ama baktık o da aynı ne yapalım dediler. Dedik ki eski debriyaj balatasını takın verin, dediler ki o yağlandı geri alamayız, e arıza oradan değilmiş siz tespit ettiniz, birşey yapamayız dediler. Aynı motosiklet 5.000 km' de elektrik tesisatını kontak soketinden yaktı yolda kaldım, 8.000 km' de triger zincir gergisini bozdu, 9.000 km' de devir saati bozuldu, 10.000 km' de yan ayak şaseden (!) bağlantı noktasından kopup kırıldı kaynak yaptık, 180cc hacimdeydi, 150 cc kadar yakıyordu, 125cc kadar gitmiyordu...

Haydi şimdi siz alın bakalım bundan bir tane.

Bu sorunların hiç birisi ne benden ne de bakımsızlıktan yaşandı. Tamamı çok sık ve kısa sürelerle normal ve hatta hassas kullanıma rağmen yaşanmış sorunlardır. Kumar oynar kazanırsınız, oynar kaybedersiniz. Kaybetme ihtimaliniz her zaman daha çoktur yoksa diğerleri koyduğundan fazlasını asla kazanamaz. Siz de kumar oynamak isterseniz istediğiniz çinliyle iş yapmayı deneyebilirsiniz. İyi şanslar

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:04 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim kafa karıştı: Sahibine bakıyorsa sizde Çinliler sorun çıkarmamış Japonlar çıkarmış. Bu durumda Çinliler Japonlardan daha güvenilir sonucu çıkar. Halbuki öyle olmadığını hepimiz biliyoruz.

Örneğin 41.000'deki CB500F'imin üst kapak bile açmadan, tek bir motor sorunu çıkarmadan 100.000 göreceğine eminim mesela. (Teamülen 48.000'de üst kapak açtırıp supap ayarı kontrol ettireyim diyorum ama işgüzarlık olacak gibi; ne ses ne de kurum var...)
    Ses sorunu veya aşırı tüketim - çekişten düşüş yoksa dokunmayın. Zaten servis de eğer bu sorunlar yoksa kulakla kontrol edip sağlam diyerek gönderecek veya kapağı açıp (kapak açılana kadar bol parça sökülebilir, söküp takmak zaman+para demek) kontrol edip sorun yok diyerek kontrol ücreti alıp gönderecek.
    ...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...

Ses sorunu veya aşırı tüketim - çekişten düşüş yoksa dokunmayın. Zaten servis de eğer bu sorunlar yoksa kulakla kontrol edip sağlam diyerek gönderecek veya kapağı açıp (kapak açılana kadar bol parça sökülebilir, söküp takmak zaman+para demek) kontrol edip sorun yok diyerek kontrol ücreti alıp gönderecek.
    Ben de öyle düşünüyordum, sizden de böyle görüş gelsiyse devam.

Çekiş ve tüketim ilk aldığım gibi, en ufak bir değişiklik yok. Yağını balını bakımını çok düzgün yaptırıyorum zaten.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de bir zamanlar sizin gibi düşünüyordum, çinli bir scooter almıştım. Motosikletin bir sabah bir akşam düşen grenaj civatalarını tamamlar, olması gereken zamanı beklemeden bakımlarını üzerindekinden daha kaliteli ve birebir uyumlu parçalarla değiştirirdim. Ama mesela benimki yolda normal hızda giderken silindir kapağından bujiyi yuvasıyla(!) fırlattı. 60km sabit hızda gittim ve varyatör kilitlendi, yolda kaldım. İlk aldığımda farkettiğim üzere arka teker mili eğriydi, sonradan fark ettik ki arka jant göbekten eğri, garantiye girmedi, dedim ben vereyim parasını yamuh yamuk gitmeyelim çok sıkıntı oluyor, dediler ki fabrikada bile parça yok biz ne yapalım(!)...

Yerli geçinen çinlilerden aldım, debriyaj balatası daha ilk 500km' de ses yapmaya başladı. Düşün, yağlı kavrama sesli kavraşıyor, saçma değil mi? Yetkili(!) servise gidildi, debriyaj seti garanti dışı kullanıcı hatası dendi (500km' de, benim kullanımımla), lanet olsun tamamj değiştirelim dedik, meğer orjinal debriyaj balatası yetkili serviste bulunmuyormuş depoda da yokmuş, şu uyumlu zaten hep onu takıyoruz dediler, bir lanet olsun daha dedik cepten değiştirdik. Aaaa o da ne, servisten çıkarken yine aynı ses. Dediler bırakın söküp bakalım, tamam dedik. Akşamına aradılar, debriyaj tası göbeği eğri, orjinaliyle değişelim ama baktık o da aynı ne yapalım dediler. Dedik ki eski debriyaj balatasını takın verin, dediler ki o yağlandı geri alamayız, e arıza oradan değilmiş siz tespit ettiniz, birşey yapamayız dediler. Aynı motosiklet 5.000 km' de elektrik tesisatını kontak soketinden yaktı yolda kaldım, 8.000 km' de triger zincir gergisini bozdu, 9.000 km' de devir saati bozuldu, 10.000 km' de yan ayak şaseden (!) bağlantı noktasından kopup kırıldı kaynak yaptık, 180cc hacimdeydi, 150 cc kadar yakıyordu, 125cc kadar gitmiyordu...

Haydi şimdi siz alın bakalım bundan bir tane.

Bu sorunların hiç birisi ne benden ne de bakımsızlıktan yaşandı. Tamamı çok sık ve kısa sürelerle normal ve hatta hassas kullanıma rağmen yaşanmış sorunlardır. Kumar oynar kazanırsınız, oynar kaybedersiniz. Kaybetme ihtimaliniz her zaman daha çoktur yoksa diğerleri koyduğundan fazlasını asla kazanamaz. Siz de kumar oynamak isterseniz istediğiniz çinliyle iş yapmayı deneyebilirsiniz. İyi şanslar

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:04 ----------

Hocam sen baya şanssızmışsın.
    Şaka bir tarafa ben 1 milyon km yi göre suzuki vstrom gördüm.
    1000 km yi görmeyen gs1200 de
    yukarıda yazdıklarım benim yaşadıklarım. belki de ben şanslıydım.

Genel itibariyle eski çinliler gerçekten çok problemliydi bunda hepimiz hem fikiriz fakat son bir kaç yıldır o kötü motorlar neredeyse bitti.
    yeni gelenler hem malzeme hem de işçilik olarak gayet başarılı.
    ha yeterli mi tabiki değil fakat arada 2-3 katı fiyat farkı olunca f/p olarak gayet iyi.

servis konularına hiç girmeye gerek yok zaten o konu bizim ülkemizi kanayan yarası.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Hero dash belki alınabilir ama bütçeyi ayarlayabilirsen dio al. O da olmazsa eli yüzü düzgün japon al. Her gün yolda kalan kuryelere denk geliyorum ve ne hikmetse hepsi de çinli motorlar. Sıfır km diye çinliye güvenme. Burada allayıp, pullayanlar yarın motor yolda kalınca hiç oralı bile olmazlar. Karar senin.

Hocam kesinlikle haklısınız akıl mantık bu yönde ancak o kadar çirkin bir motorki suriyelilerin kullandığı elektrikli motorlar daha güzel :D Bu kadar çirkin bir şeye 40K para ödeyeceğime güzel olsun kahrını çekeyim daha iyi.
    Aslında gönlümde pusat100 ve mati125 var 2 side aynı kasa sanırsam. Muazzam güzellikteler ancak araştırdığım kadarı ile Motolux' un ceo110 modeli çok beğeniliyor. Ön + arka disk kombine fren dijital gösterge vs. Frenlemeleri de çok başarılı bulunuyor. Çok kullanıcı yorumu okudum inceleme izledim. Honda spacy motoru kullanılıyor diyorlar. 24.000₺ ile ceo110 almayı düşünüyorum 10 gün içinde.

retox70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hulk nickli Alpaslan Abi var,
    2006-2007 yıllarından beri Kanuni Tiger 250 kullanıyor.
    Kulakları çınlasın.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı 34EMR34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam kesinlikle haklısınız akıl mantık bu yönde ancak o kadar çirkin bir motorki suriyelilerin kullandığı elektrikli motorlar daha güzel :D Bu kadar çirkin bir şeye 40K para ödeyeceğime güzel olsun kahrını çekeyim daha iyi.
    Aslında gönlümde pusat100 ve mati125 var 2 side aynı kasa sanırsam. Muazzam güzellikteler ancak araştırdığım kadarı ile Motolux' un ceo110 modeli çok beğeniliyor. Ön + arka disk kombine fren dijital gösterge vs. Frenlemeleri de çok başarılı bulunuyor. Çok kullanıcı yorumu okudum inceleme izledim. Honda spacy motoru kullanılıyor diyorlar. 24.000₺ ile ceo110 almayı düşünüyorum 10 gün içinde.
    Hayırlısı olsun. Arada yaşadığınız sorunları ve kullanıcı yorumlarını da eklerseniz diğer kullanıcılara da yardımı olacaktır.
    ...

Motosikleti
    mt125
    Yamaha Crypthon 125
    Honda wing-go

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)