Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Yeni Motor Rodaj ve Son hız ile ilgili ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı erensel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beni Kendimden Koru
    Gain
    Madem yeri geldi

Bonus:

erensel bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun, kazasız belasız güzel günlerde kullanmanı dilerim.

Rodaj bir gerçektir, günümüz teknolojisinde üretimdeki toleranslar azalmış olsa dahi hala bir gerçektir ve olmaya da devam edecektir.
    Ancak rodaj ülkede genel bilinen haliyle yapılması gereken bir şey de değildir ve süresi de aslında 1000km'den çok daha kısadır. Meraklısı varsa uzun detayına gireriz, yıllarca paragraf paragraf yazıldı çizildi bu konular, yine herkes bildiğini okudu. Özet olarak bence iyi yapmışsın son sürat denemesi yaparak, eğer motor ısındıysa, bunu yaptığında ve tüm vitesleri bitire bitire değil de son iki viteste asıldıysan.

Ben yeni motor alsam rodajını nasıl yaparım.
    Akşam saatinde yaparım öncelikle, bayii kapanana kadar orada takılırım, akşam hem trafik azalmış olur hem hava biraz daha serinlemiş olur.
    İlk 10km içerisinde şehir içinden çıkmakla geçer zaten. Elle kestirebildğim kadarıyla yarım gazdan yukarıya çıkmam, devir olarak da örneğin şu anki motorum 11500 civarlarına kadar çevirebiliyor, 6000'i pek geçmem.
    Bak yine 50 kere yazıldı girmeyeyim dedim kaptırdım :D
    Sonrasında ilk 15-20km gerçekten yeterli, yavaş yavaş 3000-6000 arası biraz daha gazı açarak vites büyüte büyüte giderim. Mesela Riva yolu veya Şile yolu gibi açık yollar tercihim olur, böylece trafiği ve kendimi riske atmadan hızlanma yavaşlama hareketleri yapabilirim. 2. viteste 3000'den al, gazı %60-70'lere kadar zart diye değil kademeli şekilde açarak 2-3-4-5-6 ve 6. vitesten itibaren kompresyona alarak sakin şekidle yavaşlama.
    50km olmadan önce artık gazı sonuna kadar açarım, evet sonuna kadar. O yağ basıncına ihtiyaç var hareketli parçaların birbirlerine alışmaları için.

1000km'ye ulaşana kadar bu pratiği tekrar ederim, her 100km'de bir maksimum devri yavaş yavaş artırarak. Arada yüksek viteste biraz daha yüksek devir çevirilebilir, çok sıkıntılı bir durum yok. Yüksek süratteki asıl sıkıntı motosikletin bir yerinde bir problem, gevşeme, özellikle titreşimli bir makina ise sağdaki soldaki gevşemeler falan önemli, bu riski minimize etmektir amaç zira motorda mekanik bir sıkıntı varsa bunun ortaya çıkması genelde 300-500km'lerde olur, bu esnada yüksek süratte olmamak daha risksiz bir durum.

Bişeyi eline alacağın bir durum yok yani.

Rodaj için özel bir yağ koydularsa, bu sentetik değil madeni bir yağdır ve biraz daha kalın olabilir ama son hızına dramatik bir etki olup olmayacağı soru iaşreti. Ben MT-25 kullandım ve yokuştan aşağı atınca 180 görüyordu zaten, R25'te de durum azıcık farklı olacaktır.

RS'ten molibden içerikli bayağı parlak güzel bir yağ çıktı, rodaj için güzel bir yağ koymuş fabrika ve bu da aslında krank vs gibi parçalar için koruyuculuğu yüksek bir yağ. Eğer çok sağır bir rodaj yapsam 400-500km'leri de beklerdim ama ben dikkatli bir şekilde biraz daha dolu bir rodaj yaptığımiçin 150km'de değiştirdim ilk yağ ve filtreyi, 5100 koydum yine tam sentetiğe geçmedim. Buna da paragraflarca yazılır çizilir yine. Önerim de 1000km'yi görmeden yine yağ değişimi yapmak. Servisteki kimseye anlatamazsın derdini, he de geç, ben problemliyim abi boşver falan de yağını değiştir derim, değiştirmezsen de başın ağrıyacak diye bişey yok, problemli insanlarız en nihayetinde.
    İngilizce bilenler için şu iki video güzeldir:

https://www.youtube.com/watch?v=u74jYkItdD8

https://www.youtube.com/watch?v=xpoglovyy_8

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:17 ----------

Uzun lafın kısası:
    Aşırı zorlamadan veya aşırı korumadan, normal bir şekilde kullanın. Tekrar: Her iki yönde de aşırılıktan kaçının.
    Rodaj bittikten sonra coşkuyu istediğiniz gibi verin.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    @Cyan

Mc garage usta diyor ki,

Her iki kullanim sitilini inceledim.

Silindir üst noktasindan kompretorle ölçtüm

Kitabina uygun kullanim : 0.0145``

Gavura vurur gibi kullanimda:0.0150``

Fark:0.0005``

Bu aşinma durumu,yağ bakimi geçirilen bir motor bloğunda da olabilir.

Çok kafaya takmayin diyor.

Not:Ölçuler inç birimdir

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Cyan

Mc garage usta diyor ki,

Her iki kullanim sitilini inceledim.

Silindir üst noktasindan kompretorle ölçtüm

Kitabina uygun kullanim : 0.0145``

Gavura vurur gibi kullanimda:0.0150``

Fark:0.0005``

Bu aşinma durumu,yağ bakimi geçirilen bir motor bloğunda da olabilir.

Çok kafaya takmayin diyor.

Not:Ölçuler inç birimdir
    Aynen. Kafaya takılacak bir durum yok.

Ryan da Ari de temelde aynı şeyi söylüyorlar; rodaj sadece motorla ilgili değil, lastikler, frenler / balatalar ve en önemlisi sürücü içindir de. Rodaj süresince aslında siz de yeni motora alışıyor olacaksınız, dolayısıyla abartmayın. Mesela benim gibi bir sürücü için rodaj diye bir şey yok, her zaman kullandığım gibi kullanırım, çünkü normal kullanımda ne peg değdiriyorum ne de redline'a varıyorum. (4000-6.000 dd arası takılırım genelde.)
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Tamam rodaj sadece motorla ilgili değil de, Ryan açık açık sağır rodaj yapmanın, aşırı gentle olmanın, sürekli düşük devirde gitmenin iyi olmadığını söylüyor. Bence en çok atlanan nokta bu.
    Ruh hastası değilse kimse alıp bayiden çıkar çıkmaz kesicide gitmez zaten, ama Ryan benim söylediğimin de bir tık fazlasıyla ilk sürüşlerde redline'a kadar çıktığını söylüyor mesela.

Bütün metal bedding işlemleri için yüksek basınç gerekir. Güçlü fren atılmadan fren rodajı yapılabilir mi? Yapılamaz.

McGarage'ın videosundaki sıkıntı bence gentle break-in ile brutal(hard) arasında bir çizgi çekmemesi. Sağır sağır kullanmakla anasını ağlatmak arasında bir kategori yok mu şimdi? Motor2'y test ederken 1dk warmup verdikten sonra sürekli full-throttle kullanmış. Peh. Pistte rodaj uygulamasında bile böyle abanılmıyor ki Yanlış bişey söylediği yok tabii ki ama agresif rodajın en agresif halini almışlar, hoş onda da bişey olmamış

Sağır etme, anasını belleme, ok'dir benim görüşüm.
    ek: sağır rodajın bence bir eksisi de şu; 1000km boyunca adam 6000rpm'i geçmiyor, %50'den fazla gaz açmıyor, rodaj bakımından çıkınca vutuututututu..

Motosikleti
    ......
    Bu rodaj tatavası,scooterleri çok bağlamiyor gibi,

1.5 sene kullandiğim 2014 xmax i 40.000 küsür km de satmiştim sene 2016 sonlariydi.

Geçenlerde sattiğim kişiyle konuştuk,90bin km de keyfi olarak piston değişimi için blok yardırmış,ustasi silindirlerde ölçusel hiçbir sorun yok,açilmişken sadece silindire çaptan 0.20 paso atip,sekman degiştirmiş.

Ben 10.000km de almistim,satana kadar ciddi devirli kullanmiştim öyle böyle değil.

Bilindiği uzere,

Vitesli makinalar da,düşük vites yüksek devir olayi var,ama scooterlerde böyle bir durum yok.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Konuyu açan arkadaşımız muhtemelen o R25'i 50.000 km ve üstü kullanmayacak. O nedenle rodajı nasıl yaptığının kendisi için çok büyük önemi olmayabilir. Şayet erken km.lerde de motoru sattığında da alacak kişi zaten bu motorun düşük hacim olup sürekli tapa gaz gidildiğini tahmin edecek ve rodajın nasıl yapıldığı en son umursayacağı konu olacaktır. Alan memnun, veren memnun. Bazen bazı şeyleri çok umursamamak lazım.
    levend84, espresso ve motoizmir bunu beğendiler.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Yahu rodaj neymiş ?.. Yapıştır git.. Rodaj modaj kalmadı artık..
    Tamirciler taş mı yesin ?..
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muhtemelen konuyu açan arkadaşımız o R25'i 50.000 km ve üstü kullanmayacak. O nedenle rodajı nasıl yaptığının kendisi için çok büyük önemi olmayabilir. Şayet erken km.lerde de motoru sattığında da alacak kişi zaten bu motorun düşük hacim olup sürekli tapa gaz gidildiğini tahmin edecek ve rodajın nasıl yapıldığı en son umursayacağı konu olacaktır. Alan memnun, veren memnun. Bazen bazı şeyleri çok umursamamak lazım.
    20bin km den sonra,R6 kırlangıç yakışır kardeşime
    gurcanozturk ve espresso bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20bin km den sonra,R6 kırlangıç yakışır kardeşime
    Nasip kısmet, inşallah öteki konudaki gibi 100 üzerine çıkmayacak sesi güzel 1000'lik motor arayan arkadaş gibi değildir.
    levend84, Cyan, Mortalxx ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    ......
    Nasip kısmet, inşallah öteki konudaki gibi 100 üzerine çıkmayacak sesi güzel 1000'lik motor arayan arkadaş gibi değildir.
    Allah herkesin gönlüne göresini versin
    tommygun bunu beğendi.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    En son 2 silindir 600 lüğe fit olmuştu o.
    Yarın gidip nc 750x alır o.
    tommygun ve Cyan bunu beğendiler.

online253 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25 2021
    İyi kötü tüm yorumlar için teşekkür ediyorum

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 misafir)