Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Arka diski inceltmek ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial XTreme Maxx200i
    Arkadaşlar iyi günler, mutlu seneler. Bir sorum olacaktı, geçen başıma gelen sorundan dolayı arka fren merkezi patladı ve uzun süredir arka diskim de çizilmişti. Ustam arka diski tornaya gönderip arkadan 1mm önden 1mm inceltelim dedi. Kabul ettim. Acaba bu inceltme işlemi ne gibi sıkıntılar yaratır?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Normal şartlarda belli bir km'den sonra zaten diskler aşınıyor, inceliyor. Biz de frenler daha iyi tutsun diye diskleri değiştiriyoruz. Sizin örneğinizde sıkıntının ön diskte olmaması bir avantaj ama yine de yapacağınız işlem bana çok sağlıklı gelmiyor. Yerli üretim diskler var, bir fiyat alın bence, tornayla aynı paraya denk geliyorsa yeni disk almak hem daha güvenli hem daha sağlıklı olur.
    Meks bunu beğendi.

ShipShaq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Street Triple R (2021)
    Sen geçen tüketici mahkemesi konusu açan arkadaş değil misin? Hani 2000km'deki motorunun başına her türlü şey gelen arkadaşımız. 2000km'deki motorun arka fren merkezi mi patlarmış?
    Garanti kapsamındaki motorun arka disk mi inceltilirmiş? Kardeşim sen motorla napıyosun Allah aşkına? Gerçekten anlam veremiyorum.
    DickName, bdrhngvnc ve Meks bunu beğendiler.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Alıntı ShipShaq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen geçen tüketici mahkemesi konusu açan arkadaş değil misin? Hani 2000km'deki motorunun başına her türlü şey gelen arkadaşımız. 2000km'deki motorun arka fren merkezi mi patlarmış?
    Garanti kapsamındaki motorun arka disk mi inceltilirmiş? Kardeşim sen motorla napıyosun Allah aşkına? Gerçekten anlam veremiyorum.
    evet bu konu ile o konu sahibi aynı kişi sanırsam
    @Meks böyle bir şeyi asla kabul etme. 2000kmde bir motosiklet fren merkezinde bir problem oldu ise garantiden değişmesi gerekir. Gerekirse yatır motosikleti kullanma davanı aç
    Meks ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Can taşıyan bir alette frenin şakası olmaz. arabalarda çok yapıyorlar ama ne arabada ne motosiklette diski tornada incelttirmeyin canınız 300 liralık diskten daha ucuz olmasın. Motor xtreme max 200 ise direk uzak durun bu işlemden. Çin malı motorda malzeme zaten çok dayanıklı değil bu işlemi yaptırmak uzun vadede daha kötü sonuçlara yol açabilir
    Meks bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial XTreme Maxx200i
    Sen bir motorsikletle ne yaparsın bilmiyorum ama dostum ben kullanıyorum sadece. Evet arka fren merkezi patladı. Görmeniz için youtubeye yükledim az önce , bakabilirsiniz. https://youtube.com/shorts/eIIfpQ8D9oE?feature=share

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:04 ----------

Ayrıca servis bana balatan bitmiş , diske zarar vermişsin diyerek değişik paralar isteyince ben yanaşmadım. Yedireceksem de bunlara yedirmeyeyim dedim gittim. 2000 de bir motorun balatası bitiyor ve disk aşınıyor arkadaşlar bu kullanıcı hatası mı gözünüzü seveyim?

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı Meks adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen bir motorsikletle ne yaparsın bilmiyorum ama dostum ben kullanıyorum sadece. Evet arka fren merkezi patladı. Görmeniz için youtubeye yükledim az önce , bakabilirsiniz. https://youtube.com/shorts/eIIfpQ8D9oE?feature=share

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:04 ----------

Ayrıca servis bana balatan bitmiş , diske zarar vermişsin diyerek değişik paralar isteyince ben yanaşmadım. Yedireceksem de bunlara yedirmeyeyim dedim gittim. 2000 de bir motorun balatası bitiyor ve disk aşınıyor arkadaşlar bu kullanıcı hatası mı gözünüzü seveyim?
    Servise sizi kurşun manyağı yaparım, süzgeçe dönersiniz de.

2000km ayağımı arka frenden kaldırmadan gitsem yine bitmez o balata. Aç artık davayı kardeşim ne bekliyorsun? 2000km ve balata hakkında söyledikleri için de imzalı kağıt al bu sebeple değişim yapmıyoruz yazan. Fren merkezini bedavaya değiştirir, disk balata taktırır bir de beni uğraştırdıkları için 1 yağ bakımını ücretsiz almıştım şu an. Sen çok sabırlısın belli ki.
    Meks, tommygun ve bdrhngvnc bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mondial XTreme Maxx200i
    Şuan kendi ustama götürdüm tornadan geçirecek keşke direkt servise götürseydim diyorum ama o gün aradım servisi motoru alamayız öyle bir hizmetimiz yok falan dediler mecbur motoru ustama aldırdım. Geldi aldı adam yoldan

Tenere 660'ta başıma gelen şey arka balatanın erken bitmesi idi.

Sorun fabrika/bayii çıkışından itibaren , arka fren pedalı ayağıma uygun ayarlı değilmiş , bir kaç ince ayar ile , uygun ayar yapıldı ve bu bana erkenden biten 2 defa yenilenen arka balatalara sebeb oldu.

Netice , mutkaka ayak fren pedalını , sıhhatli frenaja engel olmadan ayarlatın , sürüşte rahat pozisyonda iken farkında olmadan hafif fren ile sürüyor olabilirsiniz.

Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Şuan kendi ustama götürdüm tornadan geçirecek keşke direkt servise götürseydim diyorum ama o gün aradım servisi motoru alamayız öyle bir hizmetimiz yok falan dediler mecbur motoru ustama aldırdım. Geldi aldı adam yoldan
    motosiklet servis harici bir ustaya girdi ve sökme takma işlemi yapıldıysa geçmiş olsun. dava vb tüm süreçlerin önü kısmen de olsa kapanmış demektir.

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosiklet servis harici bir ustaya girdi ve sökme takma işlemi yapıldıysa geçmiş olsun. dava vb tüm süreçlerin önü kısmen de olsa kapanmış demektir.
    Yok, kimse diskin tornalandığını anlayamaz da kanıtlayamaz da keriz gibi kendisi söylemediği sürece. Ha parça değişir, orası ayrı. Ben olsam ustaya çekici parasını atar motoru garaja çeker açarım davayı. Sonrasında da yaptırır binerim dava bitene kadar.

Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok, kimse diskin tornalandığını anlayamaz da kanıtlayamaz da keriz gibi kendisi söylemediği sürece. Ha parça değişir, orası ayrı. Ben olsam ustaya çekici parasını atar motoru garaja çeker açarım davayı. Sonrasında da yaptırır binerim dava bitene kadar.
    teknik detaya tam hakim değilim ancak.
    motorun civata olan yerinde mavi check işaretleri mevcut, gaz teli gevşemiş gibi olmuştu, hatta karşılıklı mavi çizgisinden çıkmıştı. ilk bakımda servis teli düzelttikten sonra mavi işareti kaldırıp kırmızı kalem ile işaret koymuş.

tahmin yürüterek söylüyorum muhtemelen anlarlar.

Dava konusunda bende mustaribim 4 kez supap ayarı yapıldı geçen motoru biraz uzun süre kullandım, 45dk civarı aralıksız sonra baktım ki supap ayarı yine gitmiş

Motosikleti
    Mondial XTreme Maxx200i
    Servise gidip diski değiştireceğim bi süre geçince önce güvenlik. Ama karşılamıyorlar sorunlarla uğraşmakta istemiyorum

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Servise gidip diski değiştireceğim bi süre geçince önce güvenlik. Ama karşılamıyorlar sorunlarla uğraşmakta istemiyorum
    Karşılamıyorlar diye bir şey yok hocam, dava açarsanız ihtar çekerseniz karşıdakinin ciddi olduğunu anlar adamlar. Zaten ilk ihtar çekildikten sonra gel kulun köpeğin olayım biz ettik sen etme değiştirelim diyecekler. Çünkü Honda gibi yamaha gibi avukatları yok, arkaları zaten yok. Bisikletçiden bozma servisler, kaybedeceklerini biliyorlar.
    Meks bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial XTreme Maxx200i
    Doğru diyorsunuz bu sıkıntılar beni sakatta bırakabilirdi, daha kötü sonuçlar da olabilirdi. Fakat bu son sıkıntıda kendi ustamda yaptırmam onları haklı çıkarır mı o kafamı karıştırıyor

sıfır arka disk 4.5mm'dir.diyelim ki disk aşınmadı veya yeni.1mm yüzeyinden alındığında 3.5mm eder.zaten diskin servis limiti 3mm , 3.5mm arası olur.Yenisini al
    Meks bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Torna olurmu olmazmı kararı diski ölçerek karar verebilirsin , burda sormak sorana cevap vermek nafile , motosiklet diski 4,5 mm ye kadar kullanılabilir genellikle , küçük sukuturlarda daha ince diskler var dolayısıyla tolerans ölçüsü daha ince olabilir diskin üzerinde yazar , eğer bitmiş balatayı 100-150 km kadar kullanmışsan diski çizer vede kenarında fatura yapar , daha fazla kilometre kullanılmış ise büyük ihtimal disk artık çöptür , diskin toplam ömrü 25-30.000 km yi geçmemişse genellikle tolerans kalınlığı hala vardır diyebiliriz ama son kararı elinize bir kumpas alıp ölçerek verebilirsiniz , kalınlığı normalse kenarındaki fatura düzeltilebilir , yüzeyide tornada silinebilir..
    Meks bunu beğendi.

Nikkfurie

Arka 300mm'lik disklerde servis limiti 4,5mm - 5mm iken nispeten daha ufak 200 -220mm disklerde daha düşüktür.çünkü kalınlıkları farklı.Arkadaşın bahsettiği motorun arka diskinin 300mm olduğunu sanmıyorum.
    Meks bunu beğendi.

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Doğru diyorsunuz bu sıkıntılar beni sakatta bırakabilirdi, daha kötü sonuçlar da olabilirdi. Fakat bu son sıkıntıda kendi ustamda yaptırmam onları haklı çıkarır mı o kafamı karıştırıyor
    Sen bir şey yaptırdığını söyleme, ne diye söylüyorsun ki?
    Meks bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı greyhorse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nikkfurie

Arka 300mm'lik disklerde servis limiti 4,5mm - 5mm iken nispeten daha ufak 200 -220mm disklerde daha düşüktür.çünkü kalınlıkları farklı.Arkadaşın bahsettiği motorun arka diskinin 300mm olduğunu sanmıyorum.
    arkada 300 mm disk hiç görmedim , yazdığım gibi diskin üzerinde min kaç mm ye kadar kullanılabilir markalanmıştır , bakıp karar verilebilir..
    Meks bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler