Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yedek parça alırken yaşadığım ilginç hadise.

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zincir gergisinin arka kapağı düşmüş, internetten (n11) 30 liraya sipariş ettim. Aldığım Firma, n11 satış sitesindeki fotoğraf ile alakası olmayan, telmaşa, garip bir cisim gönderdi. Sinirim bozuldu n11'e yazdım. 30 liralık hediye çeki verdiler. Neyse, farklı bir firmadan fotoğraflara bakarak bir tane daha sipariş ettim, yine aynı garip cismi gönderdiler. Pes ettim ya, 30 liranın peşine düşmem deyip konuyu kapattım ama o arka kapak alınacak çünkü kötü görünüyor, içinde su kaçıyor vesaire. Birkaç gün sonra Fethiye honda bayisini aradım. Ellerinde bir tane varmış, orijinal parça 10 liraya aldım ve taktım.

Hadi ben 30 liralık bir mevzu yaşadım da binlerce liralık alışveriş yapan insanlar böyle durumlar karşısında neler hissediyorlar acaba? Sinir krizlerine girmemek işten bile değil ağalar beyler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Kaskimin vizor mekanizmasi bozulmustu,

Bende ilgili urunle alakali saticilarin ilanlarina bakiyordum.

Bir kac satici buldum,

Urunle alakali temsili bir resim koymuş,neyse aradim whatsapp dan bana gonderecegi urunun resmini istedim,neyse satici zor bela gonderdi baktim alakasi yok o modelle,

Baska bir satici ise resimde ne goruyorsan o dur dedi,onuda salladim.

En son birisi gonderdi tamam dedim,bu sekilde hallettim.

Kisaca satinalma ve odeme isleminden once bu sekilde bir yontemle dogrulama yapmak gerekiyor.

Motosikleti
    cb250r
    Bizim ulkemizde tuketici haklari isleyis adimlari:

1. olasilik:

musteri: urun bozuk/hatali/dandik napcaz?
    firma: yapcak bisey yok almasaydin.
    musteri: hadi ya tüh, peki kolay gelsin.

2. olasilik:

musteri: urun bozuk/hatali/dandik napcaz?
    firma: yapcak bisey yok almasaydin.
    musteri: sizin yapacaginiz ise mokayim beni oraya getirtmeyin hepinizi keserim.
    firma:peki degistirelim haklisiniz.
    f0cus ve M.balibey bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben bi kere motosiklet montu sipariş ettim fenerbahce bardağı yolladılar
    bursalıali bunu beğendi.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    n11 gibi büyük marketlere elle giriş yapmadıklarından xml dosyasında ne varsa yüklüyorlar.
    Genellikle bu xml dosyaları güncel olmuyor ve olan olmayan tüm parçalar yükleniyor siteye.
    Bunun sonucunda da ürün yokmuş diyerek siparişi iptal etse ceza yiyeceği için bile bile yanlış parça gönderiyor ve 3-5 liralık kargo masrafıyla platformun binlerce liralık cezasından kurtuluyor.

2. bir ihtimalde xml dosyasını hazırlayan arkadaş 001 kodlu ürüne 051 kodlu üründe uyuyor diyerekten bilgi giriyor. Sonra bakıyorlar ellerinde ne fazla 001 mi 051 mi fazla olandan gönderiyorlar. Sonrası tabi mağduriyet.

İnternet alışverişlerinde bu tarz siteler %15- %25 komisyon ile çalışır. Satıcı karı kargo ücreti reklam ücretleri vb eklendiğinde ürünün fiyatına minimum %40 ekstra ücret koyarlar.
    Mümkün olduğunca spesifik, çok nadir bozulan, hızlı satılmayan ürünleri mahalleden yada sanayiden alın, emin olun kar edersiniz.
    Küçük esnaf anca satıcının plasiyeri geldiğinde veya yeni ürün alacağında katalog istediğinde fiyatın güncellendiğini öğrenir, ama internete bağlı bir satıcı saniyesinde zamları yansıtıyor
    Mr.wind ve espresso bunu beğendiler.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Pandemide internet alışverişi patladı biliyorsunuz.Genelde internetteki fiyatlar magazadan ucuz oluyor(du).Son zamanlarda bunun tersi bir durum söz konusu .

İş yeri için masa mengenesi alıcam biraz fiyatlara baktım.Kancanın 175 lik mengene için KDV dahil 2300 lerden 1800 lere düşmüş fiyatlar vardı ortalama.
    Magaza sordun 1650 kdv dahil fiyat verdiler.
    Pimapen mutfak kapısının kolu kırılmış yakındaki nalbura baktım yoktu.İnternetten bakayım dedim 30tl gibi fiyat çekmişler.Biraz daha uzaktaki nalbura gittim 7 tl ye aldım.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Daha önce de yazmıştım, memlekette ticaret yapmayı bilen insan az; alayı tokatçı...

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pandemide internet alışverişi patladı biliyorsunuz.Genelde internetteki fiyatlar magazadan ucuz oluyor(du).Son zamanlarda bunun tersi bir durum söz konusu .

İş yeri için masa mengenesi alıcam biraz fiyatlara baktım.Kancanın 175 lik mengene için KDV dahil 2300 lerden 1800 lere düşmüş fiyatlar vardı ortalama.
    Magaza sordun 1650 kdv dahil fiyat verdiler.
    Pimapen mutfak kapısının kolu kırılmış yakındaki nalbura baktım yoktu.İnternetten bakayım dedim 30tl gibi fiyat çekmişler.Biraz daha uzaktaki nalbura gittim 7 tl ye aldım.
    aslında bu internet ucuzluğu ilerleyen dönemde yine devam edecek.
    istisnasız tüm firmalar zam yaptı pandemi döneminde, internetten satış yapan bir firma zammı anında yansıtıyor. ama esnafın elinde ürün halen varsa haberi bile olmuyor zamdan.

internet satışının ucuz olmasının bir diğer nedeni ise daha fazla kişiye ulaşmak.
    fiyatlarını bildiğim bir üründen örnek vermek isterim.
    würth drylube. tekli satışta würth mağaza fiyatı 92tl kdv dahil.
    yine aynı mağazadan 12li kutu alırsanız adet fiyatı 61tl+kdv x 12

Direk fiyatın nasıl pahalı olduğunu anlatayım
    -Plasiyer olsun
    +Esnaf olsun

-Abi kutu olarak verelim sana ürünleri ucuza gelir.
    +Olmaz pahalı oluyor öyle, eksikleri yazalım 1er 2şer yollattır.
    Eksikler yazılır 1er 2şer parakende fiyatından verirler esnafa.
    Esnaf 92ye aldığı ürünü 110a etiket koyar. Çünkü mağazasına gelen kişi sayısı az e tabi ki bu ürünü isteyen sayısı da az.

İnternet satıcısı ise 12li kutu alır, zaten satıyor diye.
    72e alır komisyonları ekleyip 100e satar kargo dahil. Bizde aa ucuzmuş deriz.

Aslında ürünün kendisi de ucuz, burada tüm parayı kazanan aracı internet sitesi

Bu bahsi geçirdiğim ürün nispeten hızlı satışı olan bir ürün, %80 ihtimalle esnafta pahalı olur. ama önceki mesajda da bahsettiğim gibi spesifik, çok bozulmayan veya az talebi olan ürünler esnafta yine aynı oranla ucuz olacaktır, çünkü esnaf o ürünü senede bir bilemedin iki kez alır, sadece alım zamanı zam yapar özelliklede kafası internete basmayan yaşlı ihtiyar bir esnaf ise

eğer hızlı satışı olan bir ürünü esnaftan alacak iseniz tahmini olarak internette ki fiyatlara yakın ise kesinlikle iskonto isteyin ve blöf atın almıyorum diye. %20 %30 iskonto yapacaktır. bazı uyanık esnaflar alışveriş sitelerine yükledikleri fiyattan satmaya çalışıyor ürünleri

Türkiye'de normal bu tür olaylar.
    Ülkedeki herkes değil ama çoğu kişi sahtekar. Aliexpress'te takipsiz ürünleri geldiği halde, gelmedi diyip, hem ürünü hem de parasını alan şahıslarla dolu bir yerde yaşıyoruz.

Bir çok olaya şahit oldum uzatmamak için yazmıyorum.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben bi kere motosiklet montu sipariş ettim fenerbahce bardağı yolladılar
    Arny sen fenerli değil miydin ?
    bursevi

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arny sen fenerli değil miydin ?
    sen miydin yoksa o firma

beşiktaşlıyım abi. gerçi beşiktaş bardağı yollasa da geri yollardım :D
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

okanius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 850 Sport
    CBF600 için benim de zincir gergi kapağım yok. düşmüş ya da çalınmış. nasıl bulacağım bilemiyorum gerçekten.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)