Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Büyük Kaza Atlattık

Motovento
    REKLAM ALANI
    xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Geçmiş olsun hocam, bir daha yasanmaması dilegiyle.. Arkadasların belirttigi gibi : Kör noktalar maalesef ölümcül olabiliyor. Bu yuzden kırmızıda beklerken dahi aracların bir tık önunde kendimizi gösterecek sekilde beklememiz, seyir halinde iken ise aracların bir boy arkasında veya önunde ilerlemek daha dogru .. Çünkü gercekten görunmuyoruz.
    espresso ve Voltaren bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Dio
    öncelikle çok geçmiş olsun, hasarsız atlatmanıza sevindim.

Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkiye'de trafiğe çıkmak için herhangi bir beceriye sahip olmak gerekmiyor. Bir şekilde ehliyet almış herkes trafikte. Kimse kızmasın ama ben trafiğe çıkarken trafikteki diğer araç sürücülerinin hepsinin (motosiklet sürücüleri de dahil.Bilinçli olanları tenzih ederim.) mal olduğunu varsayarak ona göre daha da dikkatli hareket ediyorum. Ve bugüne kadar beni hiç şaşırtmadılar. Size de bu şekilde trafiğe çıkmayı tavsiye ederim.
    Bu dediklerinize o kadar katılıyorum ki... Genelde eşimle birlikte işe gidip geldiğim için şehir içinde aralardan geçerken kıl payı geçebileceğim aralara girmiyorum, kimseye korna çalmıyorum şerit değiştir diye ama sırf aradan geçme diye şeridin dışına taşıp bekleyen araba sürücüleri, ben duran trafikte 20-30 ile araçların solundan geçerken, araçların sağından 50-60 ile kıl payı geçen motorcular yüzünden önüme aniden kırabilecek araç sürücüleri vs. vs. yüzünden 1 değil 1000 dikkat etmemiz ve bu dikkate rağmen gözden kaçanlar olursa da derin derin nefes alıp sabredebilmemiz gerekiyormuş. Ben kısa motor tecrübemden bunları öğrendim şimdilik..
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    30 yıldır aktif motor kullanıyorum, tüm dikkatime rağmen arabayla giderken zaman zaman ben de motorcuları gözden kaçırıyorum. Gerçekten tehlikeli bir araç.
    espresso, Voltaren ve Thesinner83 bunu beğendiler.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir keresinde arabayla giderken oğlum "beni bırakacağın yeri geçtik" deyince gayri ihtiyari olarak aniden sağa kırdım. Aynanın kör noktasında kurye motoru varmış. Çocuk vurmaktan kurtardı. Fakat korna, bağırma vs tepkisini gösterdi. Çok mahcup olmuştum.

Bu konularda kadınların daha tehlikeli olduğunu düşünenlerdenim.

Bu nedenle motosiklet kullanırken araçlara yakın seyir etmemeyi tercih ediyorum.
    espresso, Voltaren ve Osm@n bunu beğendiler.

başlığı açan arkadaşa geçmiş olsun hem kendisinin hem eşinin kazasız atlatmasına sevindim.

benzeri bu hafta sonu çanakkale eski kipanın olduğu yerde başıma geldi. arkadaki araç sol tarafımda ben yolun sağındayım market tarafına geçeceğim süratim 30-40 arası ve o sırada motor sarsıldı ve şanslıyım artçım yok şanslıyım düşmedim dengede kaldım. o sırada ne olduğunu anlamadım önüne kırdım motoru durdurdum ve araba sürücüsüde indi araçtan. niyetim hemen kavga filan değil yani ne oldu nasıl oldu anlamak. hemen hocam biraz dikkat napıyorsun dedim, o da başta alttan alarak geldi yanıma. benim (scooter) varyatör ve hava filtresi üzerinde izler çizikler sürtmeler var, arabanın sağ tamponuna bakıyoruz hiç iz yok herhalde lastiği çevirdi ve lastiği sürttü öyle anlamsız tuhaf olaydı(yanında kız arkadaşı vardı, herhalde sohbet muhabbetten yola bakmıyordu). cadde üzerinden ara sokağa çektik araçları bende düşme tehlikesi üzerine oluşan adrenalin ama hep kontrollüyüm ancak karşı tarafın şu söylemi çok sinir etti bir ara kendini haklı çıkarır gibi konuşması sonra ben üstüne konuşunca ikimizde hatalıyıza çevirdi, ya yok bak beni orada düşürüyordun ve sana hışımla çıkışmamışım ne bu lakayt tavırlar. yemin ediyorum işte esas o sırada dalmamak için kendimi zor tuttum. sonra, tamam ben ne yapabilirim dedi, dedim bir sorun varsa da şu an anlayamam ama kapakların makyajını öldürdü resmen yine buna rağmen bir şey dememiştim. neyse telefon numarasını aldım, zaten düşme tehlikesinin şoku kendimi sakinleştirmeye çalışıyorum derken neyine telefon numarası, sonradan bir sıkıntı çıktı aradım ulaşacağım, dönecek sanki türkiyede öyle insan mı kaldı. neyse gerçekten belki çoğunuz için çok basit bir an ama ben daha yeniyim, burada biraz iç dökme gibi oldu benim için. bu olayda da öğrendiğim ben zaten defansif sürüş yapmaya çalışan biriyim artık daha fazla dikkatli olup, araç sürücülerinin her türlü dikkatsizliği manyaklığı yapabileceğini düşünerek olabildiğince korumacı bir sürüş yapacağım.

hepimizin tekeri düz bassın.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    30 yıldır aktif motor kullanıyorum, tüm dikkatime rağmen arabayla giderken zaman zaman ben de motorcuları gözden kaçırıyorum. Gerçekten tehlikeli bir araç.
    Korna kullanmak acemilik gibi algılanıyor motosiklet sürücülerinde.. Ara gaz daha havalı geliyor Ben filtreleme yaparken düğün konvoyunda gibi ilerliyorum cogu zaman ... Kısa, irite etmeyen türden .
    espresso bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir keresinde arabayla giderken oğlum "beni bırakacağın yeri geçtik" deyince gayri ihtiyari olarak aniden sağa kırdım. Aynanın kör noktasında kurye motoru varmış. Çocuk vurmaktan kurtardı. Fakat korna, bağırma vs tepkisini gösterdi. Çok mahcup olmuştum.

Bu konularda kadınların daha tehlikeli olduğunu düşünenlerdenim.

Bu nedenle motosiklet kullanırken araçlara yakın seyir etmemeyi tercih ediyorum.
    sizin olayı okurken aklıma "truva çorum versiyonu" geldi, aşil karşısında rakibini yendikten sonra diğer düşmanların karşısına geçiyor ve "canını okudum onun, hepinizin sonu böyle olacak" diye kükrüyordu.. sizde aniden sağa kırdıktan sonra "canını okudum onun" dediniz mi :D garip bir durum, yani gülünmeyecek bir şey ama bazen böyle komiğime gittiği oluyor... zaten kendi kazamı da benzer şekilde anlatıyorum, tanrıma kavuşacaktım son anda kaçırdık falan diyorum.

neyse........ işte mesele bu, yani durman gereken yeri geçtiğin için ileriden dönmek zorunda kalacaksın ve bu zaman kaybı anlamına geliyor, ama kaza bela yaşamaktansa zaman kaybetmek daha iyi bir seçimdir, yani acelen var, acele ediyorsun.

bizi acele ettiren bu pislik düzeni değiştireceğiz, tembel olan biz ve bizden bir sonraki yeni tembel nesil acele etmeye ihtiyaç duymayacak. acelemiz yok, eğer acele etmemiz gerekiyorsa o işi yapmaktan vazgeçeceğiz ve o zaman hiç acelemiz kalmayacak..

Acele etmesenize, bu duyguyu çevrenizde herkese aşılayın, önce kendinizden başlayın, acele etmek yok.. hele işe yeni başlayan acemiler çok hata yaparlar hızlı olmak için, buda çok büyük bir yanlıştır çünkü bir işi hızlı yapabilmek ustalığın göstergesidir ve acele ederek ustaya yetişmek çok yanlış bir hareket.

bu eski kafalı pislik beyinler işimizi zorlaştırıyor ama her yeni gelen nesilde biraz daha evrimleşeceğiz.
    espresso, Osm@n ve Thesinner83 bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sizin olayı okurken aklıma "truva çorum versiyonu" geldi, aşil karşısında rakibini yendikten sonra diğer düşmanların karşısına geçiyor ve "canını okudum onun, hepinizin sonu böyle olacak" diye kükrüyordu.. sizde aniden sağa kırdıktan sonra "canını okudum onun" dediniz mi :D garip bir durum, yani gülünmeyecek bir şey ama bazen böyle komiğime gittiği oluyor... zaten kendi kazamı da benzer şekilde anlatıyorum, tanrıma kavuşacaktım son anda kaçırdık falan diyorum.

neyse........ işte mesele bu, yani durman gereken yeri geçtiğin için ileriden dönmek zorunda kalacaksın ve bu zaman kaybı anlamına geliyor, ama kaza bela yaşamaktansa zaman kaybetmek daha iyi bir seçimdir, yani acelen var, acele ediyorsun.

bizi acele ettiren bu pislik düzeni değiştireceğiz, tembel olan biz ve bizden bir sonraki yeni tembel nesil acele etmeye ihtiyaç duymayacak. acelemiz yok, eğer acele etmemiz gerekiyorsa o işi yapmaktan vazgeçeceğiz ve o zaman hiç acelemiz kalmayacak..

Acele etmesenize, bu duyguyu çevrenizde herkese aşılayın, önce kendinizden başlayın, acele etmek yok.. hele işe yeni başlayan acemiler çok hata yaparlar hızlı olmak için, buda çok büyük bir yanlıştır çünkü bir işi hızlı yapabilmek ustalığın göstergesidir ve acele ederek ustaya yetişmek çok yanlış bir hareket.

bu eski kafalı pislik beyinler işimizi zorlaştırıyor ama her yeni gelen nesilde biraz daha evrimleşeceğiz.
    Hızlık giden atın boku seyrek düşer demiş atalarımız.

BU arada Aşil'e ayrı bir gıcığım. Denizlerin ötesinden gelip guzide Trakya şehrimiz Truva'ya saldırmışlar bir de Hektor'u öldürmüş artizlik yapıyor, neyse Hektor'un kardeşi Paris hakkında gelmişti onun okla topuğundan vurup.
    fatih.met bunu beğendi.

murattatoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilla RS660
    Tuhaftır bugüne kadar onlarca olay denk geldi ancak hiç birisine konu açma yada yazma gereksinimi duymadım. ( burada ki lafım konu sahibine değil , sanırım ben alıştığım için ) Açıkçası hiç bir zaman araçla yan yana gitmedim , defansif sürüşlerde her zaman daha fazla tehlikeye yol açtığını düşünüyorum.Bu yüzden daha çok gaz açıp araçlardan uzak durmaya çalıştım . Her zaman araçlardan önde ya da arkasında olun '' sağında solunda değil ''

Yol ayrımlarında sağınız solunuz boş olsa da sağ çıkış ayrımlarında hiç bir zaman sağ şeritte kalmayın. Ya gaz açıp hızlıca ayrımdan kaçın ya da sol şerite geçin.

Bu arada honda safeturkey eğitim sertifikam var ancak bu söylediklerimi eğitimde kimse söylemez. Zamanla siz öğreniyorsunuz.

Bu arada güvenli sürüş için bilgi verecek en son kişilerden birisiyim sadece kendi fikirlerimi dile getirdim ,

Robinson_C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 R
    İy dilekleriniz için teşekkürler Allah kimseye kaza bela vermesin,

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Altın Elbiseli Adam - Hayati Bilgiler: Şerit Değiştirme

https://www.youtube.com/watch?v=3h6GVRB2fJQ

Hatırlatılması ve hatırlanması adına...

Geçmiş olsun ancak oradan vurduysa kesin kör noktadaydınız ya da evet bakmadı. Ancak anlık olaylar vardır ki bu kör nokta içerisinde bulunduğunuz esnada şoför bakar göremez ve o sırada siz de hızlandığınız için onun kör noktasından çıktığınız algısına kapılırsınız ancak olan çoktan olmuş ve görünmezlik pelerinini takmışsınızdır. Bu yüzden mesafeli gazlamaya devam...
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    daha bugün yolda giderken arkama çok dikkat etsem de bir ara arkama en az 4 kez baktım yani hissettim herhalde garip şekilde inadına kontrol ediyorum tam geçicem başka bir motorcu önceki 4 kontrolümden anladı pat diye daha kontra yapmadan korna bastı.
    işin komiği komik gelecek ama yan bakış da attım onda da göremedim garip şekilde hiçbir şekil göremedim. yorgundum, belki de saçmalığıma denk geldi 4 defa ayna 1 defa yan kontrol ediyorum. hissediyorum biri olabilir ama garip şekilde göremiyorum.

kısaca böyle şeyler olabiliyor. çok dikkat etmemiz lazım ne desek boş. bize oluyorsa arabalara daha çok olur

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hızlık giden atın boku seyrek düşer demiş atalarımız.

BU arada Aşil'e ayrı bir gıcığım. Denizlerin ötesinden gelip guzide Trakya şehrimiz Truva'ya saldırmışlar bir de Hektor'u öldürmüş artizlik yapıyor, neyse Hektor'un kardeşi Paris hakkında gelmişti onun okla topuğundan vurup.
    filmde Hektor'un ölmesine bende üzüldüm, iyi roldeydi, o zamanlarda da inançlar problemlere yol açmış, işin sonunda Achilles'de öldü. Achilles "bir aptal uğruna hayatına heba etme" diyordu kuzenine.

Achilles için yorum yapmayacağım ama Brad Pitt savaş sahnelerini süper oynuyordu, Hector rolünü oynayan adamda iyiydi, karakterler rolünü süper oynuyor gerçekten, sonra Hollywood çıkıyor meydana.

Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Altın Elbiseli Adam - Hayati Bilgiler: Şerit Değiştirme

https://www.youtube.com/watch?v=3h6GVRB2fJQ

Hatırlatılması ve hatırlanması adına...

Geçmiş olsun ancak oradan vurduysa kesin kör noktadaydınız ya da evet bakmadı. Ancak anlık olaylar vardır ki bu kör nokta içerisinde bulunduğunuz esnada şoför bakar göremez ve o sırada siz de hızlandığınız için onun kör noktasından çıktığınız algısına kapılırsınız ancak olan çoktan olmuş ve görünmezlik pelerinini takmışsınızdır. Bu yüzden mesafeli gazlamaya devam...
    videoyu izlerken öndeki kamyonete takıldı gözüm, bagaj açık şekilde birisi sarkmış ne yapıyor diye anlamaya çalışıyordum, jeton köşeli olduğu için geç düştü... böyle enteresan görüntüleri Türkiye trafiğinde görmek pek şaşırtıcı olmasa gerek ama demek ki kabullenememek durumu var.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)