Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Artçı ekipmanı hakkında fikir

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar herkese selam. Motora yeni başladım 29 yaşında efendice kullanan biriyim diyelim Güvenliğe çok önem verdiğim için motor almadan ekipmanlarımı aldım. Daha önceki başlıklardan belki hatırlarsınız. Dainese racing 3 deri mont sırt göğüs koruma+ shoei gt air 2 kask + kevlar korumalı pantolon + dyno pro dainese bot + dainese carbon 3 uzun deri eldivenim var yani full ekipman sürüyorum.

Evliyim ve önümüzdeki aylarda ufak gezilere başlarız diye düşünüyoruz. Ekipman için girdiğim nerdeyse tüm mağazalarda ya da motorcu arkadaşlarla konuşmalarımızda şu klasik kalıp cümleyi duyuyorum. “ artçı için o ekipman fazla” “ o mont artçı için fazla gibi, o kask artçı için fazla “ yani kendimin kullandığı ile aynı montu ve korumaları ya da shoei kaskı alayım mı alınır mı gibi soruları fikir almak için sorduğumda hep bu cevapları alıyorum.

Bunun sebebi nedir? Artçı benden önemsiz diye mi düşünüyorlar? Ya da kaza anında benden daha az mı hasar göreceğini öngörüyorlar?

Şimdiden fikirleriniz için teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Proust 1912 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Eğer eşinizle sürekli olarak uzun yolculuklar yapacaksanız sizin ekipmanların muadili ekipmanları tercih etseniz daha iyi olur. Sonuçta bu işin vicdani boyutu da var.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Kaskı sizinki kadar üst segment bir şey almayın. Bir yere kadar para güvenliğe, bir yerden sonra ses yalıtımı, ısı yalıtımı, rüzgar sesi, vizör genişliği, marka değeri, konfor gibi yerlere gidiyor. Artçı zaten rüzgar yemeyecek ve 180 derece açıyla yolu görmesine gerek yok. Scorpion exo 1400 carbon veya agv k6 gibi bir kask alınabilir ki bunlar da üst segment kasklar.

Kışın da sürüş yapıyorsanız mecbur marka bir mont alacaksınız konfor adına, sırf yazın biniyorsa Türk malı bir file mont ve kevlar pantalon üstüne de bir eldiven çözer işi.

Kışın sürecekseniz hiç uğraşmayın, motovento'dan falan beden bulursanız drystar yazan alpinestarslardan alıp geçin. Drystarlar, goretex yazanlar kışlık; air yazanlar yazlık. Kadın modellerinin hepsinin önünde Stella yazıyor.

Artçı sizden önemli, size bir şey zaten olur kaza yaparsanız fiziki acı zaten olacak üstüne bir de vicdan azabı çeker insan. Cepte para varsa sırf vicdan azabı çekmemek için bile yakarım en kaliteli ekipman parasını sobaya atıp. Zaten marka bir şeyler alır da sonra binmezse ikinci el piyasası var. Uyduruk bir şey alsanız 2.el sayfaları almıyor. En kötü revit falan alıyor adamlar. Biraz zararına çıkarırsınız elden gider. Yok uzun süre binecekse de verilen paraya değer zaten.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:13 ----------

Motosikleti süren sensin, senin her açıdan rahat etmen, içine sinen ekipmanla binmen lazım. Artçı yarım beden büyük montla, eline biraz büyük gelen eldivenle binse bir şey olmaz. Az buçuk bedenleri biliyorsunuzdur mağazaları gezdiyseniz. Motovento'dan veya yurt dışından alın gitsin. Yurt dışından aldığınızda ucuza geldiğini anlamışsınızdır zaten, siz alışveriş yaparken de fikir alışverişi yapmıştık sanki sizinle.
    murattatoğlu bunu beğendi.

nihiltzkrieg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 937 & SV650 & 390 Duke
    Genelde eşi dostu ara sıra kısa mesafeli bir yerlere atma olayları için söyleniyor olabilir. Bir de artçı, motosiklet üzerinde sürücüden daha az süre bulunduğu için kaza yapma olasılığı matematiksel olarak düşüyor. Genel düşüncesi bu sanırım bu sözü söyleyenlerin.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Bir daha, söylediğin şekilde tavsiye verenlerden, motosiklet konusunda tavsiye alma.
    Eşine en az kendi ekipmanın kadar kaliteli ekipman al. İmkanın varsa daha da iyisini al.
    KırmızıGrom ve espresso bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Artçı ekipmanı diye birşey yoktur hocam.

Senle tamamen aynı durumda.
    espresso bunu beğendi.

Eşimin kaskı nolan n87, bende shoei nxr var. Geri kalan bütün ekipmanları benimkiyle aynı kalitede veya daha kaliteli. Artçınız özel hayatınızda ne kadar değerliyse o kadar kaliteli ekipman alın. Merhaba merhabanız olan birini de artçı olarak almayın zaten, adamı dinden imandan çıkarır motorun üstünde yaptığı hareketlerle.

Topcase üzerine oturan mı dersin, egzoza basarak gidip üstünü başını yakan mı dersin, sigara içmeye selfie çekmeye çalışan mı dersin, çok çeşitli şeyler gördü yaşadı bu kardeşin. En son eşimden başka artçı almayı bıraktım kurtuldum.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    kız arkadaşıma sadece kask veriyorum.
    bende ceket, kask ve eldiven var.
    bana kalsa bende ve onda aynı anda çizmeye kadar tutarım.

şahsen artçıya daha kötü bir şey kabul edilemez. tam tersi motoru süren kazanın olacağını genel olarak o an kestirir ve ona göre kazaya kendini hazırlayabilir ama artçının öyle şansı yok. ben artçı olarak kaza yapmıştım. arkadaşım basit şekilde düşmesine rağmen ben üstünden uçarak önümüze kıran arabaya kafa atmıştım mesela. kazanın olacağını da biliyordum yolu izleyen biriyim.

artçı bence daha çok tehlikede.
    ileride biraz durumlar otursun aynı kalitede ekipmanları da eşim için alıcam elbet. onun dışında zaten basşkasını alan biri değilim genel olarak. bazen birileri şuraya atsana diyor kısa mesafe atıyorum o kadar.(kasksız 5 dakikalık mesafe) o da riskli ama 20yi geçmiyorum mesela. artçının canını düşünmek zorundayım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Bir başkasının canı size emanet oluyor, bu eşiniz de olabilir dostunuz da.

Benim kaskım ls2 iken, eşimin caberg duke modeli idi. Yani o tavsiyeyi verenler halt etmiş.

Size tavsiyem eşinizi, annenizi, babanızı, kardeşlerinizi, çocuğunuzu artçı olarak taşımamanızdır.

Ön yargılı olduğumu düşünmeyin lütfen; Eşimle yaklaşık 15bin km seyahat ettik şehir içi, dışı vs. Ama son aylarda trafik çıldırmış sürücülerle dolu.

Kavşakta yol hakkı bende iken(trafik polisine de sordum hatta), sol tarafımdan hızla gelen araç az daha eşimin bacağını kırıyordu, aracı farkedip hızımı arttırdım(ki kurtarabileyim diye), arka lastiğe vurdu plakalığımı parçaladı ve 1sn bile durmadan kaçtı gitti.

Artık artçı taşımamaya kesin karar verdim, özellikle de en yakınlarımı...

Eşimin ekipmanlarını ilana koydum, bende sadece ulaşım amaçlı kullanıyorum.

Artçı kim olursa olsun, başına bir şey gelirse tabi ki üzülürsün ama saydığım şekilde yakınınınsa kahrolur, hayattan soğursun...
    espresso ve tommygun bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha Tracer 7
    Ekipmanı hava atmak, gösteriş veya kız düşürmek için almıyoruz, tek bir amacı var bu da sizi olası tehlikelerden "korumak". Bu yüzden imkanınız el verdiğince en iyi ekipmanları sadece kendinize değil motosikletinizde taşıyacağınız her "can" için sağlamaya çalışın.

Olası bir kaza durumunda "keşke daha iyi ekipman alsaydım" dememek için şimdiden elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın, sevgiler ve tekeriniz her daim düz bassın.
    espresso bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    18-20 yaşında her gün arkasına farklı kızları alan tiplerin yorumları bu olsa gerek.
    Artçının canı patlıcan mı acaba..

Bütçe maximum neyse, üzerine 3-5 çıkılarak alınmalı.
    espresso bunu beğendi.

recaip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Böyle konusanlardan bir daha ne tavsiye al ne de selam.
    100km ile dustugunde fizik kurallari senin ve artcin icin ayni isler. Asfalt sana tas, artciya pamuk olmaz.
    Kendin icin ne aliyorsan ki paranin yettigi en iyisini almalisin, en azindan artci icinde aynisini almalisin.
    Vicdani gectim, sonucta esini, can yoldasini tasiyacaksin.
    espresso bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Karısından kurtulmaya çalışıyorlardır onu diyenler.
    espresso bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Tamam vurmayın, adam oldu.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    NS200
    Allah korusun kaza anında aynı asfalta seninle birlikte artçın da düşeceği için tartışmaya açık bir şey göremiyorum. Yani artçı diye daha az hasar alacağını düşünüyorsanız siz bilirsiniz. İmkanınız varsa aynı kalitede almanız hele ki bu aile bireyiniz ise..
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Motorcu arkadaşlarınızın ya da girdiğiniz mağazadaki personelin artçıdan anladığı Elisabeth (sağ el) olabilir. O nedenle aynı frekansta buluşamamışsınız.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Rüzgarda açılmasa iyi olur. Öküz Yunus'un kaza yapmasına neden olabilir.

Öncelikle vakit ayırıp benimle fikirlerini paylaşan arkadaşlara çok teşekkür ederim. “ vurmayın öldü” lük bir paylaşım olduğunu düşünmüyorum. Bu düşünce yapısının klasik konuştuğum herkesten duyduğum kalıp cümlenin sebebini sorgulamak adına açtığım bir başlıktı.

Tabikide yanımdaki kişiye değer veriyorum ve kendi ekipmanlarımdan aşağı kalır almayacağımı da belirtmek istiyorum. Güvenlik kesinlikle her şeyden önce geliyor. Bütçe anlamında hiç bir kısıtım yok. Kendi ekipmanlarıma yaklaşık 20.000 TL vermiş biri olarak eşime de tabiki aynı güvenlikte ekipmanlar alacağım.

Bu başlığı açmamdaki amaç kesinlikle bu düşünce yapısındaki kalıp cevapları veren insanların ne düşünerek bana bu sözde önerileri verdiğini sizlerden de duymaktı. Herkese fikirleri için teşekkür ederim.
    espresso ve -Black- bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)