Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Cordura Motosiklet Pantolonu

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar, şu ana kadar hep kevlar kot kullandım fakat iç astarı nedeniyle kevlar yazın çekilmez bir hal alabiliyor. cordura kumaştan bir pantolon buldum sanırım tek katman oluyormus corduralar. daha önce cordura kullanan oldu mu? kevlar kadar dayanıklı ve güvenli midir? yoksa kevlardan şaşmamalı mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Kevlar bir marka, bu tür kumaşlara aramid diyorlar. Yani ille kevlar marka olmasına gerek yok aramid kumaş türünden başka marka da olabilir aynı özelliklerde. cordura da başka bir marka olabilir. Bakalım, konuyu bilenler yazar.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Bende cordura mont var, bir süre sonra dikiş yerlerinden kumaş iplik attı, yapısı gereği gevşek bir malzeme galiba, dikiş özel bir teknik mi gerektiriyor nedir? Pantolon hareketli malzeme, belki aynı soruna yol açabilir? Ben o kısımları japon yapıştırıcı ile sabitledim , aşırı sağlam oldu.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı kym adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, şu ana kadar hep kevlar kot kullandım fakat iç astarı nedeniyle kevlar yazın çekilmez bir hal alabiliyor. cordura kumaştan bir pantolon buldum sanırım tek katman oluyormus corduralar. daha önce cordura kullanan oldu mu? kevlar kadar dayanıklı ve güvenli midir? yoksa kevlardan şaşmamalı mı?
    "cordura" ile "cordura denim" (kot) ayni sey degil.

Cordura'nin de kendi icinde farkli seviyeleri var. Mesela Olympia overpant'imin kumasi genel olarak 500 Denier Cordura, diz gibi surtunecek yerleri yerleri ise 2000 Denier Cordura. Ama bu kumaslar kot degil.

"Cordura denim" ise, pamuk ipligin belli miktarda cordura materyal ile birlikte dokunmasiyla uretiliyor.

Tek kat cordura kot olayina gelince: Bu bana cok mantikli gelmiyor. Rev'it kotum Cordura denim kullaniyor; ancak kaza esnasinda surtunme ihtimali yuksek olan yerlerde (diz ve kalca) yine eski usul aramid astar mevcut.

Pantolon kalin mi kalin, agir mi agir. Peki yazin terletmiyor mu? Ilginc bir sekilde terletmiyor. Uzerinde yazdigina gore pamuk ve aramid iplikler yaninda bir de "Coolmax" isimli baska bir iplikle dokumuslar kotu, "Cordura denim with COOLMAX" diye geciyor. Genelde bu tip uyduruk isimli ozelliklere supheyle yaklasirim. Lakin harbiden de tipik (ince ve yumusak) Levis kotlar gibi hissediyor uzerinde insanin. Ama elinize aldiginizda en az iki kat, belki uc kat daha agir olmasina ragmen.

4Riders'in yeni bir modeli disinda, tek kat kumastan bir motosiklet kotu gormedim hic, Cordura denim dahi olsa.

Sicak hala sorunsa bir alternatif te sort uzerine yazlik overpants giymek.
    pea ve espresso bunu beğendiler.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Önemli olan kaç denye olduğu, sürtünmeye(ısı) ne kadar direnç gösterdiği ve kullanılan ipliğin de buna uygun olması. Kevlar zaten Dupond'un geliştirdiği aramid kumaş, atla deve teknoloji farkları yok arada. Kevlar aslında baya atla deve bir teknoloji de bizim tam olarak işimize yaramıyor, bizim işimiz sürtünmeyle. Kevlar dediğimiz malzeme yeni nesil çelik yeleklerin içindeki kağıt gibi olan malzeme. 3 5 tane katman koyunca 10 metreden atılan mermiyi tutuyor. Bir iki kaburga kırığıyla yaşamaya devam ediyorsun en fazla.

Konfor açısından fark oluyor materyalden materyale incelediğim kadarıyla. Kask muhabbeti gibi. Kaskta da kendi görüşüme göre en fazla 2000 3000 lirasını korumaya üzerini konfor ve marka değerine veriyoruz. Hiçbir yerim yanmasın, sıfır risk istiyorum yazın yanalım gerekirse deniyorsa her tarafı kevlar, yüksek denye cordura gibi kumaşlardan yapılan pantolonlar var. Kiminin sadece dizi, kalçası kevlar gerisi yüksek denye kot kumaşı.

Haşmet coolmax'da kevlar gibi Dupont reisin güzel bir icadı, çok büyük markalar kullanıyor zaten yıllardır. Kendini kanıtlamış bir teknoloji. Şekil şukul isim var da arkası dolu yani. Mesela ben de montumu alırken drystar neymiş ulen, goretex lisans almaya paraları yetmemiş yalandan isim uydurmuşlar demiştim ama Gore'yi hiç aratmadı kış boyunca.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:45 ----------

Bak merak edip baktım da Levis zaten çoğu kotunda coolmax kumaş kullanıyormuş. Ondan benzettin demek ki.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "cordura" ile "cordura denim" (kot) ayni sey degil.

Cordura'nin de kendi icinde farkli seviyeleri var. Mesela Olympia overpant'imin kumasi genel olarak 500 Denier Cordura, diz gibi surtunecek yerleri yerleri ise 2000 Denier Cordura. Ama bu kumaslar kot degil.

"Cordura denim" ise, pamuk ipligin belli miktarda cordura materyal ile birlikte dokunmasiyla uretiliyor.

Tek kat cordura kot olayina gelince: Bu bana cok mantikli gelmiyor. Rev'it kotum Cordura denim kullaniyor; ancak kaza esnasinda surtunme ihtimali yuksek olan yerlerde (diz ve kalca) yine eski usul aramid astar mevcut.

Pantolon kalin mi kalin, agir mi agir. Peki yazin terletmiyor mu? Ilginc bir sekilde terletmiyor. Uzerinde yazdigina gore pamuk ve aramid iplikler yaninda bir de "Coolmax" isimli baska bir iplikle dokumuslar kotu, "Cordura denim with COOLMAX" diye geciyor. Genelde bu tip uyduruk isimli ozelliklere supheyle yaklasirim. Lakin harbiden de tipik (ince ve yumusak) Levis kotlar gibi hissediyor uzerinde insanin. Ama elinize aldiginizda en az iki kat, belki uc kat daha agir olmasina ragmen.

4Riders'in yeni bir modeli disinda, tek kat kumastan bir motosiklet kotu gormedim hic, Cordura denim dahi olsa.

Sicak hala sorunsa bir alternatif te sort uzerine yazlik overpants giymek.
    bunların hepsi elyaf iplik yapılır iken karıştırılarak yapılıyor belli bir oranın altında etki etmez..
    Coolmax , tencel 37,5 bunlar polyester elyaftır ama yapısı içerisinde hava boşlugu vardır.(YÜN ÖZELİĞİ GÖSTERİR) %30-35 altında etki uyguladıgınızda kışın üşütmez yazın terletmez özeliği ni vermez ama , su yu çok hızlı dagıtırak buharlaşmasını sağlar yinede bu da suyun (yani terin yüzeyi genişleyip çok hızlı buhar olması sizde ) pulvarize soguma etkisi yaratır yani bir mol su molekülü 1 derece sıcaklıgının arması 1 cal ısı alır iken 1 mol su molekülü buhar olması için 540 cal çevresinden ısı alır yani sizin üzerinden çıkan ter çok hızlı bir şekilde buhar oldugu için siz o sıcaklanma etkisi ni histetmiyorsunuz işin espirisi bu ..

Mesela coolmax zara ya satabilirisiniz ama 37,5 tencel elyafını alsanız bile zara ya satamazsını kumaş yapıp çünkü adamalar benim o ucuz cu ile adımı yan yana getirmeyin diyorlar

Cordura elyaf ise Türkiyede hızlı davranıp kullanım haklarını özelikle yün /yün pes de altın yıldız aldı ,,

Birde bunun dışında türkçesi apre ingilizcesi finisg olan bir operasyon daha var bu da dokunmuş olan kumaşa nihani halinin verildiği üzerine kimyasalların konudugu kısımdır , teflon apre ile leke tutmazlık , su iticilik yagmur geçirmemesi, lak ile parlaklık, kapsul(elyafın içine mikro kapsüller ) , yanmazlık vs vs vs kimyasallar ile işlemi bitirirsiniz.
    İtlik mesai ili bir iştir , sabah erken kalkmak gerek.

If you try and fail, congratulations. Most people don't even try.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Serin tutmak, için olsa deniyeceğim ama yok. Adana çukurova'da pamuk işçileri o sıcak altında uzun kollu yün don ve üst giyerler. Serin tutuyor demek ki.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birde bunun dışında türkçesi apre ingilizcesi finisg olan bir operasyon daha var bu da dokunmuş olan kumaşa nihani halinin verildiği üzerine kimyasalların konudugu kısımdır , teflon apre ile leke tutmazlık , su iticilik yagmur geçirmemesi, lak ile parlaklık, kapsul(elyafın içine mikro kapsüller ) , yanmazlık vs vs vs kimyasallar ile işlemi bitirirsiniz.
    Şerif abi, ütü istemeyen gömlek olayını biliyor musun?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Tencel Lyocell'miş o da Viscose gibi Rayon'un alt türlerinden biriymiş. Sentetik selülozik elyaf, yani bir tür sentetik pamuk gibi. Polyester değil... Doğal pamuktan daha iyi nem emme özelliği varmış. (Pamuk kapasitesi %8, tencel %20.)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tencel Lyocell'miş o da Viscose gibi Rayon'un alt türlerinden biriymiş. Sentetik selülozik elyaf, yani bir tür sentetik pamuk gibi. Polyester değil... Doğal pamuktan daha iyi nem emme özelliği varmış. (Pamuk kapasitesi %8, tencel %20.)
    Tam ayrıntılarını bilmiyorum ama "bambu" diye de pazarlıyorlar. İşlem düzgün yapıldığında antibakteriyel özelliği korunuyor ve ürün kokmuyor, çorap ya da iç çamaşırı mesela. Ama bu daha pahalı bir işlemmiş. Tipik endüstriyel metotlar kullanıldığında negatif özellikleri taşıyan sentetik bir ürün oluyormuş diye okumuştum zamanında...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Tam ayrıntılarını bilmiyorum ama "bambu" diye de pazarlıyorlar. İşlem düzgün yapıldığında antibakteriyel özelliği korunuyor ve ürün kokmuyor, çorap ya da iç çamaşırı mesela. Ama bu daha pahalı bir işlemmiş. Tipik endüstriyel metotlar kullanıldığında negatif özellikleri taşıyan sentetik bir ürün oluyormuş diye okumuştum zamanında...
    Organik bamboo hariç tutmak şartı ile bamboo, viscose, modal, lyocell/tencel diye geçenlerin hepsi rayon üst sınıfına giren, sentetik selülozik elyaflar diye anlıyorum.

Motosikleti
    Organik bamboo hariç tutmak şartı ile bamboo, viscose, modal, lyocell/tencel diye geçenlerin hepsi rayon üst sınıfına giren, sentetik selülozik elyaflar diye anlıyorum.
    Viscose doğal elyaf olması lazım. Kavak ağacından üretilir. Yanlış bilmiyorsam.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    sonuç ne şimdi neye karar verdiniz iş bayağa kimyaya doğru gidiyor :D

Alıntı berk_cglr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sonuç ne şimdi neye karar verdiniz iş bayağa kimyaya doğru gidiyor :D
    hahah bence de çok teknik kısma girmiş iş epey değerli bilgiler vermişler aslında tesekkurler herkese. ama galıba bır sans verecegım motomaxtakı corduralara
    berk_cglr bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ben olsam Kevlar tercih ederim. Cordura sağlam bir malzeme ama iş ısı dayanımına gelince Kevlar gibi sağlam değil.

Bkz. https://oureverydaylife.com/cordura-...-12206062.html

Viscose doğal elyaf değildir bu arada, rayon elde etmek için kullanılan bir prosesin adıdır. Bu proses ile elde edilen elyafın adı da aynıdır.

Şerif abi, ütü istemeyen gömlek olayını biliyor musun?
    Doğal elyaflara yün pamuk keten ipek vs vs kivrismazlik apresi veririsin ama sıfır kivrismazlik diye bir şey olmaz ama çok yüksek oranda kirismanin önüne geçersin en azından bizim denemelerimizde sıfır olmadı. Polyester yüksek iplik bükümlü bir kumas kivirsmaz ama ne kadar sihatli olur tartışılır. Ama doğal elyaf da ütü istemeyen malzemeyi çok fazla kimyasal maddeler ile gelirsin bence.gereksiz ..giza pamugundan yapılmış gömlek al en iyisi odur ..pamuğun elyaf boyu en yüksek.misir pamugunda vardır(giza)... Al geç biraz pahalı olur ama memnun kalırsin.

Motosikleti
    Yok.
    Aslında hepsi Donald elyaf ama son hallerini almak için gecirdikleri kimyasal işlemleri ve firmalara göre farklı isimlendiriliyorlar. Örnek vermek gerekirse Viscose elyaf üretiminde diğer elyaflarin proseslerine göre daha fazla su tüketildigi için sogar ürün satışa yapan firmalar tarafindan pek tercih edilmezler.

Motosikleti
    Ben olsam Kevlar tercih ederim. Cordura sağlam bir malzeme ama iş ısı dayanımına gelince Kevlar gibi sağlam değil.

Bkz. https://oureverydaylife.com/cordura-...-12206062.html

Viscose doğal elyaf değildir bu arada, rayon elde etmek için kullanılan bir prosesin adıdır. Bu proses ile elde edilen elyafın adı da aynıdır.
    Viskon kayın ağacından üretilen tekstil hammaddesidir. Viskon kumaş da aynı isimle anılmaktadır. Yapay ipek olarak da nitelendirilmektedir. Rayon kumaş diye de geçebilir. Rayon kelimesi; ray (güneş ışığı), on (pamuk) şeklinde pamuğa benzer ışıltılı kumaş anlamında ingilizceden gelmiştir.

Viskon elyafı yapısal olarak pamuğa benzer, selülozik yapıdadır. Doğal ve sağlıklı bir kumaş şeklinde bahsediliyor fakat ağaç liflerinden iplik üretilirken bazı işlemlerden geçiyor bu sağlıklı olma kısmını bozuyor mu bilemedim. Gerçi artık pamuklar da ne kadar sağlıklı tartışılır, malum üretimde kullanılan tarım ilaçları, işlenirken kullanılan kimyasal maddeler. Bu nedendendir ki bebek kıyafetlerinde sıkça organik pamuklu ürün ibaresini görürsünüz.

https://www.derstekstil.name.tr/component/k2/item/26-kimyasal-lifler.html
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)